Spójrz na mnie

2023-09-01

Agnieszka Czyżycka @czyzyckaagnieszka_autorka
"Spójrz na mnie"
@wydawnictworeplika

* "Zranione serce bolało o wiele mocniej niż poturbowane i posiniaczone ciało."

* "Przeszłość zrobiła swoje. Często przejmowała nad nią kontrolę. Była niczym ogromną chmura gradowa. Niszczyła wszystko, co znajdowało się w pobliżu."

* "Ale są takie rany, które nigdy się nie zagoją, i ślad po nich zostanie do końca życia."

Poznamy Jagodę i Adama, tych dwoje łączy jedno miłość. Lecz czy to co ma dla nich los, oni są w stanie przetrwać? Czy ta miłość wystarczy?

Fabuła jest jak dzika róża, piękna na zewnątrz, lecz raniąca od środka. Kwitnie cudownie, ale z każdą chwilą kolce boleśnie wbijają się w skórę raniąc. Momentami wręcz otwierają stare zabliźnione rany, które na nowo zaczynają się otwierać.

Akcja jest niczym spokojny spacer wśród kwiatów na łące, które poruszają się zgodnie z wiatrem, raz mocniej, raz lekko. I to dzięki niemu jest wręcz idealnie, niezbyt szybko i nie za wolno.

Bohaterowie są wykreowani z krwi i kości. Oni wręcz zdobywają serce. Chociaż nie zawsze ich rozumiemy, to jednak wspieramy, przeżywamy i cierpimy razem z nimi. Pod względem psychologicznym ta historia jest cudowna. Każdy z bohaterów ma swoje ja, swój charakter i podejście do życia. Przemyślenia i rozterki. Najbardziej zżyłam się z Jagodą, bo jest mi do niej bliżej przez to co sama w życiu przeszła, miałyśmy podobną tragedię.

Opisy budzą emocje, bo emocje to opisy! To dzięki nim zżyłam się z bohaterami, to dzięki nim mogłam wyobrazić sobie to co działo się w ich głowach i w życiu.

Emocje są, były i będą ze mną jeszcze długo. Ta historia to bomba emocjonalna i to tych emocji, które wylewają się z kartek. To wewnętrzny ból i łzy na zewnątrz płynące po policzkach. To wewnętrzna złość i chęć rzucenia książką. Ta historia to emocjonalna bomba.

Autorka stworzyła historię, którą się żyje, która się przeżywa na każdej stronie. A do tego lekki styl sprawia, że mimo bólu przez książkę się płynie.

Perun czuł się zagubiony w emocjach. Lecz poleca tym, którzy te emocje uwielbiają!

Podsumowując "Spójrz na mnie" to historia o walce z samym sobą, tym co ważne i ważniejsze. To starcie z przeszłością, teraźniejszością. To pokazanie swoich leków.
To historia o przyjaźni, miłości i trudnych tematach. To książka, która się przeżywa, nie czyta. 💔

Czekamy na kolejny tom 🥺

* "Każdego dnia, kiedy spoglądała w lustro, czuła do siebie ogromny wstręt. Nienawiść była tak silna, że karała się, zadając sobie także ból fizyczny. Raniła się. Najbardziej jednak cierpiało serce."
* "Widać jednak, że na ból i cierpienie nie można się przygotować, nawet jeśli żyje się z nim od lat."

Agnieszka Czyżycka @czyzyckaagnieszka_autorka
"Spójrz na mnie"
@wydawnictworeplika

* "Zranione serce bolało o wiele mocniej niż poturbowane i posiniaczone ciało."

* "Ale są takie rany, które nigdy się nie zagoją, i ślad...

"Spójrz na mnie" to historia, w której przeplata się radość, złość, miłość i nienawiść. Emocje i uczucia, jakich doświadczają bohaterowie, są niezwykle silne i skrajne. Stale towarzyszą nam smutek, ból, łzy, a nawet leciutki uśmiech. Książka okazała się bardzo angażująca.

Czy byliście kiedykolwiek w takiej sytuacji, gdzie złość i negatywne emocje powodowały u Was totalne zaślepienie? Nie potrafiliście się porozumieć z ukochaną osobą? Tak zachowują się Jagoda i Adam. Ciężko zrozumieć ich wzajemną walkę, brak rozmowy i krzyki. A przecież tak po prawdzie to się kochają.

