Sekretny pokój w Auschwitz

Okładka książki Sekretny pokój w Auschwitz Steve Matthews
Okładka książki Sekretny pokój w Auschwitz
Steve Matthews Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: The Hilter Trilogy (tom 1) literatura piękna
The Hilter Trilogy (tom 1)
Bukowy Las
2022-10-12
2022-10-12

Autor wyraźnie przypisuje winę Polaków za obozy przypisując im bezczynność. Gdyby nie to, dałbym książce wyższą oceną. Mimo to książka jest wciągająca.

Ciężko ocenia się książki o tak trudnej tematyce. Napisać dobra jakoś nie pasuje. Jak dla mnie przejmująca i smutna ale warta aby ją przeczytać.

Inspirowana faktami.
Nie porwała.

Inspirowana faktami.
Nie porwała.

Zgadzam się z większością opinii na temat tej książki. Fabuła jest interesująca, a temat trudny. Książka wciąga i pochłania bez reszty czytelnika. WIdać dobry warsztat literacki.

Niestety w trakcie lektury książki, w wielu momentach pojawiają się istotne watpliwości, co do wiedzy historycznej autora. Nie wiem, czy jest to spowodowane ignorancją autora, czy było jego zamierzonym celem, ale wielokrotnie mija się on znacząco z faktami. Szczególnie, jeśli chodzi o rolę Polaków w II wojnie światowej, o ich życie pod okupacją niemiecką i oczywiście udział w niemieckich zbrodniach...

Mam wręcz nieodparte wrażenie, że autor myli Polskę z Niemcami...
Jeden z takich przykładów opiszę pokrótce poniżej.

FAKTY:
Rok 1945 Niemcy.
Dowódcy wojsk amerykańskich zmierzających w kierunku Łaby, wstrząśnięci tym, co zobaczyli przy wyzwoleniu obozów zagłady, zmuszają tysiące Niemców - mieszkańców okolicznych miejscowości - do oglądania potworności, które ich rodacy zgotowali więźniom w obozach.

KSIĄŻKA:
Odnajdujemy opis analogicznych działań, podejmowanych po wyzwoleniu opisywanego w książce obozu, akurat przez wojsko brytyjskie, ale wobec Polaków mieszkańców Krakowa!

A potem następuje oskarżycielska tyrada pod adresem sprowadzonych do wyzwolonego obozu Polaków, wykrzyczana przez angielskiego żołnierza, którą autor zamieścił na stronie 365, cytuję:

"...Okryliście się hańbą! To się działo w waszych miastach i wsiach, tuż za waszymi płotami, a wy nie kiwnęliście palcem, by pomóc tym nieszczęsnym, niewinnym ludziom. Wstydź się Polsko...".

Powstaje pytanie, czy autor Sekretnego Pokoju, oskarżając Polaków zrobił to celowo...

Czasami zbyt monotonna (czytana treść nie zawsze coś wnosiła do książki, więc śmiało mogłaby być pominięta),ale oceniając książkę ogólnie muszę stwierdzić, że nie była zła. Spodziewałam się książki, która wciągnie od pierwszej strony, a troszeczkę się rozczarowałam. Pomysł na fabułę ciekawy, tutaj nie mam nic do zarzucenia.

Lubię opisy „obozowego życia”, emocji ludzi i ogólnie o sytuacjach około-wojennych. Tutaj akurat historia jest fikcyjna, co jednak absolutnie nie umniejsza całej pozycji.
Historia sióstr, które zostały brutalnie wyrwane ze swojego swojskiego i swobodnego życia. Z powodu różnych warunków w jakich się znajdowały obie walczyły o przeżycie na swoj sposób, z różnym rezultatem.
Świetne ukazanie, że może minąć wiele lat, a umysł ludzi chowa traumy w zakamarkach.
Według mnie bardzo ciekawa koncepcja.
Polecam.

