Tajemnice zabrane do grobu

Okładka książki Tajemnice zabrane do grobu Jagoda Żeromska
Okładka książki Tajemnice zabrane do grobu
Jagoda Żeromska Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2023-12-19
2023-12-19

Jestem pod wrażeniem. Bardzo interesująca powieść, taka historia rodu pełna tajemnic, które rozwikłane zostają dopiero po 50 latach. Wtedy bohaterki ówczesnych wydarzeń, bliźniaczki Danusia i Rozalia bardzo ze sobą związane coś podzieli. Mimo to, dalej jedna drugiej pomaga i uczestniczy w ważnych wydarzeniach tej drugiej.
Mija 50 lat. Wnuczka Ksenia, która bardzo kochała babcię Rozalię, odnajduje tajemnicze pudełko. I za sprawą tego pudełka odkrywa mroczne sekrety jej rodu. Jest tajemniczy mężczyzna, są głuche telefony, zniknięcie brata Kseni.

Mija 50 lat. Wnuczka Ksenia, która bardzo kochała...

O ile się nie mylę ksiazka jest debiutem literckim autorki, więc może pani się jeszcze "wyrobi". Niestety jej pierwszą ksiazke oceniam słabo. Pomysł na fabułę całkiem zgrabny, chociaż trochę rodem z telenoweli brazyliskiej, postaci strasznie nierealne ale chyba najbardziej rażący byl styl i budowanie fabuły. Jakbym czytała kiepskie wypracowanie licealisty. Na szczęście ksiazka jest krótka, więc można się przemęczyć.

"Tajemnice zabrane do grobu"
wydawnictwo @wydawnictwo_novaeres

Danusia i Rozalia to bliźniaczki. Są ze sobą silnie związane, kochają się i wspierają. Rozalia jest w związku z Sewerynem, który pewnego dnia odwraca się od niej i w rezultacie poślubia jej siostrę.
50 lat później Rozalia mieszka ze swoją wnuczką Ksenią i jej córką. Niestety, kobieta wkrótce umiera, a Ksenia przypadkowo odkrywa stare pudełko z pamiątkami i listami swoich dziadków. Dowiaduje się z nich, że jej dziadkowie skrywali wiele sekretów. Kobieta decyduje się pojechać do rodzinnej wsi swojej babki, by dowiedzieć się czegoś więcej o jej życiu. W tym czasie zaczyna odbierać dziwne telefony, podczas których dzwoniący milczy lub włącza tajemniczą kołysankę. Kolejnym tropem jest znaleziona czerwona wstążka, która należała do jej rodziny. Jakie sekrety odkryje kobieta? Przekonajcie się podczas czytania!

"Tajemnice zabrane do grobu" to świetny thriller, który przeczytałam błyskawicznie. Objętościowo jest to krótka książka, a tocząca się akcja sprawiła, że nie mogłam jej odłożyć. Autorka skonstruowała świetną historię i przekazała ją czytelnikom prostym językiem. Przedstawiona historia działa się w przeszłości, a tajemnice i sekrety mają wpływ na współczesne życie przodków Rozalii. Stworzenie historii, w której mamy przeszłość i teraźniejszość jest tym, co lubię najbardziej. Uwielbiam odkrywanie wszystkich tajemnic, które ktoś inny pozostawił po sobie. Dodatkowo tajemnicze telefony wywołały u mnie dreszczyk emocji i nie spodziewałam się, kto jest tajemniczym dzwoniącym...

Ja szczerze polecam i wierzę, że Wam spodoba się ona równie bardzo jak mi!

"Tajemnice zabrane do grobu"
wydawnictwo @wydawnictwo_novaeres

"Fascynujące jest to, jak bardzo można się bać."

Rozalia i Danusia to bliźniaczki, które są definicją siostrzanej miłości. Dzielą życie, dzielą emocje i dzielą sekrety.

Debiut autorki uważam za całkiem udany. Fabuła poprowadzona jest w dwóch płaszczyznach czasowych, a tajemnice wynurzają się z historii rodziny jak grzyby po deszczu. Atmosfera tej historii momentami zahacza o grozę, gdy w słuchawce telefonu słyszymy starą kołysankę, a kolejnym członkom rodziny przytrafiają się dziwne, a czasem wręcz niebezpieczne rzeczy.. Ciarki gwarantowane.
Nie można również pominąć dodatkowego bohatera, który w pewnym momencie książki zaczyna nam się objawiać w postaci pisanego przez siebie pamiętnika. Świetny zabieg.
I do tego świetna i bardzo wymowna okładka.

