Czarny Faraon

2000-01-01
Zygmunt Burakowski
Starożytny Egipt faraon Pianchi

Okładka książki Skarb Czyngis-Chana Clive Cussler, Dirk Cussler
Skarb Czyngis-... Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Secretum Rita Monaldi, Francesco Sorti
Secretum Rita Monaldi, Franc...

Zazwyczaj marudzę, że niektórzy piszą książki o 100 lub 200 stron za długie, bo są to strony zbędne (nie wnoszą niczego do akcji). W tym przypadku autor napisał książkę za krótką, w której wiele rzeczy dzieje się w cudowny sposób. Często rośnie napięcie, ale nie ma jego kulminacji. Poza tym stylizacja językowa leży, co bardzo mnie dziwi, gdyż autor jest egiptologiem. W ogóle nie oddaje klimatu starożytnego Egiptu, bardzo jest to wszystko powierzchowne, a jedyne, co nam przypomina o tym, gdzie toczy się akcja, to opis obrzędów, czy strojów. Męczyłam tę książkę i uważam, że można by ją ubogacić, szerzej opisując pewne wątki - nie była bowiem zła, ale pozostawia rozgoryczenie, że nie jest napisana lepiej.

Po książki Christiana Jacq'a sięgnęłam pierwszy raz chyba dziesięć lat temu, gdy rozczytywał się w nich mój starszy syn.
"Czarny faraon" to powieść dla każdego - od nastolatka po seniora:).

Chociaż opowieść o czarnoskórym faraonie, doskonałym strategu i uczonym, nie jest wolna od schematów, czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Na pewno sprzyjała temu wartka akcja, pełna nagłych i niespodziewanych zwrotów. Smaczku dodają fabule liczne intrygi, podstępy, zdrady, a także elementy magii.

Warto na kilka godzin przenieść się w świat pełen niebezpieczeństw, emocji i fascynującej, pełnej tajemnic kultury starożytnego Egiptu.

Powieści francuskiego egiptologa mają jeszcze jedną zaletę - utwierdzają w przekonaniu, że dobro jest na tyle silne, by swoją mocą pokonać nawet największe zło.
I choć przesłanie to może wydać się nieco infantylne i naiwne, na pewno stanowi wartość, dla której można ze spokojnym sumieniem polecić książki Jacq'a młodym czytelnikom.

"Czarny faraon" to powieść dla każdego - od nastolatka po seniora:).

Jak każda książka tego autora zabiera mnie w świat, który dobrze znam.

Jak każda książka tego autora zabiera mnie w świat, który dobrze znam.

Nie moja tematyka, wiec nie bede sie wypowiadac na temat tej ksiazki.

Nie moja tematyka, wiec nie bede sie wypowiadac na temat tej ksiazki.

Super powieść dla tych, którzy lubią klimaty Egiptu

Super powieść dla tych, którzy lubią klimaty Egiptu

Jak wszystkie książki tego autora- bardzo dobre połączenie historii z literaturą, faktów z fikcją.

• Starożytny Egipt
  • Christian Jacq