Monet. Biografia

Okładka książki Monet. Biografia Pascal Bonafoux
Okładka książki Monet. Biografia
Pascal Bonafoux Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Monet
W.A.B.
2009-03-04
2009-03-04
Katarzyna Bartkiewicz
Claude Monet

Nie wiem, jak to się stało, ale przed laty kupiłam tylko jeden tom biografii Moneta. A szkoda, bo choć bardzo trudno przejść przez pierwszych 100 stron, to dalej książka jest rewelacyjna.
Autor wszystko szczegółowo dokumentuje, ale dzięki temu dostajemy obraz genialnego malarza, który tymi listami ukazuje siebie najlepiej. Przy okazji oglądamy też minioną epokę, zmagania artystów i dowód na to, że nie zawsze ci, co wydają nam się wielcy za życia, takimi są. Wiele nazwisk zniknęło z pierwszych kart historii i istnieje tylko w kontekście na przykład Moneta, choć za życia ich "gwiazda" świeciła wyjątkowo jasno.
Polecam.

Biografia Moneta skomponowana jest w zasadniczej części z jego korespondencji. Mnogość listów jakie po sobie pozostawił pozwoliła stworzyć dzieło prawie kompletne, poruszające całe spektrum życiowych spraw artysty. Bardzo dobrze, że jest tak dużo cytatów, styl pisania Pascala B. chwilami był wyjątkowo irytujący - szczególnie nagminne kończenie kolejnych zdań i akapitów wielokropkiem. Autor prowadzi nas przez kolejne lata życia artysty odsłaniając przed czytelnikiem problemy z jakimi się zmagał Monet podczas swojej drogi do sławy i uznania. Mamy zatem całą jego życiową podróż od rysowania karykatur poprzez pierwsze obrazy olejne na stworzeniu jego największych dzieł skończywszy. Obraz życia Moneta jaki wyłania się z biografii nie napawa optymizmem. Problemy finansowe, przymieranie głodem, ciągłe użeranie się z krytykami, a na koniec, kiedy wreszcie już przyszło uznanie i pieniądze, problemy zdrowotne, wyraźnie pokazują, że życie artysty to ciężki kawałek chleba. Warstwa społeczna i obyczajowa stanowi jedynie tło dla całej historii malarza. Więcej dowiadujemy się z przytaczanych cytatów niż z narracji autora, a szkoda bo może Pascal B. wniósłby coś więcej poszerzając tak istotny kontekst.
Monet. Biografia to pozycja warta uwagi, przybliża obraz człowieka walczącego z przeciwnościami losu, ciągle dążącego do doskonałości, któremu nie są obce życiowe dramaty i przyziemne problemy jak brak drewna na opał czy odzienia na niepogodę. Monet to nie tylko artysta, ale także marzyciel, który przelewając na płótno swój obraz świata, to jakim on go widział, dzielił się pięknem z innymi. Przez styl Pascala B. nie możemy odczuć tego w pełni, ale obrazy Moneta i cytaty z jego korespondencji poszerzają nasze pole widzenia. Czytając biografię warto zerkać do albumów z malarstwem impresjonistów czy szukać wspomnianych obrazów w internecie, niestety z wiadomych względów nie wszystkie zmieściły się w tej konkretnej książce.

Bardzo dobra biografia. Nierówna - pierwszy tom zdaje się być słabszy. Skonstruowana wokół listów pisanych przez Monet'a do przyjaciół, rodziny, marszandów. Świetnie wyjaśniony impresjonizm jako nurt, nieźle nakreślona epoka. Wiele informacji. Przepiękne, barwne postaci. Sam Monet - artysta totalny, bezpretensjonalny, zawzięty, arcypracowity. Momentami nuży ilość listów skupiających sie na narzekaniach artysty na pogodę (sic!) - ale wokół niej kręciło się malowanie impresji. Biografia żetelna, ciekawa, w dobrym stylu. Godna polecenia. Perełki - prezenty w postaci korespondencji Monet'a z przyjacielem Clemenceau.

Ciężko się czyta. Pojawiające się co chwila cytaty są prawie tak samo upierdliwe jak przypisy na pół strony w niektórych książkach.

Nie pomyślałam wcześniej, że taki malarz mógł być tak nieciekawy w stosunku do swojego otoczenia. Rozczarowanie osobą artysty.

Jednakże dobrze się czyta.

Jednakże dobrze się czyta.

o chłopaku co nudziarzem był takim że o matko (u mnie ścisła czołówka)
a obrazy jakie są każdy widzi

o chłopaku co nudziarzem był takim że o matko (u mnie ścisła czołówka)
a obrazy jakie są każdy widzi

• Sztuka