"Fascynujące jest to, jak bardzo można się bać."

Po latach, po śmierci Rozalii, jej wnuczka Ksenia przegląda pamiątki po babci, za którą niezmiernie tęskni. Krok po kroku odkrywa pełen sznur tajemnic, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego....

„Tajemnice zabrane do grobu” musze przyznać, że mam problem z opinią na temat tej książki, z jednej strony mi się podobała, była ciekawa i stopniująca napięcie, z drugiej strony niektóre rzeczy wydawały mi się nie logiczne. Mamy tu dwa wątki czasowe, w dawnych czasach żyły siostry bliźniaczki Rozalia i Danusia, które łączyła niesamowita siostrzana więź. W niewyjaśnionych okolicznościach znika jednak narzeczony Rozalii, a kiedy pojawia się po 4 miesiącach mówi jej że zawsze będzie ją kochał, po czym zaczyna umawiać się z Danusią a w końcu ją poślubia (wytłumaczenie z jakiego powodu jej siostra postanawia wyjść za niego za mąż jest dla mnie nielogiczne). Druga linia czasowa przedstawia czasy współczesne, Rozalia umiera a jej wnuczka znajduje dziwne dane listy. Wraz z kolegą i bratem stara się zrozumieć co takiego wydarzyło się lata temu. Kiedy natomiast zaczyna dostawać głuche telefony z dziwną muzyką, jej wujek ma wypadek zaczyna się obawiać co takiego się dzieje. Nie ma pojęcia kto tak bardzo uwziął się na jej rodzinę. Kiedy w końcu znika jej brat jest już przerażona (co prawda poinformowanie rodziców dopiero po tygodniu od zaginięcia 18-latka też wydaje się mało prawdopodobne, pewnie sama policja zrobiłaby to wcześniej). Okazuje się, że wszystko się łączy i pewne wydarzenia sprzed lat mają wpływ na to co dzieje się teraz. Ta część mi się podoba, jest tu stopniowanie napięcia, ciekawe zakończenie. Jeśli więc chcesz sprawdzić co takiego wydarzyło się lata temu i kto stara się zgładzić rodzinę Rozalii przeczytaj. Sam pomysł interesujący, ciekawie opisany, dość dobrze czytało się tę książkę.

Kolejna książka, kolejny debiutant, a właściwie debiutantka na rynku wydawniczym, Jagoda Żeromska (nazwisko zobowiązuje!!!). Czy coś łączy panią Jagodę z tym najbardziej znanym Żeromskim, nie wiem. Wiem, że autorka debiutuje i dedykuje lekturę swoim bliskim, rodzicom i dziadkom. Jak sama twierdzi w podziękowaniach, na moment napisania debiutanckiej powieści czekała długo. Na pewno chciała upamiętnić swoich dziadków, którzy już nie żyją. W jej rodzinie babcia miała siostrę bliźniaczkę i właśnie to stanowi ważną część powieści.

Zanim jeszcze o bohaterach, to kilka słów o okładce. Na niej widać kobietę, jakby „wyrwaną” z portretu, tyle że jej oczy przykrywa czerwony pasek. Nie widzimy więc jej spojrzenia. Widzimy za to, że się na pewno nie uśmiecha. Na czwartej stronie okładki mamy informację, że książka została zaszufladkowana jako thriller. Czy to na pewno thriller? O to mógłbym się pospierać, więc napiszę o tym w podsumowaniu. Teraz czas na bohaterów i akcję powieści.

Tajemnice zabrane do grobu to powieść, której akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Często bywa w powieściach, że tak skonstruowana lektura i jej wydarzenia się przeplatają. Tutaj mamy najpierw czasy lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, gdzie poznajemy siostry bliźniaczki — Rozalię i Danusię. Obie są jak podobne do siebie jak dwie krople wody, i jak to bywa z bliźniaczkami, bardzo się kochają jako rodzeństwo, są nierozłączne, jedna za drugą wskoczyłaby w ogień. Poznajemy w tej części książki romans Rozalii i jej ukochanego mężczyzny, Seweryna, który... w ostateczności poślubia siostrę Rozalii, Danusię. Dlaczego tak się stało?

