Małżeństwo wagi półśredniej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The 158-Pound Marriage
powieść
Kamulka84

Nowa sytuacja, oparta na rytuale zamiany partnerów, przynosi uczestnikom tego osobliwego procederu poczucie wyzwolenia i euforii, by już wkrótce odsłonić swoje ciemniejsze strony. Małżeństwo wagi półśredniej to intrygująca, niejednoznaczna powieść, stawiająca pytanie o sens przekraczania ustalonych norm moralnych, a zarazem nie pozbawiona charakterystycznego, Irvingowskiego humoru.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Ciacho | 2018-03-29
Przeczytana: 28 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Czworokąt, zdrada i erotomania"

"Małżeństwo wagi półśredniej" to trzecia powieść znanego i bardzo cenionego amerykańskiego pisarza Johna Irvinga, która została wydana w 1974 roku. Dziewiąta zaś przeczytana przeze mnie, bo autor bardzo szybko zyskał sobie u mnie specjalne względy i dołączył do wąskiego grona ulubionych. Nie mam najmniejszych wahań, kiedy widzę kolejną zapowiedź jego książki, która ma się ukazać niebawem, bo wiem, iż ją przeczytam, chociaż już od jakiegoś czasu jestem świadomy, że wszystko to, co najlepsze, jest już najpewniej za mną. Nie stanowi to jednak większego problemu dla mnie, bo autor pisze jak mało kto i warto się zapoznać z jego powieściami, co też czynię po raz kolejny.

Trzecia książka Amerykanina opowiada historię czworga osób (dwóch małżeństw). Bezimiennego narratora, który jest profesorem uniwersyteckim i mało udanym pisarzem powieści historycznych. Jego żony Uczki, osieroconej podczas niemieckiej okupacji i rosyjskiego oblężenia pod koniec II...

Ania | 2015-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 września 2015

W "Małżeństwie wagi półśredniej" Irving uderza w poważne tony. Z charakterystycznym dla siebie dystansem, ironią i lekkością dociera do sedna poruszanych spraw.
Dwa małżeństwa połączone romansem. Wydawać by się mogło, że tworzą układ idealny, z którego każdy czerpie korzyści. Pod powierzchnią seksu i przyjemności kryją się prawdziwe motywacje bohaterów, bolączki i oczekiwania, które z czasem zaważą na ich przyszłości.
Książka nie należy do najłatwiejszych. Czytałam powoli, co jakiś czas potrzebowałam przerwy, żeby przemyśleć i przetrawić treść.
Nie potrafię polecić tej pozycji, mam wrażenie, że jest w niej ciężkość, która może męczyć i odstraszać, ja jednak mam słabość do twórczości autora.

Miss_Jacobs | 2014-01-07

„Wymiana”. Dwa małżeństwa z długim stażem. Oba posiadające dzieci. Wydaje się, że każda z nich dobrała się na zasadzie przeciwieństwa, „kultury wyższej z niższą”. Chcąc urozmaicić swoje życie seksualne, postanawiają wymieniać się partnerami. Wszystko ma się odbyć dyskretnie, bez informowania o tym dzieci, które zresztą przyjaźnią się ze sobą.

W założeniu miało być przyjemnie i bez zobowiązań. Nad uczuciami nie da się jednak zapanować, nie ma prostego równania matematycznego do rozwiązania. Widzimy więc zazdrość, kłótnie, próbę zadośćuczynienia i pokazania swojej wyższości nad innymi. W tej rozgrywce nie ma wygranych i przegranych. Każdy z nich został tak samo poszkodowani po wybuchu bomby, którą przecież sami zbudowali. Wszyscy przekonali się, że „idea równości brzmi pięknie w teorii, trudniej natomiast zaakceptować ją w praktyce”.

Piękny i bogaty język pozwala na urozmaicenie fabuły, uchwycenie wzlotów i upadków, oddanie wielowymiarowej sfery psychologicznej. Czytałam niemal z...

Grażyna | 2012-10-28
Przeczytana: 08 listopada 2012

Przemyślę i dorzucę tych gwiazdek ;)

Zgodnie z umową dorzucam, czytam kolejną powieść Irvinga, myślę,że już więcej rozumiem i jestem skłonna zakochać się w autorze ;)
Uprzedzam tylko, że są to lektury zdecydowanie dla dojrzalszych czytelników.

Luis | 2011-02-17
Przeczytana: 2011 rok

"Małżeństwo wagi półśredniej" to powieść, która pozostawia po sobie swego rodzaju dziwny niepokój. Trudno znaleźć jego źródło. Być może wynika on z relacji jaka łączy bohaterów książki, a może z wnikliwego sportretowania tychże. Historia dotyczy dwóch małżeństw, które świadomie i dobrowolnie decydują się ma małżeński czworokąt. Z pozoru wszystko wygląda dość niewinnie, a uzasadnienia takiej decyzji rozbijają się głównie o małżeńską nudę, rutynę i wszystkie inne wymówki, które człowiek sobie tworzy, żeby tylko usprawiedliwić uleganie pokusie miłosnych uniesień. Tych właśnie, które z czasem gasną, ale na długo zostają w pamięci. Ulegają im również bohaterowie książki, jednak trudno sobie wyobrazić żeby czworo dorosłych ludzi nie było świadomych potencjalnych konsekwencji własnych wyborów. Zwłaszcza, że w tej sytuacji konsekwencje mogą być wyłącznie tragiczne. Co więcej, ten kto podejrzewa, że pobudki całej czwórki nie są do końca takie, jakie oficjalnie podają, nie pomyli się. Autor...

