Cipher

2020-11-01

Historia drastyczna. Ale opowiedziana beznadziejnie. Nie pokecam

Historia drastyczna. Ale opowiedziana beznadziejnie. Nie pokecam

Jednak rozczarowanie.
Bardzo nierówna treść. Miałam momenty, że wręcz zapominałam o bożym świecie, jednak finalnie więcej było tych przynudawych. Ogólnie dla mnie za dużo z życia FBI. Zabrakło mi też bohatera, którego bym polubiła. Ponieważ nie polubiłam nikogo z tej dziwnej ekipy. A morderca? Niby oryginalny, ale jakiś taki miałki. No i takie to wszystko właśnie jest w tej książce. Niby akcja jest, niby coś oryginalnego, ale jednak wieje nudą. No ten koniec. Nie, nie i jeszcze raz nie.

Jednak rozczarowanie.

Naprawdę bardzo przyzwoita i przyjemna książka. Trzyma w napięciu, aż ma się chęć sięgnięcia po kolejne części.

Plus za fabułę, zaplanowanie zdarzeń. Czego mi zabrakło w tej książce? Nie wiem, jaką była pora roku, jak wyglądają pomieszczenia, w których dzieje się akcja. Książkę szybko się czyta, bo zawiera w 90% tylko dialogi

Tylko Nina Guerrera, agentka specjalna FBI zwana Wojowniczką może powstrzymać psychopatycznego mordercę, wybrańca rasy ludzkiej, który ma obsesję na jej punkcie. Latynoska, którą osobiście upokorzył postanawia stanąć oko w oko z potworem na oczach całego świata. Cipher, bo on jest obsesyjnym prześladowcą powieści był synem wizjonera rasy ludzkiej. Ten genetycznie uprzywilejowany morderca zabijał niewinne, młode dziewczyny, a na miejscu zbrodni zostawiał krótkie wiadomości. Zmuszając agentów do rozwikłania zagadek. Ciekawostką jest fakt, iż w ekranizacji tego thrillera rolę Niny zagra Jennifer Lopez.

📖🐲
No więc zacznę od szczegółów, ale dla mnie szalenie istotnych. Jak mnie wkurzają złe tłumaczenia w książkach, to nie macie pojęcia. A tu zaraz na początku wyskakuje asystentka dyrektora... Shawna Jackson to FBI Executive Assistant Director i jest to trzeci najwyższy stopień w FBI, funkcja kierownicza, a nie asystencka. Poza tym z kontekstu na str. 35 w wydaniu papierowym jasno wynika, że to nie może być "asystentka" dyrektora, skoro ma wpływ na dalsze losy agenta, który się skompromitował. GRRRRR. Dopiero w drugiej części książki jest już tłumaczenie wicedyrektor FBI, więc może po prostu redakcja tego nie wychwyciła. Jest zresztą więcej miejsc, gdzie brakuje czasownika np. albo jest powtórzone dwa razy to samo słowo.

Co do samej historii to mnie podobała się bardzo, książka mnie wciągnęła i trzymała w napięciu i chętnie do niej wracałam. Moim zdaniem czuć, że opis pracy FBI przedstawiono wiarygodnie i że autorką jest osoba, która już to kiedyś robiła. Dużo miejsca poświęcono poznawaniu przestępcy i wszystkie jego motywy są klarownie wyjaśnione i omówione. Fajny jest też opis wpływu internetu na dochodzenie i tego, jak detektywi amatorzy mogą utrudnić pracę profesjonalistom. Mam nadzieję, że kolejne tomy z tej serii też zostaną w Polsce wydane (ale, że redakcja popracuje nad nimi lepiej),bo zdecydowanie pierwszy tom zrobił na mnie dobre wrażenie.

📖🐲

„Natknąłem się już wcześniej na tego rodzaju urojenia. Tu nie chodzi o morderstwo. To obsesja. A zabójca dopiero się rozkręca.