Następnie akcja przenosi się w czasy współczesne, gdzie poznajemy Ksienię, wnuczkę Rozalii. Rozalia kończy na ziemskie pielgrzymowanie, z czym nie może pogodzić się Ksenia, która przez przypadek odkrywa pamiątki po ukochanej babci. One kryją wiele zagadek, do których nawiązuje tytuł powieści. Kto pomoże jej dojść do prawdy, która najprawdopodobniej została zabrana do grobu? Dlaczego w jej rodzinie dochodzi do dość niespotykanych sytuacji, które mogą mieć znamiona mrocznej intrygi czy zemsty po latach?

O ile konstrukcja książki mi się bardzo podoba, to raczej nie nazywałbym tej książki thrillerem. Oczywiście są elementy tego gatunku, jednak bardziej jest to powieść obyczajowa, taka mini saga rodzinna, bo odnosi się do kilku pokoleń rodziny. Tego strachu trochę brakuje, by umieścić lekturę pomiędzy innymi książkami z tego gatunku. Oczywiście autorka ma potencjał, powieść jest dobrze skonstruowana, więc na pewno sięgnę po kolejną książkę pani Jagody.

Danusia i Rozalia to bliźniaczki, które łączy szczególna więź. W wyniku różnych skomplikowanych decyzji ich więź zostaje jednak wystawiona na próbę.

Wiele lat później, po śmierci Rozalii, jej wnuczka Ksenia znajduje pudełko z pamiątkami i zagłębia się w poszukiwanie informacji na temat historii życia ukochanej babci. Podążając za czerwoną wstążką, melodią kołysanki i odbierając tajemniczy telefon w domu zmarłej.

To historia o niezmierzonej miłości i oddaniu.
Ksenia stopniowo odkrywa rozłam w rodzinie i decyzje katastrofalne w skutkach.
Książka trochę chaotyczna, trzeba się dobrze skupić, żeby wiedzieć, kto z kim i dlaczego. Jeśli jednak lubicie taką tematykę - polecam.

„Prędzej czy później każdy sekret ujrzy światło dzienne...”

„Tajemnice zabrane do grobu” autorstwa Jagody Żeromskiej to historia, które do tej pory jest dla mnie pewnego rodzaju zagadką. Czemu? Ponieważ nie do końca wiem, co powinnam o niej myśleć. Z jednej strony historia stworzona przez autorkę była bardzo ciekawa, jednak z drugiej czegoś mi w niej zabrakło, przez co zbyt szybko o tej pozycji zapomnę.

Danusia i Rozalia to bliźniaczki, które łączy wyjątkowa więź. Są w stanie zrozumieć każdą swoją decyzję, współodczuwają w cierpieniu i radości, a także przeżywają identyczne emocje. Ich bliska relacja wydaje się niezniszczalna. Istnieją jednak tajemnice, które zabiera się ze sobą do grobu…
Kiedy po śmierci Rozalii jej wnuczka Ksenia przypadkiem odkrywa pudełko z pamiątkami, nie wie jeszcze z czym przyjdzie jej się zmierzyć. Wyrusza w podróż śladami sekretów, jakie jej bliscy zostawili po sobie – podąża tropem czerwonej wstążki, odbiera telefon zmarłej i wsłuchuje się w melodię tajemniczej kołysanki. Nie podejrzewa, że cena za poznanie prawdy może okazać się zbyt wysoka.

Przyznam, że początek tej książki był bardzo niewinny oraz nudny. Wręcz powiedziałbym, że był momentami aż nadto odpychający, ponieważ nie czułam przysłowiowej chemii pomiędzy mną a tą lekturą... Jednak z racji tego, że zawsze staram się dawać szansę nowym autorom, postanowiłam zacisnąć zęby i czytałam dalej.

Później było już w miarę lepiej - zaczynały pojawiać się pierwsze niewiadome, sekrety oraz tytułowe tajemnice zabrane do grobu, które nigdy nie powinny wyjść na światło dzienne. Pani Jagoda bardzo dobrze poradziła sobie z wielowątkowością fabuły, dzięki czemu podczas czytania nie ma się wrażenia, że pewne kwestie zostały pominięte, a wszelkie wydarzenia tworzą jedną spójną całość.

Czy książkę polecam? Może i nie zakwalifikowałabym tej pozycji do gatunku thrillera (bardziej trafiona byłaby historia obyczajowa z elementami thrillera),to polecam Wam sięgnąć po tę książkę tylko ze względu na bohaterów, którzy zostali bardzo dobrze wykreowani oraz łączące ich trudne relacje, które zmuszą Was do pewnych refleksji.