"Wyrzuciła wszystko do kosza. Szkoda, że nie można tak również zrobić ze złamanym sercem i wspomnieniami, które nosi się w duszy."

Zdecydowanie bardziej polubiłam Jagodę. Mimo iż sprawia wrażenie zagubionej, rozbitej, zniszczonej, a nawet naiwnej kobiety. Ale po tym, co ją spotkało, nie sposób jej nie współczuć i rozumieć zachowania. Tli się w niej jeszcze iskra nadziei na szczęście. Inna rzecz miała się, jeśli chodzi o Adama. Jego zazdrość i zranione męskie ego były nie na miejscu. Jak to często bywa, każde z nich ma swoje racje, ale i popełnione błędy na koncie. Za to jego brat... fajny facet, który robił, co mógł, by wspierać oboje.

"Znowu ogarnęło ją uczucie bezradności. Każdy dzień był dla niej walką. Sama na środku ringu z przeciwnościami losu. Strach nie opuszczał jej nawet przez moment."

Agnieszka Czyżycka podejmuje wiele trudnych tematów. Jest to przemoc domowa, strach o swoje życie i przyszłość, zaburzenia odżywiania czy waga szczerej rozmowy. Znalazło się też miejsce na skrywane tajemnice, poświęcenie, egoizm, manipulacje i niespełnione marzenia.

Uażam, że można było nieco skrócić tę historię. Za dużo tu powtórzeń podobnych scen, przemyśleń itp. W zamian oczekiwałabym pogłebienia wątku wypadku Adama. Z kolei zakończenie książki mocno mnie zaskoczyło. Przyznam, iż nie tego się spodziewałam. Autorka pozostawia nas w zawieszeniu i niepewnością, szykując kontynuację losów bohaterów.

"Spójrz na mnie" to pełna emocji i wzruszeń powieść o stracie, tęsknocie, miłości i burzy uczuć. To historia o trudnej sztuce wybaczania. To debiut, na który warto zwrócić uwagę.

Rewelacyjna książka. A przeczytałam ich juz wiele. Lubię czytać książki polskich autorek o polskich realiach. I taka jest ta ksiazka. W tej pozycji jest wszystko - radość, miłość, złość i nienawiść. Polecam wszystkim i z niecierpliwością czekam na kontynuację!

Tytuł: Spójrz na mnie
Autor : Agnieszka Czyżycka
Wydawnictwo Replika
Data premiery : 01.09.2023r
Recenzja dodana w ramach udziału w booktour.

Opis książki:
Nie wiem, co było gorsze – życie bez ciebie czy życie ze świadomością,
że przez siedem lat byłaś w piekle, a ja nie mogłem ci pomóc.

Jagoda musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu: zrezygnować z miłości. Bez słowa wyjechała z ukochanego Krakowa, zostawiając w nim swojego chłopaka – Adama. Wiedziała, że go rani, ale nie mogła zdradzić mu powodu swojej ucieczki.
Nie przewidziała tragedii, jaka go spotka. W tym samym dniu, kiedy ona opuszczała rodzinne miasto, Adam miał poważny wypadek samochodowy, który przekreślił jego szansę na dalszą karierę piłkarza.
Po siedmiu latach Jagoda wraca do Krakowa. Nosi w sercu wiele ran. Ma za sobą bolesną, tajemniczą przeszłość i ciężkie przeżycia, nie jest już tamtą młodą dziewczyną. Ale jedno w niej się nie zmieniło: wciąż kocha Adama.
Dlatego z rozpaczą przyjmuje do wiadomości, że mężczyzna, który kiedyś szaleńczo ją kochał, teraz jej nienawidzi. Daje jej jasno do zrozumienia, że jest szczęśliwy z inną kobietą i szykuje się do ślubu. Prawda wygląda jednak zupełnie inaczej…

"- Szukasz czegoś w moich oczach? - zapytał. Przyglądała mu się zdecydowanie zbyt długo, inaczej nie zadałby takiego pytania. Zawstydzona uniosła głowę, szukając odpowiedzi w gwiazdach, które migotały na granatowym niebie.
- No i co, dostrzegłaś w nich coś?
- Szukam miłości, ale nie wiem, czy ją znajdę. Ukrywa się chyba gdzieś głęboko i się mnie boi."

