W służbie Hitlera

Steve Matthews Wydawnictwo: Bukowy Las literatura piękna
Bukowy Las
2023-06-01
2023-06-01

Już na wstępie chcę zaznaczyć, że książka jest inspirowana prawdziwymi faktami i postaciami: Adolfa Hitler, Himmler, Göring oraz innych, którzy zapisali się na kartach historii jako zbrodniarze. Zostaje nam to wszystko przybliżone jakby Autor był naocznym świadkiem tych wydarzeń, że w pewnym momencie zaciera się granica tym co zostało stworzone jako fikcja literacka.

Wydawać by się mogło, że książka skupi się na Klarze, która została zmuszona do pracy dla Führera, porzuca córeczkę, by zapewnić jej bezpieczeństwo, ale też troszkę lepsze życie. Jako kucharka tylko i wyłącznie Hitlera, kobieta spotyka jego bliskich współpracowników. Poznajemy nie tylko jej perspektywę widzenia jednego z największych potworów jako człowieka zwykłego i poznaje jego słabości, uzależnia. Poznajemy też perspektywy innych ludzi, którzy będąc najbliżej Hitlera pragnie ugrać dla siebie jak najwięcej, czy to władzy czy pieniędzy.Pomimo fanatycznej wiary w potęgę Rzeszy, każdy z popleczników rozgrywał swoją polityczną grę. Każda niewinna ofiarą nazistów była powodem do dumy i pochlebstw płynących z ust Adolfa Hitlera.

Na zakończenie Autor pozostawia nas w bunkrze, gdy Alianci i Rosjanie zdobywają Niemcy, a przywódca Rzeszy wraz z swoją kochanką, Evą Braun oraz bliskimi współpracownikami popełnia samobójstwa.

Czy aby na pewno Adolf Hitler zmarł w bunkrze?

Bardzo ciekawa książka. Muszę przyznać, że można było się pokusić o stwierdzenie, że książka przedstawia autentyczne wydarzenia, wyobraźnia podczas czytania dobrze działała kreując realny wygląd bohaterów podczas czytania - oczywiście niektórych, tych znanych z historycznych i wojennych, makabrycznych dokonań. Dobrze się czytało, naprawdę dobrze.

Klara zostaje przyjęta, jako kucharka Hitlera i poznaje wszystkie najważniejsze osobistości z otoczenia faszystowskiego przywódcy. Okropności wojny przedstawione w książce włożone w usta przywódców oraz Hitlera dają dowód ich poczucia bezkarności, cynizmu, bezczelności i nienawiści nie tylko do Żydów, ale również do własnego społeczeństwa.

Klara Koch zostaje zatrudniona, jako osobista kucharka samego Adolfa Hitlera. Kobieta jak i reszta służby widzi wszystkie dolegliwości, nałogi, problemy Führera jak i jego ludzi. Zauważa jednak, że nie wszyscy są mu przychylni. Co zrobi z tą wiedzą?

Myślałam, że książka będzie wyglądała trochę inaczej. Tutaj dostajemy szczegółowe opisy osób historycznych, które szczerze powiedziawszy nie za bardzo mnie interesowały. Było dużo sytuacji, gdzie to głównym bohaterem był Hitler, a nie kucharka Klara, co nie przypadło mi do gustu.

Liczyłam bardziej na punkt widzenia głównej bohaterki, a nie kilkunastu osób. Historię czytało mi się bardzo wolno, a ściany tekstu nie sprzyjały szybszemu czytaniu.

Tak jak wcześniejsza książka autora mi się podobała tak ta już nie. Kompletnie nie potrafiłam wczuć się w świat przedstawiony, a żaden z bohaterów nie zdobył mojej uwagi na dłużej.

,,W służbie Hitlera” jest to ciekawie i przystępnie napisana powieść inspirowana faktami z życia Adolfa Hitlera i jego najbliższych współpracowników. Akcja książki rozpoczyna się w 1938 roku, czyli krótko przed rozpoczęciem II wojny światowej, i trwa przez jej okres. Fabuła książki jest przemyślana i dopracowana, nawiązuje w dość swobodny sposób do wydarzeń, które zdarzyły się naprawdę, stanowiąc tło do opowieści o losach głównej bohaterki. Ukazuje ubarwiony obraz Adolfa Hitlera i jego współpracowników, a także wojnę z punktu widzenia młodej kobiety, która dla niego pracuje. W książce dzieje się wiele, poznajemy wiele postaci, wydarzeń, historii. Jednocześnie nie ma tu miejsca na zbędne opisy czy przypadkowe zdarzenia, jednak przez ich wielość momentami gdzieś w całej historii gubiła się główna bohaterka.

