Książka Roku 2018

My

Tłumaczenie: Adam Pomorski
Wydawnictwo: ALFA
7,35 (814 ocen i 85 opinii) Zobacz oceny
10
56
9
123
8
190
7
245
6
123
5
47
4
22
3
7
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Мы
data wydania
ISBN
8370012930
liczba stron
182
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Powieść "My" - należąca do najsłynniejszych na świecie antyutopii, pierwowzór "Nowego wspaniałego świata" Huxleya i "Roku 1984" Orwella - jest niewątpliwie największym dziełem Eugeniusza Zamiatina. Ukazuje ona groteskową i groźną wizję państwa i społeczeństwa totalitarnego, w którym życie obywateli pozbawionych nazwisk jest uregulowane w sposób wydumany, mający rzekomo zapewnić całkowity...

Powieść "My" - należąca do najsłynniejszych na świecie antyutopii, pierwowzór "Nowego wspaniałego świata" Huxleya i "Roku 1984" Orwella - jest niewątpliwie największym dziełem Eugeniusza Zamiatina. Ukazuje ona groteskową i groźną wizję państwa i społeczeństwa totalitarnego, w którym życie obywateli pozbawionych nazwisk jest uregulowane w sposób wydumany, mający rzekomo zapewnić całkowity porządek, harmonię i szczęście.

 

źródło opisu: Alfa, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2417)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 742
Na półkach: Przeczytane

Zamiatin powieść „My” pisał w latach 1920-1921. Jest to jedna z klasycznych książek antyutopijnych, pierwowzór dzieł Huxleya i Orwella. O tematyce książki można wiele dowiedzieć się z polskiej Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/My_(powie%C5%9B%C4%87). Wydaje mi się, że opis tam zamieszczony jest na tyle rozbudowany, że nie ma potrzeby powielania go w mojej opinii. Skupię więc się na odczuciach.
Przede wszystkim spodziewałem się po tej książce bardzo wiele, uwielbiam „Rok 1984” i wysoko cenię „Nowy wspaniały świat”. Wizje przyszłości, które służą ukazaniu naszych ludzkich słabości od dzieciństwa zajmowały szczególne miejsce w mojej biblioteczce. Jednym z kluczowych elementów dobrej książki antyutopijnej jest na pewno wiarygodnie zarysowany i przemyślany świat. I tego Zamiatinowi odmówić nie można. Mamy tu interesujące rozwiązania przestrzenne (szklane domy, latające pojazdy), odpowiednie do opisanych czasów prawa (nielegalne macierzyństwo, dekalog godzinny, dni seksualne),...

książek: 1714
itysiek_reads | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Futuryzm i antyutopia. Bardzo ciekawe przedstawienie świata totalitarnego, w którym ludzie pozbawieni są nazwisk, woli czy wyboru. Są szczęśliwi, ponieważ godzą się na władzę Państwa Jedynego, żyją jak maszyny. Ale ostatecznie ludzie sprzeciwiają się takiemu ustrojowi, chcą zerwać pęta. Ogromną rolę odgrywają tu kobiety, O-90, I-330 czy Ю... Duże wrażenie zrobiła na mnie wyobraźnia autora, podejście do tematu - świat szklanych domów i latających pojazdów, gdzie wiek XX jest starożytnością! Rewelacja :)

książek: 2934
Czytam-Sobie | 2016-06-26
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Szklany świat – Państwo Jedyne – ogrodzony szklanym Zielonym Murem, za którym panoszy się „nierozumny, potworny świat drzew, ptaków i zwierząt”. Nic się tu nie ukryje, bo nie ma po co i jak. Ściany, podłogi, sprzęty, nawet ulice są z przejrzystego szkła. Wszyscy żyją w zgodnym rytmie wyznaczonym przez Dekalog Godzin, wykonują co dzień jednocześnie co do sekundy te same czynności, nawet jedzą w zgodnym rytmie „50 legalnych przeżuwających ruchów na każdy kąsek”. Życie regulują też inne przepisy: Normy Macierzyńskie i Ojcowskie, Tabele Seksualne, Godziny Osobiste.

