Życie po hindusku

Seria: Świat się zmienia
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Indie, kultura, tradycja
Katarzyna

Janina Rubach-Kuczewska, kobieta, która spędziła pięć lat w Indiach, poznając styl życia, codzienność i zwyczaje mieszkających tam ludzi. Mimo, że książka została wydana w 1971 roku i zawiera wiele już przedawnionych informacji, zwłaszcza z zakresu statystyki społecznej, to jednak czyta się ją z zapartym tchem. Autorka porusza takie tematy jak: różnice kastowe, codzienne życie statystycznej rodziny indyjskiej, kwestię posagu i zamążpójścia dziewcząt, poziom szkolnictwa, zmagania z żywiołami natury, a także problem prostytucji. Momentami odnosi się wrażenie, że jest się w centrum wydarzeń albo przeżywa się dokładnie to samo, co autorka w tamtym czasie. Każdy rozdział stanowi odrębną całość, która podobnie jak wszystko w Indiach łączy się ze sobą, tworząc mniej lub bardziej zrozumiałą dla nas kompozycję. Polecam tę lekturę wszystkim osobom, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z tym odległym krajem i są chętne przeczytać relację osoby, która spędziła sporo czasu wśród mieszkańców subkontynentu.

źródło opisu: Iskry, 1971

źródło okładki: okładka autorska