Gangrena

2005-01-01
2005-01-01
83-89763-43-5
Gangrena Dawid Kornaga

Tę książkę warto porównać z Królem Twardocha. I tu i tu moralna zgnilizna jest podstawowym tworzywem rzeczywistości. Ale u Twardocha można przynajmniej powiedzieć, że mamy do czynienia z literaturą. U Kornagi są tylko wymiociny.

Bitwa z własnymi myślami, niezdolność podjęcia własciwej decyzji oraz ciągłe życie na rozdrożu. Nic i nikt nie jest w stanie pomoóc, nawet Bóg wszechmogący, który przecież nie istnieje. Czyż nie?
Ciekawe i świetne przedstawienie nie do końca poskładanych, spontaicznych myśli i rozterek wewnętrznych.

Jednym się podoba, inni ją nienawidzą. Książka wobec, której nie da się przejść obojętnie. Ja tam zdegenerowaną literaturę lubię, więc zdecydowanie staję po stronie jej orędowników. Nie jest to pozycja dla osób lubiących ludzi, otwartych, miłych i sympatycznych. Tacy czytelnicy nie będą w stanie zrozumieć treści, że nie wspomnę o daremnych próbach utożsamiania się  Jeśli jednak masz w sobie coś z psychopaty/socjopaty/mizantropa – zapraszam do lektury.

Gangrena pozwala nam wejść do umysłu człowieka aspołecznego. Sartre by powiedział, targanego mdłościami na widok marazmu tego świata. Jako, że znajdujemy się w głowie ‘Adasia’, strumień myśli i wniosków jest chaotyczny, pełen dygresji, niespójny, czasem we wzajemnej sprzeczności. Trudno za nim nadążyć. A jednak jest w tym wszystkim coś przykuwającego uwagę. Zgodnie zaś z ostrzeżeniem zawartym na okładce książki – oburzeni poczują się wszyscy. Jak kogoś nie ruszają gwałty to narkotyki, albo perfidne kłamstwa, albo świętokradztwo, albo znęcanie się nad zwierzętami. Kornaga nie oszczędził nikogo. Mało tego, nie daje nadziei na poprawę. Ta książka to nie spowiedź. Żadnego katharsis nie będzie, happy endu też nie!

Brawa dla autora za to, że odważył się użyć tej brzydszej strony literatury odpowiednio dobierając język do tematu. Trochę szlifu literackiego i byłoby naprawdę bardzo dobrze.
PS: Podobną kreację stworzył wcześniej Irvine Welsh w Ohydzie (Brudzie) – jakby ktoś miał ochotę na więcej.

Wulgarna, obsceniczna, bezkompromisowa - jedna z najbardziej "mizantropijnych" książek jakie czytałem, napisana językiem naszych ulic.

Jeśli chcesz się dowiedzieć co dzieje się w głowie psychopaty, wręcz czytać w jego myślach - sięgnij po "Gangrenę". Drastyczna i brutalna, ale świetna.

Waham się między oceną przeciętną a dobrą... Czytając książkę byłam po prostu zaskoczona ile synonimów wyrażenia "nienawiść do wszystkiego" zna autor książki. Niewyobrażalny hejt do wszystkiego co się rusza, problemy z samym sobą, przekleństwa, pogarda, odraza do otaczającego go świata , spojrzenie na świat głównego bohatera w ogóle... przez chwilę bardzo mnie to fascynowało, ale potem niestety już męczyłam się czytając tą książkę.

niezły hardcore

niezły hardcore

Mam wrażenie, że główny bohater to ktoś w stylu Nadczłowieka z kompleksem mniejszości.

Piękna książka. Proszę czytać opis. Brutalna, obleśna a zarazem piękna.

Piękna książka. Proszę czytać opis. Brutalna, obleśna a zarazem piękna.

cóż za język,cóż za refleksje,nie sposób się oderwać od tej książki!

cóż za język,cóż za refleksje,nie sposób się oderwać od tej książki!

• Wymienię
  • 2010
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)