rozwiń zwiń

Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu

Okładka książki Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu
Max Cegielski Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2009-04-03
Data 1. wyd. pol.:
2009-04-03
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-574-9
Tagi:
Orient Stambuł
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
155 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
287
86

Na półkach: ,

“Oko świata” to rzecz na pograniczu eseju i reportażu będąca kopalnią informacji na temat rzeczywistości współczesnej Turcji i jej przeszłości, bo Max Cegielski sięga w różnych momentach przynajmniej półtora wieku w głąb historii tego kraju, jeszcze do imperium Osmanów. Według autora orientalistyczne wyobrażenia, choć nie od dziś dekonstruowane, nadal zasnuwają mgłą fantazji realny obraz Turcji, na którą Cegielski upiera się spoglądać raczej jak na każdy kraj zmagający się z wewnętrznymi problemami klasowymi, etnicznymi i religijnymi niż na mityczne pogranicze Wschodu i Zachodu, gdzie dawniej fez ścierał się z kapeluszem, a teraz chusta na głowie z okularami z drogiego butiku. Tutaj Turcja to nie tyle pole kulturowej walki, co kraina, gdzie w jakiś niepojęty sposób wszelkim sprzecznościom udaje się ze sobą trwać, a niespójność, niekonsekwencja są często sposobem istnienia zamieszkujących ją ludzi. Ta ciekawa książka ma jednak pewną wadę - otóż jest nieco za długa, przegadana, chwilami przeładowana reporterskim detalem, z którego bez uszczerbku dla całości można by spokojnie zrezygnować. Choć Max Cegielski na co dzień to zdecydowanie bardziej dziennikarz niż eseista, mocną stroną tej książki okazują się fragmenty zbliżające się do eseju, a słabością są reporterskie dłużyzny. Nieco za dużo tu niekończących się i często niekonkluzywnych pogaduch z mieszkańcami Stambułu wszelkich orientacji politycznych, klasowych i religijnych. Za dużo też fragmentów, w których Cegielski stara się opisywać urbanistycznego ducha miejsc, po których przechadza się w Stambule, zapominając niestety, że słowo podejmujące próbę takiego opisu w literaturze faktu przegrywa zdecydowanie z obrazem, a zdjęć jest tu niestety niewiele i - choć często intrygujące - pełnią raczej funkcję zajawek poszczególnych rozdziałów niż wizualnych rejestracji ponoć ciągle zmieniającego się, nieustalonego oblicza współczesnego Stambułu. Mimo tych minusów “Oko świata” to dobra lektura, pozostawiająca wiele śladów w głowie w postaci interesujących spostrzeżeń kulturowych, którym udaje się skutecznie przebić do świadomości przez okazjonalne dłużyzny.

“Oko świata” to rzecz na pograniczu eseju i reportażu będąca kopalnią informacji na temat rzeczywistości współczesnej Turcji i jej przeszłości, bo Max Cegielski sięga w różnych momentach przynajmniej półtora wieku w głąb historii tego kraju, jeszcze do imperium Osmanów. Według autora orientalistyczne wyobrażenia, choć nie od dziś dekonstruowane, nadal zasnuwają mgłą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    211
  • Chcę przeczytać
    193
  • Posiadam
    70
  • Turcja
    15
  • Teraz czytam
    14
  • Reportaż
    7
  • Reportaże
    5
  • Terra Incognita
    4
  • Podróżnicze
    4
  • Ulubione
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu


Podobne książki

Przeczytaj także