Powersat. Satelita energetyczny

Wydawnictwo: Solaris

Powersat jest prequelern do całej serii. Dan Randolph, założyciel Astra Corporation, próbuje pokazać światu, że kosmos jest przyszłością dla ludzkości i że w przestrzeń powinien zainwestować kapitał prywatny, a nie jak do tej pory sektor państwowy. Randolph tworzy swoją korporację od podstaw, a pierwszą inwestycją ma być satelita energetyczny, czerpiący energię słoneczną i rozproszoną wiązką przesyłający ją na Ziemię.

Ireth | 2015-09-16

Świetny prequel serii o podboju Układu Słonecznego przez ludzkość. Akcja rozgrywa się jeszcze na Ziemi, ale czuć już zapach paliwa rakietowego. Bova doskonale kreuje swoich bohaterów, którzy są targani różnymi emocjami i pragnieniami. Nic nie jest łatwe i oczywiste, człowiek jest człowiekiem - nieważne czy siedzi na kanapie przed telewizorem, czy naprawia usterkę w satelicie okołoziemskiej. Wciągająca lektura. Polecam zarówno fanom literatury science-fiction, jak i fanom powieści sensacyjnych - w tej części zagrożenie wciąż czyha na Ziemi.

| 2011-04-22
Przeczytana: 03 kwietnia 2011

Powieść Bovy to czyste political fiction, ze sporą dawką thrillera, sensacji a nawet -- romansu. To najbardziej ziemska powieść sf, jaką czytałam od bardzo, bardzo dawna. Czy tego się spodziewałam? Hm... Trudno powiedzieć. Byłam świadoma, biorąc do ręki "Powersat", iż jest to paradokomuntalna wizja potencjalnej przyszłości, w której energia kosmiczna zastąpi ziemską, wyczerpywalną i degradującą środowisko naturalne; wiedziałam również, że zetrą się w niej skrajne wobec siebie stanowiska, za i przeciw, miałam jednak nadzieję, że będzie ona nieco bardziej SF niż w stylu kina sensacyjnego, że będę mogła oderwać się od ziemi.

"Powersat" jest prequelem serii "Droga przez Układ Słoneczny", ale książka ta zaledwie ociera się o fantastykę. Owszem, rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, mamy do czynienia z nowymi technologiami, pomysłami, ale w zasadzie stale tkwimy na Ziemi, gdyż prawdziwy sens tej opowieści tkwi w czymś innym: w dążeniu do... wizjonerstwie... odwadze... a słowem, które...

Dex | 2011-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Początkowo nieco się rozczarowałam - w książce jest mało sci-fi, więcej natomiast intryg, polityki i skomplikowanych relacji. Jednak w miarę czytania losy bohaterów i tytułowego satelity coraz bardziej ciekawiły i wciągały. Warto sięgnać, by zapoznać się z jednym z oryginalniejszych sposobów na zamordowanie amerykańskiego prezydenta;)

sosen | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Wiele dobrego o tej książce słyszałem, ale nie jestem w stanie jej przeczytać. Tłumaczenie fragmentu jakim dysponuje jest FATALNE - przykład strona 15 :
"Jane poprowadziła ich do baru po jednej stronie wielkiego salonu. Barman podał im drinki, a oni rozsiedli się wygodnie, Jane w ulubionym bujanym fotelu, na którym mogła oderwać stopy od dywanu, Scanwell na olbrzymiej pluszowej sofie, a O’Brien w fotelu naprzeciwko niego. Jane zauważyła, że Morgan pije burbona z wodą. Chyba czuje się
niepewnie."

Proszę o informację, czy ja trafiłem na jakieś tłumaczenie robione przez nastolatka z problemami z językiem polskim, czy też jest to oficjalne tłumaczenie.

Jeżeli oficjalne, to daruję sobie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

bor | 2014-03-26

Mocne 8 ode mnie. Naczytałem się, że to najsłabsza część ale dla mnie wszystko jest na miejscu. Są szalone pomysły, politycy, duże pieniądze, szpiegostwo, seks, kosmos, trupy, ciosy poniżej pasa i nie całkiem przewidywalne zakończenie.
Postaci bardzo fajnie zarysowane. Randolph - marzyciel, zafascynowany swoją ideą, trochę naiwny. Al-Baszyr - osoba, której nikt by chyba nie polubił. April - zagubiona, zakochana kobieta, której nie można nie lubić i tylko przez pó książki myślałem 'ogarnij się, bo źle skończysz'. Jak dla mnie zdecydowanie w tej powieści najważniejsi byli ludzie. Dawno nie zżyłem się tak z bohaterami książki, że prawie trzymałem za nich kciuki. Satelita, terroryzm.. w ogole, wydarzenia grają tu drugoplanową rolę - ale też są fajnie i ciekawie opisane. Bardzo przyjemna lektura

ppece | 2010-07-31
Przeczytana: 2012 rok

To moja jedyna książka z tej serii Bena Bovy, kupiona promocyjnie. Jak ktoś już wcześniej zauważył mało to ma wspólnego z prawdziwym s-f. Ni to science-fiction, ni politacal-fiction, ni kryminał. Oddać trzeba, że sam pomysł na książkę jest co najmniej ciekawy. Główny mój zarzut, że książka jest po prostu nudna i ,co najgorsze, przewidywalna. Kończyłem czytać na raty.

NBz | 2017-01-19
Karol Sas | 2017-01-08