Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać

Okładka książki Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać Urszula Sołtys-Para
Okładka książki Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać
Urszula Sołtys-Para Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać
Sensus
2023-05-23
2023-05-23
9788328392038

Rożne terminy z psychologii coraz częściej przenikają do języka powszechnego. Nazywamy nasze uczucia, cechy charakteru, typy osobowości. Jednym z takich pojęć, o których mówi się coraz więcej jest wysoka wrażliwość. „Bibliami” tego tematu można chyba nazwać publikacje Elaine Aron, natomiast dziś nie o niej. Urszula Sołtys-Para – psycholożka i psychoterapeutka – przybliża nam temat, ale w kontekście wychowania dzieci. Celem jej publikacji „Dziecko wysoko wrażliwe” jest, aby podejść do wychowania ze zrozumiem i troską.

Książka została podzielona na dwie części. Tę pierwszą nazwijmy teoretyczną. Autorka stara się w niej przybliżyć, czym w ogóle jest wysoka wrażliwość, jak ją rozpoznać, na co zwrócić uwagę. Po przeczytaniu tego fragmentu stwierdzam, że jest to termin nieostry. A właściwie ludzie są na tyle skomplikowani, że trudno jednoznacznie określić cechy, które by definiowały osoby wysoko wrażliwe. Natomiast jest to jakiś drogowskaz na co zwrócić uwagę i o jakie obszary zadbać.

Przejdźmy do części drugiej: „Jak pomóc dziecku z wysoką wrażliwością”. W kolejnych podrozdziałach Urszula Sołtys-Para rozwija myśli mające związek z tematem np. jak pomóc dziecku poradzić sobie ze stresem, rywalizacją, jak usprawnić plan dnia, jak pracować nad asertywnością. Ja bym tę część nieco uporządkowała, posortowała zagadnienia w jakieś podgrupy. Byłoby przejrzyściej, jednak – nie oszukujmy się – w niewielkim objętościowo poradniku łatwo znaleźć to co nas interesuje.

Co niewątpliwie czytelnikom się spodoba to styl autorki. Konkretne rady, techniki, ćwiczenia, zabawy, zwroty. Przyznacie, że to jest ogromnie pomocne. Do tego odnośniki do innych publikacji. Nie tylko z psychologii, ale również wartościowych poradników oraz bajek dla dzieci, które mogą pomóc w pracy nad danym obszarem.

Urszula Sołtys-Para nawiązuje do wywiadu, którego udzieliła Elaine Aron, a podczas niego powiedziała „(…) że zwykle to, co jest dobre dla osób wysoko wrażliwych, jest dobre dla wszystkich”[1]. Uwaga poświęcona dziecku, pomoc i wsparcie w momentach, kiedy tego potrzebuje, bycie przewodnikiem na drodze do dorosłości – po to jest rodzic. „Pamiętnej, że każdy jest inny, więc nie wszystko z tej książki musi pasować do twojego konkretnego i na swój sposób wyjątkowego dziecka (…)”[2]. Dlatego warto przeczytać ją od deski do deski i wyłapać obszary, nad którymi u was trzeba się pochylić.

[1] Urszula Sołtys-Para, „Dziecko wysoko wrażliwe”, wyd. Sensus, Gliwice 2023, s. 171.
[2] Tamże, s. 172.

Książka zdecydowanie dla rodziców i nauczycieli młodszych dzieci.

Książka zdecydowanie dla rodziców i nauczycieli młodszych dzieci.

Książkę się czyta szybko i przyjemnie a przy tym nic nie ucieka z najistotniejszych informacji w niej zawartych. Język prosty i zrozumiały. Wszystko co z wrażliwością zostało napisane i objaśnione w czytelny sposób.
Bardzo ciekawa i przydatna lektura nie tylko dla rodziców, ale również nauczycieli.

Bardzo fajna książka, świetnie napisana, uporządkowana, bardzo dobrze się ją czyta. Kupuję i czytałam wiele książek o tematyce psychologicznej, niestety wiele z nich czyta się ciężko, są napisane ciężkim językiem. Ta książka to co innego, czyta się ją bardzo przyjemnie i lekko. Mi osobiście przyniosła ogromną ulgę, wręcz wzruszenie, bo ta książka jest o mnie i o moim synu. Dodała mi sił do działania. Czytałam ją z ołówkiem w ręku, bo co rusz coś podkreślałam. Bardzo dziękuję za tę książkę. Serdecznie wszystkim polecam.

