ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn

Okładka książki ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn Jessica Woody
Okładka książki ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn
Jessica Woody Wydawnictwo: Dobra Literatura poradniki
poradniki
Dobra Literatura
2023-01-01
2023-01-01

Okres szkolny to czas funkcjonowania w grupie. Zawieranie przyjaźni może być ekscytujące, ale czasami jesteśmy narażeni na nieprzyjemne sytuacje. Jak opierać się dręczycielom? Jak skutecznie stawiać granice? Jak, po prostu, być szczęśliwą i bezpieczną? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w publikacji „Antybullingowa książka dla dziewczyn”.

„Antybullying oznacza, że jesteś całkowicie przeciwna bullyingowi stosowanemu wobec ciebie lub kogokolwiek innego”[1]. Innymi słowy: „Nie bój się stanąć w obronie siebie lub przyjaciółki”[2]. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Zgadza się. Jednak na przemoc, na nękanie nie ma przyzwolenia. Umiejętność obrony jest bardzo ważna. Jessica Woody właśnie w tej sferze chce szkolić młodych ludzi. Omawia różne toksyczne i przemocowe zachowania z jakimi mogą się oni spotkać. Podaje przykłady i proponuje konkretne strategie. Można mieć wrażenie, że niektóre informacje się powtarzają, jednak zważając na układ książki warto zaznaczyć, że dany sposób jest dobry przy różnych rodzajach nękania np. zawsze warto porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa.

Co ważne Jessica Woody nie skupia się na ofiarach. „Jeśli jesteś prześladowana lub masz wrażenie, że to ty prześladujesz innych (…)”[3] rozpoczyna jeden z akapitów. W książce jej autorstwa jest dużo miejsca na własne przemyślenia czytelniczek. Psycholożka zachęca na szczere, empatyczne spojrzenie na własne środowisko. Namawia do obrony, do pomocy krzywdzonym, ale też prowokuje, aby zastanowić się, czy ja sama jestem w porządku. W jednym miejscu używa nieco pompatycznego określenia, ale chyba pasuje ono do celu publikacji: „(…) wywołaj zmianę w jej sercu (…)”[4]. Chodzi o zasianie empatii w ludziach, która zacznie emanować i zarażać kolejne osoby.

[1] Jessica Woody, „Antybullyingowa książka dla dziewczyn”, przeł. Marianna Brzezińska, wyd. Dobra Literatura, Gdańska/Warszawa 2023, s. 124.
[2] Tamże, s. 33.
[3] Tamże, s. 55.
[4] Tamże, s. 127.

„Antybullying oznacza, że jesteś...

Czy uważam, że to jedna z najważniejszych książek? Oczywiście, że tak.
„Znęcanie się emocjonalne może mieć wpływ na całe życie i powodować trwałe blizny emocjonalne. Kiedy dziewczęta często doświadczają emocjonalnego dręczenia, często się wstydzą, ponieważ przez czyjeś działania czują się gorsze od koleżanek”.
Przeczytałam ten poradnik w jeden wieczór i jestem naprawdę usatysfakcjonowana. Każdy rodzic, nauczyciel, pedagog czy psycholog szkolny powinien to obowiązkowo przeczytać. Ile jest gnębienia, przemocy szkolno-rówieśniczej i bullyingu na szkolnych korytarzach, które trwają miesiącami, bywa, że latami? A nauczyciele zamiatają to wszyst­ko pod dywan z braku pochylenia się nad wagą tych zjawisk, z niewiedzy, a co gorsze z obojętności...
Te sprawy nie powinny być bagatelizowane, niestety wiemy, jak to wygląda w rzeczywistości. Książ­ka jest naprawdę dobrze napisana, wszyst­ko informacje są rzetelne, do tego dochodzą praktyczne wskazówki.
O tej książce powinno być głośno!

#bullying #cyberprzemoc #asertywność #przemocszkolno- rówieśnicza #bodyshaming #graniceciała

Czy uważam, że to jedna z najważniejszych książek? Oczywiście, że tak.
Przeczytałam ten poradnik w jeden wieczór i...

