Niedziela na wsi

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Hollow
powieść, śmierć, detektyw, Poirot
dona

Powieść angielska. Herkules Poirot jest niezawodny. W wietrzny jesienny dzień zaproszono go na aperitif do ogrodu. Słynny detektyw wolałby usiąść przed kominkiem w przytulnym salonie. Humor pogorszył mu się jeszcze bardziej, kiedy zobaczył przygotowaną jakby specjalnie dla niego scenę: na brzegu basenu leżał w teatralnej pozie młody mężczyzna, nad nim, z rewolwerem w ręce, stała krępa kobieta, do wody spływały krople czerwonej farby. Takich niespodzianek nie należy robić gościowi zaproszonemu na obiad do bardzo angielskiej wiejskiej siedziby... bo też w rzeczy samej, nie była to zaaranżowana scena. Poirot patrzył na człowieka, z którego uchodziły resztki życia...

źródło opisu: opis okładkowy

Mollinka_90 | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Poszłam za ciosem i sięgnęłam po kolejne dzieło mistrzyni kryminału, tym razem w roli głównej Hercules Poirot. Sielska dolina Hollow to miejsce zamieszkania ekscentrycznej Lady Angkatell i jej męża. Na weekend zamierzają oni zaprosić kilkoro kuzynów i znajomych na jesienny wypoczynek. Jednym z gości ma być niedawno zamieszkały w okolicy Hercules Poirot. Nie wszyscy goście cieszą się w równym stopniu z zaproszenia, ponieważ nie czują się dobrze w obecności gospodyni, a ponadto łączą ich skomplikowane więzi, niektóre powinny wręcz pozostać w ukryciu.

Najbardziej na spotkanie w Hollow nie cieszy się Gerda, żona cenionego lekarza, Johna Christowa. Czuje się głupsza od innych, w dodatku ma podejrzenia, że mąż ją zdradza. Istotnie, w Hollow pojawi się jego dawna miłość i aktualna kochanka. Jedna z kobiet będzie miała w ręku rewolwer, podczas gdy ciało doktora smętnie zwiesi się z brzegu ogrodowego basenu. Kto zabił? Tego musi dowieść nieustraszony Poirot. Nie spocznie, nim w plątaninie...

PABLOPAN | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Miłośnik prawdy - Hercules Poirot, tym razem mocno zmarginalizowany. Sama akcja poprawna, postacie ciekawe, chociaż, biorąc pod uwagę, że jest to Christie, czegoś mi zabrakło. Książka nieco mdła, bez pazura. Wydarzenia toczą się dość leniwie, wiele się nie dzieje, a zabójcę wytypowałem błyskawicznie, chociaż później nachodziło mnie sporo wątpliwości. Christie jak zwykle udało się odmalować atmosferę sielskiej, angielskiej prowincji. Trochę dywagacji na temat sztuki, trochę o miłości, zdradzie, cierpieniu, życiu w cieniu drugiego człowieka. W sumie bardziej powieść psychologiczna, niż kryminalna. Nieźle, ale bez wow.

Doktor John Christow zostaje zamordowany kilka chwil przed przybyciem Herkulesa Poirota na miejsce zbrodni. Detektyw zastaje nad ciałem doktora mnóstwo ludzi, w tym żonę postrzelonego - Gerdę - która stoi nad mężem z pistoletem. Czy to ona zabiła? Czy może tylko ktoś zaaranżował w taki sposób śmiertelne widowisko?

Kolejny bardzo dobry kryminał pióra Agathy Christie. Co się namęczyłam, żeby odkryć mordercę - jak zwykle! - ale ponownie mi się nie udało, choć moja pierwsza myśl była najlepsza! Jednak potem wątki tak się rozwinęły, że zaczęłam już podejrzewać kogoś innego - no i się pomyliłam. Agatha Christie jak zwykle mnie pokonała - i zapewniła satysfakcjonujący czas przy swojej książce.

Dominika | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Weekend u Angkatellów to już tradycja, tym razem zakończona krwawym wydarzeniem. Lekarz John Christow zostaje zastrzelony, chwilę przed tym, jak w The Hollow pojawia się nowy gość, czyli Herkules Poirot. Jego żona trzyma rewolwer w dłoni, więc na pierwszy rzut oka zdaje się być winowajczynią, jednak czy to prawda? Jej mąż święty nie był, miał swoje grzechy, czy to któryś z nich doprowadził do śmierci? Nie polubiłam go, choć trzeba przyznać, że przykładał się do swojej pracy.

Zabójcę wytypowałam prawie od razu, wskutek przeczytania opinii na temat tej książki, tu na Lubimy Czytać. Niby nie była wskazana konkretna osoba, ale wpisy coś sugerują, więc poszłam tym śladem... nie powiem czy dobrze się domyśliłam. :D

Pan Poirot nie zebrał całej rodziny przy stole czy coś w tym stylu, kto zabił dowiadujemy się w inny sposób. Na koniec powieje też niebezpieczeństwem, tylko komu? Przekonajcie się sami.

Kalissa | 2014-06-24
Przeczytana: czerwiec 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

..."Rozwikływanie zagadek nie wymaga zdolności twórczych. Do tego potrzebne jest umiłowanie prawdy"...

