Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju

Okładka książki Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju
David D. Burns Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Feeling good
Krzysztof Mazurek
depresja terapia poznawcza

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Mnie nie pomogła, ale ja jestem beznadziejnym przypadkiem, może dla innych będzie strzałem w dziesiątkę

Nie przeczytałam tej książki do końca. Przykro mi to pisać, zważywszy na tyle pozytywnych opinii innych czytelników.
Dla mnie to była "mowa-trawa", strasznie nużące ustępy, miałam wrażenie, że ciągle czytam o jednym i tym samym. Sama metoda terapii również mnie nie przekonuje, nadal nie określono jednoznacznej przyczyny depresji, jeśli załóżmy, wynika z przyczyn biochemicznych (np. zaburzenie w neuroprzekaźnikach) to czy naprawdę pozytywne myśli są w stanie takiej osobie pomóc? Serio? Jak ktoś jest przygnębiony i w ciągłym poczuciu beznadziejności to rzeczywiście myślenie pozytywne nagle go wyleczy. Myślę sobie: "jestem smutna, nic nie ma sensu" i siedzenie i przekonywanie siebie, że mam jednak być wesoła odmieni moje życie. Odniosłam wrażenie, że dr Burns za wszelką cenę próbuje udowodnić rację swojej terapii, mnie osobiście nie przekonał. Na pewno jest to książka dla osób, które miewają się przygnębione, zagubione, mają poczucie niższej wartości, ale nie jestem w stanie uwierzyć, że takie sranie w banie jest w stanie wyleczyć chorego na ostrą depresję.

Jedyna książka, która coś zmieniła w moim życiu z chroniczną, oporną na leki depresją i BPD.

Jako, że temat depresji jest mi bardzo bliski, z chęcią sięgam po nowe książki, które dotyczą właśnie tej tematyki. Przeczytałam masę książek w tym temacie i ta... jest zdecydowanie najlepsza.

👉 W książce znajdziemy masę informacji, szablonów, opisów wydarzeń z życia autora i jego pacjentów z depresją. Mamy gotowe tabelki, które pomagają w zmierzeniu się z depresją. Poradnik pozwala poznać siebie, swoje emocje, nazywać je, dowiedzieć się więcej o terapii nastroju. Oczywiście książka nie zastąpi fachowej pomocy, ale może naprawdę pomóc w początkowej fazie depresji.

👉Książka przyda się dla osób zmagających się z depresją ale też dla osób, które w swoim otoczeniu mają bliskich cierpiących na depresję. Naprawdę jest warta uwagi i nie czytałam lepszej pozycji! Pomaga zrozumieć siebie, ale też zmusza do pracy nad sobą.

Książka składa się z VII części. Każda jest niesamowita. Najpierw możemy poznać autora, siebie, dowiedzieć się więcej o terapii nastroju. W książce mamy gotowe tabelki, które według autora pomagają w zmierzeniu się z depresją. Zawiera ona konkretne przykłady, a także opisy wydarzeń z życia autora i jego pacjentów z depresją. Książka jest odpowiedzią na wołanie o pomoc. Jest ona niczym ratunek w pochmurne dni.

To co mnie zaskoczyło to ostatnia część książki. Jest ona rozdziałem o lekach z ich dokładnym opisem ponad 100 stron kompletnego przewodnika po lekach, które mają różne skutki uboczne, które mają różną “siłę”, ale mają sprawić jedno, wyleczyć pacjenta z depresji. David również stara się to osiągnąć. Tak powstała terapia zaburzeń nastroju. Książka “Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju” pomaga zapanować nad emocjami, nad mętlikiem w głowie.

Jednak tak jak podkreśla autor, nie zastąpi lekarza!

