Pałac pod gruszą

wojna dzieci dorastanie wieś
literatura dziecięca
1985-01-01
wojna dzieci dorastanie wieś

Książkę czytałam około 4-5 klasy i bardzo mi się podobała. Opowiada o losach dzielnego harcerza ukrywającego się na wsi. Chłopiec ten jest wyjątkowo odważny i przygarnia pod swój dach wszystkich, którzy potrzebują schronienia. Przez pewien czas przebywa tam także dziewczynka pochodzenia żydowskiego, która kurczowo ściska szmacianą laleczkę. Czy zabawka ta ma aż taką wartość...

Wojna oczami dziecka. Mimo, że ksiazka została napisana dawno, nie traci na swej aktualności.

Wstąpił jeszcze do obórki, zbliżył twarz do pyska krowy- polizała go szorstkim językiem.
- Ostaniesz - szepnął - nie bojaj się. Moja Krasula, moja żywna.
Książka nie jest bynajmniej o krowie, ale ten fragment sprawił, że aż mi się cieplej zrobiło, bo krowy to cudowne stworzenia z własnym pomysłem na życie.
Książka jest o chłopcu, który uciekał z Warszawy ogarniętej w 1944...

Z tego co pamiętam to czytałem ją w 2003 roku na wakacjach. Przypominam sobie, ze książka mi się podobała i mam z nią przyjemne wspomnienia.

Dyskusje

• Z dzieciństwa
  • Przeczytane dawno temu
  • Chcę w prezencie
  • Książki mojej młodości
  • 2014
  • Dziecięce i młodzieżowe
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Pałac pod gruszą