Pożoga

Okładka książki Pożoga Kamila Goszczyńska
Okładka książki Pożoga
Kamila Goszczyńska Wydawnictwo: SELF-PUBLISHING Cykl: Kwiat datury (tom 3) fantasy, science fiction
Kwiat datury (tom 3)
SELF-PUBLISHING
2023-08-16
2023-08-16
fantasy fantastyka elfy magia krasnoludy

Okładka książki Tęczowa Bartosz Brzeziński, Jacek Fleiszfreser, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Sil Ky, Mateusz Rogalski, Alex Sand, Michał Widomski, Kamil Zinczuk
Tęczowa Bartosz Brzeziński,...
Czasopismo "Da... Łukasz Bałut, Daria...
Okładka książki Ślady na śniegu - Antologia Samowydawców. Tom 2 Izabella Agaczewska, Kamila Goszczyńska, Weronika Karczewska-Kosmatka, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Agnieszka Kowalska-Bojar, Mariusz Łapiński, Radosław Lewandowski, Monika Litwinow, Janusz Muzyczyszyn, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski
Ślady na śnieg... Izabella Agaczewska...

Akcja szybka i wartka, na moment wytraca tempo w trakcie podróży z Korien do Gór Cichych, na szczęście na krótko. Intrygi cudownie zawiązane, aż nie można się oderwać od czytania. Bardzo lubię gdy niektóre rzeczy nie są czarno białe, dlatego z mojej strony królowa Deva ma duży plus ;).

Niestety muszę przyznać, że wątki romantyczne nie przypadły mi do gustu. Dialogi między Amber i Orfenem są dość prozaiczne. Sceny intymne zyskałyby gdyby były bardziej niedopowiedziane, mniej dosłowne. A przy podwójnych zaręczynach po prostu przewróciłam oczami.
Przydałoby się też ograniczyć opisy ubiorów, imion i funkcji postaci trzecioplanowych, które wnoszą niewiele do historii. Takie wyliczenia kto w co się ubrał i czy dowodzi armią wschodnią czy zachodnią są zwyczajnie nudne.

Ale to powyżej to tylko małe mankamenty. Cała historia jest spójna, a bohaterowie ciekawi. Też cały świat jest niezmiernie intrygujący. Osobiście nie mogłam przestać się zastanawiać co też kryje się za tym Morzem Cieni. Na duży plus zasługują prawa magii, które jasno określają ramy działania magów i ich ograniczenia. Zostało to pomysłowo skonstruowane. Podobała mi się również warstwa "religijna", w postaci ciekawych zależności między światem ludzi i bogów. Nadaje to Wereldzie jej własny, unikatowy klimat.

Na pewno chętnie wróciłabym do Wereldy. Zwłaszcza, że epilog to cudeńko, które niezwykle sprytnie równoważy pozytywne zakończenie i pozostawia otwartą furtkę.

"Niebo zasnuły ciemne, ciężkie chmury koloru ołowiu. Amber wiedziała, co oznaczają. Wszyscy wiedzieli. Metaliczne, złowrogie niebo, wieszczące pożogę i klęskę, niosące lęk i beznadzieję."

"Pożoga" to finałowy tom trylogii "Kwiat Datury" Kamili Goszczyńskiej. Nad mieszkańcami Wereldy widnieje widmo wojny, tym gorszej, że uczestniczyć w niej mają przedstawiciele różnych nacji, między innymi, posiadający dostęp do nieograniczonych mocy magowie. Już od pierwszych chwil czuć w książce napięcie, wzmagające się w miarę rozwoju akcji. Z zaangażowaniem śledzimy losy głównej bohaterki, Amber, której przygody niejednokrotnie zapierają dech w piersiach.
Choć książka jest całkiem sporych rozmiarów to jej lektura mija zupełnie niepostrzeżenie, a po zamknięciu książki pozostaje wyraźny niedosyt. Zwłaszcza, że epilog nie rozwiązuje wszystkich spraw, wręcz przeciwnie, niespodziewanie je gmatwa...

