Sekretny dziennik Laury Palmer

Wydawnictwo: FIS
The Secret Diary of Laura Palmer
yokopoko

Inne wydania

Laura zaczyna pisać pamiętnik w wieku 12 lat. Pierwsze wpisy to notatki zwyczajnej dziewczynki, powoli wkraczającej w życie nastolatki. Relacje ze spotkań z koleżankami, wrażenia ze wspólnych zabaw, opisy ciuchów, podniecenie związane z kucykiem, którego dostaje na urodziny. Jednak już przy drugim wpisie znajdujemy wzmiankę o wizytach, jakie składa Laurze tajemniczy i nieprzyjemny mężczyzna - BOB...
Przez kolejne lata Laura stopniowo coraz mniej przypomina uroczą dziewczynkę, pełną uśmiechu i radości. Szybko i odważnie wkracza w dorosłe życie. Sięga po alkohol, papierosy, wcześnie zaczyna interesować się chłopcami i seksem. Dwunastoletnia Laura bawi się niewinnie z przyjaciółką. Trzynastoletnia - pali papierosy. Czternastoletnia - przystępuje do inicjacji seksualnej. Piętnastoletnia - rozpoczyna niewdzięczną przygodę z narkotykami. Szesnastoletnia Laura Palmer prowadzi rozwiązłe życie, oddaje się przygodnym znajomościom z różnymi, często przypadkowymi mężczyznami. Eksperymentuje i posuwa się do zachowań, za które w wielu kręgach bez wątpliwości otrzymałaby opinię córy Koryntu.
Laurze z jednej strony podoba się życie pełne ćpania, zabawy i wyuzdanego seksu, ale z drugiej strony chciałaby z tym zerwać i być zwykłą dziewczyną, jak jej koleżanki ze szkoły.

denudatio_pulpae | 2017-03-24
Przeczytana: 2012 rok

"Miasteczko Twin Peaks" należy do moich ulubionych seriali. Świetny klimat, muzyka i mój najukochańszy agent specjalny Dale Cooper. Niestety, nie wszystkich bohaterów darzę taką sympatią jak jego. Laura Palmer jest jedną z takich postaci, do których żywię raczej negatywne uczucia.

"Sekretny dziennik Laury Palmer" jest właśnie taki, jakiego można by się po niej spodziewać, znając jej mroczną stronę. Zapiski rozpoczynają się w dniu 22 lipca 1984 kiedy Laura kończy dwanaście lat i kończą około 1989 roku. W tym dość krótkim okresie Laura z grzecznej dziewczynki zmieni się w narkomankę i prostytutkę. Przeskok będzie dość nagły, bo książka ma tylko trochę ponad dwieście stron, więc czasu za wiele nie będzie.

Czy ten pamiętnik w ogóle mógłby być dziennikiem Laury? Nie jestem do końca przekonana, że nastolatka pisałaby w ten sposób. Która użyłaby słowa wyrugować zamiast np. wyrzucić? Wiem, że to drobnostki, ale to właśnie one irytowały mnie przez całą książkę. A może to po prostu...

LelandLester | 2015-02-05

Zanim przeczytałem książkę i podzieliłem się tą opinią, obejrzałem cały serial a potem film. Z perspektywy czasu, myślę, że to nie najgorsza kolejność, choć teraz wiem, że istnieje lepsza – 1. Serial (Koniecznie!) 2. Książka 3. Film.
Sądzę, że zabieranie się za samą książkę – bez znajomości serialu – nie jest ani złe ani dobre, choć może nie dawać pełnego komfortu lektury np. z tego prostego względu, że jeszcze do połowy książki są mniej więcej przedstawiani bohaterowie (kim są, ich rola) jednak potem pojawiają się już tylko imiona i nazwiska i temu, kto „tylko’ czyta nie wyjaśni to na pewno obrazu.

