Bumerang

Janka Urbanka Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2024-01-08
2024-01-08

Książka z pozoru niczym się nie wyróżnia, ale gdy zagłębimy się w świat Hani i jej rodziny, to nie możemy oderwać się od tej historii. Dla mnie wspaniałe jest to, że głównie akcja dzieje się w czasach PRL-u, mojej ulubionej epoki, epoki mojego dzieciństwa.

Autorka jest chyba psychologiem, bo każdego z bohaterów dogłębnie analizuje. Ta książka może także pomóc takiej prawdziwej "Hani" całe życie tkwiącej w toksycznym związku. Dogłębnie czułam emocje dwóch głównych bohaterek-matki i córki, które nie mogły wyjść z zaklętego kręgu życia z tyranem. Jakie to wszystko jest mroczne. Jak mocno czuje się ból kobiet. Jaka ta książka jest prawdziwa.

Niestety ma jedną poważną wadę- jest za krótka, brakowało mi rozwinięcia niektórych wątków. Gdyby książka miała 500 stron, byłabym przeszczęśliwa.

Autorka pięknie pisze, dialogów nie ma tak wiele, ale książka jest spójna . Jestem wielką fanką Janki Urbanki i chcę więcej! mam nadzieję, że się doczekam. To na pewno będzie moja książka TOP 10 na ten rok.

Bumerang to powieść obyczajowa, psychologiczna, na pewno nie romans jak zaznaczono na portalu Lubimy Czytać. Dla każdego, kto chce poczuć silne emocje, lubi czasy PRL-u.

Polecam z całego serca

Hanka dorastała w maleńkiej wsi. W rodzinie, w której była dzieckiem niechcianym. Brak miłości i akceptacji że strony bliskim na dobre rozgościł się w jej dorosłym życiu. Chociaż od zawsze sama chciała na przekór wszystkim stworzyć prawdziwą, kochającą się rodzinę. Nie udało jej się. Demony dzieciństwa wracały że zdwojoną siłą. A Hanka stawała się coraz bardziej podobna do swoich wzorców. Nieudane związki, nieplanowane ciąże, w końcu rodzicielstwo, które do reszty ją przytłoczyło.
To nieśpiesznie płynąca opowieść o tym jak ogromny wpływ na nasze życie ma dzieciństwo. Jak w najmniej spodziewanych momentach doświadczenia z tych lat wracają. Pełna smutku, przytłoczenia i niezrozumienia historia kobiety, która chciała kochać i być kochana. Kobiety, której rzeczywistość zaprowadziła do problemów egzystencjalnych i emocjonalnych.

„pierwszą zasadą jest mieć zasady”

Na nasze dorosłe życie wpływa wiele czynników, ale najbardziej znaczący i ważnym okresem jest niewątpliwie dzieciństwo, co wyraźnie można dostrzec w książce pt. „Bumerang”.

Hanka była dzieckiem niechcianym przez matkę, która uważała, że córka jest tylko niepotrzebnym balastem, gdyż odciąga ją od codziennych prac, które ona uważa za najważniejsze. Wszelkie pokłady uczuć i nadziei pokładała zawsze w synu, z którego była dumna, gdyż był grzecznym i ładnym chłopcem zwracającym uwagę i wzbudzającym podziw sąsiadów. Hanka czuła się niekochana, samotna, gorsza, głupsza i brzydsza, mimo że tak w rzeczywistości nie było. Jednak zdanie matki wyrobiło w niej takie przekonanie i nawet ojciec nic nie potrafił zrobić, by ująć się za córką. Nigdy nie przeciwstawił się żonie, ulegając jej humorom i rozkazom. Mała Hania nie miała więc żadnych pozytywnych wzorców, będąc zawsze przekonaną, że mama wszystko wie najlepiej. To wyrobiło w niej poczucie winy, które stało się piętnem w dorosłym życiu.

