Orinoko

Okładka książki Orinoko
Arkady Fiedler Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Na Szlaku Wielkiej Przygody powieść przygodowa
powieść przygodowa
8372204411
Orinoko Fielder Ameryka Południowa Arawakowie Wenezuela

Okładka książki Indiański Napoleon Gór Skalistych Arkady Fiedler, Marek Fiedler
Ocena 7,1
Indiański Napo... Arkady Fiedler, Mar...
Okładka książki Ród Indian Algonkinów Arkady Fiedler, Marek Fiedler
Ocena 6,7
Ród Indian Alg... Arkady Fiedler, Mar...

Wspaniała, wciągająca, momentami oszałamiająca! Bohaterowie co chwilę przeżywają nowe niesamowite przygody, a my razem z nimi.
Ja już rozpoczęłam polowanie na następne części, a wy?

Ja już rozpoczęłam polowanie na następne części, a wy?

Powieść ta stanowwi środkową część trylogii,w której skład wchodzą również
Wyspa Robinsona i Biały Jaguar. Mam te wszystkie pozycje w mieszkaniu na półce
i czytałem je więcej, niż jeden raz. Samo "Orinoko" czytałem z cztery razy i
może jeszcze kiedyś przeczytam, bo to zdecydownie moja ulubiona część. Czytając ją
nie sposób się nudzić. Jest tu pełna przygód akcja, w której pojawiają się
indianie, anglicy, hiszpanie, ale jest i miejsce na męską przyjaźń,
uczucie do młodej kobiety, a w tle barwna flora i fauna południowoamerykańskiej ziemii.
Gorąco polecam i to niezależnie, czy ktoś jest nastoletnim, czy też dorosłym Czytelnikiem !

Powieść ta stanowwi środkową część trylogii,w której skład wchodzą również
Wyspa Robinsona i Biały Jaguar. Mam te wszystkie pozycje w mieszkaniu na półce
i czytałem je więcej, niż jeden raz. Samo "Orinoko" czytałem z cztery razy i
nie sposób się nudzić. Jest tu pełna przygód akcja, w...

Przesłuchałam trochę z rozpędu, bo skłamałabym mówiąc, że akcja mnie wciągnęła. I owszem toczy się wartko, wydarzenia następują po sobie dość niespodziewanie, lecz przedstawione sytuacje są tak odległe zarówno czasowo, jak i sytuacyjnie, że czytelnik ma wrażenie jakby znalazł się na terenie skansenu. Ciężko się przejąć losem Indian z plemienia Arawaków, jeżeli sam narrator, czyli John Bober, Polak z pochodzenia, ma do nich stosunek co najmniej obojętny. Przejmuje się tym, że giną podczas starć z wrogiem, lecz jest to smutek właściciela, któremu zdechł ulubiony chomik. Traktuje ich jak dzieci, uważa że nie dorównują mu inteligencją i przemyślnością, sądzi iż nie potrafią myśleć perspektywicznie a najważniejsze dla nich są sprawy bytu. Stara się wpłynąć na ich zachowanie, uczy ich posługiwać się bronią palną, odwodzi od mściwości w traktowaniu jeńców wojennych, a także chroni przez Hiszpanami i Anglikami, starając się aby nie stali się bezpłatną siłą roboczą. Jednym słowem stawia się na pozycji mentora, nauczyciela i wychowawcy. Autor dość dokładnie przedstawia zwyczaje Indian, ich stroje, obrzędy i zachowanie. Niestety, niewielkie mamy szanse, aby zweryfikować na ile prawdziwe są te relacje. Książkę da się przeczytać, lecz nie bardzo wiem komu można ją zaproponować. Nastoletni czytelnik może mieć problem z archaizmami, a zapalony antropolog z pewnością znajdzie bardziej wiarygodną relację z życia Indian zamieszkujących Wenezuelę na początku XVIII wieku.

Uwielbiam!!! To jedna z tych książek co chcesz jej więcej i więcej i nie masz dosyć. Az widzisz te kolory, te krajobrazy, czujesz zapach i smak źródlanej wody, strach i napięcie aż włosy stają dęba. Tym przyjemniej mi się czytało, bo w związku z nawiązaniem do Robinsona Cruzoe, momentami czułam się jak kiedyś, kiedy przerabialismy tę lekturę szkolną.
Polecam bardzo.

Polecam bardzo.

2018
2010

Dalszy ciąg Wyspy Robinsona. Biały Jaguar. Arnak i Wagura. Lassana, Manauri i Karapana. I krwiożerczy Akawoje w pobliżu. Śmiało, sięgnijcie po przygodę!!

tom 1 cyklu z boberem

tom 1 cyklu z boberem

Powieść podróżnicza, moje wydanie miało też zdjęcia i ilustracje. Długi czas jedyny realny sposób na poznanie innych kultur.

Nawet po latach wciąga niebywale!

Nawet po latach wciąga niebywale!

- przeczytana drugi raz (2007)

- przeczytana drugi raz (2007)

Czytałem w dzieciństwie z zapartym tchem. Niech zazdroszczą ci, którzy nie mieli okazji.

Dodaj cytat z książki Orinoko