W opowieści nie brakuje propagandy, domysłów, obłudy i skrywanych przez wiele osób tajemnic. Osobiście jestem nią bardzo mile zaskoczona. To przepełniona emocjami historia o trudach wojny, ogromnym cierpieniu ludzi, tęsknocie i poświęceniu. Mimo że opowieść została mocno ubarwiona, to zmusza czytelnika do refleksji. Biorąc pod uwagę tematykę, nie jest to lekka opowieść, jednak warta poznania. Dobrze spędziłam z nią czas.

Warto zaznaczyć, że książka została inspirowana faktami historycznymi, oparta jest na informacjach poszukiwanych przez autora, a także jego własnych spostrzeżeniach i opiniach. W powieści w dość swobodny sposób wplątane zostały fakty historyczne, tworząc ciekawą opowieść o czasach IIwś. Mi takie połączenie przypadło do gustu i sprawiło, że książkę czytałam z zainteresowaniem, śledząc losy bohaterów.

Jeśli lubicie powieści, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej, serdecznie polecam sięgnąć po książkę. Jest to niebanalna opowieść nawiązująca do prawdziwych wydarzeń połączona z fikcją literacką, którą należy czytać z przymrużeniem oka.

"W służbie Hitlera" to drugi tom inspirowanej faktami trylogii nazistowskiej, autorstwa Steve'a Matthews'a, w której autor umiejętnie żongluje fikcją literacką i licznymi faktami popartymi skrzętnie zgromadzonymi dowodami. Głównymi postaciami, jednocześnie narratorami, tworzy osoby z wąskiego grona Hitlera, jego pracowników i czołowe postaci Trzeciej Rzeszy: Heydricha, Himmlera, Göringa, Ribbentropa czy Rommela oraz Evę Braun. Dla ukazania pewnych aspektów autor wplata również postacie i wydarzenia związane z Królestwem Włoch oraz brytyjską monarchią. Postać Klary Koch, zmuszonej do pracy dla Führera w jego oficjalnej i ulubionej rezydencji Berghof nie jest odzwierciedleniem prawdziwej postaci kucharki Constanze Manziarly, niemniej jej historia jest ciekawa i dodaje powieści emocjonalnego charakteru. Nie jest to jednak ładunek tak duży, jak w pierwszym tomie zatytułowanym "Sekretny pokój w Auschwitz". Szczerze mówiąc, gdyby autor nie wplótł do fabuły przeżyć Klary, prawdopodobnie nie dobrnęłabym do końca, ponieważ to dzięki obyczajowemu wątkowi i rozterkom bohaterki, całość jest dużo atrakcyjniejsza. Właśnie dzięki jej postaci, Matthews pokazuje obraz nie tylko kulinarnych upodobań Hitlera i jego problemów zdrowotnych, lecz także szersze spojrzenie na jego charakter, zachowanie w różnych sytuacjach i w czasie wydarzeń znanych z historii, toczących się w latach 1939-1945. Poprzez połączenie faktów z własnymi wyobrażeniami ukazuje również naturę, wyjątkowe role i rewolucyjne plany jego zaufanych współpracowników. Obrazuje złożoność małego człowieka, obrośniętego mitami i legendami, z którego rozkazu dokonywano potwornych zbrodni. Książka, co jest jej największym atutem, daje do myślenia nad tym, co sprawia, że ludzie dają się uwieść "urokowi" takim osobom, jak Führer, tłumiąc rozsądek, sumienie, stając się ślepo posłusznymi ich wytycznym? Jak dzięki chciwości, dwulicowości, spiskom, zdradom i wewnętrznym sporom o władzę, nie mając kwalifikacji adekwatnych do zajmowanych pozycji można dojść do nieograniczonej władzy, mieć realny wpływ na życie ludzi i wyrządzić tyle zła? Dlaczego to Argentyna była tak chętnie obieranym kierunkiem ucieczki zbrodniarzy po klęsce? "W służbie Hitlera" okazała się powieścią o ludziach, którzy dali się porwać szaleństwu jednego człowieka, nie tylko opowieścią o jego osobistej kucharce, jak można się spodziewać po opisie wydawcy. Jedynym nawiązaniem do pierwszej części, jest wzmianka o wymyślonym na potrzeby fabuły obozie w Wiśnicy i osoby Obersturmbannfuhrera Baldricka Fischera, można więc drugi tom przeczytać bez jej znajomości. Polecam książkę Steve'a Matthews'a tym, którzy lubią czytać fabularyzowane powieści historyczne z dużą dozą faktów.
Książka już dostępna w formie audiobooka.

