Tajemnica Ramy

Okładka książki Tajemnica Ramy Arthur C. Clarke, Gentry Lee
Okładka książki Tajemnica Ramy
Arthur C. ClarkeGentry Lee Wydawnictwo: Amber Cykl: Rama (tom 4.1) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
Rama (tom 4.1)
Wielkie Serie SF
Rama Revealed
Amber
Tomasz Lem
Clarke Rama

Dno i wodorosty. Bzdury kompletne.

Dno i wodorosty. Bzdury kompletne.

Absolutnie genialna, najlepsza książka cyklu. Dostarcza satysfakcjonujących odpowiedzi i w sposób nadzwyczaj skuteczny pobudza wyobraźnie. Myślę, że gdybym nazwał ją Opus Magnum w katalogu Clarke wcale bym nie przesadził. Majstersztyk.

Najlepsza część cyklu - oczywiście pomijając te niezbyt ciekawe filozoficzne wstawki wiecznego socjalizmu ( swoją drogą, jak wielu jest piewców socjalizmu po tej stronie, gdzie jednak socjalizmu nie było ).
Doskonale zilustrowane obce formy życia - ich społeczności , cykle życia , formy porozumiewania się - wreszcie opis degeneracji ludzkiej społeczności.
Zakończenie nie bardzo mi się spodobało - jednak sądząc po własnych doświadczeniach byłoby trochę inne i wydaje się naciągane. Ale dzięki 4 tomowi można mówić o cyklu Ramy jak o Klasyce.

Zakończenie nie...

Jest to pozycja o ludziach i ludzkiej naturze, zaś cała reszta książki jest dla dla ich pokazania a także pewnej krytycznej oceny ze strony autora.

Początek jest wyjściem z bezsensownego zakończenia poprzedniego tomu napisanego w sposób, w jaki moim zdaniem nie wolno pisać zakończeń z zamiarem kontynuacji fabuły w następnym tomie.
Niniejszy, ostatni tom jest więc o wiele lepszy i ciekawszy. Pozostajemy co prawda w marksistowskim mniemaniu o tym, że większość ludzi, to faszyści i psychopaci, ale mamy dużo ciekawych pomysłów i niebanalnych przemyśleń, a na dodatek pod koniec książki autor zabawił się w popularyzatora kosmologii. To się chwali. Myślę, że gdybym tych zagadnień nie znał z źródeł czysto naukowych i byłby to mój pierwszy kontakt z tego typu wiedzą, to podobałoby mi się i mogłoby mnie zachęcić do zgłębiania tematu. Lee Smolin napisał kiedyś fascynującą książkę „Życie wszechświata”, która zrobiła na mnie swego czasu ogromne wrażenie. Widać, że Clark skorzystał z jego koncepcji wieloświata, w którym podstawowe parametry poszczególnych wszechświatów są losowane całkiem przypadkowo, wskutek czego tylko nieliczne z nich żyją wystarczająco długo, a wśród nich także tylko nieliczne otrzymują warunki, by mogło się w nich zagnieździć życie rozumne. Ta koncepcja jest nieweryfikowalna, zatem formalnie nie jest koncepcją czysto naukową (teorie naukowe muszą być weryfikowalne),choć potencjalnie może opowiadać o rzeczywistości. Autor science fiction ma prawo sięgać właśnie do takich rzeczy w swej opowieści. Bardzo interesujące są rozważania autora o możliwości uprawiania religii nawet w najbardziej zaawansowanej technicznie cywilizacji.
Fabuła książki jest dość ciekawa, ale najwięcej miejsca poświęcił autor rozważaniom filozoficznym, które nie były zresztą w tej książce banalne. Minusem jest dla mnie wprowadzanie zabobonów z pseudoreligii. Jasnowidztwo ze snów rodem z barbarzyńskich wierzeń szamańskich, to dla mnie element antynaukowy. Autor wspiera się przy tym uzasadnieniem deterministycznym, sprzecznym z koncepcją kwantowej natury rzeczywistości. Istnieją doświadczenia potwierdzające, że pojedynczy elektron czy foton NAPRAWDĘ podlega zdarzeniom losowym i to, co zrobi jest REALNIE nieprzewidywalne w takim znaczeniu, że nie istnieje żadna możliwa wiedza o tym, co zrobi w pojedynczym doświadczeniu. Determiniści próbują bronić się tym, że makroświat jest przewidywalny statystycznie, ale ja podaję następujące doświadczenie myślowe. Otóż jeśli badacz założy się z kolegą o duże pieniądze, w który obszar trafi pojedynczy foton/elektron, to owe zdarzenie z mikroświata wpłynie na makroświat i zmieni rzeczywistość efektem motyla.
Polecam, warto przeczytać. Książka nie jest marksistowska, choć pewne ciągotki w tym kierunku u autora występują. Obawiam się, że to obniżający poziom wpływ marksisty i beztalencia literackiego - Gentry’ego.
Myślę, że Clark uległ zabobonowi, który pokutuje szeroko w naszym marksistowskim społeczeństwie: „czarowi celebryty”. Jeśli ktoś jest autorytetem w jednej dziedzinie, niegodziwym jest sugerowanie swoich praw do bycia autorytetem we wszystkich innych dziedzinach. Jeśli Gentry okazał się facetem zdolnym do posiadania koligacji w Hollywood, jeśli okazał się znakomitym menadżerem i organizatorem umiejącym zmaterializować wysłanie sond kosmicznych, jeśli jest nawet niezłym fizykiem (tego akurat nie wiem na pewno),to nie znaczy, że jest wielkim humanistą, myślicielem, filozofem i literatem. Nie jest. Nie ma wyobraźni, jest płaski w swym myśleniu humanistycznym i filozoficznym tudzież bezpłciowy, czego dał wyraz w napisanych już przez niego samego książkach o Ramie, z którymi miałem nieprzyjemność się zapoznać w późniejszym czasie (opinię tę piszę retrospektywnie).
Jak już wspominałem, niniejszą książkę mogę jednak polecić, bo piętno na niej i odpowiedzialność za nią wydaje się, że przyjął Arthur C. Clark neutralizując co bardziej nachalne marksistowskie zapędy Gentry'ego.
O Gentry'm lansującym się już bez Clarka na pomyśle RAMY potem już samodzielnie mogę powiedzieć tyle samo, co o mrówce, która szła sobie po kładce nad rzeką razem ze słoniem, ogłaszającej światu wszem i wobec: „ale tupiemy!”.