Nie spodziewałam się, że w tak niewielkiej objętościowo książce znajdę tyle wydarzeń i emocji. Wprawdzie akcja toczy się wolno, gdyż autorka stosuje dużo opisów, dając nasycić się nastrojem, klimatem wiejskiego środowiska i zdarzeniami, oraz tym, co przeżywa bohaterka. Bardzo wyraziście i barwnie rysuje charakter mieszkańców, ale też doświadczenia z przeszłości Hanki, mimo że są one w formie skrótowej. Można mieć wrażenie, że wydarzeniom z dzieciństwa zabrakło nieco wgłębienia się bardziej w to zagadnienie, ale widać, że autorce raczej zależało na pokazaniu siły kobiety, która pragnie odmienić swoje życie na lepsze, ale wychodzi jej to niezbyt sprawnie. Uświadamia też, że wszelkie nasze doświadczenia, spotkani ludzie i to wszystko, co podsuwa nam los pojawia się w jakimś celu.

„Bumerang” jest debiutem pani Janki Urbanki, która skupia się na wyzwaniach jakie niesie życie. To opowieść o kobiecie, która nie miała łatwego startu w życie. Przyszło jej wychowywać się bez miłości i czułości, ale też bez perspektyw. Ma swoje marzenia, ale ich realizacja wydaje się trudna, lecz ona postanawia do nich dążyć. Przeszkodą są niektóre wyniesione z domu wzorce wychowania, nakazy i zakazy despotycznej matki, które wracają do dziewczyny, niczym tytułowy bumerang. Raz wprowadzony w ruch sprawia wrażenie, że się oddala i znika z horyzontu, ale za chwilę widać jego kształt kierujący się w naszą stronę i uderzający z podwójną siłą. Tym samym autorka zaznacza, jak ważne jest dzieciństwo i warunki w jakich dorasta dziecko. To, co zostało mu wpojone w tym czasie, trudno jest potem zmienić i potrzeba niesamowitej pracy nad sobą, by odkryć, co jest ważne dla nas samych i co zrobić, by ruszyć nową drogą.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem Novae Res

„pierwszą zasadą jest mieć zasady”

Na "Bumerang" trafiłam przypadkiem, przebierając w tytułach portalu z e-bookami. Nie czytałam wcześniej opinii, skusił mnie opis.
Historia życia Hanki jest wciągająca, jednak sam styl utrudniał mi czytanie. Nie powiem, że książka należy do łatwych i przyjemnych, i nie winię za to tylko poruszanego tematu. A temat jest trudny i myślę, że może być inaczej odbierany przez młodsze pokolenia, których życie zaczęło się po 2000 roku. Ja, mimo myślę nadal niezbyt zaawansowanego wieku, mogłam wyobrazić sobie emocje bohaterów. Może nie tyle co przez pryzmat swoich doświadczeń, co odnosząc się do przeżyć rodziców i ich opowieści.
Sama książka miło zaskoczyła mnie realnością i mimo wszystko rozsądkiem Hanki. Pokazuje, jak sama wiedza i rozumienie pewnych zjawisk nie wystarczają do podejmowania decyzji, które zaowocują szczęśliwszym życiem.
Polecam przeczytać.

Wspaniała książka. Bardzo polecam.

Wspaniała książka. Bardzo polecam.

Życie Hani od początku pokazywało, jakie potrafi być okrutne. Urodziła się w niedużej wsi, gdzie codzienność bywała ciężka, a nędza i głód czymś dość widocznym. Jej narodziny nie były świętem, a wręcz przeciwnie. Nie była chciana, co bardzo szybko zrozumiała. Pragnęła rodzicielskiej miłości, akceptacji, dostawał ją tylko jej brat. Hanię to bolało, jednak nie widziała możliwości na zmiany. Uczyła się pilnie, aby kiedyś muc zmienić swoje życie, wydostać się z tej wsi, nie klepać biedy. Udało jej się, dostała się na studia, wyruszyła do wielkiego miasta. Czy odnalazła tam to, czego szukała? Czy będzie szczęśliwa? Czy znajdzie miłość?

