Blondynka na Czarnym Lądzie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na Krańce Świata, National Geographic". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
978-83-7596-050-1
Krzysiek

Tym razem pani Beata zabiera nas do gorącej Afryki na safari. Opisuje swoje przygody z charakterystycznym poczucie humoru, które nie każdemu przypada do gustu. Z tego właśnie powodu dość sceptycznie podchodziłam do tej książki, jednak zostałam pozytywnie zaskoczona. Książkę czytało się o niebo lepiej od "Blondynka śpiewa w Ukajali", którą wcześniej miałam w swoich rękach.
Była to naprawdę bardzo przyjemna lektura, a smaku całej opowieści dodawała postać Michała - Polaka, który znalazł się w Afryce, choć panicznie bał się pająków, skorpionów i wszystkich innych istot żyjących w tym rejonie, a do Afryki wybrał się ponieważ zasugerował mu to jego terapeuta. Jednak w trudnej sytuacji nawet on potrafił okazać odwagę.
Pomimo początkowej niechęci, przeczytałam książkę jednym tchem i przekonałam się, że również pani Pawlikowska potrafi napisać coś ciekawego, na pewno nie będzie to więc moja ostatnia przygoda z tego typu literaturą.

Tanya | 2010-11-01
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 01 listopada 2010

Jakoś nie potrafię wykrzesać z siebie pozytywnej oceny tej książki. Pawlikowska po raz kolejny stara się nas przekonać o tym jakim wspaniałym jest podróżnikiem i w mojej opinii po raz kolejny jej to nie wychodzi. Chwilami irytująco pewna siebie, jak zwykle musiała wtrącić te swoje psychologiczne porady i przemyślenia, które mnie osobiście potwornie nudziły.
Jedyny plus jaki widziałam w tej książce to taki, że z pewnością w najbliższym czasie nie sięgnę po kolejne opowieści pani Pawlikowskiej. Ta mnie wystarczająco zniechęciła.

Naila | 2011-11-07
Na półkach: ✔..., Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2010

Tym razem odbyłam podróż do Afryki ukrytej na kartkach swoistego podróżnika "Blondynka na Czarnym Lądzie" Beaty Pawlikowskiej. Ze swoistą zaczepnością autorka pokazuje zderzenie dwóch światów: naszego i ... prawdziwego. Zaraz wyjaśnię. Podczas safari w odkrytym samochodzie, skąd można podziwiać bliskość dzikiej natury, a w razie czego schować się udając że Ciebie tu nie ma, Blondynka ma okazję przyglądać się naturze cywilizowanego człowieka w barwnej postaci Michała, który boi się wszystkiego co się rusza.

Niesamowite są opisy 'porozumiewania' się ze zwierzętami, których ludzie zazwyczaj się boją. Np. pająków. Niesamowite jest również to, jak w trudnych warunkach można sobie spokojnie dawać radę, a postrzeganie świata i odwaga to jest coś, co istnieje w nas samych i sami musimy walczyć ze słabościami i strachem.

Nie wiedziałam, że na afrykańskiej sawannie istnieje gatunek groźniejszy od królewskiego lwa, mianowicie likaony. Są najbardziej niebezpiecznymi zabójcami: atakują stadem...

Smerfetka | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo fajna książka, Blondynki o podróży do Afryki. Ta książka nawiązuje do tego co było napisane w "Blondynce na Safari". Beata przemierza Tanzanię w poszukiwaniu przygód i dzikich zwierząt. Nie jest tam sama, razem z nią jest Michał, chłopak, który jest bardzo lękliwym mężczyzną, który ma niskie poczucie własnej wartości. Boi się skorpionów, pająków, lwów...i Afryka go przeraża. Skąd wziął się w Afryce skoro boi sie zwierząt ? Jego terapeuta zalecił mu podróż do Afryki, w celu nabrania odwagi...i rzeczywiście staje sie odważny. Pewnego razu ocalił masajskiego chłopca,który jest zaatakowany przez stado likaonów ( dzikich psów afrykańskich ). Michał nie cierpi psów, kiedyś miał niemiłe dowświadczenia z psami a także jego synowie. Od tego czasu boi sie tych zwierząt. Pomógł afrytkańskiemu chłopcu uwolnic sie od likanów...za co został nagrodzony przez Masaja ( z którego pochodził chłopiec ) dostał krowę..zwierzę,które jest dla Masaja wielkim bogactwem. Bowiem wg Masajów, kto nie ma...

shuchong | 2012-04-08

Ojoj... może gdyby mniej opowiastek o grupie, tchnącego dziwnym samouwielbieniem pouczania innych i refleksji filozoficzno-życiowych a więcej ciekawostek o kraju, kulturze, faunie i florze było by lepiej.