Cała recenzja: http://thediize.pl/recenzje/radosc-zycia-david-d-burns/

Wielu z nas dotyczy depresja osobiście, ale jestem też pewna, że każdy z nas ma wokół siebie osoby, które zmagają się z tą chorobą. Dlatego więc zdecydowanie polecam książkę „Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję” każdemu, bo jeśli nie musimy pomóc sobie, to możemy pomóc komuś bliskiemu. To już kolejne wydanie tej książki, warto zapoznać się z tym najnowszym, które premierę miało w lipcu 2022 r., ponieważ są w niej najaktualniejsze badania, statystyki i metody radzenia sobie z depresją. Jestem zdania, że nie powinno się rezygnować z leków czy terapii bez konsultacji z psychiatrą/terapeutą, dlatego potraktowałabym tę lekturę jako coś dodatkowego, co ma nam pomóc w procesie zdrowienia. Książka składa się z kilku rozdziałów. Mnie najbardziej zainteresowały dwa - Zapobieganie depresji i rozwój osobisty oraz Radzenie sobie ze stresem i napięciami w codziennym życiu, bo dotyczą mnie bezpośrednio. Praktycznie co roku na przełomie sierpnia i września obserwuję obniżenie mojego nastroju, by w jesień wejść ze smutkiem. W związku z tym, że dzieje się to rokrocznie, to mogę się do tego przygotować wcześniej. A przede wszystkim mam świadomość, że wraz z nadejściem wiosny wszystko znów minie. Dlatego rozdział o zapobieganiu depresji dał mi ciekawe narzędzia, które chcę wypróbować w tym roku – jeśli mogę niefarmakologicznie polepszyć sobie nastrój, to chcę z tego skorzystać. Na co dzień mam też sporo stresu w życiu, częściowo również w związku z moją pracą, dlatego rozdział o radzeniu sobie ze stresem również był mi pomocny. W książce znajdują się różne tabelki, które możemy sobie wypełniać, by na bieżąco monitorować nasz nastrój, a także by móc np. sprawdzić interakcje z innymi lekami, które przyjmujemy. Książka jest bardzo konkretna, pełna informacji, a jednocześnie nie jest napisana mocno „naukowym”, medycznym językiem. Każdy z czytelników znajdzie tu porady, które może wprowadzić do swojego codziennego życia – wiele ćwiczeń, przykładów, testów, które pozwolą nam też na sprawdzenie, co na nas najbardziej działa w konktekście radzenia sobie z problemami.
Moja ocena: 10/10

„… Ludzie wokół ciebie mają wolną wolę i często myślą oraz działają zupełnie nie po twojej myśli. Upieranie się, że muszą spełniać twoje pragnienia i zachcianki, do niczego nie prowadzi …”

Kilkanaście lat temu, według statystyk medycznych problemy natury psychicznej miał co ósmy Polak, w dzisiejszych czasach, już co trzeci. Zastanówmy się co powoduje, że depresja wpływa na nasze samopoczucie. Z całą pewnością to szybkie tempo życia, pogoń za pieniądzem, brak odpoczynku i problemy rodzinne, które w dużej mierze przyczyniają się do tego stanu.

Wiele osób zastanawia się czym właściwie jest radość? Dlaczego niektórzy wcale nie cieszą się z tych prostych rzeczy? Czują swoisty brak, tych pozytywnych uczuć. Dopada ich wypalenie zawodowe, przygnębienie, apatia i zachowują się tak, jakby nic ich nie obchodziło. Mijamy takie osoby na ulicy, w banku, komunikacji miejskiej czy na spacerze.

Publikacja nie jest łatwa, dlatego jako recenzentka podejdę do tematu z ciekawością, ale i odpowiedzialnością. W domu zawsze mówiono mi, że nigdy nie wolno bawić się czyimiś uczuciami, ale czasami warto też kogoś zrozumieć, by móc się z nim, po prostu dogadać. Pamiętam, jak mój ojciec zawsze mówił – wejdziesz – uśmiechniesz się – powiesz Dzień Dobry, a później „powiesz, o co Ci chodzi”. 😉 Zostało mi tak do tej pory. 😉 Może dlatego jest łatwiej? 😉 Z tej radości, coś musimy w sobie mieć, albo przynajmniej ją odkryć.

Autorem książki jest dr n.med. David D. Burns, obecnie emerytowany już profesor nadzwyczajny psychiatrii i nauk behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda, gdzie bierze aktywny udział w badaniach i pracy dydaktycznej. Na swoim koncie ma wiele książek, które dotyczą tematyki związanej z nastrojem i relacjami.

Lęk, poczucie winy, pesymizm i niskie poczucie własnej wartości można wyleczyć bez pomocy leków. Książka wybitnego psychiatry Davida D. Burnsa zawiera proste i sprawdzone przez naukę zasady i techniki, które pozwolą nauczyć się sterować i kontrolować zmiany nastroju i autodestrukcyjne zachowania, oraz rozwinąć w sobie pozytywne nastawienie do życia.

Badania wykazały, że osoba z depresją widzi siebie jako kogoś „przegranego”, osobę gorszą, skazaną na frustrację, poniżenie i porażkę. Na poznanie zaś składają się myśli, także w danej chwili. Myśli dosłownie kreują odczucia. Depresja powszechnie postrzegana jest jako choroba związana z zaburzeniami procesów mózgowych. Czynniki genetyczne wykazały, że mają wpływ na około 16% przypadków. Mianem apatii zaś, określa się stan psychiczny charakteryzujący się ograniczeniem bodźców fizycznych i emocji. Osoby nią dotknięte łatwo rozpoznać - wycofują się z codziennych aktywności.

Depresja pokazuje, że osoba może doświadczać poczucia zniechęcenia, braku nadziei, utraty motywacji i przyjemności, poczucia zmęczenia, a nawet najgorsze – skłonności do myśli samobójczych. Np. myślenie typu „wszystko albo nic” oznacza tendencję do oceniania siebie w sposób ekstremalny, czarno – biały. Miarą człowieka nie są przecież błędy, jakie popełnia.

