Okładka książki Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945 Johannes-Dieter Steinert
Johannes-Dieter Steinert Wydawnictwo: Instytut Pileckiego historia
historia
Instytut Pileckiego
2021-01-21
2021-01-21
Kamil Markiewicz
II wojna światowa obozy koncentracyjne przymusowa praca dzieci

Kolejna książka historyczna, reportaż, oparta na prawdziwych faktach , poświęcona przymusowej pracy i wywózce tych najmłodszych Polaków /dziecięcych istot/ na roboty do III Rzeszy w czasie II wojny światowej.

Żywa historia, prawdziwe fakty. Poszerzenie wiedzy ogólnej na wielu przykładach o Polakach z naciskiem na dzieci, na robotach przymusowych w latach 1939-1945 .

Uzupełnienie książki Anny Augustyniak ,, Na targu niewolników trzeciej Rzeszy’’,
Arno Giese Niewolnicy III Rzeszy z literą „P” , ,, Naznaczone literą P’’ Sophie Hodorowicz Knab. Tu jest mowa wyłącznie o najmłodszej warstwie społeczeństwa polskiego.

Władze niemieckie po zajęciu Polski wprowadziły obowiązek pracy od 12. roku życia, a na terenie Generalnego Gubernatorstwa od 14. Dzieci pracowały na miejscu lub trafiały do Niemiec.

Niewinne dzieci wywożone do Niemiec i zmuszane często do niewolniczej pracy. Wśród nich było od miliona do półtora miliona małoletnich z Polski i Związku Sowieckiego. Naziści uzyskiwali tanią siłę roboczą i przyczyniali się do masowej zagłady określonych grup ludności z terenów okupowanych. Największą grupę uciskanych stanowili Polacy i oni też byli najgorzej traktowani. Hitlerowski plan objął także kobiety i dzieci. I właśnie tym ostatnim poświęcona jest ta publikacja. W poprzednich omawiane były ogólne przypadki całych rodzin, potem kobiet, a o dzieciach mamy w literaturze bardzo mało. Stąd zainteresowałam się jeszcze tą pozycją.

Każde z dzieci było brutalnie wyrwane ze swojego świata, przymuszone do katorżniczej, ponad siły pracy, nieludzko traktowane, upodlone, poniżone, w chłodzie, głodzie i chorobach, upokarzane, karane za najdrobniejsze przewinienie w bestialski sposób, traktowane jak przedmiot , który ma być wykorzystywany aż do całkowitego zużycia. Dzieci i młodzież wykonywały często obowiązki, które były przeznaczone dla osób dorosłych.
Przykładem jest Maria Trąbczyńska, która sprzątała dom, gotowała i opiekowała się dziećmi.
Albo Zenon Makarewicz, który pracował w punkcie przeładunkowym Wehrmachtu, czy Olga Andriejewna Diaczenko – 16 lat, która pracowała przy tokarce w Elblągu.
Padały przykłady innych osób, które były żywym świadectwem upodlenia nawet takiego najmniejszego bezbronnego człowieka jak Zbigniew Strzelecki, Jan Zgorzelski, Tadeusz Kasprzak, Kazimierz Żuraw, Zofia Cieślak, Anastazja Podkalicka, Julian Banaś, Czesław Przewoźnik.

W obozach koncentracyjnych było jeszcze gorzej. Cytat:
,,W Litzmannstadt czyli w Łodzi, gdzie mali więźniowie byli traktowani w okrutny sposób:[…] podczas spożywania posiłków kazano im robić żabki, bito ich podczas nocnych alarmów oraz polewano wodą z węża, gdy spali. Pewien świadek zeznał, że dziewięcioletnią Teresę Jakubowską jedna z nadzorczyń biła na śniegu i mrozie oraz polewała lodowatą wodą dopóty, dopóki dziecko nie zmarło”

Książka składa się z dwóch części:
I Doświadczenie wywózki - Polityka okupacyjna a wywózki, Polska – ziemie wcielone do Rzeszy i Generalne Gubernatorstwo, Związek Sowiecki – między administracją cywilną a wojskową, Strategie unikania wywózek, Germanizacja, kolaboracja i akcje wojskowe, Wypędzenia i wysiedlenia, Polskie i sowieckie pomoce domowe, Związek Młodzieży Białoruskiej, Walka z partyzantką a germanizacja, Strategia spalonej ziemi, Akcja HEU /po polsku -akcja Siano/ - w ramach programu rabunku dzieci.
II Doświadczenie pracy przymusowej - Praca przymusowa na terenie Niemiec, Przyjazd na miejsce i tęsknota za domem, Zakwaterowanie i wyżywienie, Praca, Opór, ucieczki i kary, Kontakty i spotkania, Praca przymusowa na terenie Polski i Związku Sowieckiego, Obowiązek pracy, Praca na miejscu, Praca dla Wehrmachtu, Praca w Pustkowie i Potulicach, Praca w obozach koncentracyjnych, Wyzwolenie i okres powojenny .

Książka poszerzona o przypisy, bibliografię, źródła archiwalne, zbiory wywiadów, literaturę, indeks nazwisk.
Publikacja jest bardzo rzetelna, wnikliwa, nacisk położony na doświadczenia jednostkowe młodocianych do lat 18 z terenów Polski i ZSRS. Dzieciom żydowskim autor poświęcił inną książkę. Tu o nich już nie wspominał.

Polecam szczerze. Unikatowe materiały.

Żywa historia, prawdziwe fakty. Poszerzenie wiedzy ogólnej na wielu przykładach o Polakach z naciskiem na dzieci, na robotach przymusowych w latach 1939-1945...

• Wojenne
  • Reportaż