Szpieg, który mnie kochał

Cykl: James Bond (tom 10)
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
The Spy Who Loved Me
Bond, śmierć, niebezpieczeństwo
Aneta

Vivienne Michel ma klopoty. Probujac uciec od swojej skomplikowanej przeszlosci, znalazla sie w srodku amerykanskich ostepow. Motel "Pod sennymi sosnami" jest bardzo daleko od cywilizowanego swiata, w ktorym sie wychowala. Dziewczyna jest takze celem dwoch zdemoralizowanych mordercow - perwersyjnego Sola Horrora i nieublagalnego Spluwaka Moranta. Kiedy niespodziewanie w motelu pojawia sie charyzmatyczny Anglik, Vivienne z miejsca traci dla niego glowe. Aby jednak nie stracila jej naprawde Bond musi ocalic ja przed smiertelnym niebezpieczenstwem.

SharonPersefona | 2016-03-30
Przeczytana: 28 marca 2016

Szpieg, który mnie kochał, to przyjemna, momentami zabawna i w odpowiednich momentach wywołująca dreszczyk emocji powieść, która jest jedną z ciekawszych z całego cyklu! Pierwsza część powieści, ta przed pojawieniem się zabójczo przystojnego Jamesa Bonda, przypomina zwyczajną powieść obyczajową dla kobiet, niezwykle szybko przyswajalną i przyjemną. Dopiero pod koniec dostajemy prawdziwą dawkę mocnych emocji, akcję i szczyptę podniecającego niebezpieczeństwa! Byle wytrwać do przyjazdu Jamesa Bonda!

Kriz | 2016-07-06

Wcale nie jest zła.
Czytałem wiele opinii, że Fleming spróbował poprowadzić akcje inaczej niż zwykle a wyszło tak sobie. Nie zgadzam się z tym.
Fakt, biografia głównej bohaterki mogła byc nieco krotsza, ale to nic nie ujmuje.
Tak czy inaczej, tutaj narratorem jest głowna bohaterka, całość dzieli się na trzy części: retrospektywną (o życiu bohaterki) i dwie w czasie rzeczywistym.
Mamy więc kobiecy punkt widzenia (czy Fleming dobrze wczuł się w kobiecą postać to już nalezy spytać raczej kobietę, dla mnie jest to przekonujące) i kobiece spojrzenie na postać Jamesa Bonda.
Nawet jeśli kogoś tak ułożona historia nie ciekawi, to po książkę warto sięgnąć ze względu na nieco filozoficzne rozważania o naturze Bonda zawarte pod koniec.
Ja polecam, choć wiem, że nie każdemu przyzwyczajonemu do stylu Fleminga ta pozycja podejdzie.

uroborus | 2014-11-09

Nietypowa książka o przygodach agenta 007. Tym razem czytamy książkę pisaną w pierwszej osobie przez Vivienne Michel. W pierwszej części książki mamy do czynienia z romansem, w drugiej części z sensacją. Bond pojawia się dopiero w trzeciej części książki i dopiero od tego momentu zaczyna się to do czego przyzwyczaił Fleming.

Fabuła jest bardzo prosta i przewidywalna od samego początku. Samo wcielenie się Fleminga w postać Viv Michel jest zwyczajnie jakościowo słabe. Obrazu słabości tego przedsięwzięcia dopełniają bardzo krzywdzące poglądy Fleminga na temat natury kobiet.

Uważam, że śmiało można sobie odpuścić czytanie tej książki bez jakiejkolwiek 'wyrwy' w postrzeganiu całości bondowskiego cyklu.