To bardzo smutny i nastrojowy kryminał - zupełnie zaskoczył mnie styl, charakter i konstrukcja tej powieści - bo był inny od tych kryminałów Agathy Christie, które dotychczas przeczytałam.

Nie przewidziałam kto zabił, ale nie przewidziałam także kto zostanie zamordowany!:)

Lubię w Poirocie, że zawsze potrafił dostosować się do atmosfery. Spokojnie poznawał ludzi i ich charaktery, i nigdy nie stracił z oczu poszukiwania prawdy. I uderzyło mnie, kiedy powiedział: ..."Pani należy do osób, które potrafią żyć z sercem przebitym przez miecz cierpienia i nawet się uśmiechać"... Było to pełne zrozumienie, zwykłe pocieszenie, ale nie litość!

I podoba mi się to podkreślenie, że jednak uczciwość, to nie to samo co prawda!

Weronika | 2016-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Jak na książkę Agathy Christie - moim zdaniem przeciętna.
Mój ulubiony Poirot przemyka się gdzieś w tle, brakowało mi jego - typowego dla większości powieści z nim - finalnego zebrania wszystkich bohaterów i mistrzowskiego rozszyfrowania tajemnicy zbrodni.
Na plus jak zwykle świetna znajomość psychiki ludzkiej i związków pomiędzy nimi. Świetnie oddany urok dawnej, minionej już, wsi angielskiej.
Smutne, jakby nagle urwane zakończenie.
Nie zaczynałabym przygody z Agathą Christie od tej książki.

Paweł | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Dosyć przeciętny kryminał Mistrzyni kryminałów. Akcja bardzo powolna z wydarzeniami, nad którymi autorka bardzo mocno i melancholijnie się rozwodzi. Poirot praktycznie niewidoczny, pojawiający się tylko kilka razy w całej książce. Utwór tematyką przypomina lekko psychologiczne rozważania, gdyż nieustanie główni bohaterowie poruszają tematy egzystencjalne, miłosne i czasami dla faceta: zwyczajnie nudne. Trochę nisko oceniam, gdyż książka bez przysłowiowych ,,polotów". Jednak dla fana autorki jest przymus (wewnętrzna chęć) sięgania po każdy utwór :). Oczywiście polecam na długie jesienne wieczory, gdy nasze życie jest poruszone. Dzięki tej książce poruszy się bardziej: albo w jedną stronę albo w drugą.

Roland | 2015-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2015

Kolejna powieść Agathy Christie, która w istotny sposób różni się od pozostałych pozycji autorki. W „Niedzieli na wsi” stały czytelnik dzieł królowej kryminałów „wyłowi” znaczące różnice, nie tylko fabularne, czy też schematyczne, ale również stylistyczne, które mogą zachwiać pewność, czy aby na pewno jest to dzieło Agathy Christie. W dużej mierze fabuła opiera się na schemacie melodramatyczno-romansowym, w którym morderstwo jest jedynie dodatkiem. Zakończenie niestety jest w pewnym stopniu przewidywalne, a brak spektakularnego finału nie napawa optymizmem.

Herkules Poirot jest niezadowolony. W wietrzny jesienny dzień zaproszono go na aperitif do ogrodu. Słynny detektyw wolałby usiąść przed kominkiem w przytulnym salonie. Humor pogorszył mu się jeszcze bardziej, kiedy zobaczył przygotowana jakby specjalnie dla niego scenę: na brzegu basenu leżał mężczyzna, nad nim, z rewolwerem w ręce stała krępa kobieta. Takich niespodzianek nie należy robić gościowi zaproszonemu na obiad....

Weronika | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

"Nawet mnie trudno jest czasem odróżnić dobro od zła.Łatwo jest wówczas,kiedy to,co dobre ,jest nieprzyjemne,a to,co złe,sprawia przyjemność,bo wtedy człowiek wie,na czym stoi;ale kiedy jest odwrotnie,można się w tym pogubić."

Dziwna rodzina.Piękna posiadłość.Miły weekend.Zbrodnia.Śmierć.Morderca.Zagadka.
"Niedziela na wsi" to kolejna książka pani Agathy Christie , na której się nie zawiodłam.Zakończenie ,aż wbiło mnie w fotel.Kombinowałam na wszystkie możliwe sposoby kim jest morderca.Szukałam motywów i znajdowałam je.Już po 3/4 treści byłam pewna ,że wiem.Wszystko się zgadzało,a tu taki szok... W życiu bym nie wpadła,iż osoba ,która dokonała zbrodni może być w to zamieszana.Już na początku skreśliłam tego człowieka z trzema innymi z listy podejrzanych.Jaka ja byłam głupia.Na początku po przeczytaniu fragmentu dotyczącego zbrodni powiedziałam sobie te osoby ( wśród nich morderca) tego nie zrobiły to ,by było za proste.Gdy przeczytałam zakończenie ,aż oniemiałam ,bo ...

Marianna | 2017-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2017

Herkules Poirot jak zawsze niezawodny! Znakomita intryga, a rozwiązanie zagadki zaskakuje. Kolejny dobry kryminał mojej ulubionej autorki. Polecam.