Motyl na wietrze

Okładka książki Motyl na wietrze
Rei Kimura Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
168 str. 2 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Butterfly in the Wind
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-02-11
Data 1. wyd. pol.:
2009-02-11
Liczba stron:
168
Czas czytania
2 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376480046
Tłumacz:
Anna Bańkowska
Tagi:
Japonia miłość literatura japońska
Średnia ocen

                5,6 5,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Łóżko. Antologia opowiadań Jurij Andruchowycz, Jonathan Carroll, Rina Frank, Anna Janko, Etgar Keret, Rei Kimura, Jan Jakub Kolski, Dan Lungu, Marsha Mehran, Johanna Nilsson, Tomasz Piątek, Zachar Prilepin, Dawid Rosenbaum, Natalka Śniadanko, Michal Viewegh, Oksana Zabużko
Ocena 6,5
Łóżko. Antolog... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Bluszcz, nr 16 / styczeń 2010 Aldona Binda, Joanna Chmielewska, Alex Epstein, Elizabeth Gaskell, Zuzanna Głowacka, Etgar Keret, Rei Kimura, Marsha Mehran, Halina Pawlowská, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Izabela Szolc, Bogusław Wołoszański
Ocena 7,4
Bluszcz, nr 16... Aldona Binda, Joann...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,6 / 10
373 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
256
159

Na półkach:

Motyl na wietrze to smutna książka. Tak po prostu. Od początku do końca. Bardzo rzadko trafiają mi się takie lektury – jednoznaczne, bez nadziei i bez zwrotów akcji. Los głównej bohaterki jest przypieczętowany już na samym starcie, a każde kolejne zdanie przybliża czytelnika do mety, która ma pokazać, czy jej koniec był przygnębiający, bardzo przygnębiający czy może koszmarnie przygnębiający.

Okichi Saito była młoda, piękna i zakochana. Była zwykłą dziewczyną o niezwykłej urodzie. I właśnie ta uroda zniszczyła jej życie. Pewnego dnia zobaczył ją z okien swojego powozu pierwszy amerykański konsul generalny, Townsend Harris, i zapragnął mieć dla siebie. To były trudne czasy dla Japonii. Niczego nie odmawiano „cudzoziemskim diabłom”, bo chciano wynegocjować z nimi jak najlepsze warunki ważnego paktu. Japońscy dygnitarze zmusili Okichi do „zajęcia się” Harrisem i w ten sposób zniszczyli wszystkie jej marzenia i plany. Odebrali całą radość, którą niesie ze sobą życie. Przez pięć lat była konkubiną konsula. Potem, po jego powrocie do ojczyzny, jej sytuacja wcale się nie poprawiła. Wręcz przeciwnie – dla rodaków do końca swoich dni miała pozostać splamioną i nic nie wartą nierządnicą.

Ta historia jest o tyle smutna, że w dużej mierze oparta na faktach. Okichi istniała i w latach 50. XIX wieku naprawdę oddała swoje ciało, a razem z nim całe swoje życie, za ojczyznę. Te słowa to nie przesada. Przyczyniła się do wynegocjowania korzystnego paktu o przyjaźni z USA, który otworzył granice kraju. Jednak rodacy dopiero po wielu latach zrozumieli i docenili jej wielką rolę oraz poświęcenie na jakie się zdobyła. Dzisiaj uważana jest w Japonii za kogoś w rodzaju bohatera narodowego.

Powieść Rei Kimury oparta jest częściowo na faktach, a częściowo na legendzie o Okichi. Czyta się ją ciężko, ale nie z powodu trudnego lub niezrozumiałego języka czy wielu wątków. Nie, po prostu autorka o rzeczach strasznych pisze bardzo rzeczowo, a momentami wręcz kronikarsko. Nie zabiera czytelnikowi ani grama emocji. Cały ten ładunek zostawia na jego barkach. Mało tego, fabuła stworzona została w taki sposób, że czytający wie co wydarzy się za moment. Wbrew pozorom to w niczym nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej potęguje jego przygnębienie. Każde zdanie jest dla niego jak igła wbijana w ciało.

Szczerze mówiąc, zupełnie czegoś innego spodziewałam się po tej książce, kiedy wpisywałam ją na listę lektur „do przeczytania”. Oczekiwałam akcji, buntu głównej bohaterki przeciwko temu co się jej przytrafiło, podjęcia walki o siebie i o swoją miłość. Oczekiwałam powieści z prawdziwego zdarzenia. Nie twierdzę jednak, że to co otrzymałam było gorsze, tylko... inne.

Nie jest to książka typowo wakacyjna, absolutnie. Ale z całą pewnością jest to lektura wartościowa, ciekawa, taka, którą warto znać.

Motyl na wietrze to smutna książka. Tak po prostu. Od początku do końca. Bardzo rzadko trafiają mi się takie lektury – jednoznaczne, bez nadziei i bez zwrotów akcji. Los głównej bohaterki jest przypieczętowany już na samym starcie, a każde kolejne zdanie przybliża czytelnika do mety, która ma pokazać, czy jej koniec był przygnębiający, bardzo przygnębiający czy może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    503
  • Chcę przeczytać
    300
  • Posiadam
    85
  • Japonia
    29
  • Ulubione
    12
  • 2012
    11
  • Literatura japońska
    9
  • Azja
    7
  • Teraz czytam
    6
  • 2014
    6

Cytaty

Więcej
Rei Kimura Motyl na wietrze Zobacz więcej
Rei Kimura Motyl na wietrze Zobacz więcej
Rei Kimura Motyl na wietrze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także