Tak. Spodziewałam się zamknięcia większości wątków, a tu coś takiego. Przyznam, że autorka naprawdę mnie zaskoczyła i to w bardzo przyjemny sposób. Podchodząc do lektury tej książki odczuwałam żal wynikający z zakończenia przygody mającej miejsce w magicznej Wereldzie. Jakaż była moja radość, gdy zorientowałam się, że wcale tak nie musi być! Co prawda, hipotetyczne kontynuacja będzie się pewnie skupiać na kimś innym, jednak powrót w te strony będzie dla mnie stanowić niewypowiedzianą radość.

Wróćmy jednak do Amber i towarzyszącego jej Orfena. Przed bohaterką naprawdę trudne wyzwanie, a sprawy sercowe wcale jej tego nie ułatwiają. Bohaterka zdaje się pozostawać w rozdarciu pomiędzy sercem, a rozumem. Na szczęście po początkowym wahaniu, elfka bardzo szybko opanowuje wewnętrzne rozdrganie i mobilizuje się do aktywnego działania. Muszę przyznać, że postać ta mocno rozwinęła się od pierwszego tomu. Jest bardziej opanowana i przewidująca, widać, że wraz z upływem czasu dojrzała, tym samym stając się godną nadziei pokładanych w niej przez bogów oraz ludy Wereldy.

Rozwinęło się też pióro autorki, która w "Pożodze" pokazała się nam od jak najlepszej strony. Uwagę zwraca język, jednak z pewnością pisałam o nim już wcześniej, gdyż od początku trylogii robił on na mnie ogromne wrażenie. W tym momencie chciałabym skupić sie na opisach bitew, gdyż to, co się udało osiągnąć pisarce, uważam za prawdziwy majstersztyk. Jestem pod wrażeniem kształtu i rozmachu tych scen, tego z jakim polotem zostały stworzone. Kontrolowanie tak dużej ilości bohaterów i to w dynamicznej sytuacji, która ulega nieustannym zmianom, jest naprawdę godne podziwu.

Muszę przyznać, że pokochałam wykreowane przez autorkę uniwersum. Wszystko wydaje mi się tu tak prawdziwe, jakby fakt istnienia elfów i krasnoludów nie podlegał wątpliwości. Język postaci jest odpowiednio dopasowany do ich charakteru i do czasu, w jakim rozgrywają się opisywane wydarzenia. Czytając nie miałam wrażenia sztywności, poczucia, że coś jest naciągane i niedopasowane do całości.
Serdecznie polecam zapoznanie się z tą trylogią wszystkim fanom powieści drogi i gatunku fantasy w ogóle.

Moja ocena 9/10.

"Pożoga" jest 3 i zarazem ostatnim tomem cyklu "Kwiat Datury". Kiedy się okazało, że pojawiła się ta część, nie mogłam się doczekać, by poznać dalsze losy Amber. Jednak objętość też pozycji nieco mnie przerażała i nie mogłam się za nią zabrać 🙈 Na szczęście okazało się, że martwiłam się zupełnie niepotrzebnie ;) Książkę czyta się wręcz błyskawicznie ;). Jesteście ciekawi, jakie przygody miała Ireth z Leathien? Jeśli tak, to zapraszam Was do przeczytania mojej patronackiej opinii.

Amber wpada z jednych kłopotów w drugie. Zostaje uwięziona w krainie krasnoludów. Tymczasem, w całej Wereldzie zaczynają zachodzić istotne zmiany, które mają wpływ na wszystkie żyjące rasy. Czarownik Yef staje się coraz potężniejszy. Robi wszystko, by złamać święte prawo Ther Quildif. Jeżeli to nastąpi, to wszystkie krainy będą w ogromnym niebezpieczeństwie. Wszyscy czują że COŚ się zbliża. Jednak nikt nie wie, skąd i kiedy przyjdzie zagrożenie. Z czasem miecz mesthi, który posiada Ireth, zaczyna objawiać przeznaczenie dziewczyny. Amber ma też wizje, które ( o zgrozo!) zaczynają się spełniać. Co odkryje Amber ? Jakie tajemnice odkryje ? Jaki wpływ, będą one miały na całe jej życie? Czy Ireth będzie miała szansę na szczęście u boku mężczyzny, którego kocha? Czy uda jej się wyjść z tarapatów? Jaki los czeka wszystkie plemiona? I kto okaże się zwycięzcą a kto przegranym? Wiem, zadałam dużo pytań. Ale gwarantuję, że odpowiedzi na wszystkie zadane przeze mnie pytania poznacie, kiedy zagłębicie się w lekturze ;)