Tak, jak w środowisku pracy coraz głośniej mówi się o mobbingu, tak w przypadku szkolnej rzeczywistości, mamy do czynienia z bullyingiem. I choć wielu osobom może się to wydać niewyobrażalne, że dzieci mogą być wobec innych okrutne, mogą je celowo dręczyć i poniżać, to fakty mówią same za siebie. Według Deklaracji Przeciwko Bullingowi Dzieci i Młodzieży podpisanej w Szwajcarii przez badaczy z całego świata 200 milionów dzieci i młodzieży na całym świecie pada ofiarą takiej przemocy ze strony rówieśników. Prowadzone badania potwierdzają fakt, iż 5-10 procent uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych staje się ofiarami bullingu, a uściślając jest to 10 procent najmłodszych uczniów i 5 procent uczniów w najstarszej grupie. Zjawisko to prowadzi zazwyczaj do obniżenia samooceny ofiary, zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji. W najgorszych przypadkach może prowadzić również do samobójstwa.
Z racji tego, iż już niemal każdy zetknął się (pośrednio lub bezpośrednio) ze zjawiskiem bullyingu, to konieczne jest podnoszenie tego tematu, byśmy wszyscy potrafili zidentyfikować, z czym tak naprawdę mamy do czynienia i ewentualnie podjąć działania mające na celu przerwanie koła agresji oraz wyposażenie ofiar w narzędzia, które pomogą im pozbyć się piękna ofiary. Temu służy książka Jessicy Woody, pt. „ANTY-bullyingowa książka dla dziewczyn”, opublikowana nakładem wydawnictwa Dobra Literatura. Publikacja przeznaczona jest (mimo tytułu) nie tylko dla dziewczyn, ale również dla nauczycieli, terapeutów, rodziców oraz pedagogów, osób dręczonych, ale też dla świadków sytuacji przemocowych.
Poradnik jest zestawem praktycznych wskazówek i narzędzi, za pomocą których można zidentyfikować bullying, wzmocnić poczucie własnej wartości, ale też podzielić się swoimi uczuciami, emocjami – może to być pierwszy krok do otworzenia się również przed dorosłą osobą i do zwrócenia się o pomoc do pedagoga szkolnego, psychologa, nauczyciela czy rodzica. Zanim będzie za późno. Książka składa się z sześciu krótkich rozdziałów uzupełnionych ćwiczeniami, napisanych językiem zrozumiałym dla młodych odbiorców. Z rozdziału pierwszego dowiemy się, czym jest bullying i zastanowimy się, dlaczego ludzie prześladują innych, poznamy także granice pomiędzy tym, co jest znęcaniem się, a co nie jest, posługując się trzema elementami bullyingu. Nauczymy się wyrażać siebie, przekonamy się, że każdy z nas jest inny, ale każdy jest wyjątkowy. W rozdziale drugim poznamy twarze naszych dręczycieli, bowiem bullying przybiera wiele form i może odbywać się zarówno w szkolnych murach, w internecie czy w trakcie spotkań poza szkołą. Zidentyfikujemy typowe formy znęcania się i zgromadzimy narzędzia potrzebne do walki z nimi, dowiemy się ponadto, jak bronić się przed zastraszaniem i uwolnić się od silnych uczuć. W rozdziale trzecim popracujemy nad odpornością psychiczną, zaś autorka wyraźnie zaznacza, że każda osoba ma prawo zdecydować, jak zareaguje i na czym chce skupić swoją energię. Musimy zrozumieć, że osoba znęcająca się nie ma kontroli nad życiem swojej ofiary. Warto zatem poświęcić czas na zaopiekowanie się sobą, na rozwijanie kreatywności, a także … opracować plan zwalczania dręczycieli. W kolejnym rozdziale staniemy w swojej obronie decydując, jak chcemy poradzić sobie z dręczeniem i opracowując plan pozwalający powstrzymać nękanie. Ostatnie dwa rozdziały dostarczają wiedzy, jak pielęgnować zdrowe przyjaźnie, dające siłę i pozwalające wzrastać, a także zachęcają do stawania w obronie innych osób, które są ofiarami znęcania.
Lektura książki nie tylko pozwala nam lepiej zrozumieć problem dręczenia, czy zidentyfikować agresorów, ale przede wszystkim daje siłę do walki z bullyingiem i do przerwania spirali agresji. Kluczem jest wzmocnienie poczucia własnej wartości, odzyskanie kontroli nad własnym życiem i zwiększenie poczucia sprawczości. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom możemy lepiej poznać siebie, zidentyfikować swoje mocne strony i przekonać się, że mamy w sobie siłę, by przeciwstawić się dręczeniu – dowiemy się również, jak to zrobić. Tym samym jest to książka, którą nie tylko warto przeczytać, ale warto podzielić się nią z przyjaciółką, sąsiadką czy innym dręczonym uczniem

