Hongkong

Hong Kong
83-7301-366-0
afera, dochodzenie, porwanie
dona

Hongkong pod nową administracją wciąż jest tyglem, w którym gotują się sprzeczne interesy USA, Chin i Wielkiej Brytanii. Gdy amerykański konsul Virgil Cole wplątany zostaje w aferę finansową, pomoc oferują mu Jake i Callie Graftonowie, długoletni przyjaciele. Tymczasem chiński gubernator Sun Siu Kin zleca porwanie Callie, by zmusić Virgila i Jake’a do zaprzestania dochodzenia. Jake próbuje uratować żonę. By tego dokonać, musi ustalić, komu może zaufać tak wśród przedstawicieli Zachdu, walczących o wpływy w nowym, skomplikowanym układzie, jak również wśród chińskich patriotów.

Kern | 2017-01-04
Na półkach: 2017, Thriller, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2017

To druga powieść tego autora, która trafiła w moje ręce. Pierwszą była "Kuba", opowieść pełna wad i zalet. Wydawało mi się, że chronologicznie późniejszy Hongkong będzie lepszy, niestety tak nie jest. Powieść utraciła wiele plusów poprzedniczki nie tracąc przy tym jej wad.

Generalnie jest to mieszanina thrilleru polityczno-szpiegowskiego z żywą akcją o nacechowaniu awanturniczo-militarnym.
Fabuła ujdzie w tłumie, akcja jest bardzo żywa i barwna. Autor stara się nas zaskoczyć i uraczyć odpowiednią liczbą perypetii.

Czego zatem brakuje? Brakuje klimatu Azji, Chin i zapewne samego Hongkongu. Sensowność przeróżnych operacji jest dyskusyjna. Końcówka poprowadzona jest typowo "po bandzie" co generalnie nie wyszło na dobrze.

Przede wszystkim jednak autor nie potrafi wyjść z stereotypowego, amerykańskiego sposobu myślenia. Wszyscy komuniści są tu źli, skorumpowani, nieudolni, niedouczeni, niekompetentni. Zaś wszyscy Amerykanie to chodzące ideały, jedyna czarna owca w...

justaczyta | 2017-03-03
adus | 2016-11-18