Klara zostaje wezwana do pracy dla dyktatora Adolfa Hitlera. Została zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu, aby być na całkowitą wyłączność pracodawcy.
Jak się okazuje obiecany obraz dobrobytu to tylko miraż, a prawda ma zupełnie inne oblicze..

Momentami miałam wrażenie, że autor stworzył postać Klary tylko po to, aby była postacią drugoplanową, chociaż historia powinna bardziej zobrazować jej życiorys. Natomiast dużo jest tutaj faktów z życia Hitlera i jego współpracowników, autor ma sporą wiedzę i wykazał się zbierając wszystkie informacje i fakty na jego temat. Więc jak na literaturę historyczną jest ciekawym zbiorem wiadomości, myślę, że zdecydowanie lepiej czytało by się ją w formie literatury faktu niż urozmaicać ją i klasyfikować w beletrystyce.

Jak dla mnie, gdyby książka zawierała jedynie fakty z życia dyktatora i odnosiła się do jego historii ukazując jego przepełnione przeciwnościami życie to byłaby ciekawa o kolejne ciekawostki z okresu wojennego. Jednak sama postać bohaterki, nieco mnie rozczarowała.

Od literatury tego typu oczekuję poruszenia, sporej dawki emocji, w tym przypadku otrzymałam jedynie historię z autentycznymi wydarzeniami i wymyślonymo elementami, aby pasowały do fabuły, które niestety nie dostarczyły mi oczekiwanych wrażeń.

Jednak jeśli poszukujecie książki z elementem i punktem widzenia z tej drugiej strony, gdzie poznajemy zbrodniarzy wojennych to można w niej poznać wiele faktów.

Gdy moi dziadkowie opowiadali mi i drugiej wojnie światowej, słuchałam z zaciekawieniem. Ale dziś, gdy już ich nie ma obok mnie, żałuję że nie spytałam o więcej.

📖 "W SŁUŻBIE HITLERA" S. Matthews

Gdyby kiedyś, czyli jak chodziłam do szkoły, podręczniki do historii były napisane tak jak ta książka, to historia byłaby moim ulubionym przedmiotem! Dodam, że dodatkowo posiadałabym na pewno większą wiedzę na temat przeszłości niż mam teraz.

" - W Berghofie zobaczysz i usłyszysz różne rzeczy dotyczące Fuhrera osobiście oraz jego szefów sztabu. Pozwól, że wyrażę się jasno: wszystko, co tu się dzieje, tutaj pozostaje. Jeśli zostaniesz przyłapana na plotkowaniu, konsekwencje będą surowsze , niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. "

Książka ta to opowieść o czasach świetności Hitlera. Ale nie ma tu nudnej historii. Główną bohaterką jest Klara, kobieta, która została zabrana od swojej rodziny do służby Hitlera, a w szczególności do przyrządzania mu posiłków. Nie patrzono, że ma małą córeczkę, męża i swój dom. Najważniejsza była służba. Wszystko w tej książce zostało idealnie wplecione, w całość tego, co się działo w czasach || wojny światowej. Książka dzięki historii Klary tak mnie zaciekawiła, że nie potrafiłam odłożyć jej na półkę.

Były w niej także momenty bardzo wstrząsające, oburzające i niestety prawdziwe.

Powieść inspirowana faktami z życia Hitlera i jego świty.