Przemoc jest w dzisiejszych czasach poważnym problemem wśród młodzieży, tym bardziej warto dzieciom podsuwać wartościowe książki, które pomogą im uporać się z takim problemem. Ta książka z katalogu Wydawnictwa Dobra Literatura to niezwykle pomocna lektura w tym temacie. Problem przemocy dotyczy szczególnie dziewczynek. Można powiedzieć, że nękanie przez rówieśników jest jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się dziewczynki. Ten praktyczny przewodnik pomoże dziewczętom skutecznie przeciwstawić się prześladowaniu, niezależnie od tego, czy same go doświadczają, czy dotyka ono ich znajomych. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/01/antybullyingowa-ksiazka-dla-dziewczynek.html

Myślę, że ta książka powinna się znajdować w każdej bibliotece szkolnej, a na jej podstawie pedagog szkolny mógłby robić zajęcia. Myślę że książka ta może być zarówno dla dziewczyn jak i chłopaków. Autorka skupiła się na dziewczynach, ponieważ to one częściej stają się obiektami przemocy psychicznej. Wiadomo, że łatwiej dostrzec limo pod okiem Stasia i zareagować. Smutek Ani może wynikać z różnych rzeczy. Czasami samo dziecko nie wie, że pewne zachowania mogą być dręczeniem. Wiele dzieci uważa, że ktoś go zwyczajnie nie lubi. Jednak gdy ta sytuacja trwa długi czas, a dziecko nie umie sobie z nią poradzić może być mu trudno zarówno opisać co się dzieje, jak i nazwać swoje emocje.
Ta książka obrazowo pokazuje co jest zachowaniem niewłaściwym, podaje przykłady z życia szkoły co myślę, że dużo łatwiej trafia do dzieci. Ma quizy do wypełnienia i miejsce na własne przemyślenia. Opisanych jest kilka różnych sposobów radzenia sobie z buyllingiem. Moim zdaniem to świetna książka by zacząć rozmowę, jeśli widzisz, że dziecko jest od dłuższego czasu smutne, a ono mówi że jest ok. To z pewnością lektura, którą warto kupić młodzieży. Mówię to z punktu widzenia zarówno psychologa, jak i mamy nastolatki. Dodatkowo część pieniędzy ze sprzedaży książki jest przekazywana na telefon zaufania dla dzieci 116111 pracowałam tam przez wiele lat i wiem ile dobrego się dzięki niemu dzieje.

Dręczenie - pewność siebie, czy obrona przed swoją słabością?
Wiek szkolny jest dla Ciebie, albo Twojego dziecka ciężki? Ta książka jest dla Ciebie!

Czy to książka tylko dla dziewczyn? - zdecydowanie nie.
Czy jest ona dla rodziców? - również.
Czy może przeczytać ją chłopak? - powinien.

Okej… czy da się temu zaradzić? Ale jak?
Ta książka wesprze Cię w trudnych chwilach i przekaże złote rady, aby nie dać się ulec złym osobom.

Nie bój się sprzeciwiać, nie bój się prosić o pomoc, nie bój się stanąć w czyjeś obronie!

Gdy zobaczyłam ten tytuł, od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać - nie tylko jako matka, jako matka dziewczynki, ale dla samej siebie, aby zwiększyć świadomość problemu.

I Wam tez polecam Drodzy rodzice! Po prostu warto. :)

Dręczenie - pewność siebie, czy obrona przed swoją słabością?

Czy to książka tylko dla dziewczyn? - zdecydowanie nie.
Czy jest ona dla rodziców? - również.
Czy może przeczytać ją chłopak? - powinien.

Okej… czy da się temu zaradzić? Ale jak?
Ta książka wesprze Cię w trudnych...

„ANTYbullingowa książka dla dziewczyn” to debiut literacki psycholożki i autorki programów nauczania o emocjach społecznych Jessiki Woody. Jest to swego rodzaju poradnik popularnonaukowy z dziedziny ochrony zdrowia psychicznego.

Chociaż autorka podejmuje się niezwykle trudnego tematu dręczenia rówieśniczego, książka zdecydowanie nie jest nudną pozycją pełną suchych faktów. W sprytny sposób udało się przemycić wyniki badań i ankiet psychologów. Lektura podzielona na sześć rozdziałów, w każdym z nich opisuje problemy współczesne nastolatków jak cyberprzemoc, toksyczne przyjaźnie i tzw. bullying. Za każdym razem podane są trafne pomysły na to, jak sobie poradzić z negatywnymi emocjami, czy osobami chcącymi naszego nieszczęścia.

Poza historiami i opowieściami o walce z nękaniem książka zawiera mnóstwo ćwiczeń, które pomogą w zrozumieniu swoich odczuć i emocji. Podręcznik pomaga w zaakceptowaniu siebie i daje czas do refleksji. Dzięki konstrukcji poradnika można do niego wrócić w każdym momencie. Za pomocą spisanych wcześniej przemyśleń na swój temat, relacji z przyjaciółmi i rodziną, będzie można z łatwością zobaczyć, czy zmieniliśmy uprzedni stan rzeczy.

Lekturę czyta się szybko i przyjemnie. Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę z zainteresowaniem przeczytają zarówno dorośli i młodzi ludzie. Dzięki przystępnemu językowi i trafnym ilustracjom cieszącym oko treść zostanie w czytelniku na dłużej. Należy również wspomnieć o umieszczeniu numerów telefonów zaufania na końcu książki. Niezwykle ważne jest, by szerzono świadomość o ludziach, którzy są gotowi pomóc w każdej chwili.

Osobiście uważam, że „ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" to świetnie napisana lektura. Poleciłabym ją wszystkim młodym dziewczętom i ich rodzinom, dorosłym kobietom i tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o obronie siebie i innych przed dręczeniem, nękaniem i złymi emocjami, co jest tak ważne w dzisiejszym świecie.
R.Ś.
Szkolny Klub Recenzenta

Niestety dręczenie w dzisiejszych czasach jest dość rozległe. Tak naprawdę każde dziecko ma z nim kontakt w szkole, czasami jako ofiara, czasami ofiarami jest ktoś, z kim się zadaje, kogo zna (tych, co są agresorami, sobie daruję). Dlatego ważne jest, aby rozmawiać o tym, a także podsuwać różnego typu książki, które pomogą zmierzyć się z tym problemem albo pomóc zrobić to komuś innemu. Jedną z takich książek chcę Wam dziś pokazać.

„ ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” to książka, w które znajdziemy naprawdę dużo. Na początku dowiadujemy się, czym w ogóle jest bullying, a także wykonamy test, w którym możemy sprawdzić, czy zrozumieliśmy, o co w tym chodzi. Kolejne strony to rady, ćwiczenia i wiele więcej. Dziecko między innymi dowie się jak budować prawdziwe przyjaźnie, poradzić sobie z dręczeniem, pomóc komuś innemu, kto się z nim boryka, podnieś własną samoocenę. Ta książka jest bardzo bogata w treść.

Zdecydowanie jej zaletą jest fakt, że napisana jest „pod dziecko”. Co przez to rozumiem? Jest ciekawa dla niego, a przy tym zrozumiała.

„ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” to bardzo wartościowa książka poruszająca trudny temat. Moim zdaniem zdecydowanie warto podarować ją dziewczynką w wieku szkolnym. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/10/antybullyingowaksiazkadladziewczynwydawnictwodobraliteratura.html

Czym jest zjawisko bullyingu i jak sobie z nim radzić dowiecie się z poradnika autorstwa psycholożki szkolnej Jessiki Woody - "Anty-bullyingowa książka dla dziewczyn". Tytuł wskazuje płeć, do której kierowana jest treść, jednak zawarte w niej porady i narzędzia posłużą zarówno chłopcom, jak i dziewczętom.

Na początku dowiadujemy się czym jest bullying, jakie nosi cechy, jakie są jego rodzaje oraz jak go rozpoznać - okazuje się, że nie zawsze jest to łatwe.

Książka zawiera gotowe narzędzia radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym - przedstawia odpowiedzi i reakcje, które można zastosować, drogi pomocy i wsparcia, a także jak pomóc innym dręczonym osobom.

Ponadto mamy tutaj szereg haseł motywujących i działań budujących poczucie własnej wartości, sprawczości i wewnętrznej siły. Jest też sporo ćwiczeń i testów pozwalających przeanalizować temat bullyingu z różnych perspektyw.

