Krótki przewodnik po rodzinie

Okładka książki Krótki przewodnik po rodzinie Piotr Pawlukiewicz
Okładka książki Krótki przewodnik po rodzinie
Piotr Pawlukiewicz Wydawnictwo: Znak religia
religia
Znak
2023-05-15
2023-05-15
literatura polska Bóg rodzina budowanie relacji

Jedna z lepszych, bo nie powtarzają się tam ogólnie znane wypowiedzi księdza Piotra.

Recenzja dla Wydawnictwa ZNAK „Krótki przewodnik po rodzinie” Ks.Piotr Pawlukiewicz

Dzisiaj, kiedy przeżywamy upadek kościoła, każde słowo Kapłanów takich jak Piotr Pawlukiewicz, Jan Kaczkowski, Józef Tischner czy też zmarły w tym tygodniu Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest bardzo cenne.
Niesie ze sobą mądrości życiowe, wzorce do naśladowania i nadzieję, ale kreśli również przed nami problemy rodziny XXI wieku. Dlaczego rodzice nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, a dzieci unikają rozmów ze swoimi rodzicami? Błędne koło, z którego trudno znaleźć wyjście.
Młody wiek cechuje się buntowniczym nastawieniem, tajemnicami skrywanymi przed czujnym okiem rodziców, odkrywaniem nowych dróg, nowych znajomych i idoli.
Autor zwraca uwagę, że to wszystko jest normalne, ale w tym całym chaosie dorastania, nie możemy zapomnieć, że drugich takich jak nasi rodzice, na swojej drodze już nie spotkamy. I to jest prawda.
Ale nie zapominajmy – jako rodzice -, że dzieci i młodzież potrafią być nadzwyczaj odpowiedzialni, jeżeli tylko są traktowani poważnie. Młody człowiek musi wiedzieć, że nie tylko się od niego wymaga. Powinien mieć świadomość, że pracując nad kształtowaniem swojego charakteru, uczestniczy w procesie jednej większe całości. To rodzice, nauczyciele, wykładowcy i całe otoczenie, z którym spotyka się młody człowiek powinno mu zapodawać pozytywne przykłady. Takie, z których wyciąga naukę na przyszłość. Dzieciom łatwiej jest pokonywać problemy dnia codziennego kiedy w rodzinie panuje harmonia, miłość i zrozumienie dla każdej sytuacji życiowej. Tej dobrej i tej złej. Nasze dzieci muszą wiedzieć, że mogą na nas liczyć ZAWSZE. One nie mogą się bać przyjść do nas z problemem. Wręcz przeciwnie. To my musimy je ZAWSZE wspierać, bez względu na okoliczności w jakich się znalazły. Zaufanie i bezgraniczna i bezwarunkowa miłość to zadanie dla każdego rodzica i to na całe życie. Podarujcie to swoim dzieciom. Ich rozwój jest normalną koleją rzeczy.
I nie zapominajcie o zasadzie, którą powtórzę za Ks. Pawlukiewiczem „Każdy z nas przechodzi przez trzy etapy mądrości. Pierwszy, gdy jako dziecko myślimy, że mama i tata wszystko potrafią. Drugi, kiedy odkrywamy, że my wiemy wszystko lepiej. I trzeci, kiedy odkrywamy, że ten pierwszy etap nie był wcale taki głupi.”
W tym przewodniku znajdziecie słów kilka rozwodach i o tym jak dzieci próbują sobie z nimi poradzić, o alkoholizmie i o tym czym powinna być emerytura dla człowieka: czasem drugiej młodości człowieka trzeba korzystać z życia póki starcza nam sił.
W rodzinie człowiek najlepiej poznaje drugiego człowieka. Tutaj nie można nic ukryć, tutaj wszystko wychodzi i to dobre i to złe.
Ks. Pawlukiewicz nie bał się zadawać w swoich książkach trudnych pytań, a w niniejszej publikacji zgrabnie prowadzi nas poprzez skomplikowane meandry problemów i relacji rodzinnych.
Dziękuję Wydawnictwu ZNAK za egzemplarz do recenzji.

