My

Okładka książki My
Eugeniusz Zamiatin Wydawnictwo: ALFA literatura piękna
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Мы
Wydawnictwo:
ALFA
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8370012930
Tłumacz:
Adam Pomorski
Tagi:
antyutopia państwo totalitarne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
919 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1079
632

Na półkach:

Zamiatin powieść „My” pisał w latach 1920-1921. Jest to jedna z klasycznych książek antyutopijnych, pierwowzór dzieł Huxleya i Orwella. O tematyce książki można wiele dowiedzieć się z polskiej Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/My_(powie%C5%9B%C4%87). Wydaje mi się, że opis tam zamieszczony jest na tyle rozbudowany, że nie ma potrzeby powielania go w mojej opinii. Skupię więc się na odczuciach.
Przede wszystkim spodziewałem się po tej książce bardzo wiele, uwielbiam „Rok 1984” i wysoko cenię „Nowy wspaniały świat”. Wizje przyszłości, które służą ukazaniu naszych ludzkich słabości od dzieciństwa zajmowały szczególne miejsce w mojej biblioteczce. Jednym z kluczowych elementów dobrej książki antyutopijnej jest na pewno wiarygodnie zarysowany i przemyślany świat. I tego Zamiatinowi odmówić nie można. Mamy tu interesujące rozwiązania przestrzenne (szklane domy, latające pojazdy), odpowiednie do opisanych czasów prawa (nielegalne macierzyństwo, dekalog godzinny, dni seksualne), święta (dzień jednomyślności), instytucje (urząd opieki). Wszystko to daje nam klarowne wyobrażenie o tym, jak ten świat działa. Innym kluczowym czynnikiem sondującym jakość dzieła tego typu są postaci. I podobnie jak powyżej, tak i w tym wypadku Zamiatin wykreował grupę interesujących bohaterów: wątpiącego Д-503, walczącą I-330, sentymentalną O-90, lirycznego R-13, tajemniczego S, romantyczną Ю czy władczego Dobroczyńcę. Są to postaci często jednowymiarowe, co jednak nie przeszkadza w odbiorze. Taki właśnie był zamysł autora, tak to miało w jego świecie wyglądać. Ostatnim ważnym ogniwem dobrej antyutopii są wydarzenia i styl w jakim zostały opisane. I tu niestety mam zarzut do rosyjskiego pisarza. Jego powieść czyta się koszmarnie, czasami miałem wrażenie że łatwiej byłoby mi zapoznać się z podręcznikiem do matematyki ekonomicznej dla zaawansowanych. Nie chodzi o to, że nadużywał on terminologii naukowej, po prostu stosowana składnia daleko odbiega od znanym mi standardów. Może była w tym jakaś oryginalność, jednak nie dostrzegam jego dalszych następców. Za dużo tu skrótów a za mało opisów. Mnie osobiście ta lektura niewiarygodnie zmęczyła, a niektóre strony musiałem czytać po trzy razy aby dokopać się do ich sensu. Może byłem zmęczony, a może to zwykły proces starzenia dzieła. W każdym razie pod tym względem daleko ustępuje ona innym znanym mi dziełom antyutopijnym.
„My” to na pewno klasyka gatunku i z tego powodu warto ją znać. Nie nastawiałbym się jednak, że to lektura łatwa i przyjemna, wręcz odwrotnie, dobrnięcie do końca, mimo niedużych rozmiarów, wymaga pewnej dozy samozaparcia. Nie bez kozery na półkach sklepowych nadal brylują książki Orwella i Huxleya a nie powieść Zamiatina. Ja osobiście nie polecam.

Zamiatin powieść „My” pisał w latach 1920-1921. Jest to jedna z klasycznych książek antyutopijnych, pierwowzór dzieł Huxleya i Orwella. O tematyce książki można wiele dowiedzieć się z polskiej Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/My_(powie%C5%9B%C4%87). Wydaje mi się, że opis tam zamieszczony jest na tyle rozbudowany, że nie ma potrzeby powielania go w mojej opinii....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 621
  • Przeczytane
    1 877
  • Posiadam
    415
  • Ulubione
    62
  • Literatura rosyjska
    46
  • Teraz czytam
    44
  • Fantastyka
    35
  • 2021
    27
  • Chcę w prezencie
    20
  • Do kupienia
    18

Cytaty

Więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Eugeniusz Zamiatin My Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także