Jak uszczypnie, będzie znak

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-455-8
rak
czupirek

„W każdej sytuacji są elementy humorystyczne”, napisała Anna Mazurkiewicz w swojej nowej książce. Tylko jak je dostrzec, gdy tkwi się w małżeństwie z wiecznie nieobecnym, niedojrzałym emocjonalnie facetem, bo Mężczyznę Swojego Życia spotkało się za późno? Gdy wydawnictwo, w którym się pracuje, zostaje wykupione przez podstępnego Francuza (oczywiście Polaka z pochodzenia) i nieuchronnie zmierza do plajty? Gdy najlepsza przyjaciółka dostaje raka mózgu, a wkrótce samej wykrywa się guza na piersi? Bohaterka powieści Anny Mazurkiewicz z dystansem i humorem znosi wszystkie problemy. Wspierana przez najbliższych walczy z chorobą, zachowując pogodę ducha. W końcu: „Pan Bóg zawsze daje człowiekowi tyle ziaren piasku do dźwigania, ile pozwoli mu unieść. Ani jednego ziarenka więcej”.

Niezależnie od tego, gdzie żyjemy, kim jesteśmy, jakie mamy talenty i jak potoczyło się nasze życie, wszyscy w obliczu losu, choroby i śmierci jesteśmy równi i równie bezradni. Ta książka koi i „porządkuje wewnętrznie”.
Dziękuję.
Krystyna Janda

książek: 2069
onika | 2014-04-25
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2014

W złym momencie przeczytałam tę książkę. Zbyt świeże są w mojej pamięci przeprawy, jakie miała z lekarzami moja koleżanka, u której zdiagnozowano raka piersi. I choć większość „dochtorów”, którzy się nią zajmowali była naprawdę cudowna, to zdarzyło się kilku takich, że do dziś żałuję, że przytrzymaliśmy wtedy męża koleżanki, bo jednak mógł zrobić im z tyłków jesień średniowiecza.

Uważam, że o raku trzeba pisać, że trzeba pokazać, że to choroba, którą można pokonać, byle od niej nie uciekać. Ale świecenie czytelniczkom po oczach faktem, że dzięki tatusiowy lekarzowi miało się załatwione „priorytetowe traktowanie przypadku” – nie znam ani jednego cenzuralnego słowa, które mogłoby opisać moje przemyślenia na ten temat.

Naprawdę się cieszę, że autorce udało się pokonać chorobę i że miała odwagę rozgrzebywać swoje emocje, by napisać tę powieść. Szkoda tylko, że wyszło to wszystko mało przekonująco i niepoważnie.
W książce zawarte są również portreciki znanych kobiet, które były...

Monika | 2012-07-22
Przeczytana: 20 lipca 2012

Rak to zawsze temat trudny. Zgadzam się jednak z autorką w 100% - w każdej sytuacji, nawet tak dramatycznej, zdarzają się sytuacje humorystyczne. Od nas samych zależy, czy je dostrzeżemy i uśmiechniemy się, a nawet roześmiejemy.

Ewa Kusio | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Jest to książka typowo życiowa o kobiecie , która wynalazła u siebie raka piersi .
Jak dla mnie to jeden z gorszych ( pomijając raka mózgu i kości )
Wyporzyczyłam ją z biblioteki tylko i wyłącznie dlatego aby się czegoś dowiedziec właśnie o tym raku bo jedna osoba z rodziny na niego "zachorowała "
Tylko , że w książce jest wszystko napisane tak ogólnikowo że raczej nic się z nije nie dowiem ale rozumiem , że każdy ma prawo do swojej prywatności .
Na szczęście bohaterka tylko po wycięciu piersi i węzłów nie miała żadnych przeżutów i nie musiała przyjmowac chemii .
W książce są też urywki rozmowy bohaterki
z innymi kobietami które także są chore .
Były tam przekazywane problemy typu :
- mój mąż / kochanek porzuci mnie teraz gdy nie mam piersi
- Nie pozwolę się okaleczac
- wolę umrzec niż stracic pierś .
moje wtrącenie : Ludzie przecież najważniejsze jest wyleczenie się .! nieprawdaż ?
Nie ważne czy coś się utaci najażniejsze jest to że możemy nadal chodzic po tej ziemi .

Karolcia | 2013-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka miała poruszyć trudny temat zmagania się z chorobą nowotworową... jednak bardzo się rozczarowałam. Odniosłam wrażenie, że książka jest trochę o niczym, w jakiś sposób chaotyczna, jakby trochę nieprzemyślana. A może miałam po prostu za duże wymagania...

November-Rain | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Nie wiem,jak ocenić tę książkę. Temat raka i ogólnie innych chorób jest ciężko oceniać,o ile w ogóle mamy do tego prawo,by oceniać czyjeś uczucia związane z daną chorobą.
Ale jak dla mnie czegoś w niej zabrakło.

adhd | 2011-03-28
Przeczytana: 17 marca 2011

Choroba nie wybiera, ważnie są ludzie, którzy potrafią pomóc przetrwać cięzki czas. Kolejny raz zostala zwrócona uwaga na ulotność zycia.

Daneczka | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Bardzo dobrze napisana, bardzo realistyczna powieść, a te wstawki o znanych kobietach wprost rewelacyjne

Iza | 2016-11-18
mariola | 2016-10-02