Książka "Krótki przewodnik po rodzinie" autorstwa księdza Piotra Pawlukiewicza to niezwykle mądra i wartościowa lektura, która porusza tematykę rodziny z perspektywy zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Autor w sposób rzeczowy, zrozumiały i nieskomplikowany przedstawia nam rozbieżności w poglądach międzypokoleniowych, a także proponuje sposoby na by tych rozbieżności unikać i przezwyciężyć.

🌞Jednym z głównych przekazów książki jest potrzeba wzajemnego szacunku i zrozumienia między pokoleniami. Ksiądz Pawlukiewicz podkreśla, że lata starości są niezwykle ważne dla każdej osoby, zarówno dla młodych, którzy uczą się pokory poprzez pomoc starszym, jak i dla samych seniorów, którzy mają możliwość zbliżenia się do Boga.

🌞Autor korzysta z życiowych przykładów, które ułatwiają czytelnikom zrozumienie powodów różnic w poglądach między pokoleniami. Podkreśla również, że nie musimy prezentować swoich opinii w sposób prowokujący konflikty i nieporozumienia. Zamiast tego, zaleca dążenie do spokoju ducha, modlitwy i zdrowego rozsądku jako sposobu na złagodzenie tych różnic i utrzymanie dobrych relacji w rodzinie.

🌞Książka "Krótki przewodnik po rodzinie" adresowana jest do czytelników w każdym wieku i nie jest ograniczona wyłącznie do osób wierzących. Autor sięga również do mądrości zawartych w Księdze Syracha, które stanowią inspirujące cytaty godne przemyślenia i zadumy.

🌞Z czystym sercem polecam tę książkę. Jej wartościowa treść i praktyczne porady są pomocne zarówno dla osób wierzących, jak i dla tych, którzy niekoniecznie podzielają religijne przekonania. "Krótki przewodnik po rodzinie" skłania do refleksji nad relacjami rodzinnymi i stanowi inspirujące źródło wiedzy na temat budowania zdrowych więzi między bliskimi. To naprawdę godna uwagi lektura.

,Prawdziwa miłość to nie tylko wielkie sprawy. To także drobiazgi. Prawdziwa miłość musi dotykać spraw wielkich i małych. Nigdy nie wiemy, przez które bardziej przemówimy do drugiego człowieka”.

Zawsze kiedy zaczynamy wymieniać najbardziej wartościowe dla nas rzeczy, rodzina pojawia się gdzieś obok nich. To w niej dorastamy, poznajemy życie, uczymy się kochać…

Czym byłoby nasze życie bez niej?

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz zostawił po sobie zbiór przepięknych tekstów, kazań i konferencji. Ta publikacja została poświęcona właśnie rodzinie.

Książka może być przyjemną lekturą na jeden wieczór, napisana w przystępny i ciekawy sposób zwraca naszą uwagę na relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi, małżonkami, przypomina także o tych starszych pokoleniach naszej rodziny - dziadkach.

Myślę, że to taka lektura, która pozwala na chwile się zatrzymać i swoją treścią pobudza człowieka do refleksji. Oby jak najbardziej owocnej!

Czym byłoby...

Na początku zdradzę, że uwielbiam książki ks. Pawlukiewicza...

Pozycja ta skupia się wokół rozważań: "W zamyśle Stwórcy życie rodzinne powinno napawać radością. Dlaczego często jest zupełnie inaczej?"

Lektura, która naprawdę daje do myślenia. Ksiądz Pawlukiewicz ma to do siebie, że zarówno w swoich nagraniach jak i książkach, przedstawia nam prawdy proste, niby zwyczajne, jednak z niesamowitą, charakterystyczną dla niego mocą trafia do serca. Prostymi przykładami nie jeden raz wywrócił mi wszystko do góry nogami.

Nowa publikacja od @wydawnictwoznakpl nie jest wyjątkiem - zachowany jest charakterystyczny styl kochanego kapłana, pasterza wielu. Pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kwestii relacji rodzinnych.

Napisano już tak wiele książek o rodzinie... Dziesiątki z nich przewinęło się przez moje ręce w trakcie studiów pedagogicznych, podczas pisania niezliczonej ilości prac spędzałam godziny, weekendy, tygodnie studiując literaturę psychologiczną - opracowania dotyczące rodziny.