Pisząc tego typu ,nawet będące fikcją literacką trzeba zapoznać się faktami,a mam wrażenie,że autor ich nie zna.Faktem niewątpliwym jest to,że w Auschwitz powstało Komando Puff czyli dom publiczny dla więżniów.Miała to być zachęta do bardziej wydajnej pracy.MIało obsługiwać heffingów ,czyli funkcyjnych obozu.Do tego komando szły kobiety ,które zgłosiły się na ochotnika.Były to Niemki,Rosjanki,Polki.Przede wszystkim nie były porywane z domów !!!! Ruch oporu opisany w książce i jego akcje ,historia delikatnie mówiąc jest lekko naciągana.W ten sposób mimo,że autor chciał pokazać ibyć może odsłonić fakty wstydliwie ukrywane nie do końca moim zdaniem mu się udało.Ale to moje zdanie.Każdy czytelnik tę lekturę odbiera inaczej.

Sekretny pokój w Auschwitz" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Rok 1940
Niemiecki oddział napada na dom, w którym mieszkają Anna i Danuta Burczyk.
Siostrom udaje się przeżyć, jednak zostają brutalnie rozdzielone.
Śliczna Anna trafia do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie czekają ją niewyobrażalne cierpienia.
Danuta nie ustaje w staraniach o jej ocalenie, w tym celu podejmuje współpracę z podziemiem.
Siostry przy życiu trzyma nadzieja, że kiedyś się spotkają.
Niestety wojna udaremnia to marzenie.
Szansa na zemstę za doznane krzywdy przychodzi kilkadziesiąt lat później.
Na okładce możemy przeczytać, że książka ujawnia jeden z najbardziej mrocznych sekretów historii II wojny światowej. Myślę, że dzisiaj są to fakty ogólnie dostępne i ciężko je zataić.

To co przekonało mnie do sięgnięcia do tej książki to nie tylko historia, ale informacja, że autor pomimo, że urodził się w Wielkiej Brytanii, a na stałe mieszka w Australii, odbył dwukrotną wizytę do Polski do Oświęcimia.
Mimo, że historia sióstr jest fikcją to prawda jest okrutna, gdyż tak wyglądało wówczas życie wielu ludzi.

Sekretny pokój w Auschwitz" to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Rok 1940
Niemiecki oddział napada na dom, w którym mieszkają Anna i Danuta Burczyk.
Siostrom udaje się przeżyć, jednak zostają brutalnie rozdzielone.
Danuta nie ustaje w staraniach o jej ocalenie,...

Steve Matthews zabiera nas do Polski objętej działaniami II wojny światowej. Obozy koncentracyjne stoją, działają i okazuje się, że wciąż muszą ulepszać swoje metody działania aby sprostać coraz większemu napływowi nowych “mieszkańców”. Okazuje się, że są to olbrzymie maszyny, z milionami trybików, które z dnia na dzień mają stawiane coraz większe wymagania i poziomy produkcji do osiągnięcia. W umyśle jednego z zarządców rodzi się pomysł, iż będą nagradzali najbardziej zaangażowanych więźniów, pełniących rolę nadzorców pozostałych. A nagrodzą miały być talony na wizyty w sekretnych pokojach. Zatem pewnego dnia w 1940 roku wtargnięto do domów na wsiach i uprowadzono młode polskie kobiety. Następnie umieszczono je w Wiśnicy – obozie pracy dostarczającym drewno i wapno dla potrzeb nazistowskiej machiny. Zostały one umieszczone więc w pokojach z kotarami, gdzie w nagrodę za brutalność i podkręcanie norm innym współwięźniom przychodzili wysoko postawieni więźniowie poużywać sobie z kobietami. Po początkowych przeglądach stanu zdrowia, prysznicach, dobrym jedzeniu itp. w pewnym momencie nie zostało niemal nic… Jak w tej całej sytuacji poradziła sobie jedna z kobiet – Anna Burczyk? Czy ktokolwiek jest w stanie przetrwać to co tam się dzieje?

Książka, po którą miałam okazję sięgnąć jest inspirowana prawdziwą historią. Nie ukrywam, że czytała się ciężko, decyzje i działania bohaterów powieści były często nie do zaakceptowania. A to co się wydarzyło po latach było wprost nie do uwierzenia. Książka jest mocna, emocjonująca, wzbudza bardzo skrajne emocje i na długo pozostaje z czytelnikiem. Polecam przekonać się samodzielnie jakie zrobi na Was wrażenie!

Polecam książka ciekawie napisana.

Polecam książka ciekawie napisana.

• Współpraca
  • II Wojna Światowa