Rebelianci. Jak Sony stworzyło PlayStation

Okładka książki Rebelianci. Jak Sony stworzyło PlayStation Tomasz Orłowski
Okładka książki Rebelianci. Jak Sony stworzyło PlayStation
Tomasz Orłowski Wydawnictwo: Gamebook Seria: Gamebook Stories informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Gamebook Stories
Gamebook
2023-09-01
2023-09-01
Sony Sega Nintendo PlayStation

Krótkie ale bardzo treściwe i fajnie napisane. Niektóre kwestie są dalej niewyjaśnione (np kulisy współpracy Nintendo i Philipsa) ale ogólnie bardzo dużo ciekawostek. Polecam!

Chociaż konsola PlayStation jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znanym sprzętem do gier, to rzadko kiedy myśli się o jej historii. A mówiąc dokładniej o osobach, które stały za powstaniem marki. Zastanawiając się nad tym przychodzą na myśl anonimowi ludzie w garniturach, skupiający się jedynie na ekonomicznych profitach. I poniekąd tak jest. Jednak książka pokazuje też drugą stronę medalu - postacie nietuzinkowe, charakterne i jedyne w swoim rodzaju, mające wpływ na najważniejsze decyzje wielkich korporacji.

I właśnie ukazanie tych wyjątkowych osób oraz ich wzajemnych relacji w dobie błyskawicznie zmieniającej się sytuacji na rynku gier, udało się przedstawić autorowi rewelacyjnie. Poznajemy nie tylko ich życie zawodowe, ale przede wszystkim ciekawie nakreślone osobowości. W trakcie lektury moim ulubieńcem stał się Ken Kutaragi zwany "szalonym Kenem", ale każdy pojawiający się na kartach książki ma swoje ważne miejsce w fabule.

Sama książka jest sprawnym i trafnym połączeniem wiadomości dziennikarskich z drobnymi wstawkami fabularnymi. Te skupiają się głównie na rozmowach bohaterów w kluczowych momentach. Autor sam przyznał, że dał się w tym miejscu ponieść wodzy fantazji. To znaczy samą otoczką rozmów, a nie ich treściami. Według mnie zabieg ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ lektura zyskuje na różnorodności, a kolejne rozdziały śledzi się z zapartym tchem.

I wcale nie przesadzam z tym określeniem. Aż trudno uwierzyć, że tak zawiłe personalnie i technologiczne starcie trzech firm - Nintendo, Segi i Sony, udało się tak zręcznie ująć na niecałych stu stronach. Z jednej strony po zakończeniu lektury robi się smutno, że to już koniec, a z drugiej długość wydaje się idealna. W skondensowany, i co najważniejsze, przejrzysty sposób przedstawia początki Sony w świecie gier wideo.

Czyta się jak kryminał! Kto by pomyślał, że przy powstawaniu PlayStation było tyle zwrotów akcji!

• Napał

Dodaj cytat z książki Rebelianci. Jak Sony stworzyło PlayStation