Niedziela na wsi

Książka na pierwszy rzut oka ma opowiadać leniwą niedzielę w gościach. Jednak coś idzie nie tak i dochodzi do morderstwa. Herkules Poirot zostaje wciągnięty w cały ten ambaras, choć miał spędzić spokojnie czas na łonie natury. Tym razem autorka przedstawia nam tak historię, że wiemy kto zabił, ale nie do końca rozumiemy motywu. Ciekawa opowieść o miłości, złudzeniach i zazdrości.

Historia, która lubi zmiany i ludzie, którzy od zmian uciekają. Nie powiem, książka wciąga. Jest jeden minus - Herculesa Poirot jest jak na lekarstwo, ale najważniejsze, że jest :).

Bardzo interesująca pozycja. Wysoce niejednoznaczna. Z jednej strony fabuła...nie za bardzo ciekawa, a jednak ciekawie skonstruowana. Twist jest bardzo interesujący i smutny zarazem. Książka jednak dla koneserów autorki. Nie radzę czytania jej jako pierwszego spotkania.

Książki Christie to dla mnie zawsze czysta przyjemność. Nic dodać nic ująć.

Książki Christie to dla mnie zawsze czysta przyjemność. Nic dodać nic ująć.

Po przyjściu na proszony obiad do posiadłości sąsiadów- arystokratów Herkules Poirot trafia na scenę zbrodni.
Nie jest jedynym gościem -mamy tu kilka ciekawych postaci .Rozpoczyna sie śledztwo. Zakończenie jest przewrotne.
To zaskakująco nowoczesna powieść z rozbudowaną warstwą obyczajową i przebiegle wykonanym morderstwem . Autorka często przesadza z mało wiarygodnym skomplikowaniem zbrodni , a tu postawiła na realizm.
Paradoksalnie jednak trochę brakuje mi Agathy Christie w Agacie Christie.
Poirot nie jest tak zabawny jak zwykle . Tęsknię odrobinę za szalonymi pomysłami autorki , chociaż zazwyczaj je krytykuję.
Na marginesie: gospodyni posiadlości została przedstawiona jako osoba ekscentryczna , niezwykle roztargniona , wydaje się że przerysowana. Otóż nie - istnieją takie osoby.
Mam znajomą , która ma zwyczaj niespodziewanie przeskakiwać z tematu na temat , nagle urywać wątki , ma odległe skojarzenia , mimo że jest bardzo sympatyczna i o dziwo praktyczna życiowo , to rozmowa z nią może naprawdę wyczerpać człowieka - trzeba mieć cały czas napietą uwagę i szybką orientację.
Jaki z tego wniosek ? Że wszystkie inne nietypowe postaci też mają odpowiedniki w życiu ?
A czy ta bardziej realistyczna odsłona Agathy Christie spodoba się czy nie , oczywiście trzeba się sprawdzić samemu.

Herculesa Poirot jest tu mało i nie jest przekonywujący w śledztwie (większą rolę ma lokalny policjant). Ale to nie była dla mnie przeszkodą w satysfakcjonującej lekturze. Wystarczyło skuteczne mylenie tropów i niechęć obecnych, do pomagania w śledztwie. Tym razem bardzo podobały mi się też wizerunki głównych bohaterów i umiejętność Christie by pokazać, że ludzie nie są czaro-biali i wszystko zależy od tego jak chcemy ich postrzegać.Choć przerysowane, wszystkie postaci maja prawdziwy rys psychologiczny

Książka jest trochę jak filerowy odcinek serialu. Nie mogę powiedzieć , że to słaba książka ale nie mogę też powiedzieć , że to książka zła. 6 to chyba dobra ocena

Krótko podsumowując: autorka ma lepsze pozycje niż akurat "Niedziela na wsi". Według mnie zbyt mało "szarych komórek" naszego bohatera było na pierwszym planie. Sama historia też jakaś "bez szaleństw".

"Niedziela na wsi" to kolejny tom z serii z Herkulesem Poirot.

Doktor John Christow wybiera się na weekend u lady Angatkell. Pewne okoliczności sprawiają, że zostaje znaleziony nad basenem. Martwy.

Kto go zabił? Wiele kobiet w jego życiu się przewija. W tym samym momencie Poirot pojawia się na zaproszonym obiedzie i jest świadkiem sceny morderstwa. Czy było to reżyserowane? Co było prawdą, a co nie? Czy uda się znaleźć mordercę? 🕵️‍♂️

Na początku nie mogłam się wgryźć w tę historię, natomiast od momentu wyjazdu doktora na wieś, akcja zaczęła się rozwijać. Muszę przyznać, że Poirot i czytelnicy dobrze byli zwodzeni! Za każdym razem podejrzenie padało na kogoś innego. 🤔

"Niedziela na wsi" to kolejny tom z serii z Herkulesem Poirot.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

Agatha Christie - jak zwykle napisane wybitnie.

• Agatha Christie
  • Kryminały