Co ważne, autorka bierze pod lupę nie tylko osoby dręczone, ale także samych dręczycieli. Skłania nas do próby odnalezienia przyczyny dręczenia z ich strony, ale nie usprawiedliwia go w żaden sposób.

Prócz samego bullyingu, książka zgłębia tematykę struktury i funkcjonowania wewnątrzszkolnego środowiska, dynamiki relacji między dziećmi i młodzieżą oraz to jak ważna jest różnorodność, empatia, wzajemny szacunek i życzliwość.

Trudno nie zauważyć, że w książce niektóre informacje, a nawet całe akapity powtarzane są nawet trzykrotnie. Myślę, że ma to na celu utrwalenie wiadomości na temat schematów skutecznego przeciwdziałania bullyingu.

Poradnik czyta się bardzo szybko dzięki dużej czcionce oraz sporej ilości miejsca pozostawionego na notatki czytelnika.
Na ostatniej stronie zamieszczono numery telefonów infolinii, na których dzieci i młodzież, a także rodzice i nauczyciele znajdą pomoc i wsparcie w trudnych sytuacjach.

Czytając tę książkę, pomyślałam, że gdyby trafiła ona do mnie 25 lat temu, w wielu sytuacjach umiałabym sobie dużo lepiej poradzić.

Na początku dowiadujemy się czym jest bullying, jakie nosi cechy,...

Inspirujący przewodnik na drodze do pewności siebie
"ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" autorstwa Jessiki Woody, wydana przez Wydawnictwo Dobra Literatura, jest doskonałym narzędziem w walce z dręczeniem rówieśniczym i budowaniu pewności siebie u dziewcząt. Ta praktyczna książka oferuje wiele cennych wskazówek i ćwiczeń, które pomagają dziewczynom odzyskać głos i skutecznie sprzeciwić się prześladowaniu. Jest to istotne źródło wsparcia zarówno dla samych dziewcząt, jak i dla nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz rodziców, którzy chcą pomóc młodzieży radzić sobie z problemami związanymi z nękaniem.

Książka rozpoczyna się od klarownego omówienia problemu dręczenia i nękania, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć istotę tego zjawiska. Autorka wyjaśnia różnicę między nękaniem a dokuczaniem, co jest ważne dla zrozumienia, dlaczego jest to problem istotny dla dziewcząt. Również fakt, że książka rozważa różnice w tym, jak dziewczęta i chłopcy zachowują się w kontekście nękania, jest znaczący, ponieważ pozwala zrozumieć specyfikę tego problemu w odniesieniu do płci.

Książka nie tylko skupia się na problemach, ale również proponuje praktyczne rozwiązania. Przykładowo, czytelnicy znajdą w niej wskazówki dotyczące wyjścia z toksycznych przyjaźni, radzenia sobie z presją społeczną i budowania trwałych, zdrowych relacji. Ponadto autorka przedstawia ćwiczenia, quizy i afirmacje, które pomagają dziewczynom w wewnętrznym wzmacnianiu, co jest kluczowe w kontekście walki z nękaniem.

Warto również docenić fakt, że książka zostawia miejsce na zapiski dotyczące własnych doświadczeń. To umożliwia czytelniczkom refleksję nad swoimi przeżyciami i strategiami radzenia sobie z dręczeniem. Książka jest interaktywna, co pozwala czytelnikom aktywnie uczestniczyć w procesie uczenia się i samorozwoju.

Seria "Jestem Obok i Wspieram" to doskonała inicjatywa, która reaguje na ważne problemy społeczne. Książki z tej serii nie tylko edukują, ale także inspirują do działania. Dają konkretną pomoc i praktyczne wskazówki, które mogą być użyteczne dla dorosłych, którzy chcą pomagać młodzieży w radzeniu sobie z trudnościami.

Podsumowując, "ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn" to wartościowy przewodnik, który pomaga młodym dziewczynom zrozumieć problemem nękania rówieśniczego i skutecznie sobie z nim radzić. Jessica Woody dostarcza czytelniczkom nie tylko wiedzy, ale także narzędzi do budowania pewności siebie i empatii wobec innych. Książka jest wartościowym źródłem wsparcia i wiedzy dla dziewcząt, ich opiekunów oraz profesjonalistów zajmujących się edukacją i rozwojem młodzieży.

Inspirujący przewodnik na drodze do pewności siebie

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Do kupienia/Chcę w prezencie
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn