Monet. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Monet
Claude Monet
Pistacia

Claude Monet przyszedł na świat 14 listopada 1840 roku. „Jestem Paryżaninem z Paryża”, mówił o sobie. Droga do sławy była jak XIX-wieczne uliczki stolicy Francji – brukowana i wyboista. Monet nie szedł nią sam, wraz z Pissarrem, Renoirem, Sisleyem i Bazillem przecierał szlaki. Tworzył nie tylko obrazy, ale również nowy nurt, który sprzeciwił się Salonowi i przyjętym przezeń konwencjom. Dzięki Monetowi w malarstwie powstała nowa jakość. Jego wizja świata zmieniła sposób patrzenia na sztukę i artystę. Z jego impresji narodził się impresjonizm. Monet rozumiał i ukazywał świat w sposób niebanalny, tak też opowiada o nim Pascal Bonafoux: to podróż do czasów, w których żył i tworzył Monet, to historia wielkiego człowieka, jego przyjaźni i miłości, to opowieść o poszukiwaniu siebie poprzez malarstwo. To również historia Paryża i pasjonującego życia artystów epoki.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

mpw | 2016-07-28
Przeczytana: 21 lipca 2016

Bardzo dobra biografia. Nierówna - pierwszy tom zdaje się być słabszy. Skonstruowana wokół listów pisanych przez Monet'a do przyjaciół, rodziny, marszandów. Świetnie wyjaśniony impresjonizm jako nurt, nieźle nakreślona epoka. Wiele informacji. Przepiękne, barwne postaci. Sam Monet - artysta totalny, bezpretensjonalny, zawzięty, arcypracowity. Momentami nuży ilość listów skupiających sie na narzekaniach artysty na pogodę (sic!) - ale wokół niej kręciło się malowanie impresji. Biografia żetelna, ciekawa, w dobrym stylu. Godna polecenia. Perełki - prezenty w postaci korespondencji Monet'a z przyjacielem Clemenceau.

Trithemius | 2016-07-26
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane