Szaleńcy Boży

Wydawnictwo: Prodoks
978-83-920515-3-4
religia
Arek

Kto kiedykolwiek sięgnął po tę książkę Zofii Kossak, albo jest już jej wielbicielem, albo jej... nie przeczytał. Trzeciego wyjścia nie ma, bo ta literatura nie pozwala pozostać obojętnym. Ci pierwsi powiedzą, że Zofia Kossak to wybitna i najpopularniejsza polska pisarka katolicka, "Szaleńcy Boży" zaś to po prostu klasyka gatunku, lektura obowiązkowa - i to jest prawda. Ci drudzy wzruszą...

Ci drudzy wzruszą ramionami i stwierdzą, że to przedwojenna, pisana niedzisiejszą polszczyzną książka o świętych, w dodatku nie zawsze tych najbardziej znanych - i to też jest prawda.Dlaczego więc wydano tyle wznowień tej książki?
Dlaczego czytelnicy wciąż szukają jej w antykwariatach i licytują na internetowych aukcjach?
Odpowiedź jest prosta:
* Bo święci w ujęciu Zofii Kossak to nie monumentalne posągi - doskonałe, ale odległe i zimne - lecz żywi ludzie, realizujący swą świętość w rzeczach małych, za to na co dzień, nie tylko od święta;
* Bo opowiadania te wyrosły z wielowiekowej tradycji, nie tylko z literatury czy opowieści hagiograficznych, ale także z przekazywanych z pokolenia na pokolenie podań i legend, które autorka umiejętnie "przykroiła" na polską miarę;
* Bo język "Szaleńców Bożych" to dzieło sztuki, kunsztowny gobelin, w którym wielobarwne nici, przeplatając się, tworzą misterny wzór;
* Bo tchnie z tych opowieści pewność tego, co dobre, a co złe, co godne naśladowania, a co potępienia, co winno trwać, a co przeminąć...

Świetna książka, po przeczytaniu chcemy być lepsi, chcemy naśladować tych Szaleńców Bożych. Tutaj wszystko jest na moiejscu, za dobro jest nagroda a za zło kara, czujemy się przez to bezpieczniej.

Grzegorz | 2015-01-27

Aż dziwne, że tyle czasu czytałem tę książkę. Każdy właściwie rozdział (żywot) zmuszał do zatrzymania się. Zaskoczyli mnie polscy błogosławieni, bo zagranicznych znałem.
Ksiązka pisana pięknym, prostym językiem, stylizowanym na średniowiecze, przemawia nie tyle do umysłu, ile do serca.
Jeszcze jedna rzecz, która mnie zachwyciła: to ogromna miłość poszczególnych świętych do zwierząt.
Pozwolę przytoczyć kilka fragmentów, które zamieszczam obok w cytatach. Mam nadzieję, że także innych zachwycą.
Oto słowa św. Jerzego do jego koniea: "- Nie pora jeszcze spocząć, przyjacielu mój. Przygoda nas czeka, przedziwna, największa,
jaka być może. Pójdziemy. Nie zawiedziesz mnie, przyjacielu koniu!"

Grażyna | 2015-01-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

olo | 2017-01-13
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Czytą się tę książkę tak jakby oglądało się arcydzieło malarskie. Jakże trudno od niej oderwać wzrok jak od wspaniałego obrazu. Chciałby się zgłębić detal każdego zdania, szczegółowo poznać symbolikę metafor. Literacki artyzm bliski doskonałości. Wiem, że wrócę do "Szaleńców Bożych", sięgnę i po inne książki Kossak-Szczuckiej. Zostałem raz na zawsze zauroczony kunsztem tej autorki.

ROB | 2017-01-23

jeśli lubicie legendy o świętych to lektura dla was opisano mdzi.Franciszka Ksawerego Jadwigę Śląską itp itd wedrujęmy od ziem polskich po daleki ocean indyjski

Marianna | 2016-10-29

Zbiór opowiadań o różnych świętych, ma charakterystyczny dla Zofii Kossak wdzięk i głębię, ale mam wrażenie, że to lektura raczej dla młodszego czytelnika.

Malaj | 2017-05-27
Przeczytana: 1977 rok