Apteka domowa

Aus meiner hausapotheke
Bellona
2023-10-25
2023-10-25

“Apteka domowa” to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat ziół, napisana przez Marię Treben. Ta wybitna austriacka propagatorka ziołolecznictwa nie tylko przekazuje przepisy na szerokie zastosowanie ziół, ale także dzieli się ogromną mocą ziołolecznictwa oraz praktycznymi poradami na temat utrzymania zdrowia i kondycji ciała.

W swojej książce, Maria Treben opisuje nie tylko skuteczne terapie ziołowe, ale również filozofię życia związaną z naturą i dobrocią Boga, który podarował ludziom zioła lecznicze. Jej popularność w ubiegłym wieku była ogromna, a wielu ludzi odzyskało dzięki niej zdrowie, komfort i siłę.

“Apteka domowa” to nie tylko lektura, ale także praktyczny przewodnik, który może pomóc w codziennym życiu. Jeśli interesuje cię moc roślin i naturalne wspieranie organizmu, ta książka jest dla ciebie! 🌿📚

Średnia ocena czytelników wynosi 8,3/10 1. To naprawdę wartościowe źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych ziołami i zdrowiem.

W swojej książce, Maria Treben opisuje nie tylko...

Ludzie wracają do natury i jej skarbów. Można to zaobserwować od pewnego czasu, co bardzo mnie cieszy.
Jeżeli chcecie zasięgnąć starszej wiedzy praktycznej, która potrafi uratować życie i poprawić jego jakość, to mam książkę idealną. Maria Treben była nazywana "świętą już za życia" a wszystko za sprawą licznych sposobów leczenia prosto z natury, którymi chętnie dzieliła się z potrzebującymi. Była niesamowitą specjalistą od ziół, docenianą w wielu krajach. Zapraszano ją by wygłaszała wykłady oraz dostawała propozycje wydawnicze, by szerzyć wiedzę jeszcze bardziej.
Pomogła niezliczonej rzeszy ludzi piszących do niej listy z prośbami o ratunek, gdy nie działało już nic. Dzięki temu, że była prawdziwą znawczynią i chętnie nauczała, możemy czytać o niezwykłej mocy drzemiącej w roślinach rosnących dookoła nas.
Aby lepiej zrozumieć sens tej książki oraz zawartych w niej informacjach, warto zdać sobie sprawę w jakich czasach żyła autorka. Urodziła się w 1907 roku, przeżyła wojnę i wysiedlenie. Bez dostępu do opieki medycznej musiała radzić sobie sama.
Książka ta jest zbiorem jej osobistych doświadczeń, wiedzy zasłyszanej i zebranej od starszych babć, a także wyłuskanej z wiekowych zielników.
To wszystko razem zebrane w książkach Marii Treben stanowi dopełnienie wiedzy o mocy leczniczej płynącej z odpowiedniego przyrządzania ziół.
W przedmowie autorka wspomina, że ta pozycja czytelnicza jest hołdem dla niezliczonych babć, które powierzyły jej swoją wiedzę, dzięki czemu nie popadła ona w zapomnienie. Poprzez czytanie zabiera nas w niezwykłą podróż po lasach, wzgórzach, łąkach i własnym ogródku który bardzo kochała.
Odnajdziemy tu skarbnicę wiedzy o wielu aspektach życia wpływających na jego jakość. Chcielibyście wiedzieć jak mieć piękną cerę na wiosnę, korzystając tylko z naturalnych surowców? A może męczy was ból głowy i niechęć przed wykonywaniem codziennych obowiązków? Maria Treben znała na to sposoby. Przekazuje wiedzę poprzez opowieść, czasami przypomina to nieco pamiętnik, jeszcze bardziej zbliżając do siebie czytelników.
Mocno wierzyła w Boga i religijne wtrącenia zdarzają się dosyć często, jednak nie wpływają na jakość informacji tu zawartych.
Jako dobra gospodyni podzieliła się przydatnymi poradami dotyczącymi domu i ogrodu, przepisami na niezliczone ilości ziołowych lekarstw, zwłaszcza herbat, przepisami na zdrowe jedzenie oraz swoim sposobem myślenia pomagającym jej w trudnych chwilach.
Książka liczy ponad 300 stron a najdłuższym rozdziałem jest ten zatytułowany "Apteka Pana Boga" gdzie znajduje się mnóstwo sposobów na wyleczenie z rozmaitych dolegliwości, tylko z użyciem roślin i zrobionych z nich olejków, nalewek oraz maści.
Na samym końcu czekają na nas barwne ilustracje botaniczne przedstawiające m.in pierwiosnek lekarski czy miodunkę plamistą.
Ta książka stanowi źródło uniwersalnej wiedzy, oczywiście nic nie zastąpi profesjonalnej wizyty u lekarza o czym Maria Treben również przestrzegała. "Apteka domowa" jak wskazuje sam tytuł jest swoistym podręcznikiem pomocy niesionej w zaciszu czterech ścian. Twarda okładka skrywa wnętrze, które spodoba się osobom lubiącym ziołolecznictwo i chcącym poszerzyć wiedzę, oraz babciom lubiącym wiersze i żarty bo i one znalazły tu swoje miejsce.