Nie jest to lekka historia na leniwe popołudnie. To historia pełna bólu, cierpienia, wywołująca wiele emocji w czytelniku. To opowieść o tym, jak nasze dzieciństwo wpływa na życie dorosłe, na nas samych. To historia zmuszająca nas do wielu przemyśleń, zastanowienia się nad pewnymi wprawami.
Akcja nie jest ani szybka, ani też wolna i moim zdaniem to jest plus. Mamy możliwość, na spokojnie przeanalizować wszystko.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, wywołujący emocje w czytelniku.

„Bumerang” to ciekawa, pełna emocji książka, która mnie się podobała i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/03/bumerangwydawnictwonoveares.html

📜RECENZJA 📜

Mała podkarpacka wieś w ,której każdy dzień to walka o przetrwanie.To właśnie tu na na świat przychodzi Hania. Jej narodziny nie były czasem pełnym wyczekiwania,radości i szczęścia ,a jedynie problemem.
Wraz z dorastaniem Hania dostrzega zupełnie inne podejście matki do brata ,a inne do swojej osoby.
Uswiadamia sobie ,że jej nigdy nie będzie dane poczuć matczynej miłości i ciepła rodzinnego jakie otrzymał jej brat.
Z determinacją i wytrwałością walczy o swoją przyszłość.Skupia się na nauce i wyrusza w nieznane.Na studiach poznaje Jana ,z którym wiąże swoją przyszłość.
Liczy na nowy początek I zmiany .Zmiany na lepsze ,jednak los bywa nieprzewidywalny I przewrotny...

,,Bumerang,, to powieść pokazująca obraz i realia panujące na wsi. Świat biedy nędzy ,walki każdego dnia o lepsze jutro.
Historia o trudnej przeszłości, która ma ogromny wpływ na dalsze życie.Historia o zmaganiu sie z bolesną przeszłością.Braku ciepła, miłości, poczucia bezpieczeństwa I zainteresowania.O samotności, braku akceptacji,własnej wartości i wzorców do naśladowania.Pragnieniu zmian I rozpoczęcia zupełnie nowego i innego życia.O potrzebie zapomnienia I pozostawienia za sobą trudnych emocji i uczuć.Dążeniu do obranego sobie celu.O poczuciu odrzucenia, bolu i żalu.
Historia o podejmowaniu niełatwych decyzji.Planach ,marzeniach ,które życie zweryfikowało.O noszeniu na swoich barkach ogromnego bagażu wielu życiowych doświadczeń I traum.Powielaniu błędów I ponoszeniu ich konsekwencji.O licznych problemach I trudnościach.Poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi.O zawiłych relacjach,trudnościach w wyzbyciu się dawnych nawyków.Walki z własnymi emocjami i myślami.O rozczarowaniu dorosłością ,małżeństwem i życiem...

Do sięgnięcia po książkę skusiłam się poprzez intrygujący opis ,który bardzo mnie zaciekawił.
Książka jest debiutem autorki, który uważam za udany I warty przeczytania.
Autorka stworzyła niebanalną I życiową historię.Z ciekawą fabułą ,która wciągnie w wir emocji.Napisaną swobodnym i prostym stylem.Akcja poprowadzona płynnie i bez zbędnego pośpiechu.Dzieki czemu książkę czyta się niezwykle szybko. Bohaterowie fajnie wykreowani dostarczający wielu emocji.Ich losy śledziłam z zaciekawieniem.
Autorka w szczegółowy I bardzo dokładny sposób przedstawia obraz polskiej wsi ,zwyczajne życie,zachowanie ,postępowanie i panujące zasady ludzi tam mieszkających.
Bardzo emocjonalna powieść skłaniająca do przemyśleń I refleksji. Wzbudzająca wiele emocji ,poruszającą trudne I ważne tematy.
Ukazująca jak wiele do naszego życia wnosi wychowanie i przekazywanie wzorców.
Historia ,która wywoła smutek jak i wzruszenie.

