Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Biały Jaguar

Seria: Na Szlaku Wielkiej Przygody
Wydawnictwo: Zielona Sowa
8372204438
Arkady Fiedler
norcast

W indiańskich wioskach oraz hiszpańskich i holenderskich osadach w Gujanie i Wenezueli krążą niesamowite opowieści o Białym Jaguarze, niezwyciężonym wodzu Arawaków. Tylko nieliczni wiedzą, że pod tym mianem kryje się John Bober, Anglik polskiego pochodzenia, którego los rzucił między Indian. Któregoś dnia do wioski Białego Jaguara przybywają z nieoczekiwaną propozycją Hiszpanie...

Woody | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

Opowieść o Białym Jaguarze - Janie Boberze, Polaku, który w Gujanie nad rzeką Orinoko zaprowadził pokój, ład i porządek.
Nie są to przygody Arkadego Fiedlera, ale spisana przez niego historia. I jest to plus i minus tej książki. Z jednej strony - dobrze, że autor spisał przekazywaną ustnie opowieść o bohaterze. Minus - przyzwyczaiłem się, jako czytelnik, do historii przeżytych przez Fiedlera. Odnoszę wrażenie, że wychodzą mu literacko lepiej. Tu silił się na dawny język, momentami wkurzający.
Niemniej sama historia ciekawa, dobrze opowiedziana fabuła (treść), w której kulała opowieść (forma).

Nitager | 2016-04-11

Trzecia część przygód Johna Bobera pośród Arawaków. Dziwne, że tak trudno dostępna. O ile "Wyspę Robinsona" i "Orinoko" można znaleźć w każdej bibliotece, o tyle z "Białym Jaguarem" są kłopoty.
Tym razem znów, podobnie jak w poprzedniej części, pojawiają się Hiszpanie. Ale nie na podbój, ani na handel żywym towarem. Przeciwnie, złożą Janowi i naszym znajomym Arawakom ciekawą propozycję...
Podobnie jak w poprzednich częściach, klimat powieści jest wspaniale wykreowany. Czytelnik odnosi wrażenie, jakby sam znalazł się w południowoamerykańskiej dżungli. Akcja wartko posuwa się naprzód, aczkolwiek nie w tak szaleńczym tempie, aby nie można było dostrzec jej piękna. Postacie Indian wydają się tak autentyczne, że odnoszę wrażenie, iż autor wzorował je na prawdziwych ludziach, których poznał osobiście, w czasie swych wielu podróży. Kto przeczytał dwie poprzednie części, z pewnością chętnie sięgnie i po tę powieść - i na pewno się nie zawiedzie.

Aleksandra | 2014-03-30
Przeczytana: 29 marca 2014

Historii Białego Jaguara nie jestem w stanie przyporządkować nigdzie. Na początku pan Arkady pisze że czytał teksty źródłowe, przekazy, słuchał opowieści Indian o nim a z drugiej strony że wszystko było niedokładne i część sam ułożył. I nie wiem czy opisać to jako legendę, książkę przygodową czy cokolwiek innego.
Książka i cała historia sama w sobie jest bardzo dobra. Autor nie przedłuża opisów, ani nie stara się specjalnie wywołać zbyt dużego napięcia. Mnie osobiście wciągnęła. Dla usilnie szukających da się wyczytać między wierszami coś o kolonizacji holenderskiej, coś co było faktem.
Polecam wszystkim. Nawet tym opornym w czytaniu, naprawdę.

Nie umiem nigdzie znależć tej książki!!! Mam 2 części (Wyspę Robinsona i Orinoko) i tą też chcę mieć, nigdzie jej nie ma chyba że na allegro ale wolę widzieć książkę zanim ją kupie;/

waldek1982 | 2016-02-10

Najsłabsza i najkrótsza część trylogii o "Białym Jaguarze", jednak mimo wszystko warta przeczytania :)

darek | 2015-06-29

Mój opis przy pierwszej części tej wspaniałej trylogii ,,Wyspa Robinsona,,.

PaQPawel | 2014-01-11
Przeczytana: 12 listopada 2013

Opowiada o białym człowieku, który stał się indiańskim przywódcą w pewnej wiosce.Rusza on z mieszkańcami tej wioski na podbój innych terytoriów.

mikołaj | 2016-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

ksążka lepsza od lektury szkolnej

praptak | 2018-01-29

Książka dla młodego człowieka ale młodego... na początku ubiegłego wieku.
Odświeżyłem ją sobie niedawno.
Nieprawdopodobne, słabe, "biały pan" i "makumba". Relacje jak u Sienkiewicza mimo wyraźnego podziwu autora do indian.
Szkoda czasu.
Tacy "Czterej pancerni" nad Orinoko.
"Wyspa Robinsona" jeszcze się broni ale i "Orinoko" i ta książka nie.

książek: 2097
Danny1973 | 2018-10-26