Drażniła mnie przerysowana i stworzona chyba wyłącznie po to, by autorka mogła zaprezentować czytelnikom swoją podróżniczą doskonałość, postać Michała. Drażniła kreacja bohaterki-autorki, która może być wspaniałą podróżniczką, ale która przesadziła z opiewaniem swojej nieomylności i obycia. Mało że w temacie wypraw ekstremalnych, ale nawet psychoanalizy! Moim zdaniem efekt jest naprawdę irytujący.
Myślę, że doświadczonego w tej materii człowieka pozna się po lekturze, nie trzeba tego tak dobitnie podkreślać, na każdym kroku, w każdej scenie. Pod koniec chciałam już krzyczeć litości Pani Beato, wiemy!

Na plus zaś rozdział o Buszmenach, każdy kto czytał będzie wiedział dlaczego.

Na pochwałę zasługują zdjęcia, niektóre - jak lwy w Ngorongoro - naprawdę świetne. Ale zdjęcia to za...

Katherina87 | 2012-11-20
Na półkach: Podróże, Przeczytane

Tym razem Beata Pawlikowska - podróżniczka, pisarka i autorka audycji "Świat według blondynki" w Radiu Zet - wyrusza do Afryki. Na dusznym lotnisku w Mombasie czeka na nią czterdziestostopniowy upał, stuprocentowa wilgotność powietrza i szumiące na wietrze palmy. W nowej książce Beaty znajdziesz bogactwo intensywnych zapachów: aromatycznych przypraw, kadzidełek i dymu z ogniska, oraz stada namolnych żuczków, podstępnych moskitów i tłustych much. Spotkasz też wszędobylskie pająki, skorpiony, węże i jadowite skolopendry. Poznasz smak życia na sawannie i niezwykłe zwyczaje dzikich zwierząt. Wejdziesz do świata Buszmenów i Masajów, w którym istnieją tylko dwa zawody: kobiety i mężczyzny, a życie toczy się wokół ogniska. Dowiesz się, jak wygląda stuprocentowy moran, na czym polega taniec adumu, dlaczego drzewo kiełbaskowe jest nazywane afrykańską apteką i jaki alkohol można zrobić z jego owoców. Odkryjesz również, co w języku suahili oznacza słowo safari oraz jak uwolnić swoją duszę.

Cuddless | 2011-08-10

Mogę być nieobiektywna, bo uwielbiam Pawlikowską, ale jak dla mnie - rewelacja. Pani Beata świetnie pisze. Smaki, kolory, zapachy, krajobrazy, emocje... wszystko to perfekcyjnie oddaje. Poza tym, używa często ciekawych metafor (które, nota bene, "nowicjuszowi" mogą zasiać zamęt w głowie, bo wcale nie brzmią jak metafory), pisze dowcipnie, dodaje rysunki (oraz zdjęcia, choć akurat moje wydanie było ich pozbawione, nad czym ubolewam). W tej książce, poza wspaniałą tematyką przyrodniczą, pojawia się też wątek uboczny, trochę romantyczny, chociaż może wcale nie... :)

Jusia | 2011-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Czytałam tę książkę z przymrużeniem oka, nie wiem do końca czy te historyjki były prawdziwe,czy troszeczkę podkolorowane prze autorkę, jednak czytało się je przyjemnie, treści rzeczywiście nie było zbyt wiele była ona przeplatana ilustracjami.Dla laika wiadomości przyrodnicze zamieszczone w książce mogą wydawać się ciekawe.

Czytając szkoda mi było postaci Michała który był przedstawiony w książce jako taka ofiara losu, na niczym kompletnie nie znający się, ale może taka postać była potrzebna aby autorka mogła "pochwalić się" swoją wiedzą.

sweeciak | 2014-01-19
Przeczytana: 08 listopada 2010

„Blondynka na Czarnym Lądzie” jest napisana lekko i zabawnie. Zagłębiając się w karty powieści można się uśmiać bo trzeba przyznać, że autorka ma poczucie humoru i spory dystans do siebie. Informację o Afryce i tamtejszych zwyczajach są sprzedawane nam w odpowiednich dawkach aby nas nie przytłoczyć a jedynie poszerzyć naszą wiedzę np. o zwyczaje mieszkańców czy o ciekawą roślinność jak np. drzewo kiełbaskowe.

Monika Michalczewska | 2010-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Dowcip Pawlikowskiej nie jest tak cięty jak dowcip Cejrowskiego - co sprawia, że jej książki są fajnym, kobiecym spojrzeniem na podróże.