I choć tak wiele jest tego typu książek, mam wrażenie, że temat jest niewyczerpany. Ile ludzi, tyle charakterów. Ile rodzin, tyle osobliwych przypadków, mechanizmów do przepracowywania
Ta książka jest dla Ciebie, jeśli chcesz zrozumieć:

🔸Dlaczego tak trudno nam być z tymi, którzy najbardziej nas kochają?

🔸Co może uratować rodzinę w kryzysie?

🔸Jak ważne w budowaniu relacji są „drobne sprawy”?

🔸Co robić, gdy dzieci nas nie lubią, a rodzice rozczarowują?

🔸Jak zrozumieć swoich starzejących się rodziców?

🔸Czy dziadkowie mogą nadawać na tych samych falach co ich wnuki?

Pozycja idealna dla wszystkich, którym zależy na budowaniu kochającej, "trwałej" i wspierającej się rodziny, w której dla każdego jest miejsce.

Na początku zdradzę, że uwielbiam książki ks. Pawlukiewicza...

Zdarza się, że pewne książki przychodzą do nas w najbardziej odpowiednim czasie. Bywają jak grom z jasnego nieba. Jednak ten tytuł, to właśnie książka z tych, które dobrze mieć pod ręką i wracać do nich w każdym czasie. Nie ma jednego dobrego momentu na taką książkę. Myślę raczej, że każdy będzie odpowiedni....

Piękna książka. Tak mądre słowa, przekazane w jasny i przystępny sposób. Bardzo poruszył mnie opis starości, przytoczony przez ks. Piotra. Stwierdził on, że starość jest nam w życiu bardzo potrzebna. Po całym życiu w biegu, za dziećmi, w pracy, w domu nareszcie przychodzi moment w naszym życiu w którym możemy zwolnić, usiąść, przeczytać książkę, iść na kawę. W piękny sposób zwrócił też uwagę, aby dziadkowie nie zatracali się w pomaganiu swoim dzieciom czy wnukom, ale aby w pierwszej kolejności stawiali na piedestale swoje potrzeby. Piękne historie, anegdoty, które na długo zostaną w moim sercu.

Rodzina to najważniejsza a zarazem podstawowa komórka społeczna. Składa się z rodziców i dzieci, ale należą do niej też m.in. dziadkowie, kuzyni czy wujostwo. Rodziny nie opuszcza się wraz z pełnoletniością, ale należy się do niej do końca swojego życia. Relacje jakie się utrzymuje z poszczególnymi członkami rodziny mogą przyjmować różnorakie formy. Mogą się też w ciągu życia wielokrotnie zmieniać. Ksiądz Piotr próbuje przekazać nam parę swoich spostrzeżeń na temat rodzinnych relacji.
Trochę czasu zajęło mi zanim zdecydowałam się, że dam tej książce szansę. Niby znane są mi kazania księdza, który jest autorem Krótkiego przewodnika po rodzinie i widziałam, że są konkretne, jednak książka wydawała mi się inną parą kaloszy. Zaryzykowałam, dałam jej szansę i nie żałuję…
Czasami relacje rodzinne to istne pole minowe. Cóż, nie zawsze może być idealnie… Tymczasem książka w humorystyczny sposób, bez zbędnego nadęcia i filozofowania pokazuje jak możemy je polepszyć. Ksiądz Pawlukiewicz nie grozi grzechem ani nie poucza, ale zachęca do postawienia się na miejscu danego krewnego by zrozumieć co może czuć. To daje do myślenia. Czytając ją byłam w stanie wypunktować sobie jakie błędy i zaniedbania zrobiłam w relacjach z bliskimi. Pokazała mi jaką drogę mogę obrać by nie popełniać błędów z przeszłości, które mnie uwierają. Krótki przewodnik po rodzinie to także przestroga przed podejmowaniem pochopnych decyzji. Z zaskoczeniem odnotowałam, że autor nie owija w bawełnę żadnej kwestii, którą porusza. Jedną z nich był los zwierząt. Wiem. Dla niektórych ten temat ma mało wspólnego z rodzinnymi relacjami, ale ksiądz Pawlukiewicz jasno i dobitnie daje do zrozumienia, że znęcanie się nad nimi to grzech. Rzadko się o tym mówi w naszych kościołach a to duży błąd. W jednym z ostatnich rozdziałów pragnie uwrażliwić nas w kwestii ich losu. W moim przekonaniu to ważny sygnał.
Krótki przewodnik po rodzinie to książka dla każdego. Dla małego człowieka i dużego. Śmiało może sięgnąć po nią zarówno wierzący i niewierzący. Jednym słowem każdy kto chce przeczytać kilka słów mądrego życiowo człowieka.