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki! Ahhh, co to była za lektura! Tyle się działo! Ciągła, akcja, napięcie no i niesamowite przygody! Tyle zaskoczeń i niespodziewanych zwrotów akcji ... . To że Amber, była waleczna i miała wielu przyjaciół, wiedziałam od poczatku. Ale to co zafundowała jej Autorka w tej części, to prawdziwy rollercoaster! Naprawdę momentami było mi jej szkoda i zastanawiałam się ile jeszcze wytrzyma. Ona jednak mimo wszystko parła do przodu i starała się znaleźć najlepsze wyjście z niemal każdej sytuacji. Podjęła też ogromne ryzyko, nie tylko w stosunku do samej siebie ... Ale czy było warto? Powiem Wam szczerze, że gdybym była na jej miejscu, nie wiem jak bym zachowała. Ale podejrzewam, że podjęłabym jednak całkiem inne decyzje. Czy słusznie? Sami wyrobicie sobie zdanie na ten temat, gdy przeczytacie tę publikację.

Bardzo mi się podobało ukazanie miłości między Amber i Orfenem. Ich wzajemny szacunek, całkowite oddanie oraz poświęcenie siebie w imię prawdziwej miłości. To było naprawdę piękne. Były też elementy zaskoczenia. I to wcale nie małego! Gdy Amber odkryła skrywane przed nią tajemnice, stanęła przed nie lada dylematem. Osobiście mogę podziwiać ją tylko za odwagę i rozgraniczenie tego, co jest ważne i ważniejsze. Musiała naprawdę podjąć trudne i ważne decyzje. I całkowicie liczyła się z ich wszelkimi konsekwencjami. Uważam też za ogromny plus, to jak Pani Kamila przedstawiła relacje Ireth z osobami z poszczególnych ras. Autorka, bowiem ukazała tutaj to, że nie ważne jest to, kto skąd się wywodzi i kim jest. Najważniejsze są cechy charakteru, życzliwość, szczerość, szacunek oraz przede wszystkim bycie dobrą osobą. Wymienione przeze mnie cechy stanowią fundamenty prawdziwej przyjaźni. Ukazują, że nie ma ona granic ani żadnych podziałów. We wszystkich, niezależnie od wyglądu czy rasy, można mieć przyjaciół. Trzeba tylko umieć odpowiednio docenić to, co ofiaruje nam druga osoba.

Moimi ulubieńcami w tym tomie byli oczywiście Amber i Orfen. Oczywiście, znalazłoby się znacznie więcej postaci, które darzyłam sympatią. Jednak wymieniona dwójka w jakiś specjalny sposób mi imponowała, dlatego mieli u mnie specjalne względy ;) Byłam bardzo ciekawa, czy będą mieli wspólny finał a jeśli tak, to jaki. Bo to tak naprawdę wcale nie było oczywiste. Jesteście ciekawi, jak potoczyły się losy tej dwójki? Sięgnijcie po lekturę koniecznie! ;)

Bardzo podobała mi się ciągła dynamika tej powieści. I to, że czytelnik, przewracając kolejne strony, czytał coraz bardziej zaintrygowany. Zastanawiałam się, co się jeszcze wydarzy i czym jeszcze Autorka mnie zaskoczy. I powiem wam, że absolutnie sie nie spodziewałam, tego co przeczytałam. Bo sądzę, że cała fabuła jest wymyślona po prostu genialnie! Według mnie, ten ostatni tom jest najlepszy z całego cyklu. Wzbudził we mnie ogromne emocje i sprawił, że bardzo dobrze spędziłam czas z tą pozycją.

