psychiatria, Kinga Widelska
Agnieszka

Różne rodzaje lęku towarzyszą wszystkim ludziom... Antoni Kępiński – wyjątkowy lekarz, humanista i filozof - potrafi z lękiem oswoić, potrafi lęk objaśnić, opisać i zaklasyfikować, a nade wszystko potrafi nasz lęk odczuć i zrozumieć. Aurę tego zrozumienia roztaczał wokół siebie jako lekarz krakowskiej Kliniki Psychiatrycznej – pozostała ona w książkach, w których udało mu się zapisać obserwacje wielu lat pracy z chorymi. Te książki pomagają wszystkim zrozumieć siebie, a tym którzy zmagają się z psychicznymi trudnościami życia codziennego: depresjami, lękami, psychozami – pokazują drogi ich opanowania.

Posłowie Kinga Widelska.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie

Audrey60 | 2019-02-10
Przeczytana: 04 lutego 2019

Antoni Kępiński należy do grona najwybitniejszych lekarzy psychiatrów nie tylko w Polsce. Szkoda że odszedł tak wcześnie.

Książka nie jest łatwa w odbiorze, bo balansuje jedynie na granicy tekstu popularnonaukowego. Trzeba ją czytać uważnie. Autor sklasyfikował w niej i opisał różne rodzaje lęków, jakie mogą nam towarzyszyć.

Książkę można czytać od deski do deski albo traktować jako swego rodzaju kompendium wiedzy i zaglądać do wybranych rozdziałów. Doktor Kępiński mimo wszystko stara się w sposób przystępny pokazać laikowi, czym jest lęk, aby mógł on zdrozumieć jego podłoże. To często początek walki z tym schorzeniem, które wcale nie jest w dzisiejszym świecie tak rzadkie, choć często do tego się nie przynajemy.
Polecm zainteresowanym.

Edyta | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

czytanie na początku było dla mnie trudne. nie wiem czy dlatego, że nie do końca rozumiałam co było napisane, czy nie rozumiałam tematyki, czy zwyczajnie nie mogłam się wciągnąć.
jednak im dalej, tym było lepiej.

oczekiwałam książki bardziej zwięzłej na temat samego lęku - dostałam lęk powiązany z każdą minutą życia świadomego i podświadomego.
(w tym momencie zrozumiałam łagodność wstępu)
lek jest przedstawiony pod każdym katem i kolorem, w każdym wieku. od dziecka i roli rodziców, otoczenia, jak i dorosłej i starej osoby.
wszystko napisane zwięźle, w miarę zrozumiałym języku. (to już trzecia książka jego autorstwa, którą przeczytałam, więc jestem przyzwyczajona :))

Kępiński niesamowicie poszerza myślenie człowieka!
czułam nawet w pewnym momencie jakbym to wszystko wiedziała, tylko jakby ktoś wcześniej schował przede mną tą wiedzę.
i tak mi też przemknęło przez głowę, że czytając jego książki można stać się lepszym człowiekiem. człowiekiem, który więcej bardziej rozumie...

Heroinphrodyt | 2018-09-30

Wyczerpująco potraktowany temat demonologii - klarownie i rzeczowo. Okraszony cytatami i celnymi interpetacjami. Polecam wszystkim szczególnie ten rozdział, bo Kępiński umie zaciekawić i uświadamiać.

pkk | 2018-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Dobra książka. Osoby zainteresowane znajdą ujęcie zagadnienia lęku pozwalające korzystać z treści w pracach interdyscyplinarnych. Pracy można zarzucić brak definicji kluczowych pojęć, przydałoby się też np. całościowe-ogólne ujęcie teori metabolizmu informacyjnego, do którego są częste odwołania. Zaległości można jednak szybko nadrobić, np. pod tym linkiem: http://www.ptta.pl/pef/pdf/k/kepinskia.pdf

Cheeroke | 2017-12-12
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Lęk jest czymś czego każdy się obawia, jest wpisany w nasze życie. Dopóki nie przeczytałam książki Kępińskiego, nie widziałam, że istnieje aż tyle rodzajów lęku. Niesamowite jak pewne wydarzenia z naszego dzieciństwa, mogą w dużym stopniu oddziaływać na obecne życie.

carlos | 2017-11-04
Przeczytana: 2017 rok

System analizy rzeczywistości Kępińskiego jest niezwykle ogólny i trafny, a przy tym nie przytłacza przesadnym poziomem skoplikowania. Pozwala spojrzeć na zagadnienia psychologiczne z perspektywy globalnej, dotyczącej wszystkich organizmów, przez co książka jest interesująca dla filozofów. Przy całej swojej głębi myśli Kępiński nie traci z oczu chorego i jego cierpień. Książka ta jest przepełniona nie tylko naukową analizą, ale także dowodami nadzwyczajnego zrozumienia uczuć pacjentów ze strony profesora Kępińskiego.

trycha | 2017-03-05
Przeczytana: 2016 rok

Kępińskiego zawsze trudno mi się czyta, choć nie dlatego, że książka jest źle napisana czy też mało wartościowa. Po prostu sposób prezentacji wywodu autora mnie akurat nie porywa. Stąd lektura jest katorgą, w której znajduje się diamenty. Ale warto.

olivvvvka | 2017-02-05

Tak książka odmieniła moje życie. Polecam.

psychonekozawa | 2016-12-16

Czytając człowiek czuje się jakby został zapętlony w tych samych wyrazach i sentencjach przez wszystkie rozdziały. Może gdyby wyciągnąć z tego tylko najważniejszą treść,ograniczyć lekturę do 1/3 obecnej zawartości dałoby się czytać na temat lęku rozumiejąc to zjawisko coraz bardziej.

Felzmann | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Dość mądre i ciekawe dywagacje o lęku. Twórczość Kępińskiego jest dziś nieco zapomniana, a to bardzo szanowany psychiatra lat powojennych. Ceni go bardzo m.in. Jan Fijor. Aby zachęcić was do zapoznania się z twórczością Kępińskiego, przytoczę fragment "Lęku".
- "Już Szekspir ostrzegał przed ludźmi chudymi, o ostrych rysach twarzy. Kretschmer ostrzeżenie to dał jako motto swego dzieła o budowie ciała i charakterze. Schizotymicy muszą nieraz bardzo z sobą walczyć, by być dobrymi, natomiast cyklotymikom dobroć jakby sama przychodzi."