Miałam okazję spróbować morsowania w albańskim Blue Eye, gdzie wypływająca z głębin krystalicznie czysta woda ma jedynie 10 stopni. Ale to było cudowne uczucie! Kilkakrotnie zanurzałam się, a za każdym razem czułam się o ładnych kilka lat młodsza. Niewykluczone więc, że jeszcze spróbuję tej przyjemności.

Nie bez powodu wspominam o morsowaniu, bo to niesamowicie hartuje ciało, o czym pisze też w swojej książce „Apteka domowa” Maria Treben austriacka propagatorka ziołolecznictwa. A że ja należę do osób, które fascynuje moc roślin i naturalnego wspierania organizmu jej lektura pochłonęła mnie zupełnie.

Przez ostatnie kilka dni co rusz podsuwałam mężowi ciekawostki, jakie zioła najlepiej stosować na niechęć do pracy albo dzwonienie w uszach. Ale oczywiście wartość tej publikacji nie opiera się na ciekawostkach, a ugruntowanej latami doświadczeń wiedzy nie tylko jak leczyć, ale też jak zapobiegać. Jak żyć, by zachować zdrowie i siły witalne przez długie lata.

Autorka dzieli się z nami nie tylko swoją wiedzą, ale też częścią swojego życia i mottem, którym się kieruje, by wszystko używać z umiarem. Z jej słów bije radość życia, fascynacja i szacunek do natury, która tak wiele nam oferuje. Pytanie, czy będziemy umieć z tych skarbów skorzystać?

Ta książka może stanowić swoistą receptę na życie. Pokazuje jaką wagę ma to czego zwykle nie doceniamy – światło, powietrze, woda, ruch, sen. Jak ważna jest profilaktyka, o której zwykle nie myślimy, gdy nam nic nie doskwiera. Jeśli więc zależy Wam na zdrowiu i fascynuje Was moc natury to zdecydowanie coś dla Was. W moim odczuciu to również idealny pomysł na prezent świadczący o naszej trosce o bliską osobę.

Dzięki tej książce można podejść do tematu wielotorowo, bo znajdziemy tu długą listę schorzeń i dedykowanych im skutecznych kuracji ziołowych, znajdziemy również leksykon ziół wraz ze zdjęciami, ale też przepisy na dania, którym zioła podkręcą walory smakowe i zdrowotne. Wiadomo jednak, że zmiany najlepiej wprowadzać małymi krokami, więc ja na razie zaznaczyłam sobie kilka ziół, które już mam w ogrodzie, a nie byłam świadoma ich właściwości i po prostu traktowałam je jak chwast. Dlatego z niecierpliwością będę wyczekiwać wiosny popijając herbatkę z pokrzywy i mięty, które ususzyłam w tym roku.

Nie bez powodu wspominam o morsowaniu, bo to niesamowicie hartuje...

Słyszeliście kiedyś o Marii Treben?
Przyznaję bez bicia, że ja nie, aż do chwili kiedy sięgnęłam po jej książkę – „Apteka domowa”. Jak się szybko okazało, kobieta, której sylwetkę pragnę Wam dziś przybliżyć uznawana była przez wielu za „świętą już za życia”. A wszystko za sprawą fenomenalnych kuracji ziołowych, dzięki którym wielu ludzi odzyskało zdrowie. Choć książka wydaje się dość niepozorna, kryje w sobie olbrzymią ilość informacji na temat roślin leczniczych i ich zastosowania, jak również o samej autorce. Wykorzystanie niektórych roślin było dla mnie fenomenalne i prawdę mówiąc mam ochotę nawet wypróbować kilka z przedstawionych w tej książce kuracji. Moje zaciekawienie wzbudziła m.in. poduszka ze zmielonych kasztanów, która to według autorki ma pomagać na nerwobóle.
W książce „Apteka domowa” znajdziecie wskazówki na temat tego, w jaki sposób radzić sobie z wieloma schorzeniami jak np. bóle kończyn, ból oczu, krwawienie z nosa, nieregularny okres, nadciśnienie tętnicze i wiele innych. Autorka pomaga nawet znaleźć sposób na mankamenty urody tj. przebarwienia na twarzy i ciele, nadmierne owłosienie, uczulenia na skórze, blizny itd. Całość dopełniają zdjęcia przedstawiające autorkę, jak również ilustracje najpopularniejszych roślin leczniczych. Nie zabrakło tu również rozmaitych wskazówek dla ogrodników, porad dotyczących higieny ciała, jak też ciekawych przepisów prosto z kuchni Marii Treben. Polecam każdemu, kto wierzy w uzdrawiającą moc ziół i ma ochotę sięgnąć po sprawdzone kuracje, które pomogły już wielu osobom na całym świecie.

