Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Okładka książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych Magda Kosińska-Król
Okładka książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych
Magda Kosińska-Król Wydawnictwo: Perony Kultury reportaż
reportaż
Perony Kultury
2024-01-24
2024-01-24

„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” Magdy Kosińskiej -Król, to obszerny i bogaty w wiedzę reportaż opowiadający historię Stanów Zjednoczonych. Jednak autorka podeszła dość niestandardowo do tego tematu, bo od strony rozrywkowej, czyli seriali komediowych. Była to imponująca ale również pouczająca podróż. Przy lekturze bawiłam się świetnie- w bardzo ciekawy sposób autorka przedstawiła rozwój seriali i ich wpływ na kulturę.

Autorka uważa seriale komediowe jako antidotum na wszelkie problemy występujące w USA. W przystępny sposób przekazała nam ciekawe fakty dotyczące produkcji Stanów Zjednoczonych sięgając lat 20 XX w. Opowiadała o początkach seriali, które miały miejsce – nie jak aktualnie w telewizji- a w radiu oraz ich przeniesienie do telewizji. Czasy, które wówczas panowały nie pozwalały na publikacje wszystkiego co by się chciało- zwłaszcza, że media dopiero się kształtowały. Ówczesna władza, ustrój nie pozwalały na niektóre ruchy.

Bogato i dość dogłębnie przeanalizowany problem opisany w książce pokazuje, że seriale komediowe Stanów Zjednoczonych są konikiem autorki.

Książka podzielona jest na konkretne informacje i na poszczególne seriale. Na tapet wzięła- nie tylko te znane wszystkim tytuły- „Przyjaciele”, „Flinstonowie”, „Rodzina Adamsów”, „Świat według Bundych”, „Simpsonowie” ale również tytuły mniej znane w naszym kraju.
Każdy serial został przeanalizowany i „rozłożony na czynniki pierwsze”. Oprócz informacji, wykorzystała również anegdoty, historie i dialogi z poszczególnych odcinków. Autorka odkryła przed nami kulisy powstawania tychże produkcji, drobiazgowo opisała bohaterów wyciągając na wierzch ich wady lub zalety.

Widać, że autorka włożyła w publikację ogrom pracy, a jej wiedza jest do pozazdroszczenia.
„Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” jest publikacją, która nie tylko jest świetną rozrywką polegającą na głębszym poznaniu kultowych seriali ale również wpływa na świadomość społeczeństwa. Warto sięgnąć po tę pozycję i wchłonąć wiedzę, którą autorka się z nami dzieli. Pani Magdzie należą się niskie ukłony za swoją pracę! Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem!

On The Other Side

Potrzebowałam ją do napisania pracy magisterskiej, a niespodziewanie bawiłam się naprawdę dobrze. To było ciekawe i pouczające spotkanie. Autorka przedstawia wszystkie fakty w rzeczowy, a zarazem przystępny sposób, nie zapominając zarysowywać tła dla wydarzeń. Dzięki temu bez problemu można wciągnąć się w to, co opisuje.
Fanom seriali polecam ;)

Fanom seriali polecam ;)

Bardzo ciekawe spotkanie autorskie w bydgoskiej Bibliotece zachęciło mnie do kupienia tej książki. Warto było. Autorka ciekawie opowiada o historii USA przez pryzmat seriali, ale w książce zawarła znacznie więcej informacji, idąc według innego klucza.
Niezwykle doceniam sposób, w jaki autorka ukazuje wpływ poszczególnych produkcji na kwestie społeczne.
Pisząc o plusach, warto wspomnieć o świetnie poprowadzonej narracji.
Zabrakło mi omówienia kilku ulubionych seriali jak "Teoria wielkiego podrywu", "South Park" czy "Pohamuj entuzjazm", ale pojmuję tok rozumowania autorki i widzę, że wybór tytułów nie był przypadkowy, dlatego znajdziemy tu takie seriale, które stanowiły komentarz społeczny lub realizowały określone cele propagandowe. Informacji otrzymujemy multum, chwilami można się pogubić, ale nawet zgubienie się w tym gąszczu informacyjnym może być ciekawe.
Moje osobiste wnioski po lekturze są takie, że muszę przeprosić się z "Kronikami Seinfelda", a na "Przyjaciół" (zwłaszcza postać Phoebe) spojrzeć inaczej, także w kontekście ostatnimi czasy popularnych zarzutów o "niepoprawność".
Ewentualne niedociągnięcia nie przysłaniają ogromu pozytywów, jakie książka oferuje. Autorka zasługuje na uznanie za świetną pracę i stworzenie unikalnej na polskim rynku wydawniczym pozycji.

Pisząc o plusach,...

Kiedy sięgnęłam po "Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych", nie spodziewałam się, że dostarczy mi ona takiej dawki wiedzy i przyjemności czytelniczej. Magda Kosińska-Król doskonale wczuła się w temat.

Jedną z najważniejszych zalet tej książki jest sposób, w jaki autorka prezentuje seriale komediowe jako swoiste antidotum na różnorodne problemy czy zjawiska, z jakimi borykają się Stany Zjednoczone i ich mieszkańcy. Nie tylko przedstawia popularne tytuły, takie jak "Przyjaciele" czy "Biuro", ale również zachęca do poznania mniej znanych w Polsce produkcji, które równie istotnie wpłynęły na popkulturę i historię amerykańskiej telewizji.

Książka Kosińskiej-Król to nie tylko sucha prezentacja faktów. Autorka wplotła w nią liczne anegdoty związane z tworzeniem kultowych seriali, odsłaniając nam kulisy ich produkcji i poznając nas z bardzo ciekawymi ludźmi, jak scenarzyści, aktorzy, producenci. To szczególnie doceniam, ponieważ dodaje to głębi opowieści i pozwala zrozumieć, dlaczego niektóre produkcje stały się tak wyjątkowe.

Autorka nie tylko bada wpływ programów na społeczeństwo, ale także ukazuje, jak zmieniały się gatunki i podejścia do humoru w różnych okresach historycznych. Jest to niezwykle ciekawe zagłębienie w temat, które pozwala zrozumieć, dlaczego komedie telewizyjne są ważnym elementem kultury.

Pomimo mojej entuzjastycznej recenzji, przyznaję, że niektóre fragmenty mogłyby być bardziej skondensowane, co poprawiłoby płynność czytania. Chwilami też miałam wrażenie, że jakaś myśl uciekła lub nie została odpowiednio precyzyjnie sformułowana, ale parę razy na niemal 500 stron to niemal nic. Ogólna jakość i wartość informacyjna tej książki zasługują na wysoką ocenę.

"Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych" to lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników telewizji, jak i ludzi zainteresowanych historią przemian społecznych, w USA i nie tylko. Kosińska-Król zasługuje na uznanie za swój wkład w dokumentację dziedzictwa telewizyjnych komedii, dlatego moja ocena to solidne 8/10.

"Antidotum", to perełka. Kto by pomyślał, że seriale komediowe mają tak duży wpływ na kulturę? Przez tę książkę spojrzałem na moje ulubione sitcomy w inny sposób. Plus mnóstwo ciekawostek i historii za kulisami, które są po prostu fascynujące. Dla każdego fana seriali to pozycja obowiązkowa. Super, że ktoś wreszcie pokazał jak ważne są te zabawne produkcje. Duży szacunek dla autorki za świetną robotę!

Imponujący, obszerny reportaż dzięki któremu amerykańska popkultura, przede wszystkim TV, stanie się bardziej zrozumiała. Podziwiam tytaniczną pracę autorki do tego stopnia, że nie będę czepiał się szczegółów.

No nie wierzę, że ta książka tyle w sobie mieści. Bardzo, bardzo dużo pracy i niesamowicie rzetelna, drobiazgowa analiza historii telewizji na tle polityczno-historyczno-spolecznym. Dla mnie, socjologia, to gratka.

Książka spodoba się wszystkim tym, którzy choć raz w życiu zastanawiali się, na czym polega fenomen sitcomów, fanom amerykańskiej kultury i telewizji, a także każdemu, dla kogo chwile spędzone z bohaterami ulubionego serialu są nie tylko rozrywką, ale i antidotum na otaczającą rzeczywistość. Wyczerpująco opisane tło historyczne, co sprawia, że nawet laik może wynieść z niej sporą dawkę wiedzy. Przyjemnie się czytało, jak najbardziej zasługuje na 9/10.