Śmiało mogę stwierdzić, że jest to arcydzieło. Zdecydowanie najlepsza część. Sam początek nie zapowiadał takiego obrotu sprawy. Kiedy wydawało się, że juz wszystko wiemy i możemy przewidzieć co bedzie dalej, autor wymyslił inny bieg wydarzeń. Tak dzieje się tu kilka razy. Zakończenie jak na Clarkea przystało, czyli astralnie, mistycznie i pozaziemsko, a wszystko opowiedzialne bardzo łagodnie.

Clarke wspólnie z Lee stworzyli świetną serię, jest ona spójna i kompletna. Zakończenie zamyka zgrabnie całość, ważne wątki wyjaśniają się. Na pochwałę zasługuje świetnie przedstawiona saga rodziny i przyjaciół Nicole, która przez całą serię niesamowicie przeistaczała się, a jej uczestnicy podejmując coraz to nowe wyzwania i stając przed mniej i bardziej ważnymi decyzjami, ulegali ciągłym zmianom, przeistaczając swoją osobowość i otaczający ich świat. Każdy z bohaterów Ramy to odrębna, ciekawa historia, która jest wpleciona w całość, dając spójny obraz całego uniwersum. W książce mamy wszystko, co jest potrzebne dobrej literaturze z gatunku fantastyki naukowej - nowoczesne technologie (zarówno obcych jak i ludzi) różne oblicza filozofii, zagadnienia religijne, egzystencjalne, podróże kosmiczne, kosmologia w mikro i makro skali oraz wiele wiele więcej. To wszystko wplecione jest w losy garstki często tak różnych od siebie ludzi, z którymi można mocno się zżyć, odczuwać wspólnie ich problemy i radości. To właśnie jest zaleta dobrego pisarz-jego proza wciąga czytelnika i nie chce wypuścić ze swoich objęć. Cóż... mógłbym długo rozpisywać się o tej znakomitej książce. Cieszę się, że trafiłem na Ramę.

Pozdrawiam czytelników
P.B.

Po słabiutkiej trzeciej części autorzy serwują nam świetny powrót do wątków eksploratorskich. Wyobraźnia pobudzają w miarę szczegółowe opisy obcych i ich technologii. Uczta.
Niestety znowu zgrzyta dziwaczne podejście do małżeństwa i seksu. Finałowe wyjaśnienie w zasadzie nie wyjaśnia, tylko przenosi zagadkę na kolejną warstwę obstrakcji, dodatkowo niepotrzebnie mieszając wątki religijne. Pierwiastek ludzki okazał się najsłabszy.

no lepiej nie jest w porównaniu z Ogrodami. jedyny plus to dość spójne wyobrażenie naprawdę obcej rasy.

Koniec serii:(( bardzo zgrabnie zamyka dzieje Ramy i jej mieszkańców. A zwłaszcza końcówka udowadnia jakim pyłkiem jesteśmy....Polecam gorąco!

• Arthur C. Clarke
  • Science Fiction