Skarby świata całego

Okładka książki Skarby świata całego
Bohumil Hrabal Wydawnictwo: Świat Literacki literatura piękna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Harlekynowy milióny
Wydawnictwo:
Świat Literacki
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
83-86646-78-0
Tłumacz:
Andrzej Czcibor-Piotrowski
Tagi:
dom starców wspomnienia literatura czeska
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
205 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: , ,

Można pisać o starości bez upiększeń i przemilczeń, a jednak pogodnie.
Porównuję sobie "Skarby" z "Ostatnim rozdaniem" Myśliwskiego i mam przed oczami żywy dowód, że smutek nie musi być brzydki, że może być piękny. Hrabal aplikuje nam zresztą również sentymentalizm drogi zamiast taniego, a i sama powieść zbudowana jest na zasadzie opozycji, starzy ludzie przeplatają się ze zdobiącymi dom starców, a dawny pałac hrabiego Szporka, wizerunkami postaci młodych i kipiących witalnością; przedwojenne stosunki społeczne zostają zestawione z pozornie bardziej sprawiedliwą, a jednak w pewien sposób ordynarną powojenną władzą proletariatu. W sposób bardziej subtelny poruszamy się pomiędzy światem rzeczywistym i wyimaginowanym, a w końcu sam tekst, rozpatrywany jako całość, jest niewesoły, a zarazem dodający otuchy. Istny festiwal ambiwalencji, jaką jest ludzkie życie.
I jak w tym wszystkim człowiek, szarpany sprzecznościami, rozdarty, ma pozostać spójną jednostką, jak ma pogodzić się ze sobą i swym losem, gdy wszystko wydaje się już dziś ledwie cieniem dawnej urody, dawnego szczęścia, tego, co było lepsze i co na zawsze zniknęło? Bohaterka próbuje tego dokonać poprzez zachowanie swojej odrębności, indywidualnej postawy, odnosząc jednak sukces ledwie połowiczny. Ukojenie przynosi jej też wskrzeszanie dawno minionych wydarzeń, w czym dzielnie sekundują jej panowie Otokar, Wacław i Karol, trzej znawcy i świadkowie dawnych czasów, którzy utrwalili przeszłość miasteczka dla Hrabala, on zaś uwiecznił ją w swej powieści.
Gdy czytam o zbawczej roli sentymentalnych podróży w przeszłość, zastanawiam się, co będą wspominać na stare lata zapaleni czytelnicy amerykańskich poradników i klienci znacznej części psychoterapeutów, jak mantrę powtarzający przykazanie, by żyć tylko w teraźniejszości. A przecież wspomnienia trzeba pielęgnować, przeglądać i od czasu do czasu odświeżać, bo pozbawione takiej opieki wykoślawiają się, więdną i w końcu gasną, i nie zostaje już nic poza pustką wyblakłych oczu.
Zarazem krzyczy jednak bohaterka "carpe diem", usiłując ustrzec młodych przed powieleniem swoich błędów, przed odkładaniem największych radości na potem, na lepszą okazję, na dogodniejszy czas. Ale młodzi i tak zrozumieją ją dopiero wówczas, gdy sami będą starzy...
Jest tu kilka niedoścignionych ustępów - ten o grzybobraniu czy ten o sile muzyki, o tym, jak potrafi ona przywieść duszę wrażliwą na skraj szaleństwa. Cała powieść jest przesiąknięta sugestywnym, nostalgicznym klimatem i nadaje się do smakowania, nie do galopowania.
Ja sam wyniosłem z niej coś jeszcze. Dzięki temu, że Hrabal połączył dwie miejscowości w jedną, będę miał okazję odbyć wzorem Sterne'a podróż sentymentalną, tyle że zamiast Francji i Włoch odwiedzę Nymburk i Kuks.

Można pisać o starości bez upiększeń i przemilczeń, a jednak pogodnie.
Porównuję sobie "Skarby" z "Ostatnim rozdaniem" Myśliwskiego i mam przed oczami żywy dowód, że smutek nie musi być brzydki, że może być piękny. Hrabal aplikuje nam zresztą również sentymentalizm drogi zamiast taniego, a i sama powieść zbudowana jest na zasadzie opozycji, starzy ludzie przeplatają się ze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    283
  • Chcę przeczytać
    194
  • Posiadam
    56
  • Ulubione
    7
  • Literatura czeska
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2014
    4
  • 2015
    3
  • 2011
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skarby świata całego


Podobne książki

Przeczytaj także