Słyszeliście kiedyś o Marii Treben?

'Apteka domowa' to podręcznik, który nieustannie otwieram, szukając inspiracji do zdrowego życia. Maria Treben dzieli się nie tylko wiedzą, ale także pasją do ziół. Jej przekaz o naturalnych metodach leczenia jest niezwykle przekonujący, a zastosowane przez nią przepisy są prawdziwym skarbem dla każdego, kto ceni sobie zdrowy tryb życia.

W książce znajdziemy wiele "przepisów" na to jak sobie radzić z różnymi chorobami i schorzeniami. Zioła naprawdę mogą nam pomóc! Mamy na przykład poparzenia słoneczne, wysypki, ból głowy i wiele, wiele innych! Autorka mówi nam też sporo o sobie samej, swojej rodzinie oraz żywieniu. Na końcu znajduje się leksykon ziół.

Obowiązkowa lektura dla każdego komu zależy na zdrowiu. Mamy tutaj też dwa wydania - w twardej i miękkiej oprawie, więc super się sprawdzi na prezent dla bliskiej osoby!

W książce znajdziemy wiele...

Męczy wasz kaszel, przewlekły ból głowy, a może pojawiła się nieoczekiwana wysypka? Z tą książką znajdziecie sposób, jak sobie z tym poradzić i to w naturalny i bezpieczny sposób. Od lat wiadomo, że zioła mają w sobie całą moc magicznych i zdrowotnych substancji. Warto z nich korzystać! Wspomogą naszą odporność, wyleczą i zredukują , a to wszystko w bezpieczny i tani sposób. Warto!

Fajna książka i dużo uczy i pokazuje. Warto poświęcić jej trochę czasu i regularnie do niej wracać. mamy tutaj o świecie ziół, porady jak dbać o zdrowie, kilka ciekawych porad żywieniowych z przepisami, praktyczne porady domowe, coś o śmiechu i ogólnej filozofii życia autorki i oczywiście prawdziwą ziołową apteczkę wraz z leksykonem! Polecam!
Sprawdzi się też na prezent dla bliskiej osoby, która interesuje się takimi naturalnymi tematami i zależy jej na zdrowym stylu życia.

Sprawdzi się też na prezent...

Książka do studiowania i regularnego wracania. Taki podręcznik, którzy przyda się Wam przy wielu schorzeniach, bólach i problemach. Wielu z ziół kompletnie nie znałam i nie miałam pojęcia o ich właściwościach, ale wszystko jest dobrze wytłumaczone. Na każde schorzenie mamy tak naprawdę kilka propozycji, co zastosować, więc na pewno znajdziemy w tym coś co jest dostępne w naszym kraju i pobliskim ziołowym. Wszystko przejrzyście pokazane, więc nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem tematu, który akurat Was ciekawi. Zdecydowanie warto jest mieć w swojej biblioteczce - skarbnica wartościowej wiedzy.

Książki autorki to dla mnie prawdziwie biblie zdrowego stylu życia. Mam już jej kilka publikacji i każda jest tak samo dobra i wartościowa. Maria Treben nie tylko przekazuje wiedzę na temat ziół, ale również inspiruje nas do zmiany nawyków i powrotu do naturalnych metod leczenia. Ta książka stała się dla mnie nieodłącznym towarzyszem, który pomaga mi utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Sięgam do niej zawsze jak ja, albo ktoś mi bliski ma problemy zdrowotne i zdecydowanie te porady potrafią nam skutecznie pomóc!

Podręcznik, który nieustannie otwieram, szukając inspiracji do zdrowego życia i pomocy z bólem. 😊

Maria Treben dzieli się nie tylko wiedzą, ale także pasją do ziół. Jej przekaz o naturalnych metodach leczenia jest niezwykle przekonujący, a zastosowane przez nią przepisy są prawdziwym skarbem dla każdego, kto ceni sobie zdrowy tryb życia. Jest tego naprawdę bardzo, bardzo dużo! Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele jest ziół, które mogą nam pomagać i ‘przepisów” które powinniśmy znać.

Dodatkowo jest tutaj również leksykon ziół oraz ciekawe przepisy! Polecam mocno! 😊

• Przeczytane 2023
  • Zioła

Dodaj cytat z książki Apteka domowa