Żyją tu w wielkim szczęściu miliony numerów, a wśród nich Д-503 – matematyk i konstruktor. Pewnego dnia w jego uporządkowane życie wkracza tajemnicza I-330, a on zapada na ciężką chorobę: lekarze z Urzędu Medycznego orzekli, że „wytworzyła mu się dusza”. Inne choroby leczy się łatwo, można usunąć sny, amputować wyobraźnię, ale dusza? To choroba nieuleczalna. Dotychczas świat Д -503 był uporządkowany, wszystko w nim dało...

książek: 662
Adrian F | 2018-08-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2018

Napisana okropnie topornym językiem. Wykreowany tutaj świat jest mocno niepokojący, gdy zdamy sobie sprawę ze współczesnych tendencji. Powieść bardziej psychologiczna niż polityczna. Czasami zabawne przemyślenia bohatera na temat normalnych ludzkich odruchów. Jeśli nie zniechęci Cię ciężka konstrukcja książki to warto przeczytać.

książek: 360
Merythia | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 19 października 2014

Fantastyczna książka. Mimo że ma niecałe 200 stron wcale nie czyta się jej szybko i łatwo, jest napisana w sposób dość trudny w odbiorze. Jednak ze względu na jej treść naprawdę warto się z nią zapoznać.

Myślę, że wielu ludzi marzy o szczęściu niewymagającym od nich pracy, poświęcenia, takim, które po prostu jest. Sama byłam jednym z nich, no właśnie - byłam. Ta lektura otworzyła mi oczy, przedstawia niezwykle sugestywną wizję świata, w której ludzie nie są szczęśliwi - oni są skazani na szczęście. Nie ma człowieka, jest kilkumilionowy organizm, ściśle przestrzegający wyznaczonego przez Państwo rytmu każdej, choćby najmniej istotnej czynności. Nie to jest jednak najbardziej przerażające. Numery są do cna wyprane z uczuć, własnego rozumu, a wyobraźnia traktowana jest jak choroba. Co gorsza nikt nie ma zastrzeżeń do takiego stanu, pytanie tylko ilu naprawdę zostało połkniętych przez maszynę bez uczuć, a ilu widzi problem ale ma świadomość, że wystąpienie przed szereg niesie ze sobą...

książek: 1026
Marcin Knyszyński | 2017-09-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 września 2017

Recenzja pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

√-1 i wskrzeszanie koniugacji

Już w kilka lat po objęciu przez bolszewików władzy w Rosji, ukazała się powieść, którą odbierano przede wszystkim jako uderzenie w założenia komunistycznego porządku. Jewgienij Zamiatin opisał świat mający teoretycznie zapewnić powszechną szczęśliwość swoim mieszkańcom, co wymagało jednak całkowitego usunięcia indywidualizmu oraz człowieczeństwa. Ludzie – roboty z wymodelowanymi i łatwymi do zaspokojenia pragnieniami oraz ludzie – tryby w Państwie-maszynie pojawiają się później zarówno u Orwella ("Rok 1984") i Huxley’a ("Nowy wspaniały świat").

Nie istnieje koniugacja. Umarła wraz z wdrożeniem zasad funkcjonowania Państwa Jedynego. Nie ma takich słów jak ja, ty, on, ona, ono, wy, oni, one. Jesteśmy tylko „my”, jeden wielki kolektyw, w którym miejsce pojedynczego człowieka jest szczegółowo zaprogramowane i wyliczone według jasnych i przejrzystych zasad matematyki. Słowo „my” to boska harmonia,...

książek: 177
TheMoonAdi | 2014-07-20
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Proza Zamiatina z pewnością nie należy do najłatwiejszych w odbiorze. Są momenty, kiedy czytelnik może nie wiedzieć co się właściwie w danym momencie dzieje. Nie wiem, może taki był zamysł autora. W końcu mamy do czynienia z dziennikiem pisanym przez głównego bohatera, który jak każdy, ulega wpływom emocji.