Rok dopiero co się zaczął, a ja już wiem, że mam za sobą mocnego zawodnika do tytułu najlepszej tegorocznej publicystyki (właściwie nie wiem, czy takie tytuły rozdają, ale gdyby tak – ANTIDOTUM zasługuje postokroć). Magda Kosińska-Król podjęła się tematu trudnego, bo wymagającego olbrzymich pokładów researchu i to na temat daleki, bo aż zza oceanu. Wyniki tego bardzo szczegółowego researchu zapodała nam w formie lekkiej, przystępnej i niepozbawionej humoru, a jednocześnie na tyle obiektywnej, by każdy czytelnik samodzielnie mógł wyciągnąć wnioski: czy to o decyzjach politycznych podejmowanych na przestrzeni lat, czy o drodze, którą podążały całe stacje i pojedyncze jednostki, by tworzyć kolejne produkcje – czasem zaspokajając potrzeby widzów i stanowiąc prawdziwe antidotum, a czasem manipulując i za pomocą przekazu sitcomów rozrywką kształtować społeczny światopogląd. Magda Kosińska-Król zadaje wiele pytań, na które sami możemy sobie odpowiedzieć, po czym zostawia nas bogatszych o wnioski.

Niby człowiek wiedział, jak działają media, ale dopóki o tym nie przeczytał, nie zdawał sobie sprawy ze skali zjawiska. I tak samo: niby człowiek znał ogólną historię Stanów Zjednoczonych – od krachu na Wall Street po dramatyczne lata segregacji rasowej, wojnę wietnamską i tak dalej, i tak dalej – ale poznanie jej przez pryzmat rozwoju telewizji i wdzięcznego gatunku, jakim jest sitcom, jest czymś zupełnie nowym, świeżym. I otwierającym oczy.

Wydawać by się mogło, że „…historia amerykańskich seriali komediowych” skupiać się będzie głównie na przyjemnych ciekawostkach ze świata małego ekranu – o pomysłodawcach czy aktorach – i… czasem tak właśnie jest. Ale nie zawsze. Autorka poprzeczkę zawiesiła wysoko i nie przytoczyła, ot, kilku(dziesięciu) takich ciekawostek. Przybliżyła za to historie ludzi inspirujących, którzy mieli realny wpływ na to, jak wyglądają dzisiejsze media, dzisiejsza kultura, dzisiejszy humor – nawet tu, w Polsce, bo przecież amerykańskie media, kultura i humor w końcu dotarły i do nas. Magda Kosińska-Król przybliża więc historie ludzi odważnych – pierwszych czarnoskórych aktorów, pierwszych scenopisarzystek, pierwszych twórców niebojących się łamać tabu i produkujących sitcomy poruszające problemy takie jak: wykluczenie społeczne mniejszości, alkoholizm, depresja, samotne wychowanie dziecka, społeczne problemy osób starszych czy te związane z PTSD żołnierzy wracających z frontu. Odtwórcy ról czy producenci, których mogliśmy dzięki „Antidotum…” lepiej poznać, to osoby które „odczarowały” słodkie Hollywood i ukazały widzom przed telewizorami Amerykę taką, jaka ówcześnie była – w całości. Dzięki nim widzowie z podobnymi problemami mogli czuć się zrozumiani, a na pewno mniej samotni. Po lekturze „Antidotum…” nagle inaczej patrzę na znane tytuły i ich bohaterów czy odtwórców ról, a te nieznane pozycje – już wiem, że chcę nadrobić. I to chyba najlepszy dowód na to, że ta książka naprawdę oddziałuje. Pozostawia w nas ślad.

Za ten ślad autorce bardzo dziękuję i gratuluję mocnej pozycji na rynku. ♥

Ogromnie pozytywne zaskoczenie dla osoby, która nie ma telewizora i od kilku lat nie oglądała żadnego serialu. Sitcomy są tak naprawdę tłem dla historii społeczeństwa amerykańskiego ostatnich stu lat, w szczególności przemian jakie zachodziły w modelu amerykańskiej rodziny. Autorka wykonała drobiazgową pracę, aby przybliżyć historie nie tylko samych seriali, ale kulis ich powstawania, biografii aktorów i producentów. Nie wszystkie z nich kojarzyłam, ale mimo to książka mnie wciągnęła. Do tej pory nie spotkałam się z podobnymi pozycjami na rynku. Patrząc na to jak rozwija się obecnie rynek seriali, może warto, aby autorka pomyślała nad kontynuacją.

• #CzytuCzytu
  • Gimme Gimme Gimme