Mimo iż od śmierci ks. Piotr Pawlukiewicza minęły już trzy lata to jego nauki nadal są żywe. Dzięki Wydawnictwu Znak, które systematycznie publikuje teksty duchownego w pięknej oprawie graficznej. Dzięki temu maja one szanse dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Każdej książce, która jest zbiorem kazań i artykułów napisanych przez ks. Piotra Pawlukiewicza przyświeca pewna myśl przewodnia, temat wokół którego toczy się narracja.
W przypadku najnowszej publikacji pod tytułem "Krótki przewodnik po rodzinie" jest to oczywiście rodzina. Podzielona na krótkie rozdziały książka porusza tematy trudne w sposób niezwykle delikatny, bez tego charakterystycznego dla duchownego "smrodku dydaktycznego", który jest obecny w innych publikacjach sygnowanych jego nazwiskiem.
Dużo tu humoru, anegdotek, przykładów z życia duszpasterza, który zawsze był blisko ludzi i nie był obojętny na ich kłopoty i troski dnia codziennego. Dzięki temu książka ta ma w sobie lekkość, choć nie można jej zarzucić, że trywializuje problemy i sprowadza dyskurs do kilku żartów i śmiesznostek.
Mówi o tematach ważnych: starości, relacjach pomiędzy dziećmi i rodzicami, sile jaką daje zdrowa wielopokoleniowa rodzina, małych rzeczach które spajają ten skomplikowany organizm i Bogu, którego obecność w codziennym życiu tak wiele ułatwia.

Choć od lektury książki minęło już kilka dni nadal mam w głowie rozdział, który rozpoczyna tę opowieść, rozdział który stara się odpowiedzieć na pytanie: po co człowiekowi starość? Chyba nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym i jestem oczarowana jak do tego tematu podszedł ks. Piotr Pawlukiewicz. Mam ukochaną babcię, która skończyła 90 lat, starzejących się nieuchronnie rodziców i chce wierzyć, że to czas który nie jest dla nich już tylko oczekiwaniem na śmierć, ale czasem na robienie rzeczy i myślenie o rzeczach ważnych, które umykały w codziennej gonitwie dotychczasowego życia.

To książka mądra książka o rzeczach fundamentalnych, napisana lekko i z polotem, i jak każda wcześniejsze publikacja duchownego pięknie wydana i zilustrowana. Gorąco zachęcam Was do lektury.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak.

Gdy zasiadałam do „Krótkiego przewodnika po rodzinie”, spodziewałam się dobrej lektury. Różne kazania księdza Pawlukiewicza wcześniej już słuchałam i większość do mnie trafiało, więc i tym razem nie mogło być inaczej.

Dostałam jednak dużo więcej, niż oczekiwałam. Ta książka to lektura, która w prosty, ale niesamowicie trafny i trafiający w sedno sposób rozkłada dzisiejsze problemy rodzinne, problemy w budowaniu relacji na czynniki pierwsze. Ksiądz Piotr potrafił proste problemy codzienności pokazać z szerszej perspektywy, której to nam często brakuje.
Brakuje, bo nie mamy czasu się zatrzymać i zastanowić.
Brakuje, bo skupiamy się na pomaganiu innym, na zbawianiu świata, a nie szukamy pomocy dla nas samych.
Brakuje, bo wydaje się nam ciągle, że jest Ok, przyzwyczajamy się do tego, że nie jest idealnie… i tak stopniowo odpuszczamy, oddalamy się od siebie w małżeństwach, w rodzinie, z dziećmi.

Ta książka daje do myślenia i pokazuje, gdzie warto się zatrzymać, gdzie być bardziej cierpliwym, wyrozumiałym… gdzie walczyć i włożyć wysiłek, który zaowocuje - niekoniecznie dziś, może za tydzień, może za rok, może na starość, ale… warto!

• Wydawnictwo Znak
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Chcę kupić
  • Egz. recenzyjny
  • BIBLIOTEKA

Dodaj cytat z książki Krótki przewodnik po rodzinie