Gangrena

Wydawnictwo: Czarna Owca
83-89763-43-5
Gangrena Dawid Kornaga
Tiita

"Gangrena" to jedna z najbardziej drastycznych powieści ostatnich lat nie tylko w polskiej literaturze, do bólu realistyczna, sakralna i... diaboliczna. Obsceniczny język, wyrafinowana metaforyka, brak poprawności politycznej, co więcej, namiętny atak na nią, apologia zła, a zarazem jego drapieżna krytyka. Adam jest przerażająco samotny. Mieszka z Babcią i trzema Kotami. Życie wydaje mu się...

Adam jest przerażająco samotny. Mieszka z Babcią i trzema Kotami. Życie wydaje mu się nudne i beznadziejne. Obsesyjne czeka na zmianę, jakiś Znak, łaskę Boga. Narkotyki, alkohol, miłość i seks w konwencjonalnym wydaniu nie przynoszą mu ukojenia. Przypadkowa spowiedź uzmysławia Adamowi nikłość egzystencji. Odtąd pragnie świata "teraz i zaraz", odtąd jest sobą w sposób wykraczający poza przyjęte normy, poza prawo. Poprzez kłamstwa, prowokacje, brutalne gwałty Adam zaczyna nowe życie...
Dawid Kornaga (ur. 1975). Pochodzi z Lubaczowa, od wielu lat mieszka w Warszawie. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Debiutował wielowątkową powieścią Poszukiwacze opowieści (2003). Podatny na depresje, alergie i wahania ciśnienia. Zafascynowany starożytną Grecją i Rzymem.
Kornaga skonstruował opowieść, która oburzy wszystkich. Najpierw językowych purystów, ale przecież nie da się o tak skondensowanej nienawiści do świata i takich potwornych czynach pisać językiem układnym, poprawnym pod względem obyczajowym - tu musiał być użyty język brutalny, wściekły i wulgarny. Potem oburzą się feministki, omdleją zwolennicy politycznej poprawności i miłośnicy zwierząt, zagotuje się w tych, którzy uważają, że literatura służy opowiadaniu miłych historii i tworzeniu wzorców godnych naśladowania. Kornaga postąpił dokładnie odwrotnie do ich oczekiwań - napisał powieść o skrajnie negatywnej postaci, ale też spróbował wejść w jej psychikę i pokazać, skąd się wziął ten potwór. I zrobił to z wielkim talentem, któremu zawdzięcza, że nikt nie przejdzie obok tego utworu obojętnie - Leszek Bugajski.

Klakier | 2011-11-05
Przeczytana: 2008 rok

W kategorii oblechu, to facet zdobywa szczyty tą syfiastą książeczką.
Jak kogoś cieszy taki natłok mięcha jakim tak ochoczo autor rzuca- jego sprawa. To chyba jedyna rzecz jaka zwraca uwagę na tę książkę, bo poza tym nie prezentuje żadnego poziomu. Mogli ją wydać w postaci rolki papieru toaletowego- przynajmniej by jakiś pożytek był

Karolina | 2016-02-19
Przeczytana: 12 lutego 2016

Jednym się podoba, inni ją nienawidzą. Książka wobec, której nie da się przejść obojętnie. Ja tam zdegenerowaną literaturę lubię, więc zdecydowanie staję po stronie jej orędowników. Nie jest to pozycja dla osób lubiących ludzi, otwartych, miłych i sympatycznych. Tacy czytelnicy nie będą w stanie zrozumieć treści, że nie wspomnę o daremnych próbach utożsamiania się  Jeśli jednak masz w sobie coś z psychopaty/socjopaty/mizantropa – zapraszam do lektury.

Gangrena pozwala nam wejść do umysłu człowieka aspołecznego. Sartre by powiedział, targanego mdłościami na widok marazmu tego świata. Jako, że znajdujemy się w głowie ‘Adasia’, strumień myśli i wniosków jest chaotyczny, pełen dygresji, niespójny, czasem we wzajemnej sprzeczności. Trudno za nim nadążyć. A jednak jest w tym wszystkim coś przykuwającego uwagę. Zgodnie zaś z ostrzeżeniem zawartym na okładce książki – oburzeni poczują się wszyscy. Jak kogoś nie ruszają gwałty to narkotyki, albo perfidne kłamstwa, albo świętokradztwo,...

Bartłomiej | 2016-02-03
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 lutego 2016

Wulgarna, obsceniczna, bezkompromisowa - jedna z najbardziej "mizantropijnych" książek jakie czytałem, napisana językiem naszych ulic.

alabe | 2011-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Nie, nie, nie.
Nie dla języka, jakim posługuje się autor.
Nie dla historii jaką mam nadzieję, tylko wymyślił.
Nie dla umysłu pana Kornagi.
Nie dla brutalności, podłości, wściekłości, wulgaryzmów którymi ta książka wręcz ocieka.
Niesmak i przerażenie - takie odczucia towarzyszyły mi podczas czytania "Gangreny".
Przed przeczytaniem nadany przez autora tytuł zaciekawia, po przeczytaniu sprawia, że zaczyna się odczuwać metaliczny posmak w ustach.

| 2013-06-04

Moim zdaniem Autor pragnął stworzyć Polską wersję "American Psycho". Problem jedynie polega na tym, że panu Autorowi to nie wyszło.
Język ubogi i wulgarny, a na dodatek mało zachęcająca okładka. Nie polecam.

Łukasz Chrzanowski | 2013-05-21

Piękna książka. Proszę czytać opis. Brutalna, obleśna a zarazem piękna.

Nika | 2013-09-26
Przeczytana: sierpień 2013

Waham się między oceną przeciętną a dobrą... Czytając książkę byłam po prostu zaskoczona ile synonimów wyrażenia "nienawiść do wszystkiego" zna autor książki. Niewyobrażalny hejt do wszystkiego co się rusza, problemy z samym sobą, przekleństwa, pogarda, odraza do otaczającego go świata , spojrzenie na świat głównego bohatera w ogóle... przez chwilę bardzo mnie to fascynowało, ale potem niestety już męczyłam się czytając tą książkę.

Tiita | 2010-03-30
Na półkach: 2003-2008, Przeczytane

Drastyczny język dobitnie ukazuje jakim człowiekiem jest główny bohater, rozmowy z alter ego z sumieniem są przerażająco smutne...

Wacław Krzywy | 2014-02-01

cóż za język,cóż za refleksje,nie sposób się oderwać od tej książki!

jujka | 2015-08-13
Przeczytana: 2005 rok

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dzieje się w głowie psychopaty, wręcz czytać w jego myślach - sięgnij po "Gangrenę". Drastyczna i brutalna, ale świetna.