Ten debiut autorki zaowocował piękną historią, którą czyta się z zapartym tchem.
Autorka umiejętnie prowadzi czytelnika przez fabułę, a emocje przekazywane przez bohaterów są jak najbardziej autentyczne.
Jagoda zostawiając chłopka 7 lat temu i wyjeżdżając bez słowa wyjaśnienia miała swoje powody. Teraz wróciła i chce wszystko wyjaśnić, mimo wielu bólu i ran jedno pozostało nie zmienione, jej uczucia do Adama - jej byłego chłopaka.
Czy mężczyzna będzie chciał rozmawiać z Jagodą, kiedy teraz jest szczęśliwy z inną kobietą?
Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?
Polecam Wam bardzo gorąco ten debiut! 🥰 Uwierzcie jest warty zarwanej nocki.
#wspierampolskichautorów
Dziękuję za możliwość wzięcia udziału w booktour. 💜
A Tobie droga autorko życzę jeszcze wielu sukcesów i wiernych czytelników oraz do zobaczenia przy kolejnej Twojej premierze.💜
#książkoweimpresje

Tytuł: Spójrz na mnie
Autor : Agnieszka Czyżycka
Wydawnictwo Replika
Data premiery : 01.09.2023r
Recenzja dodana w ramach udziału w booktour.

Opis książki:
Nie wiem, co było gorsze – życie bez ciebie czy życie ze świadomością,
że przez siedem lat byłaś w piekle, a ja nie mogłem ci pomóc.

Bardzo podobało mi się to jak autorka poprowadziła tę historię. Emocje pomiędzy bohaterami były tak skrajne i silne, że czytałam z zapartym tchem. Każdy rozdział dawał mi nowe wskazówki, które później ułożyły się w całość.

Ja dla tej książki zarwałam nockę. Musiałam się wszystkiego dowiedzieć!

Książka jest napisana przyjemnym stylem. Narracja trzecioosobowa idealnie oddała uczucia bohaterów i pozwoliła mi się lepiej wczuć się w ich sytuację.

Zakończenie bardzo mi się podobało. Uważam, że bohaterowie podjęli słuszne decyzje. Jestem ciekawa jak potoczą się ich losy w kolejnej części!

Ja dla tej książki zarwałam nockę. Musiałam się wszystkiego dowiedzieć!

Książka jest napisana przyjemnym stylem. Narracja trzecioosobowa idealnie...

Książka Pani Agnieszki Czyżyckiej "Spójrz na mnie" stanowiła dla mnie najczystszą w swym rodzaju 'podróż emocjonalną" - oferując przekrój dogłębnych odczuć, aż po ból, smutek, łzy i delikatny uśmiech. Nie była to lekka podróż - wraz z bohaterami odczuwałam ich rozdarcie i taki sam ból, chcąc zmienić bieg wydarzeń i cofnąć czas. Z drugiej strony to ciągłe napięcie emocjonalne nie pozwalało odłożyć mi książki na bok. 😫💗

Podejmowane w książce trudne tematy jak np. przemoc domowa, strach o swoje życie/ przyszłość, cierpienie w ramach najwyższej miłości - pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy i dotrzeć do najbardziej czułych punktów, podnosząc poziom naszej empatii do niezwykle wysokiego poziomu. 🥰

Niesamowita kompozycja dla wrażliwych i emocjonalnych duszyczek, które pragną zatopić się w otchłani bezgranicznej miłości, ale także silnego rozdarcia życiowego. Polecam z całego serca! 💗

Książka rewelacja , to historia Jagody, dziewczyny która rezygnuje z miłości i wyjeżdża z Krakowa, lecz wraca po 7 latach. Już nie jest tą samą dziewczyną, ale jej serce nadal kocha Adama..Zrozpaczona przyjmuje do wiadomości że on kocha inną kobietę, a ją nienawidzi. Prawda wygląda zupełnie inaczej. Książka petarda, rewelacja, emanuje mnóstwem emocji, bohaterowie są tak prawdziwi, że wydawało by się że są naszymi znajomymi. Czekam z na następną część od pisarki. @Agnieszka Czyzycka bardzo dziękuję za tę cudowną książkę i czekam na więcej, a wszystkim polecam