Hubert | 2014-10-31

Przykro mi to pisać jako fanowi Jamesa Bonda ,ale jest to najnudniejsza książka o przygodach agenta 007. Napisana w narracji pierwszoosobowej niejakiej Vievienne Michel która jest główną bohaterką (a nie James Bond).Przez ok. 120 stron opisane jest jej dotychczasowe życie a w reszcie książki opisane jest pojawienie się agenta 007 ,który ratuje ją z rak dwóch groźnych opryszków.Książka przypomina bardziej romans lub melodramat niż kryminał ,jak poprzednie książki o agencie jej królewskiej mości. Rozczarowujące jest też to ,że film nagrany w 1977 r. z Rogerem Moorem w roli głównej o tym samym tytule jest zupełnie o czym innym niż książka.

bond99 | 2013-06-21
Przeczytana: listopad 2012

Jak dla mnie jedna z słabszych książek o przygodach agenta 007 .
Jestem wielkim fanem zarówno powieści Iana Fleminga , jak i filmów .

Film ,,Szpieg,który mnie kochał'' jest jednym z moich ulubionych z serii , choć absolutnie nie jest to ekranizacja . Z książki wykorzystany został tylko...tytuł .

Kathlin | 2015-02-11

Jak zwykle Ian Fleming trzyma poziom :)
Z każdą książką coraz bardziej uwielbiam James'a Bonda.
Bardzo polecam!

MajinFox | 2012-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2012

Film, obok "Moonrakera", uważam za totalny niewypał. Nie wiem, jak można było tak drastycznie odejść od pewnej formuły, jaką się wypracowywało. Ponoć była to wina tego, że pierwsze dwa filmy z Rogerem Moorem uzyskiwały niskie oceny. Postanowiono więc zaszaleć. I tak powstał film, który posiada wszystko to, co powinien mieć luźny film sensacyjny, a co do mnie w ogóle nie przemawia. Z książką mogło być tylko lepiej, zwłaszcza, że nic z tego ekranowego "Szpiega..." nie zostało zaczerpnięte z powieści. Fleming nie był zadowolony ze swojego literackiego dzieła i pozwolił jedynie wykorzystać tytuł książki.

Całość dzieli się na 3 części, które stopniowo wprowadzają bohaterów.

Część pierwsza nosi tytuł: JA. I na samym początku osoby niedoinformowane mogą przeżyć szok. Całość jest napisana w pierwszej osobie. I to nie byle jakiej, bo w osobie Viv Michel - pewnej młodej Kanadyjki, która pilnuje pewnej nocy pustego motelu. Rozmyślając o swoim życiu, które zaprowadziło ją do tego miejsca,...

AnnaEulalia | 2016-03-08
Na półkach: 2015, Przeczytane

Czytając tę książkę, cały czas zastanawiałam się czy na pewno pisał ją autor Bonda, czy jakiś pisarz-widmo. 'Szpieg...' ma odmienną konstrukcję, fabuła opisywana jest z punktu widzenia kobiety, która w bardzo nietypowych okolicznościach poznaje 007. Bohaterka, będąca tu główną postacią, postępuje tak głupio, nielogicznie i irracjonalnie, że ciężko przebrnąć przez kolejne strony. Generalnie trudno powiedzieć, czy to powieść sensacyjna, czy kiepski harlequin. Nie polecam.

Masmutop | 2011-11-11

Oceniłem tak wysoko ponieważ jest to zupełnie inny Bond niż wszystkie inne jakie czytałem. Pełne zaskoczenie jeśli chodzi o narrację jak i o fabułę, która nie ma nic wspólnego z tą znaną z filmu. Ciekawa pozycja jednak chyba nie dla wszystkich fanów Bonda.

Rafał | 2013-09-12
Przeczytana: sierpień 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Inna niż wszystkie z serii. Zasmucę wszystkich, którzy chcą porównać książkę z filmem. Tytuł ten sam, różna zawartość. Film był dobry, ale książka, wbrew krytycznej ocenie autora, także nadaje się na niezły film. Tylko sam James Bond miałby niewiele roboty ;)

Pisarze, którzy wyrzekli się swoich książek

Los pisarza łatwy nie jest. Często trzeba ratować samoocenę po odrzuceniu dzieła przez kolejnego wydawcę. Bywa jednak inaczej. Zdarza się, że to pisarze odrzucają swoje własne książki.