rozwiń zwiń

Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić

Okładka książki Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić
Heinrich Böll Wydawnictwo: Mediasat Poland Seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek literatura piękna
119 str. 1 godz. 59 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek
Tytuł oryginału:
Die verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann
Wydawnictwo:
Mediasat Poland
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Data 1. wydania:
1976-01-01
Liczba stron:
119
Czas czytania
1 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
8389651815
Tłumacz:
Teresa Jętkiewicz
Tagi:
terroryzm anarchia prasa społeczeństwo literatura niemiecka
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
808 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
380
184

Na półkach:

Z opisu ,,Katarzyny” spodziewałem się powieści politycznej. W rzeczywistości jest to jednak raczej ambitne dzieło opisujące społeczeństwo niemieckie w płaszczyźnie jej podatności na opinie mediów wykorzystując stylizację tekstu na chłodną, urzędową relację z kilku burzliwych dni.
Intrygująca jest już sama forma: od nietypowego przedsłowia możemy się spodziewać, że powieść ma na celu pobudzić do refleksji na temat niemoralnych praktyk ,,Bilda” (chociaż używanie określenia GAZETA sugeruje, że opisywane tematy są uniwersalne). Przytoczenie w jednym z pierwszych rozdziałów kulminacyjnego zdarzenia przenosi dramaturgię z efektu końcowego na rozwój wydarzeń. Sporo dziwnych komentarzy ,,nieliterackich” odbieram jak próbę zmuszenia czytelnika do skupienia się na stronie społeczno-politycznej, a nie tylko artystycznej. Precyzyjnie pomieszane sceny z życia kilku luźno związanych bohaterów dopiero pod koniec układają się w całość, ale formalny kunszt autora nie góruje nad treścią.
Jedną z przyczyn popularności książki jest bez wątpienia zwartość i unikanie fragmentów nie posuwających akcji do przodu. Sprawa policyjnego śledztwa przeciwko znanemu bandycie odsłania wiele płaszczyzn: od metod policyjnych przez relacje mediów po życie osobiste uwikłanych osób, które jest nie mniej ważne, niż poważne tematy. Boll w świadomy sposób wynaturzył i przejaskrawił rzeczywistość jeśli chodzi o nieudolność policji, podłość dziennikarzy czy popularność prasy brukowej (,,wszyscy moi znajomi czytają Bilda” - tak mówi bohaterka), ale robi to dobrze ciężarowi gatunkowemu politycznie zaangażowanej powieści. Mimo swoich dziwactw tytułowa Katarzyna budziła moją sympatię i podziw konsekwencją realizacji swojej własnej drogi życiowej; podobnie jej znajomi, natomiast ludzie wymiaru sprawiedliwości to ignoranci lekceważący prywatność i godność przesłuchiwanej. O ile większość interpretacji stawia na pierwszym planie miażdżącą krytykę prasy brukowej, to mnie zaszokowała postawa policji. Brudnymi butami wchodzi w życie prywatne traktując przesłuchiwaną na przemian jako niepełnosprawną społecznie i współwinną ucieczki przestępcy, którego przypadkiem poznała. Oczywiście takie metody uznaje za normalne. Narrator nie wypowiada się zbyt wiele na temat własnej interpretacji wydarzeń, ale nie musi tego robić, gdyż opinię autora widać w kreacjach osób.
Odbiór ,,Katarzyny” jest dla mnie zaskakujący: z jednej strony jest to dzieło intelektualisty zaangażowanego w życie społeczne, z drugiej to jeden z popularniejszych tytułów tamtych czasów, który doczekał się ekranizacji. Nie znam lepszej książki łącząca precyzyjną sensacyjną konstrukcję z zacięciem politycznym.

Z opisu ,,Katarzyny” spodziewałem się powieści politycznej. W rzeczywistości jest to jednak raczej ambitne dzieło opisujące społeczeństwo niemieckie w płaszczyźnie jej podatności na opinie mediów wykorzystując stylizację tekstu na chłodną, urzędową relację z kilku burzliwych dni.
Intrygująca jest już sama forma: od nietypowego przedsłowia możemy się spodziewać, że powieść...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 103
  • Chcę przeczytać
    709
  • Posiadam
    304
  • Nobliści
    23
  • Ulubione
    19
  • Literatura niemiecka
    17
  • Klasyka
    10
  • 2018
    8
  • Literatura niemieckojęzyczna
    8
  • 2013
    8

Cytaty

Więcej
Heinrich Böll Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić Zobacz więcej
Heinrich Böll Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić Zobacz więcej
Heinrich Böll Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także