Jagoda po siedmiu latach wraca do swojego rodzinnego miasta. Siedem lat temu porzuciła swojego narzeczonego Adama, jego rodzinę oraz znajomych i zniknęła bez słowa pożegnania. Teraz wraca i chce wytłumaczyć swoje dziwne zachowanie. Niestety te lata, w których jej nie było zmieniły bardzo wiele. Jej ukochany ma inną wybrankę Dianę- wydaje się, że są szczęśliwi. Sebastian - brat Adama jest już po rozwodzie i wcale nie jest zaskoczony powrotem Jagody.
Jagoda próbuje zbliżyć się do Adama i wszystko mu wytłumaczyć- nie liczy, że wrócą do siebie ale pragnie jedynie żeby jej wybaczył. Oczywiście nie jest to takie proste ponieważ Adam wciąż pamięta tamtą chwilę gdy jego jedyna wielka miłość zniknęła. Zawsze wydawało mu się, że są sobie pisani, że łączy ich naprawdę wielka, czysta, prawdziwa miłość - jak bardzo się mylił. Nie zdaje sobie tylko sprawy czym było podyktowane zachowanie ukochanej i że to jego tak naprawdę chciała chronić.
Los jednak chce żeby tych dwoje znowu było razem i splata ich drogi. Jagoda zostaje przyjęta do pracy do tej samej firmy co pracuje Adam , a gdyby jeszcze tego było mało to trafia do jego biura i tam ma mieć swoje miejsce pracy. Na początku Adam pała do niej agresją i robi wszystko żeby jej udowodnić, że jest szczęśliwy z Dianą. Prawda jest zupełnie inna. Diana totalnie różni się od jego "Gumisia" jak zwykł nazywać Jagodę. Jest skupiona wyłącznie na sobie, interesują ją tylko pieniądze, dobra materialne i to, żeby mieć dobrze ustawionego męża. Gdy dowiaduje się, że wielka miłość Adama wróciła, robi się jeszcze bardziej wyrachowana. Posuwa się do takich zachowań, które w konsekwencji doprowadzają do tego, że Adam wyrzuca ją z domu.
Jagoda tymczasem stara się dotrzeć do Adama i wytłumaczyć mu powody swojego zniknięcia siedem lat temu. Przekazuje mu listy, które pisała do niego podczas nieobecności, w których tłumaczy swoje niezrozumiałe dla nikogo decyzje. Nie chcę rozwijać tego wątku ponieważ zdradziłabym całą fabułę. Na pewno tym dwojgu będzie bardzo trudno do siebie dotrzeć ponieważ złamane serca są mocniejsze i przemawia głównie przez Adama złość i wściekłość. Nie dopuszcza do siebie logicznych argumentów i nie chce wysłuchać w spokoju tego co ma mu do powiedzenia Jagoda. Dopiero gdy biedna mdleje w biurze i trafia do szpitala po rozmowie z babcią i mamą postanawia dać jej szansę i ją wysłuchać. Dzięki temu wracają wspomnieniami do wspólnych, szczęśliwych chwil,. Do tego wszystkiego, co razem przeszli, jak planowali wspólną przyszłość. Niestety nie trwa to długo ponieważ na jaw wychodzą kolejne sekrety z tamtych lat. Adam znowu czuje się oszukany przez najbliższych, zrywa kontakt z bratem wyrzucając go za drzwi.
Czy tych dwoje porozumie się i uda im się wrócić do tego co było? Wydaje się, że to niemożliwe bo za dużo uraz w sobie noszą. Ona poturbowana przez życie rodzinne, która wlecze się za nią latami. Nie potrafi zapomnieć o tym co było i czego doświadczyła, tym samym nie potrafi w pełni zbliżyć się do Adama i otworzyć przed nim. On z kolei cały czas żyje przeszłością i bólem, który czuł gdy Jagoda go opuściła. Pielęgnuje te uczucia jakby miały mu w czymś pomóc a jest przecież odwrotnie. To ten gniew nie pozwala mu racjonalnie myśleć i słuchać swoich bliskich, którzy jedyne czego chcą to żeby tych dwoje znowu było razem bo przecież się dalej kochają mimo, że zaprzeczają temu. Nie chcą być znowu zranieni ale tym samym skazują się na nieszczęście. Zamiast wysłuchać się nawzajem w spokoju, przegadać wszystko co było złe i dać sobie szansę, to skupiają się na tym żeby nawzajem coś sobie udowodnić.
Powieść naprawdę wciąga i mimo monotematyczności nie nudzi. Autorka w tak doskonały sposób pokazuje jak dwoje ludzi zaślepionych swoją złością nie potrafi się porozumieć i być ze sobą mimo, iż się kochają. Walczą ze sobą jak dwoje obcych sobie ludzi. Nie chcą rozmawiać tylko krzyczą na siebie.
Czytając tę książkę zastanawiałam się jak dwoje ludzi, którzy kiedyś tak mocno się kochali nagle nie potrafi się porozumieć. Negatywne emocje przysłaniają im prawdziwe uczucie. Samo zakończenie zaskakuje. Byłam wręcz pewna, że to jedna z tych książek, które zakończą się happy endem. Jak bardzo się myliłam. Zamknęłam książkę i pozostałam w zawieszeniu. Jakie było było moje zdziwienie, że jest to koniec tomu pierwszego i tak naprawdę nie wiem co będzie z Jagodą i Adamem....Czytelnik zostaje z jedną, wielką niewiadomą i domysłami czy ci dwoje zdołają się porozumieć i znowu być ze sobą..