Będący pseudonimem mordercy „Cipher” oznacza szyfr. Twoje nazwisko, Guerrera – wojowniczkę. To właśnie je zdecydowałaś się przybrać, kiedy usamodzielniłaś się w wieku siedemnastu lat przed obliczem Sądu. Poprzednie – Nadzieja – nie do końca Ci odpowiadało, jako że Twoje życie, wówczas gdy nie mogłaś jeszcze o nim decydować, było jej całkowicie pozbawione. Jako miesięczne niemowlę pozostawiona w kontenerze na śmieci i odnaleziona tylko po to, aby tułać się od jednego domu zastępczego do kolejnego. W ostatnim z nich przypadła Ci w udziale przemoc, skutkiem której była brzemienna w konsekwencje ucieczka z posiadłości przybranych rodziców. Zostałaś porwana, okaleczona, brutalnie pobita i zgwałcona. Sprawcy, któremu wymknęłaś się przez zupełny przypadek, nigdy nie odnaleziono, a Ty zdecydowałaś, że od tej pory nikt nigdy nie będzie już decydował o Twoim życiu. Lub śmierci. Po upływie prawie dziesięciu lat od tamtych bolesnych wydarzeń, zostajesz agentem FBI – choć niektórzy patrzyli na to co najmniej sceptycznie. W jaki sposób kobieta o tak mrocznej przeszłości miałaby pracować pod przykrywką, rozwiązując najtrudniejsze z kryminalnych spraw? Radzisz sobie jednak doskonale, w końcu mając wszystko pod kontrolą. Sprawiasz, że przestępcy podobni temu, który Cię skrzywdził, trafiają dokładnie tam gdzie ich miejsce. Wszystko to jednak do czasu pewnego incydentu, prowadzącego Cię wprost w otchłań najczarniejszych z czarnych wspomnień z minionych lat…

„Po latach poszukiwań myślałem, że już nigdy nie odzyskam nadziei. Ale dzisiaj wszystko się zmieniło. Teraz nazywa siebie wojowniczką, ale dla mnie zawsze będzie… tą, która uciekła.”

Z pozoru niewiele znaczący wypadek – biegniesz przez las i żądny przygód młokos usiłuje Cię napaść. Lata treningów i praca dla FBI nauczyły Cię jednak doskonale zachowywać się w takich sytuacjach. Twoje odpowiadające posiadanemu nazwisku rozprawienie się z nastolatkiem zostaje sfilmowane z ukrycia i staje się viralem. Filmik ogląda również ten, który przez dziesięć długich lat na Ciebie czekał – Twój niedoszły morderca. Wyzwalający impuls w postaci przypadkowego wideo każe mu zaatakować ponownie. Zabija dziewczynę, która do złudzenia przypomina młodszą wersję Ciebie, a przy jej ciele pozostawia mroczną wiadomość, upewniając się, że dotrze do odpowiedniej osoby, skutkiem czego zostaniesz przydzielona do sprawy. Rozpoczyna się polowanie, polowanie obustronne – i nie wiadomo czy to Ty bardziej chcesz schwytać mordercę, który nie próżnował od czasu zgubienia Twojego tropu po zmianie nazwiska, czy Ty jego… Odliczanie do śmierci kolejnych dziewczyn trwa jednak coraz krócej, a zabójca staje się coraz bardziej zuchwały.

„Podsyca rywalizację. Zainteresowanie społeczeństwa napędza jego działanie. Jest na ustach wszystkich.”

Radziłaś sobie już z wieloma typami przestępców – lecz nigdy nie miałaś do czynienia z arcyinteligentnym kameleonem. Przy ciele każdej z zamordowanych nastolatek znajdują się pisanymi różnymi formami skomplikowanych szyfrów wskazówki, których rozwiązanie prowadzi do kolejnego trupa… Na miejscach zbrodni w oczach kamer raz widziany jest utykający staruszek, raz Latynos, raz biały, rosły motocyklista o ciele pokrytym mnogością tatuaży. Choć sam mord pozostaje taki sam, zmieniają się nie tylko ofiary – ale i ich sprawca. Potrafiący zniknąć w przeciągu kilku sekund i transformujący aparycję o wiele szybciej niż rękawiczki, dzięki którym nie pozostawia żadnych śladów. Przewidujący każdą okoliczność, zawsze mający plan awaryjny i wyprzedzający najbardziej tęgie głowy z FBI nie o krok - lecz o trzy kroki. Prawdą pozostaje jednak fakt, że wszystkie te kobiety to dla niego jedynie marna namiastka pierwszej ofiary. Jedynej, która mu uciekła. Tej, której pragnął. Ciebie.

