Małżeństwo wagi półśredniej

2009-01-01
2009-01-01
Julita Wroniak-Mirkowicz
powieść

Nie jest to powieść łatwa, niektórych zirytują bohaterowie i ich postępowanie, choć zaznaczam, że Irving daje ludziom głębokie rysy psychologiczne.
Dwa długoletnie małżeństwa z dorosłymi dziećmi zamieniło się partnerami na tyle dyskretnie, by pozostające w kontakcie dzieci nie były tego świadome.
Małżonkowie odkrywają, że owa metoda nie naprawi ich stadła.

Nie udźwignęłam tej literatury - wiem, że jest wartościowa, pisana pięknym językiem, ale dla zbyt wiele niuansów, dygresji, poziomów, i w tych płaszczyznach sie pogubiłam.

Zapewne wielbiciele Irvinga będą zachwyceni.

Małżonkowie odkrywają, że owa metoda nie naprawi ich stadła.

Nie udźwignęłam...

Wszyscy w związkach przeczytajcie tą książkę ku przestrodze.

Wszyscy w związkach przeczytajcie tą książkę ku przestrodze.

Nie dałam rady doczytać do końca
Książka momentami jest wulgarna ( mnie zniesmaczyła)
a fabuła gdzieś się zgubiła zaś bohaterzy są płascy, nijacy oraz ogromnie złaknieni wrażeń seksualnych.

Nie dałam rady doczytać do końca
Książka momentami jest wulgarna ( mnie zniesmaczyła)

Specyficzne poczucie humoru autora jest tutaj widoczne już od pierwszych stron powieści, choćby w nadaniu jednej z głównych bohaterek imienia Ucz. I owszem wbrew temu co napisał jeden z moich poprzedników to jest pikantne romansidło, gdyż seks jest tu w zasadzie głównym bohaterem. Tyle, że relacje wzajemne czterech głównych osób są opisane i przeanalizowane w bardzo ciekawy i wielowymiarowy sposób.

Irving to świetny pisarz, co potwierdziło się kolejny raz! Doskonała powieść, interesujące spojrzenie na małżeństwo, na zdradę, na to co może połączyć ludzi. Skomplikowane relacje, buzujące emocje, zmuszające do myślenia sytuacje - co byśmy zrobili na ich miejscu. A w tle historie ludzi, zwykłych, ale przez swoje przeżycia niezwykłych. Polecam!

Jak jeden nieszczęśliwy mężczyzna może unieszczęśliwić trzy szczęśliwe osoby? Rzecz dzieje się w środowisku akademickim. Pisarz snuje opowieść o skomplikowanych relacjach uczuciowych (również, a może przede wszystkim, erotycznych) dwóch małżeństw, które stanowią swoisty czworokąt. Poznajemy też historie bohaterów, czasem bardzo dramatyczne, jak w przypadku Ucz, jednak najwnikliwiej sportretowany jest Severin, mężczyzna sfrustrowany i zgorzkniały. Proza dla miłośników twórczości Irvinga.

To moja druga książka napisana przez Irvinga. Po raz pierwszy zetknęłam się z nim czytając „Regulamin tłoczni win”- rewelacyjna pozycja. Teraz sięgnęłam po „Małżeństwo…”. Nie polecę jako pierwszej lektury spod pióra tego autora, bo trzeba się przyzwyczaić do specyficznego stylu pisania. Ale już jako drugą, jeśli ten styl się spodoba, polecę i owszem.

Dwa małżeństwa trochę sobą znudzone postanawiają wymienić się partnerami. Czasami wymiana 1:1, ale zdarza się też trójkąt. Wszyscy zgodnie podejmują decyzję, że chcą takiego układu i nikt nie czuje się do niego przymuszony. Mało tego z opisów (a są takowe!) wynika, że całkiem im dobrze w tym jawnym czworokącie. Tak bardzo zatracają się w nowej sytuacji, że prawie zapominają, że mają dzieci, że jest jeszcze świat poza ich seksualnymi spotkaniami. Fascynacja totalna- jak już wspomniałam dokładnie, ale bez zbędnego sentymentalizmu opisana przez Irvinga- tak bardzo wprost. Do pewnego momentu wszystko spina się doskonale, ale po pewnym czasie zaczynają wychodzić na światło dzienne prawdziwe pobudki dla których podjęli takie decyzje. Pojawia się zazdrość, zawiść, robienie sobie na złość i przemyślenia, czy to tylko seks, czy coś więcej.

I więcej nie napiszę, bo kto będzie chciał- sięgnie po tą lekturę.
Czytając zastanawiałam się mocno nad motywami, jakimi kierują się małżeństwa decydujące się na wymianę partnerów, czy rzeczywiście wszyscy członkowie takiego układu zyskują w równej mierze? I czy po zakończeniu układu można wrócić do świata zanim się pojawił?

Lektura frapująca i moralnie całkiem niepoprawna, ale trzeba dodać, że nie czyta się jej szybko, bo po pierwsze Irving nie koncentruje się tylko na tym co tu i teraz, ale żeby lepiej opisać bohaterów i ich pobudki wraca do czasów ich dzieciństwa, a opisy są niestety czasami przydługawe, po drugie każe nam przystanąć i zastanowić się nad tym, co właśnie się zadziało w tym niecodziennym układzie dwojga małżeństw. Uważam, że nie straciłam czasu.

Dwa małżeństwa trochę...

Wole inne tego autora.

Wole inne tego autora.

Proza Irvinga jest specyficzna, świeża, wciągająca, bohaterowie rzeczywiści ...
Jak mogą spleść się losy dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw? I nie myślcie, że biorąc tę książkę do ręki otrzymacie pikantne romansidło.

Proza Irvinga jest specyficzna, świeża, wciągająca, bohaterowie rzeczywiści ...

Na pewno jedna ze słabszych powieści Johna Irvinga.

Na pewno jedna ze słabszych powieści Johna Irvinga.

• John Irving