"Spójrz na mnie" to debiut Agnieszki. Nie zawiodłam się na niczym (chociaż bohaterowie mnie czasem wkurzali 😅)
Historia Jagody i Adama gra tutaj główną rolę, ale mamy też bardzo ważny problem przemocy domowej.
Dla mnie ich relacja jest taka codzienna i prawdziwa. Przecież w życiu nie zawsze jest kolorowo i autorka bardzo dobrze to podkreśla. Wplotla w to wszystko wiele strasznych rzeczy, z którymi ludzie się mierzą. Stawialam na uroczy romans, a to była ciężka przeprawa przez nienawiść, tęsknote i miłość tych dwojga.
Mimo całej tej negatywnej otoczki czekałam na szczęśliwy koniec, ale nie... BO SZYKUJE SIĘ DRUGI TOM TEGO CUDA.

To nie tylko opowieść o miłości, ale także o stracie i traumie. O przyjaźni i rodzinie, która powinna być wsparciem, a nie ciężarem.

Jagoda i Adam byli kiedyś kochająca się parą.
Pewnego dnia dziewczyna musiała się z nim rozstać.
Zostawiała, go bez zbędnych słów wyjaśnienia wyprowadzając, się z Krakowa.
Niestety w dniu ich rozstania Adam ulega poważnemu wypadkowi, który przekreśli jego karierę.
Po latach Jagoda postanawia wrócić do rodzinnego Karkowa.
Jej serce ciągle jest, przy Adamie jednak on ułożył, już sobie życie na nowo i planuje ślub.
Jednak czy to prawda, że już nic nie czuję do Jagody ?

Spójrz na mnie- Jest to powieść, w której nie zabraknie nam sporej dawki emocji oraz wrażeń. Świetnie uchwycone emocje bohaterów czytelnik może odczuć z każdą przeczytaną. Styl autorki jest wciągający, a zarazem trzymający czytelnika w napięciu, dzięki czemu książkę możemy przeczytać w mgnieniu oka. Autorka ukazała ważne aspekty, które w dużej mierze wpływają na nasze życie oraz ukształtowanie charakteru. Historia pokazuje nam, że warto walczyć i mieć nadzieję na lepsze jutro.

Jagoda i Adam byli kiedyś kochająca się parą.
Pewnego dnia dziewczyna musiała się z nim rozstać.
Zostawiała, go bez zbędnych słów wyjaśnienia wyprowadzając, się z Krakowa.
Po latach Jagoda postanawia wrócić do rodzinnego Karkowa.
Jej serce ciągle jest, przy Adamie jednak on ułożył,...

• Obyczajowe
  • Romans