83-86204-15-X
religia
Karolina

Pierwsza encyklika papieża Jana Pawła II ogłoszona 4 marca 1979 r. rozpoczyna się słowami "Redemptor hominis', czyli "Odkupiciel człowieka". Jest pierwszym chronologicznie dokumentem papieża Jana Pawła II, skierowanym do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego oraz do "wszystkich ludzi dobrej woli". Składa się z 4 rozdziałów: 1. Dziedzictwo 2. Tajemnica odkupienia 3. Człowiek odkupiony i...

1. Dziedzictwo
2. Tajemnica odkupienia
3. Człowiek odkupiony i jego sytuacja w świecie współczesnym
4. Posłannictwo Kościoła i los człowieka

"Redemptor hominis" to bardzo wartościowa i potrzebna książka. Powinna być obowiązkową lekturą dla osób wierzących i nie tylko, pokazuje bowiem jaki powinien być Kościół. W swojej encyklice św. Jan Paweł ll podkreśla jak ważna jest godność i wolność człowieka, a także apolityczność Kościoła Katolickiego, zwraca również uwagę na bezmyślność wszelkich walk zbrojnych, potępia także neokolonializm i imperializm. On naprawdę rozumiał przesłanie nauk Jezusa Chrystusa. Warto sięgnąć po tę książkę, gdyż jest ogromną skarbnicą wiedzy oraz inspiracją dla każdego człowieka.

wkwiatki | 2011-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2011

Cóż... Myślę, że nie jestem godna, żeby to oceniać. Zwłaszcza że- mówiąc krótko- nie zrozumiałam nic. Nie wydaje się to nudne, jeśli brać pod uwagę częstotliwość występowania zupełnie obcych mi słów na jednej stronie. W skrajnych przypadkach takich wyrazów było nawet kilka!
Jedyną kwestią, którą zdołałam wychwycić z potoku kompletnie obcych etymologicznie słów, była sytuacja człowieka oraz słuszność przepisu o wolności sumienia. W tę drugą nawet się zaczytałam... a po kilku linijkach- jak na moje szczęście przystało- skończył się rozdział. Pfff.
Wniosek jest prosty... Ludzie, nie bierzcie się za encykliki.

dintah | 2014-07-09

"ODKUPICIEL CZŁOWIEKA Jezus Chrystus jest ośrodkiem wszechświata i historii." - i po tym zdaniu już wiemy, że obiektywizmu nie będzie, a tego moim zdaniem dzieło o ambicjach filozoficznych powinno się trzymać. w 'encyklicznym' debiucie Wojtyły można dopatrywać się pozy na personalistę, jednak w świetle jego pontyfikatu, zbrodni Kościoła w Afryce, Watykanie, Irlandii etc. trudno uważać, że godność ludzką płynącą z bycia człowiekiem stawiał autor wysoko.

pod względem literackim "RH" jest irytującą pozycją. bezustanne mielenie tego samego argumentu. w tej małej objętościowo książeczce chyba z 15 razy pojawia się zdanie, że 'człowiek w sposób szczególny jest powiązany z Chrystusem'. mój polonista podkreśliłby to z komentarzem 'powt.' i obniżył ocenę za styl.

lukaszbee | 2017-01-27
Mirek Wołoszyn | 2016-08-06