📚 Książka do przeczytania! "Dziecko Wysoko Wrażliwe" autorstwa Urszuli Sołtys-Para to absolutna perełka dla rodziców i opiekunów. 🧡

Jeśli jesteś rodzicem lub planujesz mieć dzieci, ta pozycja to must-read. Książka ta zajmuje się tematem dzieci wyjątkowo wrażliwych, pokazując, że to dar, a nie przekleństwo. 🌟

Przez stronice tej książki autorka zabiera nas w fascynującą podróż w głąb psychologii i emocji dzieci, które odbierają świat w zupełnie inny sposób. Dowiesz się, jak rozpoznać cechy dziecka wysoko wrażliwego oraz jak wspierać je w codziennym życiu. 🌻

To nie tylko podręcznik, ale także zbiór praktycznych wskazówek i historii rodziców, którzy odnaleźli harmonię w wychowywaniu swoich wrażliwych pociech. To niesamowicie inspirujące! 💪

Polecam "Dziecko Wysoko Wrażliwe" Urszuli Sołtys-Para wszystkim rodzicom, nauczycielom i każdemu, kto chce lepiej zrozumieć i wesprzeć wrażliwe dusze naszego świata. 📖💕

Przez stronice tej książki autorka zabiera nas w fascynującą...

"Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać", to niezwykle cenny przewodnik dla rodziców poszukujących wsparcia w wychowaniu dzieci o wyjątkowej wrażliwości. Autorka podkreśla, że mocniejsze odczuwanie emocji nie oznacza gorszego doświadczania świata, a wręcz przeciwnie – to siła, którą można w pełni wykorzystać.

Książka skupia się na potrzebach i charakterystyce dzieci wysoko wrażliwych, ukazując ich intensywne doznania i tendencję do przestymulowania. Autorka wskazuje, jak mądrze wspierać rozwój tych dzieci, zauważając, że wysoka wrażliwość może stanowić atut i szansę. Odkrycie większej ilości detali i subtelności to umiejętność, która może prowadzić do ciekawszych spostrzeżeń i doświadczeń.

Autorka koncentruje się na roli rodzica w tym procesie, zachęcając do zrozumienia i właściwego prowadzenia dziecka o wysokiej wrażliwości. Zagadnienia związane z rytuałami, samoregulacją, pokonywaniem lęków, asertywnością i nieśmiałością są tu omówione w sposób praktyczny i oparty na badaniach naukowych oraz własnych doświadczeniach autorki.

"Dziecko wysoko wrażliwe" kładzie nacisk na znaczeniu budowania relacji i silnych więzi z dzieckiem, szczególnie w sytuacjach, gdy natłok bodźców staje się przytłaczający. Autorka proponuje podejście oparte na systemie SLOW, co pomaga w codziennym wychowaniu i wspieraniu dziecka.

To wyjątkowy przewodnik, który pomoże rodzicom zbudować wspaniałe relacje, pomagać dziecku w regulacji emocji, wyznaczaniu granic i wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Książka dostarcza cennych wskazówek i strategii wspomagających rodziców, którzy pragną lepiej zrozumieć i wspierać swoje dzieci o wysokiej wrażliwości. To nie tylko poradnik, ale także inspirujące źródło informacji, które otwiera drzwi do nowych spostrzeżeń i podejść w procesie wychowania.

Książka skupia się na potrzebach i...

Już od jakiegoś czasu po mojej głowie chodziła myśl, aby przyjrzeć się bliżej tematyce wysokiej wrażliwości. Postanowiłam sięgnąć po kilka pozycji,
a dziś opowiem Wam o jednej z nich.

„Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać. Poradnik dla rodziców dzieci wysoko wrażliwych (i nie tylko)” Urszuli Sołtys-Pary to pozycja, która w sposób bardzo przystępny prezentuje podstawy dotyczące wysokiej wrażliwości u dzieci. Autorka bazując na własnym, bogatym doświadczeniu oraz badaniach naukowych tłumaczy co kryje się pod pojęciem wysokiej wrażliwości.

Co ważne, podczas lektury wielokrotnie czytamy że w przypadku dzieci najczęściej trzeba mówić o przejawiania wysokiej wrażliwości, a nie jej posiadaniu. Wysoka wrażliwość nie jest bowiem cechą, a pewnego rodzaju potencjałem, który należy wspierać i pielęgnować, oraz wzmacniać w zakresie, którym stanowi pewne ograniczenia.