„Prędzej czy później każdy sekret ujrzy światło dzienne...”

Prędzej czy później każdy sekret ujrzy światło dzienne

Mamy tutaj historię bliźniaczek o wyjątkowej więzi – Danusi i Rozalia. Jak to bliźniaczki są w stanie lepiej się zrozumieć, bardziej odczuwać emocje drugiej. To piękna relacja, która zdaje się treść przez lata i nie być możliwa do zniszczenia. Ale czy na pewno?

Po śmierci Rozalii jej wnuczka Ksenia natrafia na stare pamiętniki. Nie mogła się spodziewać do czego ta ja doprowadzi. Znajduje sekrety które babki zabrały że sobą do grobu. Podążając ich tropem napotyka się na coraz to dziwniejsze zdarzenia. Telefon od zmarłej, tajemnicza kołysanka. Okazuje się, że cena za poznają je prawdy może być wysoka. Ale gdy już się zaczęło trudno odpuścić. Co takiego skrywały Danusia i Rozalia? Czy Kseni uda się to odkryć?

To wciągające książka, która pokazuje jak wiele tajemnic mogą skrywać ludzie, w tym ci najbliżsi i jak niebezpieczne potrafią być te tajemnicę.

Prędzej czy później każdy sekret ujrzy światło dzienne

Po śmierci Rozalii jej wnuczka Ksenia natrafia na stare...

Ostatnio miałam okazję zapoznać się z debiutem Jagody Żeromskiej "Tajemnice zabrane do grobu". Zanim przeczytałam tę książkę spotkałam się z nieprzychylnymi opiniami na jej temat. Mimo to podjęłam wyzwanie. I? Nie zawiodłam się. Mnie książka szczerze zaskoczyła.

Pozycja ta podzielona jest na dwie płaszczyzny czasowe. Pierwsza część przedstawia lata 60. Przedstawiona jest historia miłosna Rozalii i Seweryna, którzy mimo wielkiej miłości do siebie nie mogli się pobrać. W konsekwencji chłopak poślubił siostrę bliźniaczkę Rozalii-Danusię. Widać ewidentnie, że spoczywa na tym związku wielka tajemnica. Jaka?!

Następnie akcja przeniesiona jest 50 lat później- do teraźniejszości. I teraz dopiero zaczyna się dziać. Z Rozalią mieszka wnuczka Ksenia wraz ze swoją córką Różą. Są bardzo zżyte ze sobą. Babcia zawsze była wielką ostoją dla Kseni. Wyciągała do niej pomocną dłoń gdy ta tego potrzebowała ale również nauczyła ją jak być twardą ale zarazem delikatną damą. Ksenia mocno przeżyła śmierć Rozalii. W pokoju babci znalazła skrywane listy, z których wynika, że babcia ukrywała ważny i szokujący sekret przed światem. Dodatkowo rodzina Kseni jest nękana głuchymi telefonami, specyficzną muzyką, dochodzi też do niebezpiecznych wypadków, w konsekwencji których zagrożone jest zdrowie i życie rodziny. Każdy zdaje sobie sprawę, że wydarzenia te zdecydowanie się ze sobą łączą.
Kto i dlaczego uprzykrza życie rodziny Kseni? Jaką tajemnicę ukrywała Rozalia? Czy Ksenia wybaczy zmarłej babci to o czym się dowie z listów?

Pierwsza część książki jest mocno obyczajowa z dużym naciskiem na sprawy miłosne. Sądzę, że to mogło odstraszyć czytelników liczących na mocny thriller. Ale jak już wcześniej pisałam - druga część jest taka jakiej się właśnie spodziewałam. Jest i lekki strach, lęk, ataki psychopaty- wszystko to co powinno znajdować się w dobrym klasycznym thrillerze. Warto przebrnąć przez pierwszą część, aby odkryć wraz z Ksenią tajemnicę jaką skrywała Rozalia. Oraz przeżyć z bohaterami ten strach o własne życie.

Dajcie sobie szansę przeżycia niesamowicie zaskakującej historii, pamiętając, że każda tajemnica kiedyś ujrzy światło dzienne!! A osoby, które uważamy za krystaliczne wcale takie do końca nie są.

Gratuluję udanego debiutu!

On The Other Side
/www.facebook.com/RodzinnyBlogKulturalny

• Arch. X
  • W planach ebook
  • Kryminalne
  • Obyczajowa

Dodaj cytat z książki Tajemnice zabrane do grobu