Mam ogromny niedosyt, że to już koniec tej historii. Jednak zdaję sobie sprawę, że każda opowieść kiedyś się kończy. Epilog nieco mnie zaskoczył i zasiał pewne wątpliwości... Jeżeli więc Autorka zdecyduje się pociągnąć ten wątek, to powiem Wam, że czekałabym na niego z ogromną niecierpliwością ! ;)

Podsumowując, uważam, że Autorka stworzyła świetną publikację, która niczym klamra, pięknie i interesująco zamyka cały cykl "Kwiat Datury". Sądzę, że jest to najlepsza część z całej serii i z całego serca ❤️ Wam ją polecam ;) Proponuję jednak, abyście czytanie zaczęli od pierwszego tomu, bo znacznie łatwiej będzie Wam się rozeznać co i jak. Serdecznie gratuluję Pani Kamili stworzenia świetnej powieści i otwarcie powiem : czekam na więcej!!! Gorąco zachęcam Was do lektury całego cyklu. W tym miejscu, ślicznie dziękuję Pisarce za okazane zaufanie, możliwość objęcia książki patronatem medialnym, za piękną dedykację i własny egzemplarz ;) Jeśli lubicie książki z fantastyki, to ta seria będzie idealna ;) Dlatego też , z przyjemnością przyznaję 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów !!! 😀

"Pożoga" to trzeci tom trylogii "Kwiat Datury" Kamili Goszczyńskiej. Książka, podobnie jak poprzednie części, została wydana samodzielnie przez autorkę a całość niezmiennie możecie zakupić na stronie Samowydawców: samowydawcy.pl. Seria dostępna również na Legimi.

🍃🍃

Przenosimy się z powrotem do przepięknej Wereldy, by śledzić dalsze losy krainy i elfki Amber. Dokonują się ogromne zmiany, nasza główna bohaterka zostaje uwięziona, a w tle niezmiennie czai się wojna. Mag Yef wciąż niszczy porządek świata, łamie święte prawa, a kraina elfów, krasnoludów i ludzi jest zagrożona jak jeszcze nigdy dotąd, natomiast Amber będzie musiała zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem.

W "Pożodze" doskonale widać znaczną poprawę warsztatu autorki, a jednocześnie nadal jest bardzo lekko dzięki czemu seria do ostatniej kropki trzeciego tomu idealnie nada się na rozluźnienie po ciężkim dniu. Moim zdaniem to najlepsza część tego cyklu.

To cegła, owszem, ale gwarantuję, że ledwo zaczniecie i już będziecie na ostatnich stronach. Treść czyta się niezwykle szybko, a dzięki licznym zawiłościom, zwrotom akcji, dynamicznym bitwom i ciągle czającej się za najmniejszym krzaczkiem niepewności książkę bardzo ciężko jest odłożyć nawet na chwilę. W dodatku bohaterowie wciąż się rozwijają i są świetnie napisani dzięki czemu ich losy śledzi się z nieskrywaną ochotą. Przyznam, że musiałam odchorować, gdy już skończyłam... na szczęście zakończenie pozostawia furtkę do tego by tworzyć tę powieść dalej. Takie zabiegi w ulubionych seriach lubię!

Kamila Goszczyńska, zgrabnie łącząc sporo motywów doskonale znanych fantasolubom, stworzyła historię, w której nie ma miejsca na nudę, a treść doskonale gra na całym wachlarzu emocji czytelnika. Czająca się wojna wzbudza strach i niepewność, jednak w tym całym zamieszaniu nie brakło miejsca na wzruszenia, zabawne dialogi i przekomarzanki bohaterów, czy nawet bardzo przyjemny wątek romantyczny.

