Tytani Wojny

historia
Fronda
2023-09-19
2023-09-19

Ludzie, o których nie pamiętano… Nie pamiętano o ich nasłuchach i odwadze… A jednak w trakcie drugiej wojny światowej, nie wahali walczyć z wrogiem wykorzystując swoje zalety, talenty i umiejętności. Czasami efekty ich mrówczej pracy przynosiły większe efekty niż wielkie kampanie prowadzone na froncie. Naukowcy. Lekarze. Matematycy. Sportowcy. Prawnicy. Artyści. Ludzie, których powinnyśmy poznać i zapamiętać.
Im więcej mam lat… Im więcej obserwuje świat i zmiany, jakie w nim zachodzą, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ludzie nie uczą się na błędach. Ignorując ciężkie życiowe lekcje dawane nam przez historię niestety, ale narażamy się na kolejne... Czasami stawiamy na niewłaściwe autorytety… Nie chcemy szukać tych właściwych albo zapominamy o tych, którzy rzeczywiście mogą stać się właściwymi wzorami do naśladowania… A szkoda, bo moglibyśmy wiele się od nich nauczyć! Takimi wzorami mogliby być między innymi bohaterowie, których biografie przedstawiono w Tytanach wojny.
Autorka przedstawiła w środku dziesięć sylwetek postaci, które wywarły niebagatelny wpływ na przebieg drugiej wojny, ale co najważniejsze żadne z nich nie walczyło z bronią w ręku. Oni znaleźli inny sposób walki z wrogiem…. Niestety obecnie są albo mało znani albo wręcz zapomniani. A przecież tak wiele poświecili dla obrony najważniejszych dla Polaków wartości! Dlatego ta książka jest tak ważna… Przywraca pamięć tym, o których powinnyśmy pamiętać. Pokazuje (nie)zwykłe życie (nie)zwykłych ludzi. Pokazuje prawdziwych bohaterów, dla których było coś ważniejszego niż własne ,,ja’’. Szczerze polecam tę książkę, bo w moim przekonaniu warto poświecić jej trochę czasu.

Na półkach: , , , , , , , ,

Z książki, pt. "Tytani wojny", dowiadujemy się, w jaki sposób polscy patrioci starali się paraliżować i sabotować działania okupanta w czasie II Wojny Światowej.
Ludzie ci pochodzili z różnych warstw społecznych. Łączyła ich determinacja i zdumiewające umiejętności w działaniu.
Taka aktywność niejednokrotnie, w sposób znaczący utrudniała funkcjonowanie sił najeźdźcy, a także odsłaniała ich plany na przyszłość.
Nie tylko strzykawki z bakteriami "Proteus", fiolki z toksyną, wywiad lotniczy i przemysłowy, a szczególnie kryptologia, dały się Niemcom we znaki.
Niektórzy walczyli piórem i za to też można było trafić do obozu koncentracyjnego.

"Satyra w czasie wojny odegrała ogromną rolę. To była broń, skuteczna broń polityczna.
To była po prostu dywersja, działalność patriotyczna, budująca poczucie narodowej wspólnoty, broniąca ogólnonarodowego morale".

Słynne słowa: "siekiera, motyka..."śpiewała cała Warszawa, Polska.
Można je było usłyszeć jeszcze w latach 60-70 tych.
Nazwisko autorki- Anna Jachnina, poznajemy przypadkowo, dopiero w 2009r.
Nie wszyscy, którzy brali czynny udział w konspiracji, doczekali końca wojny, tylko nieliczni mieli takie szczęście. Inni prawie cudem przetrzymali gehennę obozów koncentracyjnych.
Książka godna polecenia i dokładniejszego prześledzenia losów ludzi, którzy z niepozornych stali się "tytanami wojny".
Autorka Agnieszka Lewandowska- Kąkol opracowała temat bardzo rzetelnie, za co należy się pochwała💝
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Fronda📘📖💙

• Wydawnictwo Fronda
  • Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Z polecenia G.
  • Polscy autorzy