Żona Adama

Okładka książki Żona Adama
Monika Rakusa Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Seria z miotłą literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Seria z miotłą
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2010-05-12
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374147514
Tagi:
kobieta
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówi Warszawa Wojciech Albiński, Olga Berezyna, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marek Kochan, Aleksander Kościów, Milena Laur-Zmarzłowska, Antoni Libera, Kaja Malanowska, Izabela Morska, Marek Nowakowski, Piotr Paziński, Tomasz Piątek, Monika Powalisz, Monika Rakusa, Sylwia Siedlecka, Bohdan Sławiński, Jerzy Sosnowski, Juliusz Strachota, Krzysztof Varga, Piotr Wojciechowski
Ocena 6,1
Mówi Warszawa Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Bluszcz, nr 23 / sierpień 2010 Aldona Binda, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Grochola, Anna Janko, Etgar Keret, Monika Rakusa, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Izabela Szolc, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,2
Bluszcz, nr 23... Aldona Binda, Zuzan...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
128 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
941
294

Na półkach: ,

Wiele mówi się o różnicach płci. Różnice te, w moim przekonaniu, wynikają z innego wychowywania dziewczynek i chłopców. Chłopców wychowuje się na zwycięzców. Oni mają nie płakać, mają nie pokazywać, że ich boli, nie rozmawia się z nimi o uczuciach. Uczy się ich egocentryzmu – wokół nich obraca się cały świat. A jak jest z dziewczynkami? Tu sytuacja przedstawia się inaczej. Albo wychowuje się dziewczynkę na idealną, potulną Ewę, albo na wyzwoloną, buntowniczą Lilith.
Ewa, tłumiąc swe prawdziwe uczucia, pokornie wchodzi w wyznaczone jej społecznie role – dobrej uczennicy, wzorowej córeczki swoich rodziców, świetniej studentki, a potem idealnej żony i matki. Jej sukces w życiu określa się głównie przez pryzmat mężczyzny, jaki ją zechciał. Hołduje zasadzie – lepsza rozwódka, niż stara panna (ktoś ją kiedyś chciał). Skrzętnie chowa pod fartuszkiem swoją prawdziwą twarz. Przecież jest człowiekiem, przecież wiele by chciała, przecież wiele by mogła. A na starość zostaje jej tylko poczucie zmarnowanego życia. Chociaż wszyscy w około widzą ją jako kobietę spełnioną. Jeśli popełni samobójstwo, to stwierdzą, że jej się z dobrobytu w głowie poprzewracało.
Lilith – to dziewczynka, która zmuszona jest sama za siebie odpowiadać. Nie wisi, jak bluszcz na innych ludziach. Sama bierze na siebie odpowiedzialność za swoje życie. Buntuje się przeciwko przyjętym schematom. Nie daje wcisnąć się w ramy codzienności. Codzienność podcina jej skrzydła. Tylko czy na pewno wieczny bunt daje szczęście? Czy życie wbrew schematom to przypadkiem nie jest schemat?
Monika Rakusa w „Żonie Adama” już na początku uśmierca Adama – oś życia dwóch kobiet – Rity i Anny. Jedna z nich to Lilith, druga to Ewa. Czy są od siebie aż tak różne? Każda z nich na swój sposób walczy o uczucie i uwagę Adama. Każda z nich próbuje po prostu być z nim szczęśliwa. A Adam? Adam kochał tylko siebie. Autorka zestawia dwie historie – dwa wzorce. Dwie kobiety, które za życia ukochanego mężczyzny były bardzo daleko siebie, a jego śmierć zniszczyła miedzy nimi wszelkie bariery.
„Żonę Adama” przeczytałam jednym tchem. Autorka umieszcza tam zdanie, że pisarz to człowiek, który publikuje egocentryczne teksty, w których czytelnik może się egocentrycznie odnaleźć. Ja się w książce Moniki Rakusy odnalazłam. To nie tylko ciekawa powieść psychologiczna, ale też bardzo intymna próba dotarcia do najskrzętniej ukrywanych prawd o nas samych, do uczuć, do których nikomu się nie przyznajemy.

Wiele mówi się o różnicach płci. Różnice te, w moim przekonaniu, wynikają z innego wychowywania dziewczynek i chłopców. Chłopców wychowuje się na zwycięzców. Oni mają nie płakać, mają nie pokazywać, że ich boli, nie rozmawia się z nimi o uczuciach. Uczy się ich egocentryzmu – wokół nich obraca się cały świat. A jak jest z dziewczynkami? Tu sytuacja przedstawia się inaczej....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    182
  • Przeczytane
    181
  • Posiadam
    48
  • Ulubione
    7
  • 2011
    5
  • Seria z miotłą
    4
  • Literatura polska
    2
  • 2015
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2014
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żona Adama


Podobne książki

Przeczytaj także