Ale na pewno warto przeczytać, chociażby dlatego, że to pierwsza tego typu powieść na świecie - pierwsza antyutopia.
A antyutopie czytać trzeba, żeby wiedzieć do czego nigdy nie dopuścić.
W końcu to my tworzymy ten świat i ponosimy pełną odpowiedzialność za to, w jakim stanie pozostawiamy go potomnym.

książek: 1662
Chassefierre | 2012-04-05
Przeczytana: 28 marca 2012

,,Nie wasza to jednak wina - jesteście chorzy. Imię tej choroby: wyobraźnia.''*

Największą tragedią ,,My'' była cenzura. Zamiatin, ze swoim płynnym, szarpanym, zagmatwanym, surrealistycznym, poszarpanym tokiem narracji; z niepowtarzalnym stylem i niesamowitą wrażliwością roztapia się, rozpływa się w obliczu bardziej znanego Orwella czy Huxleya.

Książkę warto przeczytać, ot, chociażby dlatego, że stanowiła pierwowzór i inspirację innych, znanych nam antyutopii. Ale nie należy przy tym oczekiwać literatury łatwej i przyjemnej - ,,My'' to powieść szybka, mroczna i depresyjna w swoich ostatnich słowach; styl Zamiatina jest specyficzny i ostry; seksualność pokonuje hipermózg głównego bohatera; okazuje się, że Wielka Operacja może ,,uleczyć'' j e d n o s t k ę z posiadanej d u s z y.
________________________________
*Zamiatin J., My, Alfa, Warszawa 1989, s.141.

książek: 98
Marek | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 maja 2014

Wiedząc, że ta książka była niejako wzorcem dla Huxleya i Orwela dla ich antyutopii, nie oczekiwałem od niej niczego więcej, niż dostałem.
Książka napisana w formie chaotycznego dziennika dla "niecywilizowanych" istot, czyta się dobrze.
Historia jak to w antyutopii, nie ma lepszych ani gorszych ludzi, przepraszam numerów, ludzi nie ma, MY jesteśmy.
Podstawową zasadą jest rezygnacja z wolności - żeby być szczęśliwymi oczywiście
Wyobraźnia jest chorobą, sny też chorobą są (można dostać L-4:)), a seks uprawia się wg dekalogu godzinnego.
Książka jest warta przeczytania, choćby dla możliwości porównania trzech najciekawszych antyutopii (wg mnie oczywiście):
"MY"
"Nowy wspaniały świat"
"Rok 1984"
Z w/w uważam, że na chwilę obecną najbliżej nam do "Nowego wspaniałego świata".

książek: 496
Noemi | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2013, (anty)utopie

Znakomita większość antyutopii różni się od "typowych" książek - ale każda z nich jest wyjątkowa w swojej potworności. Dobra antyutopia powinna być jak tonący statek, lawina, jak ogniste (tak, zdarzają się takie) tornado - przepiękny kataklizm, poetycka katastrofa, idealna tragedia. "My" nie zawodzi w tej kwestii.
Język, język i jeszcze raz język! O ile matematycznej precyzji i surowości u Süskinda nie cierpiałam, o tyle ta zamiatinowska mną poruszyła. Jest to piękna, niecodzienna mieszanka liczb, kątów i prawideł spowita mgiełką humanistycznych pragnień. Oryginalne i odważne połączenie.
Postaci. Należy zwrócić uwagę na ich specyficzne, zapadające w pamięć opisy. Nie ma ust jak wiśnie, oczu jak gwiazdy i innych banałów.
Zakończenie. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego - tego samego dnia skończyłam też czytać inną antyutopię, która także kończyła się nie najlepiej - a jednak tam brakowało elementu zaskoczenia, więc uwieńczenie wysiłków bohatera/bohaterów bolało mniej, bo...

zobacz kolejne z 2407 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Czytamy w weekend

Nad tym piątkowym popołudniem wisi ciężkie, szare niebo. Nie trzeba być Tatą Muminka, by zgadnąć, że dziś prawdopodobnie będzie jeszcze padać, ale czy to nas zasmuca u progu letniego weekendu? Ależ skąd! Bez względu na to, czy będziemy spędzać ten czas w domu czy w plenerze, mamy już przygotowane lektury – jakie? Już Wam zdradzamy. A Wy z jakim pisarzem go spędzicie?


więcej
Książki odzyskane po 1989

4 czerwca 1989 roku to data pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. Wraz z upadkiem komunizmu, upadła też cenzura i co za tym idzie książki, do tej pory zakazane, wreszcie mogły ukazać się w oficjalnym obiegu.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd