Zuchwała księga świętych. O odważnych kobietach, które pokazały mi jak żyć

Okładka książki Zuchwała księga świętych. O odważnych kobietach, które pokazały mi jak żyć Maria Morera Johnson
Maria Morera Johnson Wydawnictwo: W drodze religia
religia
My Badass Book of Saints: Courageous Women Who Showed Me How to Live
W drodze
2020-05-01
2020-05-01
Renata Towlson
kobieta Kościół świętość

Jeśli ta książka miała zachęcić do pełniejszego życia wiarą, do odwagi i zuchwałości w oparciu o święte kobiety, to tego nie zrobiła. Autorka mocno opiera wszystko na swojej historii, przy czym opisy życia świętych są bardzo okrojone. Książka miała wielki potencjał. Okładka bardzo zachęcająca, tytuł i opis książki tak samo. Jednak jeden wielki zawód. Daję 4, nie 3, bo spełniła jedną rolę - zachęciła mnie do poszukania innych pozycji o niektórych świętych kobietach.

Książka zapowiadającą się dobrze: pomysłowa okładka, świetny pomysł; jednak bardzo słaba realizacja. Autorka sprawia wrażenie zakompleksionej katoliczki, która zamiast o świętych woli opowiadać o sobie. Ponadto nie zamieszcza w książce nic odkrywczego, informacje o świętych są jakby wzięte z Wikipedii. Nie pokazuje nic odkrywczego, żadnej ciekawej interpretacji, tylko powracające historię jej działalności ( nudne z resztą jak reszta treści). Podsumuje swoją opinię słowem rozczarowanie - dałem się nabrać okładce i recenzjom.

Autorka przedstawia historię swojego życia przeplatając ja przykładami z życia wybranych świętych kobiet. Dodatkowo po każdym rozdziale można znaleźć kilka pytań do własnych rozważań lub dyskusji. Być może tłumaczenie nie jest odpowiednie, ale forma pisania książki jest średnia, przez to też momentami nudna. Pomysł na książkę bardzo dobry, jednak realizacja znacznie słabsza.

Wiele z tych kobiet znałam już wcześniej,oczywiście tylko z grupy tych świętych ogłoszonych,z ich przyczyny z resztą chciałam dostać do rąk tę książkę,kocham Giannę i Ritę-to one były powodem takiego prezentu. Wszystkie przedstawione kobiety są wspaniałym wzorem kobiecości:zuchwałe-uwielbiam siostrę Blandynę i nigdy bym nie pomyślała,żeby tak nazwać św.Teresę,odważne- Nancy Wake i tu akurat jak najbardziej św. Joanna d'Arc,misjonarki -Edel Quinn i św.Helena,orędowniczki- Matka Mary Lange czy umiejąca się przeciwstawić papieżowi Św.Katarzyna Sieneńska,chroniące ludzką godność- działaczka Phyllis Bowman i moja,tak bardzo kochająca życie św.Gianna Beretta Molla,bezinteresowne- i tu cudowna Irena Sendlerowa i moje odkrycie św.Krystyna Mirabilis,wytrwałe i silne -Flannery O'Connor czy św.Małgorzata,piękne-Audrey Hepburn czy też lubiana przeze mnie św.Róża z Limy,współczujące -Dorothea Lange czy bł.Rozalia Rendu,rozjemczynie-urzekająca historią Immaculee Ilibagiza i niezastąpiona w każdej sprawie św.Rita z Cascii,przyjaciółki-matka Antonia Brenner czy św.Bibiana i wzór nad wzorami,matka.....Bardzo podobał mi się styl pisania i wątki z życia autorki,a to jest dopiero zuchwała,odważna,pełna wytrwałości,przyjacielska i służąca innym osobowość. Gdyby się tylko chciało to tak łatwo znaleźć osoby podobne świętym,a później robiąc krok dalej,może znaleźć je wśród nas...

Jednolity, mocny róż zdecydowanie wybijał spośród innych pozycji książkowych w katalogu wydawnictwa. Do tego, kobieta z okładki w dużych okularach przeciwsłonecznych i zbroi, krótkich włosach i aureoli. Ktoś zadał sobie trud, żeby okładka została zauważona i choć nie podoba mi się, postanowiłam sięgnąć po lekturę.