„Kolejne ciało. Kolejny kontener. Kolejna zaszyfrowana wiadomość. Do niej.”

Wstąpiłaś w szeregi FBI po to, aby psychopaci tacy jak Cipher nie chodzili już wolno po ulicach. Czy jednak w ostatecznym, najtrudniejszym szachowym pojedynku, gdy do głosu dojdą echa minionych traum, będziesz potrafiła wykorzystać wszystkie nabyte umiejętności i zaplanować ruchy kolejnych pionków w odpowiednim czasie? Co prawda masz teraz coś, czego nie miałaś nigdy wcześniej w swoim życiu – wsparcie i zaufanie zespołu. Czy jednak ktokolwiek mógłby wygrać rozgrywkę z nadludzko silnym i piekielnie inteligentnym mordercą? Wszakże i w udziale największego z wojowników jest czasem przegrana… Zabójca doskonały, ścigający swoją upragnioną ofiarę. Zdeterminowana i pełna wściekłości ofiara, która marzy jedynie o słusznej zemście na zabójcy. Myśliwy polujący na zwierzynę oraz zwierzyna polująca na myśliwego. Które z nich zwycięży? Szach i…

„Jeszcze nie, moja mała Wojowniczko, jeszcze nie. Ale już niedługo. Znowu będziesz należeć do mnie.”

Jako zapalona fanka (żeby nie napisać: psychofanka) serialu Dexter, który pomimo posiadania aż 106 odcinków o klasycznej długości, obejrzałam co najmniej kilkukrotnie, niemalże zakochując się w perfekcyjnym i budzącym sympatię psychopatycznym mordercy; podczas lektury „Ciphera” czułam się jakbym oglądała jeden z epizodów – i to zdecydowanie z tych najlepszych. Najbardziej angażujących, dynamicznych – takich, których poznawania nie przerwałabym nawet, gdyby sam grający główną rolę aktor zapukał moich drzwi (co zapewne byłoby zresztą oznaką posiadania resztek instynktu samozachowawczego 😉). Już od pierwszych stron byłam święcie przekonana, iż Isabella Maldonado musiała mieć kiedyś styczność z FBI i bynajmniej nie tkwiłam w błędzie – pracowała jako agent. Doskonała znajomość tematu spowodowała, że wykreowanej przez nią w sposób perfekcyjnie porywający fabule po prostu nie można nic zarzucić. Praca tych tajnych jednostek zawsze zresztą w dużym stopniu mnie fascynowała, zatem z dużym zapałem pochłaniałam kolejne strony, obserwując śledztwo z lotu ptaka (sępa?). W recenzowanym thrillerze znalazłam dokładnie to co sprawia, że ten gatunek jest mi najbliższy – niesamowitą wręcz dynamikę, zagadki, podrzucane w niewielkich częściach tropy, angażujące do pracy wszystkie szare komórki (które jeszcze mi pozostały). Wykreowanie postaci ponadprzeciętnie inteligentnego zabójcy-kameleona, z którego perspektywy zostało zresztą napisanych kilka rozdziałów, stało się dla mnie kusząco czarną wisienką na niesamowicie smacznym torcie (choć stronię od tego rodzaju ciast – i od wiśni również; skądinąd średnio trafione to porównanie!),którego wykonanie z czystym (mrocznym? brudnym?) sumieniem mogę ocenić maksymalną ilością punktów – 10/10. Witam „Szyfr” w tegorocznym top10.

Lektura „Ciphera” uzmysłowiła mi także, że wydawnictwo Świat Książki nie wydało jeszcze thrillera, który nie przypadłby mi do gustu. Tym bardziej ubolewam nad tym, że w mediach są one właściwie niezbyt promowane; przyjmuję za punkt honoru, aby to zmienić. 😉
instagram.com/thrillerly

Tych bredni nie da się czytać! Gdybym napisał, że to poziom średnio rozwiniętej ameby, mógłbym obrazić amebę.