Szczerze polecam każdemu, kto potrzebuje przyjemnej, lekkiej historii pełnej elfów i krasnoludów, przy której można dobrze odpocząć, natomiast autorce dziękuję za możliwość objęcia tego tomu patronatem. 💚

#PatronatRudej
@kamilagoszczynskapisarka @samowydawcypl

Niedzielne dzień dobry🌻

Zapraszam kochani na recenzję mojego patronatu medialnego książki ,,Pożoga” to trzecia część trylogii Kwiat Datury autorstwa Kamila Goszczyńska - pisarka

🌻 Czytałam tę książkę wieczorami, otulona zapachem waniliowej świecy i delikatnie sączącej się melodii… Z ogromnym zaciekawieniem i nutką podekscytowania wkroczyłam do fantastycznego świata magii, krasnoludów i elfów. Weszłam całą sobą do tej nader porywającej przygody. Autorka zaserwowała czytelnikowi niezwykłe zwroty akcji, wartką akcję, przyspieszone bicie serca i zasiała pewna nutkę wątpliwości…. Amber będzie musiała dokonać ważnego wyboru czy starczy jej siły? Jaki dar otrzyma od pewnej Artele? I czy sprosta pewnej misji? Na te pytania znajdziecie odpowiedź czytając książkę😊

🌻 Po raz kolejny zaimponowała mi świetnie wykreowana postać Amber, do której zapałałam ogromną sympatią. Imponowała mi jej waleczność, determinizm. O Taak z tej postaci czerpałam całymi garściami😁 Wiernie jej towarzyszyłam i mocno kibicowałam. I chyba już tak na stałe zagościła ta postać w moim sercu. 📖❤️

🌻Autorka świetnie spięła wszystkie wątki. Potęgowała ciekawość, niekiedy zmuszała do myślenia, genialne dialogi sprawiały, że książkę czytało się bardzo szybko, choć to grube tomiszcze 🙉 Według mnie, była to najlepsza część z całej trylogii, a warto wspomnieć, że towarzysze autorce od pierwszej części 🌻

🌻Kochani, śmiało wkraczajcie do cudownego światu, który wykreowała autorka. Poczujecie zapach ekscytacji i kipiących wręcz emocji.

Wszystkiego dobrego 🌻

Samowydawcy.pl

Monika W Krainie Powieści 🌼

Niedzielne dzień dobry🌻

Mnóstwo zwrotów akcji i spektakularne zakończenie ...

"Pożoga " to trzeci tom cyklu Kwiat Datury Kamila Goszczyńska. Moim zdaniem to najlepszy tom z całej trylogii. Widać jak autorka rozwinęła swoje umiejętności i styl pisania. Książka jest dopracowana w każdym szczególe . Wszystkie wątki są spójne i dostajemy ich rozwiązanie . Muszę Wam powiedzieć ,że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem czekając na odpowiedzi i finał tej historii.

"Serce zabiło jej mocniej . Śmierć wędruje z nią od jakiegoś czasu , rzuca cień na jej los."

Wydawało się ,że los Amber mógł się szybko zakończyć -ale nie takie jest jej przeznaczenie . Uwięziona przez krasnoludy ,na prośbę umierającej królowej ma misję do wykonania . To nie będzie łatwe ,bo niedaleko Ivard z z potężnym magiem i królową chcą zniszczyć całą krainę . Amber będzie musiała zmierzyć się ze starą przepowiednią, dokonując wyboru w Dolinie Domerth. Miecz mesthi przemówi . Czy Amber dokna właściwych wyborów ? Jaki dar otrzyma od wielkiej Artele ? I czy Ivard po złamaniu świętego prawa Ther Quildif wygra wojnę?

"Pożoga" wciąga i intryguje czytelnika fabułą. Tutaj nie ma nudy . Zwroty akcji prowadzą do spektakularnego zakończenia,którego się nie spodziewałam tak samo jak Amber . Autorka w znakomity sposób poprowadziła losy bohaterów . Ja jako czytelnik znalazłam tutaj odpowiedzi na wszystkie trapiące mnie pytania.

Jeśli lubicie fantastykę ,dużo akcji i chcecie poznać tą historię,nie czekajcie za długo. Pozwólcie porwać się w niezwykłą podróż czytelniczą ,pełną ciekawych miejsc ,postaci i wydarzeń.

Mnóstwo zwrotów akcji i spektakularne zakończenie ...

• Patronat medialny
  • Premiery 2023