Książka, od razu to powiem, warta jest przeczytania, inaczej bym o niej nie pisała, już śpieszę z wyjaśnieniami dlaczego. Nie jest to typowa hagiografia czy zbiór biogramów mniej lub bardziej znanych świętych i błogosławionych kobiet. To raczej spotkanie z autorką, Marią Morero, Kubanką, profesorem literatury angielskiej, która postanowiła opowiedzieć o swoim życiu jako kobiety, wykładowcy. Robi to jednak w przedziwny sposób. W każdych rozdziale pokazuje jakieś wydarzenia z życia i zaczyna snuć opowieść o tym, co ją ukształtowało, czego się nauczyła i w sposób bardzo płynny, naturalny zaczyna przedstawiać dwie kobiety. Jedna to święta/ błogosławiona oficjalnie ogłoszona przez kościół, druga natomiast to kobieta, która zainspirowała autorkę, która jej towarzyszyła. Poznajemy więc święte trochę od innej strony. Zapewne tej mniej znanej i mamy możliwość spojrzeć na nie, jak na osoby, które w konkretnej sytuacji dokonały wyboru Jezusa, choć ten często wiązał się z trudem czy cierpieniem. Święte oraz te nieświęte (jeszcze) zaczynają się ukazywać jako postaci z krwi i kości, a nie tylko osoby z zakurzonych obrazków i figurek.

Chociaż można tę książkę czytać od deski do deski, jednak sama autorka pomyślała, żeby pozycja ta stała się inspiracją i impulsem do refleksji. Dlatego każdy rozdział kończy się kilkoma pytaniami o nasze życie, wybory i decyzje.

Całość napisana bardzo dynamicznych, żywym językiem. Dzięki czemu czyta się szybko i przyjemnie. Dodam jeszcze, że całość nie ma dwustu stron, więc jest to propozycja dla tych, których odstraszają opasłe tomy.

Książka, od razu to powiem, warta jest przeczytania,...

Czy święta kobieta może być zuchwała? Czy może myśleć i działać inaczej niż tłum i żyć mimo tego w okowie świętości?

Maria Morera Johnson pokazuje w swojej książce, że można!

Autorka w 11 rozdziałach zestawia ze sobą dwie kobiety – jedną świętą bądź błogosławioną i jedną, którą nie została wyniesiona na ołtarze, ale jest dla niej inspiracją. Możemy poznać niesamowite kobiety, które autorka skojarzyła z pewnymi przymiotami:

– Śmiałe siostry, które działały w nieustraszony sposób

Siostra Blandyna Segale i św. Teresa z Ávili

– Dzielne wojowniczki, które stoczyły prawdziwe, ważne bitwy

Nancy Wake i św. Joanna d’Arc

– Poszukujące przygód misjonarki, oddane sercem światu

Edel Quinn i św. Helena

– Szczere orędowniczki kwestionujące status quo

Matka Mary Lange i św. Katarzyna Sieneńska

– Dzielne kobiety, które żyły i umarły w obronie ludzkiej godności

Phyllis Bowman i św. Gianna Beretta Molla

– Bezinteresowne wybawicielki, które robiły, co trzeba

Irena Sendlerowa i św. Krystyna Mirabilis

– Wymowne wizerunki wytrwałości i siły

Flannery O’Connor i św. Małgorzata z Antiochii

– Namiętne kobiety, które uczyniły świat lepszym miejscem

Audrey Hepburn i św. Róża z Limy

– Dusze współczujące, które pomagały rozpaczającym i cierpiącym

Dorothea Lange i bł. Rozalia Rendu

– Rezolutne poszukiwaczki pokoju i pojednania

Immaculée Ilibagiza i św. Rita z Cascii

– Autentyczne ikony przyjaźni i wspólnoty

Matka Antonia Brenner i św. Bibiana

W zakończeniu autorka pokazuje jeszcze Maryję, jako kobietę wyjątkową i szczególną.

Kto spodziewa się standardowych Żywotów Świętych, ten się zawiedzie! Owszem, poznajemy najważniejsze epizody z życia opisywanych kobiet, ale autorka splata ich opowieści z własną historią życia, tworząc niesamowicie poruszający pejzaż.