Miałem ambitny plan doczytać te bzdury do końca, jednak "inteligencja" wspaniałej (oczywiście latynoskiej) funkcjonariuszki FBI oraz współpracujących z nią kolegów mnie poraziła.

Doszedłem zatem do wniosku, że szkoda się męczyć, jest tyle wartościowych książek, a miejsce chłamu jest na śmietniku.

Z thrillerami do czynienia mam na co dzień. Dosłownie mogłabym je pochłaniać na tony, ewentualnie przeplatając fantastyką, ale to zdecydowanie dreszczowce są tymi książkami, po które sięgam najczęściej, a jeszcze jak mają wątek kryminalny, to już w ogóle jestem kupiona. Dlatego właśnie w moje ręce wpadł "Cipher".

Swoją drogą, coraz więcej tytułów u nas nie jest tłumaczonych i osobiście uważam to za błąd. Owszem, są takie, których nie powinno się w żaden sposób spolszczać, ale taki jak "Cipher"? Już bez przesady.

Ale do celu. Poznajemy główną bohaterkę, dwudziestosiedmioletnią Ninę, która w wieku szesnastu lat umknęła seryjnemu mordercy. I teraz, po tylu latach staje się ponownie jego celem, bo ktoś postanowił, że udostępni nagranie w sieci, na którym widać jej walkę z mordercą. Czyżby jego ego nie mogło tego unieść? I czy tym razem uda się również uniknąć śmierci i przy tym zakończyć tę sprawę?

Autorka jest agentką FBI, co już samo w sobie jest plusem, bo zna smaczki z tej pracy, a w fabułę wplotła właśnie śledztwo prowadzone przez FBI. W pewnym momencie miałam wrażenie jak by nie do końca zaplanowała to, co chce umieścić w książce i szła na żywioł, tak jak by ta sprawa faktycznie mogła wyglądać. Czy siedziała w fotelu, pozwalała wyobraźni popłynąć i później spisywała to, co jej podpowiedział umysł? Tak naprawdę to, jak mogłoby to wszystko w rzeczywistości wyglądać? A może to zlepek już poprowadzonych wcześniej przez nią spraw? Mam nadzieję, że kiedyś będę miała okazję zadać jej te pytania.

W każdym razie, ta książka to faktycznie rasowy thriller, pełen nieoczywistych zwrotów akcji i wcale nie czuć żeby były wymuszone żeby kręcić czytelnikiem w kółko jak marionetką. To wszystko wygląda aż nazbyt naturalnie i ciężko się od niej oderwać. Sama akcja mknie tak szybko, że te lekko ponad trzysta pięćdziesiąt stron leci dosłownie na jedno podejście. Ba, nie ma czasu na wypicie herbaty, bo wtedy w klatce piersiowej rośnie uczucie ciekawości tak bardzo, że nie jest potrzebny sen, potrzebne są odpowiedzi.

Maldonado tuż obok innych naziwsk, jak np. Dugoni od dziś będzie na mojej liście pisarzy, po których książki sięgam w ciemno, nie mam absolutnie nic do zarzucenia tej powieści. No, może poza kilkoma małymi błędami typu brak przecinka!

Książkę otrzymałam z klubu recenzenta portalu NaKanapie.pl

Swoją drogą, coraz więcej tytułów u nas nie jest...

Agenta specjalna Nina Guerrera zostaje napadnięta podczas joggingu. Udaremnia napad, który przypadkowo zostaje sfilmowany i wrzucony do internetu. Staje się sławna. Okazuje się jednak, że ktoś jej szuka i dzięki temu filmikowi będzie mógł ją namierzyć. Nina podejmie się wymagającego śledztwa. Kim jest morderca, który zacznie prześladować Ninę? Jakie wydarzenia z przeszłości agentki zostaną wyciągnięte na światło dzienne?

Ciąg dalszy recenzji na:

• Filia 9