Czy np. kiedy osiągamy niezależność, inni będą postrzegali Nas, jako osobę wyniosłą i zostaniemy sami? Sam, nie oznacza samotny. Pisarz piszący książkę zwykle jest sam. Uczymy się najlepiej w samotności, bo jest cicho. 😉 Reszta jest prosta.

Ciekawy odbiorca dowie się, jak działają nowoczesne i skuteczne metody zmiany nastroju, jak wychodzić z depresji i zmniejszać poziom lęku.

Ta książka pomoże zrozumieć czytelnikowi, jak:
• rozpoznać, co powoduje wahania nastroju
• zdusić w zarodku negatywne uczucia
• pozbyć się poczucia winy
• radzić sobie z wrogością i krytyką
• pokonać uzależnienie od miłości i aprobaty innych
• zbudować poczucie własnej wartości
• czuć się dobrze każdego dnia

Zachęcam do przeczytania książki, żeby nawet teoretycznie zrozumieć niektóre problemy, by np. komuś pomóc.

Gorąco polecam

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
Wydanie I w tej edycji
Liczba stron: 560
(nowość wydawnicza)

To prawdopodobnie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam w tematyce depresji, złego samopoczucia, problemów ze stresem, z obniżoną samooceną. Jest świetna, ponieważ jest konkretna, przepełniona informacjami i każdy może z niej skorzystać, gdyż napisano ją w niezwykle przystępny, jasny sposób.
Dawid D. Burns, czyli światowej sławy specjalista lekarz, człowiek o wybitnym, otwartym umyśle, któremu zależy na pacjentach i na odkryciu najskuteczniejszej drogi do zdrowia... do normalności. Od pierwszych stron poczułam, że temu facetowi można zaufać i wkręciłam się.
RADOŚĆ ŻYCIA, to taki podręcznik samopomocy, ale proszę, nie bójcie się tej etykietki. Ja sama szerokim łukiem omijam wszelkie poradniki - lecz to nie jest ten przypadek. Mamy tu do czynienia z ogromną skarbnicą wiedzy i cennymi - nie tyle radami, co konkretnymi faktami. Czytelnik dostaje wiele przykładów, ćwiczeń, testów i jeśli poświęci im czas, to korzyści będą... myślę, że przynajmniej duże.
Jak już wspomniałam - wkręciłam się nie na żarty. Nie jest łatwo wytrwać w wypełnianiu wskazówek autora, ale zdecydowanie warto. Wiele się o sobie dowiedziałam i wiele dowiedziałam się o ludzkiej psychice, o mojej psychice. Czasem były to rzeczy niemiłe, ale dobrze zdawać sobie sprawę i z nich, bo tylko wtedy możemy nad nimi pracować.
Należy podkreślić, że ta pozycja jest naprawdę rewelacyjnie napisana. Lekko, ale z wielką czułością i wrażliwością. Nie ma tu nadęcia, nie czuć EGO autora, jest raczej skromność i chęć pomocy. Burns staje się naszym przyjacielem, przewodnikiem i faktycznie jego RADOŚĆ ŻYCIA ma moc, pomaga, może nie jest to magiczna książka i nie wymaże naszych problemów, ale z pewnością będzie doskonałym początkiem do samopomocy.
Wielkie wrażenie robi ilość przekazanej przez Burnsa wiedzy. To kopalnia skarbów, podróż, które bogaci. Jestem bardzo zadowolona z tej pozycji i szczerze ją polecam - sama będę wracać do RADOŚCI ŻYCIA, cały czas do niej zaglądam, każdego wieczoru staram się pokonać własne ograniczenia i niechęć do zmian. To świetna rzecz!

radość? gdzie ją znaleźć?
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dawid D. Burns, czyli światowej sławy specjalista lekarz, człowiek o...

#1018 -Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju - David D. Burns - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#168/52/2022

Książka ma 560 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 12.07.2022 roku.

Ten poradnik składa się z siedmiu rozdziałów. Według mnie najlepszym rozdziałem jest rozdział czwarty - Zapobieganie depresji i rozwój osobisty.

Może Was zaciekawić także rozdział szósty - Radzenie sobie ze stresem i napięciami w codziennym życiu.

Ta książka to doskonałe narzędzie do pracy z zaburzenniami nastroju. Polecam ją, warto po nią sięgnąć.

Bardzo dziękuję za ten egzemplarz do recenzji Zysk i S-ka Wydawnictwo.

#168/52/2022

Książka ma 560 stron. Swoją premierę w tym wydaniu miała dnia 12.07.2022 roku.

Może Was...

Dodaj cytat z książki Radość życia, czyli jak zwyciężyć depresję. Terapia zaburzeń nastroju