Mówi tak, że chce się słuchać. Pokazuje w dość niespotykany sposób, czym jest świętość. Burzy obraz świętej jako zakonnicy ze smutną i pokutną twarzą! Pokazuje, że świętość rodzi się w zwyczajności, zuchwałości i w głębokiej relacji z Bogiem.

Książka przekonała mnie nie tylko głęboką znajomością opisywanych postaci – widać jak wiele wysiłku autorka włożyła w poznanie opisywanych kobiet. Urzekł mnie również sposób, w jaki je pokazała i przeniosła ich doświadczenia na grunt swojej codzienności.

Każdy z rozdziałów kończy się pytaniami do refleksji, wobec których trudno przejść obojętnie. Całość książki wieńczy 6 tygodniowy przewodnik do samodzielnej pracy i refleksji.

Nietuzinkowa publikacja, warta zauważenia nie tylko zewnętrznie (choć okładka zachwyca!),ale to co widać na zewnątrz jest tylko zaproszeniem do długiej i emocjonującej wędrówki wewnętrznej! Polecam!

Maria Morera Johnson pokazuje w swojej książce, że można!

Ogłoszona przez papieża Pawła VI Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym (Gaudium et spes) przypomina, że każdy człowiek został powołany do świętości. Można ją osiągnąć dzięki pomocy Bożej, przy równoczesnym własnym wysiłku, będącym odpowiedzią na dar łaski. W ofercie Wydawnictwa W drodze znalazł się poradnik "Zuchwała księga świętych. O odważnych kobietach, które pokazały mi, jak żyć". Sięgający po publikację czytelnik nauczy się przeżywać własną codzienność w taki sposób, by każde działanie zbliżało go ku świętości.

Kobiety, o których opowiada Maria Morera Johnson, zostały przez Kościół wyniesione do chwały nieba. O wielkości ich zasług świadczą przyporządkowane każdej z nich skrupulatne zapisy, zawierające rzeczywiste fakty dotyczące realizacji obranej przez nie drogi życiowej. U każdej z kobiet autorka dostrzega odwagę w stawianiu czoła przeciwnościom oraz konsekwencję w walce z życiowymi przeszkodami: banicja na Dzikim Zachodzie, ludobójstwo w Rwandzie, represyjne reżimy Europy i Kuby to tylko niektóre z wielu jeszcze innych zawirowań, w jakich przyszło żyć bohaterkom "Zuchwałej księgi świętych".

Schematyczny układ jedenastu rozdziałów zawiera krótką myśl przewodnią, refleksje tematyczne, pytania do rozważenia oraz zapisane kursywą zadanie podsumowujące. Już same tytuły rozdziałów pozwalają czytelnikowi zorientować się, z jaką szczególną cechą charakteryzującą poszczególne święte będzie miał do czynienia: śmiałość, odwaga, wierność, misyjność, bezinteresowność, wytrwałość, wewnętrzne piękno, współczucie oraz przyjaźń. Wszystkie te cechy w połączeniu z głęboką wiarą, samozaparciem i hartem ducha pozwalały opisanym przez Marię Morerę Jonhson kobietom przeżyć zwyczajne życie w sposób nadzwyczajny.

Lektura jest interesująca. Ogrom pracy włożonej w jej powstanie świadczy o głębokiej znajomości tematu oraz odpowiedzialności i kompetencji autorki. Pomocą służą przypisy a także zamieszczony na końcu książki materiał do dyskusji grupowej z przeznaczeniem na sześciotygodniowy kurs.

Ponieważ tworzymy Kościół pielgrzymujący na ziemi, potrzebujemy nieustannej opieki i wsparcia. Zawsze możemy liczyć na tych, którzy wyprzedzili nas na drodze do nieba. To oni właśnie są dla nas motywacją w codziennym dążeniu do świętości. Świadectwo ich wiary stanowi doskonały przykład do naśladowania. Warto więc sięgnąć po publikację Wydawnictwa W drodze, ona bowiem podpowie nam, jak żyć, byśmy i my mogli kiedyś dołączyć do niebieskiego panteonu.

• Religia
  • CHRZEŚCIJAŃSKIE