Jak można się domyślić, widzimy wszystko oczami i słyszymy wszystko uszami tytułowej Laury. Poznajemy ją gdy ma 12 lat. Jesteśmy z nią na dobre i na złe. W dzień i w nocy. Co do innych postaci to możemy polegać tylko na relacjach i subiektywnych odczuciach dziewczyny.
Wiele wątków (związanych z fabułą serialu),...

Barbara | 2010-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Natrafiłam na tą pozycję przypadkiem, bo znalazłam ją tutaj. Dzięki uprzejmości jednej z użytkowniczek było mi dane przeczytać tę książkę (dziękuję raz jeszcze).
Muszę przyznać, że początkowo byłam zawiedziona. Zapiski Laury Palmer zaczynają się, gdy ta ma zaledwie dwanaście lat. Zbyt wyszukany, dorosły styl nie pasował mi do tak małej dziewczynki - nawet nękanej przez swojego oprawcę, BOBa. Dopiero po kilkudziesięciu stronach, gdy Laura miała już poważne kłopoty z narkotykami, samooceną, nieprzypadkowymi przygodami seksualnymi, zaczęłam wierzyć w jej zapiski. Od tej pory aż do samego końca autorka była bardzo przekonująca.
Chęć przeczytania tej książki zrodziła się z odwiecznej ciekawości: kim tak naprawdę jest BOB, wcielające się w ludzi zło? Bo to, kto fizycznie nękał Laurę i doprowadził do jej śmierci, jest znane zapewnie wszystkim czytelnikom (do dziś uwielbiam zarówno serial, jak i pełnometrażowy prequel). Moja ciekawość niestety nie została zaspokojona.
Ale przyznam, że po...

Karolina | 2014-01-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Każdy szanujący się fan Davida Lyncha, a w szczególności Miasteczka Twin Peaks powinien sięgnąć po ten pamiętnik. Wiadomo, Miasteczko nie rozwiązuje zagadek, Ogniu krocz za mną pozostawia wiele niedomówień, Sekretny dziennik też nie wyłoży kawy na ławę. Pozwoli jednak ponownie zanurzyć się w surrealistycznym klimacie stworzonym geniuszem Lyncha.
Nic dziwnego - książka napisana została przez córkę reżysera. Tym samym kobiecą ręką zostały dopisane kobiece kwestie. Dziennik funduje nam podróż do wnętrza Laury. Tego, którego obawiała się odkryć nawet przed samą sobą. Książka, jak i film czy serial, stawia więcej pytań niż udziela odpowiedzi. Utożsamić się z Laurą jest trudno, ale pamiętnik na pewno pozwoli choć trochę ją zrozumieć.

Bez znajomości serialu raczej odradzam czytanie. Osobom wrażliwym, nie trawiącym wyuzdania, przemocy i narkotyków - też :)

HerbAriel81 | 2014-07-31
Przeczytana: 02 września 1994

O serialu Miasteczko Twin Peaks nikomu nie muszę przypominać... nikomu kto oglądał telewizję w latach 90'tych. Kiedy serial leciał w polskiej tv ja miałam 9 lat i do teraz pamiętam strach i fascynację tym filmem.

Równie doskonale pamiętam dzień kiedy Laura w końcu dotarła do moich rąk, po długich poszukiwaniach ( w dalszym ciągu mówimy tu o latach 90-tych XX w. w Polsce :) ).

Zafascynowana serialem, przeczytałam ten dziennik w jeden wieczór. To wciągająca , pochłaniająca bez reszty lektura bardzo prywatnego dziennika Laury, który zaczęła pisać w wieku 12-tu lat, a skończyła na dzień przed swoją śmiercią, mając zaledwie lat 17. To tajemniczy i zakazany świat narkotyków, seksu i przemocy. Czytając dziennik Laury poznajemy ją jaka jest naprawdę. Natomiast jej śmierć jest sekwencją rozpoczynającą serial, w którym to stopniowo dowiadujemy się o jej podwójnym życiu od innych mieszkańców tego tajemniczego miasteczka ; od jej kochanków, nauczycieli, przyjaciół, rodziny a także, jak...

