Chemia kwantowa

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
yokopoko

Klasyczny już podręcznik chemii kwantowej napisany przez światowej sławy polskiego chemika prof. Włodzimierza Kołosa. Wielokrotnie wznawiany, stał się podstawowym podręcznikiem dla studentów kierunków chemicznych na polskich uczelniach.

źródło opisu: Opis własny

źródło okładki: PWN

Grabarz666 | 2018-03-20

Klasyczny już podręcznik chemii kwantowej, napisany przez wybitnego polskiego naukowca, który był protoplastą i pionierem tej dziedziny w Polsce. Dzięki swoim słynnym publikacjom, dotyczącym ultra-dokładnych obliczeń cząsteczki H2 (o czym boleśnie przekonał się noblista G. Herzberg) stał się światowym autorytetem chemii obliczeniowej. Jego uczniami byli: Lucjan Piela, Bogumił Jeziorski, Piotr Cieplak, Andrzej Leś, Grzegorz Chałasiński, Marek Bulski, Krzysztof Szalewicz, Elżbieta Radzio-Andzelm, Krzysztof Pecul, którzy kontynuują zapoczątkowane przez niego badania i osiągneli już dość wysoką pozycję w gronie światowych chemików kwantowych.
Książka Kołosa skupia się na wymienionych zagadnieniach, są to kolejno: krótki rys historyczny, postulaty mechaniki kwantowej, proste modele, metody przybliżone (zaburzeń, wariacyjna), symetria funkcji falowej, przybliżenie jednoelektronowe, konfiguracje elektronowe, termy atomowe, metoda SCF, korelacja elektronów, ruch jąder i elektronów, teoria...

Shino11 | 2017-03-24
Na półkach: Przeczytane, Nauka/Studia

Potęga wiedzy, respekt dla autora za zrozumienie tak trudnych zagadnień, lecz przyznać trzeba, są lepsze podręczniki do chemii kwantowej, które poza czarną magią w postaci długaśnych szlaczków zwanych wzorami i obliczeniami, zawierają w miarę jasno wytłumaczone treści, które przełożyć można na swój własny język i chłopski rozum.

Leszy | 2016-02-17
MaxWielki | 2015-10-06