📜RECENZJA 📜

Uswiadamia sobie ,że jej nigdy nie będzie dane poczuć...

Książka jest super, polecam 🙂

Książka jest super, polecam 🙂

Droga do odnalezienia siebie bywa długa i samotna

Mała wieś gdzie walczy się z głodem, nędza, praca i zmartwieniami, a kolejne dziecko nie jest wyczekiwaną radością.

To miejsce w którym urodziła się i wychowała Hania. Zawsze brakowało jej bliskości i ciepła rodziny, matczynej miłości, czy poczucia bezpieczeństwa.

Jednak jest silna, skupia się na nauce i Disney jej się uciec na studia do miasta, tak też poznaje mężczyznę i zdaje się że zaczyna od nowa, lepsze życie.

Tak się wydaje jednak to dopiero początek.
To dość bolesna, emocjonalna historia. Ukazuje niesprawiedliwości losu, destrukcyjne zachwiania i także obraz miłości w tym wszystkim.

To książka które może wywoływać różne uczucia, współczucie, żal, smutek, ale też skalania do refleksji, i daje do myślenia.

Droga do odnalezienia siebie bywa długa i samotna

Jednak jest silna, skupia się na nauce i Disney jej się...

„Bumerang” to debiutancka powieść Janki Urbanki, a ponieważ uwielbiam sięgać po debiuty, to skusiłam się na ten tytuł. Muszę szczerze przyznać, że był to zdecydowanie trafiony wybór. Historia przedstawiona w książce nie jest lekka i przyjemna, niemniej jednak uważam, że warto po ten tytuł sięgnąć.
Hania urodziła się w biednej rodzinie, a jej matka tak naprawdę nigdy nie była zachwycona jej przyjściem na świat. Przez całe życie okazywała jej znaczną niechęć, faworyzując przy tym jej starszego brata, który to był chciany. Hania już od najmłodszych lat pozostawiona była sama sobie, czuła się odrzucona, a przez to również gorsza. Przy wychowywaniu niestety nie otrzymała dobrego wzorca rodziców, którzy ciągle gonili za zarobkiem i pracą. Niestety to w znacznym stopniu później odbiło się na całym jej życiu. Mimo iż chciała być dobrą matką, żoną i człowiekiem, niestety nie wszystko w życiu układało się tak, jak sobie to zaplanowała.
Książka to niezwykle poruszająca, ale zarazem wartościowa historia, która pokazuje nam to, jak wielki wpływ na nasze życiowe decyzje i zachowania ma to, jak zostaliśmy wychowani, jakie wartości przekazali nam nasi rodzice, ale przede wszystkim jak sami później wychowamy swoje dzieci. Niestety od pewnych nawyków, zwyczajów czy wartość nie jesteśmy w stanie się odciąć w naszym życiu. Rzutują one na całe nasze przyszłe życie, poczucie wartości i decyzje, które podejmujemy, nawet w dorosłym życiu, gdy wydaje nam się, że udało nam się od tego odciąć.
„Bumerang” to niezwykle wartościowa i życiowa książka, a przy tym napisana w bardzo prosty sposób. Czyta się ją szybko, nie miałam najmniejszych problemów w jej odbiorze. I choć podczas czytania pojawiały się łzy, były momenty, w których nie zgadzałam się z podejmowanymi przez główną bohaterkę decyzjami, to nie negowałam ich. Myślę, że i jej życie byłoby inne, gdyby jej dzieciństwo wyglądało inaczej. Niestety po takich przeżyciach trudno jest się stanowczo odciąć i zacząć żyć na nowo, po swojemu, na własnych zasadach. Książka nie porwie nas szybką akcją, czy zabawnym humorem, ale zdecydowanie wciągnie szczerością i przeżyciami. Nie jest długo, tym bardziej polecam dać szansę autorce w jej debiucie i poznać Hanię oraz historię jej życia!
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.

Hania urodziła się w biednej rodzinie, a jej matka tak naprawdę nigdy nie...

• Wieś
  • Lektury dorosłości