Pablo | 2013-03-06

ksiazka zdecydowanie dla fanow Miasteczka Twin Peaks,szczegolnie dla tych,ktorzy po serialu czuja pewien niedosyt,dla tych,ktorzy raz udajac sie do Twin Peaks nie zamierzaja go opuscic,wglebiajac sie w coraz to mroczniejszy,tajemniczy klimat tego miejsca.

acidhead1984 | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Totalna szmira.
Jedynym plusem tej książki jest to,ze jest krótka i można skończyć ją w jeden wieczór.
Oprócz tytułu i kilku nazwisk nie ma nic wspólnego z serialowym miasteczkiem.Język jakim posługuje się autorka napawa mnie obrzydzeniem.Co drugą stronę mamy prymitywne opisy i wulgaryzmy.Nijak to się ma do dzieła Davida Lyncha.
Książka nie ma tego psychodelicznego klimatu,którym ociekał zarówno film jak i kolejne odcinki serialu.
Całe szczęście książkę przeczytałem już po seansie w innym przypadku po takiej lekturze omijałbym szerokim łukiem Miasteczko Twin Peaks.

Uwielbiam wszystko, co jest związane z Twin Peaks, uwielbiam pamiętniki. Wciągnęło mnie. I bardzo często, czytając słowa Laury, czułam się, jakbym czytała moje własne słowa.

fimmtudagur | 2014-04-10

Książka przetłumaczona w sposób tak prymitywny i nieskładny, że jej czytanie momentami boli. Bardzo chciałabym, aby ktoś ponownie ją przetłumaczył i wydał, myślę, że treść bardzo dużo by na tym zyskała.

Pomijając jednak ten przykry fakt jest to pozycja niesamowita i z czystym sercem mogę polecić ją każdemu fanowi Twin Peaks. Mimo, że w trakcie oglądania serialu nie sympatyzowałam szczególnie z Laurą w trakcie czytania ,,Dziennika" byłam nieskończenie poruszona jej historią.

Książkę czyta się bardzo szybko, jedynym utrudnieniem mogą być emocje, które się w trakcie lektury pojawią, szczególnie, jeśli widzi się analogie pomiędzy główną bohaterką a sobą.

Odradzam czytanie jej przed zapoznaniem się z Twin Peaks. Jest w niej zbyt wiele wątków, wzmianek, które na podstawie samej wiedzy pochodzącej z lektury nie mogłyby być jasne, zrozumiałe.

Dla każdego fana świata wykreowanego przez Lyncha to powinna być pozycja obowiązkowa. Mimo, że nie potrafię tej lektury ocenić, z całą...

Pablos | 2011-12-08
Na półkach: [2011], Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Zabójstwo Laury Palmer było punktem wyjściowym jednego z najdziwniejszych, a jednocześnie najciekawszych seriali telewizyjnych jaki miałem okazję zobaczyć. Do dziś można się zastanawiać do jakiego gatunku ów serial można by zaliczyć - jeszcze thriller, już horror, fantastyka z dreszczykiem, czy może po prostu zapis tego, co statystycznie rzecz biorąc często się przytrafia, ale rzadko się o tym mówi? Nie ważne - rzecz była autentycznie wybitna, i nawet jeśli drugi sezon był nieco nadmuchany, trzeba oddać sprawiedliwość twórcom - duet David Lynch i Kyle MacLachlan spisał się świetnie, tworząc opowieść skonstruowaną w tak przemyślny sposób, że nawet dziś, po dwudziestu latach w ogóle się nie zestarzała.

Na fali serialu powstały kolejne produkty, jak to w kapitaliźmie bywa. O ile jednak jakość filmu fabularnego jest dyskusyjna, tak książka, napisana przez córkę reżysera, stoi na niezłym, według mnie, poziomie. Z tym, że trzeba sobie uzmysłowić jedną, podstawową rzecz: to jest...