Autorka podpowiada jak mądrze wspierać nasze dzieci w momencie złości czy lęku, jak nauczyć je samoregulacji, jak tworzyć relacje rówieśnicze a także pielęgnować poczucie własnej wartości.

To bardzo ciekawa pozycja, nie oceniająca, która daje podwaliny do zgłębiania tematu i jest wartościowym drogowskazem dla rodziców jak mądrze towarzyszyć dziecku w tej drodze.

a dziś opowiem Wam o jednej z nich.

Książek poświęconych dzieciom wysokowrażliwyn przeczytałam już naprawdę wiele i wydawać by się mogło, że temat przy tej okazji będzie już wyczerpany. Bazujac na tym książkowym dorobku chce przybliżyć Wam książkę, która zdobywa dla czytelnika przestrzeń na wprowadzenie nowej wiedzy jednocześnie wymazując to co nieaktualne przy wykorzystaniu praktycznych rozwiązań.

"Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać " autorstwa Urszuli Sołtys-Para, która znam już z innych publikacji to książka która otworzy oczy wielu rodzicom, którzy zagubieni są w natłoku informacji. Wielu wciąż nie dostrzega wysokiej wrażliwości jako tej właściwej i przypisuje jej znamiona zupełnie innych temperamentów i głęboko skrytych "przypadłości ".

Czuć "za bardzo" jest trudno, szczególnie gdy odporność na czynniki zewnętrzne wciąż jeszcze się wytwarza. Dlatego tak bardzo potrzebni są świadomi rodzice i opiekunowie, a książka, ktora w jasny sposób wyjaśni to co jest odwiecznym dylematem- to złoto.

Co czyni ją wyjątkową?
Napewno zakres wiedzy, którą oferuje we względnie nie wielkiej objętości. Nie tylko tłumaczy czym jest wysoka wrażliwość, uwarunkowania temperamentu, emocjonalną dojrzałość ale także to, co spędza sen z powiek- kiedy mówimy o autyzmie, zespole aspargera a kiedy o temacie książki.

Burzy stereotypowe przekonania o koniecznej separacji z rodzicem i opiekunem dla usamodzielnienia, i wskazuje że lęk jedynie wzmaga obawy, zamiast uczyć zaradności.

Na praktycznych przykładach pomaga właściwie reagować, stawiając na wzmocnienie pozytywów a pozostawienie lotnym tego, co nie jest mocna stroną. Dla tego drugiego- uczy wsparcia, zrozumienia i empatii.

Nie mniej uważam, że to doskonała książka na dobry początek nie tylko w czasie odkrywania wyjątkowości dziecka wysoko wrażliwego ale również rodzicielstwa- ogólnie. Zbiór praktycznych narzędzi zebrany w tej książce wesprze nie tylko malucha ale również zaopiekuje nas, rodziców, że to co się dzieje jest naturalne- na swój własny sposób.

"Dziecko...

Dużo emocji?
Mocne odczuwanie emocji?
Intensywne doznania?
Łatwość przestymulowania?
Wysoka wrażliwość.
Znacie te tematykę? Może Wy albo ktoś z Waszego otoczenia taki jest? Chętnie posłucham Waszych doświadczeń w tym temacie.
Czy wiecie jak mądrze wesprzeć rozwój dziecka o wysokiej wrażliwości? Macie podejrzenia, że Wasze dziecko przejawia cechy dziecka wysoko wrażliwego? Warto przeczytać tę książkę i zgłębić bardziej temat.
Mimo, że jestem psychologiem dziecięcym to moje pierwsze takie głębsze zetknięcie z tą tematyką. Czytałam do tej pory jedynie wiele artykułów. Ale uważam, że ta publikacja to taka podstawa, którą powinien mieć każdy rodzic zastanawiający się czy jego dziecko może być wysoko wrażliwe. Bardzo polecam te publikacje również pedagogom i psychologom pracującym z dziećmi, warto mieć podstawy by móc szybciej zareagować i naprowadzić rodziców na właściwy tor wysokiej wrażliwości.

Dużo emocji?

• Top Priority
  • Poradnik
  • .2023
  • Książka

Dodaj cytat z książki Dziecko wysoko wrażliwe. Jak je mądrze wychować i wspierać