📖 "W SŁUŻBIE HITLERA" S. Matthews

💭 Czy czytając literaturę wojenną sięgacie tylko po literaturę faktu czy akceptujecie również beletrystykę?
Ja swoje serce oddałam literaturze faktu i początkowo beletrystyce mówiłam zdecydowane nie, ale widząc tendencję rozwojową współczesnej literatury zaczęłam sięgać również po fikcję literacką.
Wśród tego typu książek znalazłam mnóstwo tytułów godnych uwagi, ale też takie, które przeczytałam raz i raczej nie zamierzam do nich wracać.
"W służbie Hitlera" to powieść inspirowana faktami z życia Hitlera i jego świty.
Steve Matthews, z jednej strony, powołując się na liczne fakty oraz autentyczne zdarzenia, próbuje opisać nadzieje, sekrety oraz obawy przywódcy III Rzeszy.
Z drugiej strony tworząc ten portret psychologiczny Fürera, z rozbrajającą szczerością zaznacza, że przy niektórych zdarzeniach pozwolił sobie na sporą ingerencję i przypływ autorskiej inspiracji, która pasowała bardziej do wymyślonej fabuły.
Dla takiego czytelnika jak ja, który od ponad 20 lat czyta literaturę faktu związaną z tym tematem niestety było to wyczuwalne.
Nie zmienia to jednak faktu, że "W służbie Hitlera" to dobrze napisana książka, którą czyta się błyskawicznie i z dużym zaangażowaniem śledzi się losy głównej bohaterki.
Czytelnik od razu jest zaintrygowany tym jak potoczą się jej losy.
Kibicuje jej, wspiera ją i bardzo jest ciekawy jak poradzi sobie w służbie u Hitlera.
Od początku wyczuwa także pewną skrywaną tajemnicę i chce sprawdzić czy wyjdzie ona jaw.
To nie jest książka, która poruszyła moje serce, skłoniła mnie do refleksji czy zadumy, ale nie mogę też odebrać jej plusów, które również posiada.
Ja po prostu w tego typu literaturze szukam czegoś innego.
Moim zdaniem zarówno literatua faktu, jak i beletrystyka nawiązująca do lat drugiej wojny światowej powinna poruszać serce czytelnika tak, żeby chciał on stać na straży pamięci tych, którzy zostali w bestialski sposób pomordowani.
Tylko wtedy możemy jako ludzkość sprawić, że "bakcyl dżumy znowu nie zawładnie światem" i zło nie zatriumfuje.

Wśród tego typu książek znalazłam mnóstwo tytułów godnych uwagi, ale też...

„W służbie Hitlera” to beletryzowana historia dyktatora po jego dojściu do władzy i rozpętaniu II wojny światowej. Czytelnik poznaje jego najbliższe otoczenie w pałacu Berghof, dowiadując się, jak w owym czasie mogła wyglądać codzienność jego, jak i jego bezpośrednich współpracowników.
Do tej pory przeczytałam tylko „Sekretny pokój w Auschwitz” autora i książka miała dla mnie minus w postaci niezbyt przekonującego sposobu przedstawiania bohaterów; wydawali się bardzo płascy. Tu z początku, gdy fabuła rozpoczyna się wraz z historią kucharki Klary, która przymusowo zostaje wcielona do służby Hitlera, widać tę nieumiejętność Matthewsa w oddawaniu głębi psychologicznej postaci. Na szczęście autor prędko odchodzi od wątku obyczajowego, i skupia się na przedstawieniu faktów historycznych, opisując je z punktu widzenia Hitlera i jego świty.
Matthews prezentuje tutaj sylwetki głównych przedstawicieli politycznych nazizmu, czyli oprócz samego dyktatora także Goebbelsa, Göringa, Speera. W posłowiu zaznaczył, że sposób, w jaki ich ukazał, opierał się na jego badaniach i wyobrażeniu o ich charakterach, jakie na podstawie owego researchu sobie stworzył.
„W służbie Hitlera” to przede wszystkim historia o tytułowym zbrodniarzu, który podbił Niemcy, objął władzę, a potem ruszył do ataku na Europę, stopniowo popadając w coraz większe szaleństwo i zamiast prowadzić kraj do zrealizowania swego wymarzonego planu Tysiącletniej Rzeszy, zaczął doprowadzać do jego upadku, jednocześnie powodując przy tym ogromny zamęt i niezliczoną ilość bezsensownych śmierci.
Temat wojny i Holocaustu występuje w literaturze bardzo szeroko, a ta książka to kolejny przerażający przykład tego, jak łatwo nie tylko zmanipulować tłumy i poprowadzić je na rzeź w imię takich czy innych błędnych idei, ale też tego, jakimi potworami są poszczególne jednostki – i że każdy może nim zostać, jeśli tylko zdolność do okrucieństwa zostanie z niego wydobyta i uprawomocniona.
Polecam.

• Wojenne