Fallenangelv | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Perwersja. Seksoholizm. Niedojrzałość emocjonalna.
Piszecie dwa małżeństwa, przecież Edith i Severin do swojej zabawy zaprosili jeszcze kiedyś jedno małżeństwo. Plus jego skoki w bok.
Severin- obsceniczny, seksoholik. Szukający w sumie podniety na wysokim/ według niego/ poziomie. Co się na koniec okazuje nic go nie łączyło z Ucz tylko seks. A ona naiwna myślała, że to coś więcej. Po prostu on potrafił dobrze grać. To on rozdawał karty.
Edith- małżeństwo zaczęło się pięknie. Potem tak mi się zdaje dała się porwać namowom męża, a jeżeli nie były to jawne namowy to uległa porywom sprzyjającej chwili. Pamiętacie jaką burdę zrobiła, kiedy Severin przespał się z tą tancerką w sali gimnastycznej ? Potem coś w niej pękło. Nigdy nie była już taka sama. Sugeruje, że naprawdę zakochała się w naszym bezimiennym narratorze, który był mężem Ucz.
Ucz. Uczka/ początek jej małżeństwa przypomina piękną opowieść. Dziewczyna i chłopak zakochują się w sobie, biorą ślub, jest im wspaniale. Dużo...

E-T Novak | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Znowu stało się to samo, co w przypadku ostatniej przeze mnie przeczytanej książki Irvinga, "Metody wodnej". Znienawidziłam głównego bohatera za bycie imitacją mężczyzny. Kreacja tej postaci to największy minus lektury.

Bardzo za to spodobało mi się tło dziejowe. Historia dorastania Ucz oraz Severina wciągnęła mnie bez reszty. Powojenny Wiedeń został pięknie opisany przez autora, a mieszkające w nim barwne osobistości przydają mu jeszcze smaku.

Uczucia między członkami miłosnego kwadratu, nie do końca wypowiedziane wprost, również według mnie zostały wiernie przedstawione. Pytanie tylko, czy to moje subiektywne odczucie, czy Irving naprawdę się o to postarał?

Tematyka niekoniecznie przypadła mi do gustu, ale i tak uważam, że to warte uwagi dzieło literackie.

anetapzn | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Tytułowa Konferencja w Wannsee było to spotkanie, które odbyło się 20 stycznia 1942 roku w willi przy Großer Wannsee 56/58 w Berlinie. Udział wzięli w nim niemieccy prominenci nazistowskiej służby państwowej, pod przewodnictwem Reinharda Heydricha.
Tematem spotkania było ostateczne i jak najszybsze rozwiązanie "sprawy żydowskiej". Tak eufemistycznie nazywano zaplanowane masowe ludobójstwo, eksterminację wszystkich Żydów.
Heydrich został upoważniony do podjęcia: „wszelkich niezbędnych przygotowań do globalnego rozwiązania kwestii żydowskiej na europejskim obszarze wpływów niemieckich”.
To spotkanie i wszystko co się wokół niego działo porusza w niniejszej książce Peter Longerich, jeden z najlepszych historyków zajmujących się m.in. hitlerowskimi Niemcami i III Rzeszą. Longerich jest specjalista w tych zagadnieniach. Spod jego pióra wyszły np. opasłe i wyczerpujące tematykę biografie Hitlera, Goebbelsa oraz Himmlera.
Konferencja w Wansee podzielona jest na trzy spore rozdziały, z...

Dariusz | 2014-11-23

Typowe dla Irvinga przedstawienie swoich bohaterów, począwszy od dzieciństwa do zachowań po założeniu rodziny i wpływu na późniejsze losy, zdarzeń z dzieciństwa, spotkanych ludzi, na nasze zachowania w dorosłym życiu. Tu, historia dwóch małżeństw i zaspokajania swych seksualnych pragnień. Autor w mistrzowski sposób prowadzi nas przez portrety psychologiczne uczestników orgii seksualnych bez zahamowań. Wnioski, hm, każdy powinien wyciągnąć je sam, oczywiście po przeczytaniu, myślę, że warto.
Polecam

Marysia | 2014-03-04
Przeczytana: lipiec 2013

Na początku mamy wrażenie, że to powieść jak każda inna, jednak wraz z zagłebianiem się w kolejne stronice, odkrywamy nowe intrygi, nowe płaszczyzny oraz warstwy osobowościowe bohaterów.
Nie jest to być może najlepsza powieśc Irvinga, natomiast zecydowanie warta przeczytania.