If the shoe fits. Zanim wybije północ

Okładka książki If the shoe fits. Zanim wybije północ Julie Murphy
Okładka książki If the shoe fits. Zanim wybije północ
Julie Murphy Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Meant to Be (tom 1) Seria: Yay! literatura obyczajowa, romans
Meant to Be (tom 1)
Yay!
If the Shoe Fits
Wydawnictwo Olesiejuk
2023-07-12
2023-07-12
2021-08-03
Young Adult

Okładka książki A Merry Little Meet Cute. Prawie jak w świątecznym filmie Julie Murphy, Sierra Simone
A Merry Little... Julie Murphy, Sierr...
Okładka książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley
Wampiry nie st... Samira Ahmed, Dhoni...

Jeśli pantofelek nie pasuje, czas zaprojektować własny
Nieznajomy może okazać się miłością życiem, przeznaczenie może być prawdziwe
Cindy uwielbia modę, szczególnie buty. Bo z ubraniami na pewien problem, nie wszędzie znajdzie tak szeroki wybór strojów XXL, ale buty to już inna bajka. Bo rzeczywiście buty to pewnego rodzaju bajka.
Ale życie nie zawsze jest bajkowe. Choć ukończyła szkodę mody dziewczyna nie ma perspektyw pracy w zawodzie, więc jest nianią przyrodniego rodzeństwa. Jej macocha jest producentką randkowego reality-show. Polega on na tym, że dwadzieścia cztery kobiety biorę udział w programie wraz z jedbym mężczyznąą. A gdy zwalania się miejsce Cindy postanawia wziąć w tym udział.
Czy w takim programie można znaleźć uczucie? Najpierw trzeba będzie zrobić wszystko, żeby przetrwać i nie skończyć ze złamanym sercem.
Piękna historia. Piękna okładka, nowa werdja kopciuszka – jest ich tyle, a nadal się nie nudzą i dają radę zaciekawić. Moda i program randkowy, tego jeszcze nie było i jest to bardzo ciekawe. Romantyczne i uczuciowe, a do tego lekki styl pisania i świetna główna bohaterka.

Jeśli pantofelek nie pasuje, czas zaprojektować własny
Nieznajomy może okazać się miłością życiem, przeznaczenie może być prawdziwe
Ale życie nie zawsze jest bajkowe. Choć...

Bardzo przyjemny retelling Kopciuszka, gdzie najciekawsze okazuje się takie opisanie sytuacji gdzie macocha i siostry są wsparciem a nie problemem.

Skończyłam, było fajnie, ale czuję, że ta książka miała większy potencjał. Czuję niedosyt.

Trochę się zawiodłam, opis i cały zarys fabuły jest świetny, ale w praktyce im dalej w las tym dla mnie książka stawała się bardziej przewidywalna i nudna, a sam romans jakoś mnie ''nie jarał'', mimo że macocha naszej głównej bohaterki jest producentką miłosnego show, to nasza Cindy jest bardzo naiwna i bardzo zdziwiona tym, jak reality show w rzeczywistości funkcjonują i tu miałam zgrzyt, bo nie oszukujmy się, ale chyba nikt nie bierze tego typu programów na poważnie i zdajemy sobie sprawę, że w 99% są one wyreżyserowane. Co do samej Cindy to jak dla mnie jest zabawna i z charakterem, wie jak wygląda i zna swoją wartość (nawet mimo życiowych tragedii i niepowodzeń),no i muszę przyznać, że poczułam z nią również więź, przez wspólną miłość do butów ;) Książka to taki vanilla romance, nie spodziewajcie się tu pikantnych scen. Dobra na zastój czytelniczy i wolny wieczór pod kocem z lampką wina :)

Słodka, lekka, zabawna.
Czyta się jak krówkę ciągutkę - nie da się oderwać :)

Słodka, lekka, zabawna.
Czyta się jak krówkę ciągutkę - nie da się oderwać :)

Ogólnie książka mi się podobała, nie powiwm, że nie. Była lekka i szybko ją się czytało. Ale nie sądzę, żeby została w mojej pamięci na dłużej.

Zabrakło mi jakiejś chemii między bohaterami, tak naprawdę nie mieli zbyt dużo momentów ze sobą i no nie wiem, jakoś tego nie widzę. Ale jeszcze bardziej żałuję, że nie rozwinięto bardziej wątku reality show. Liczyłam na trochę więcej rywalizacji, a tak naprawdę ledwo poznaliśmy resztę dziewczyn. Tak naprawdę informacje jakie o nich dostajemy czy ich cechy jestem w stanie w większości podsumować w jednym zdaniu czy słowie. Miałam też nadzieję na to, że dostaniemy trochę więcej o Addison, jej motywacje, cokolwiek, a tak nie ma żadnej głębi i mam wrażenie, że istnieje tylko dlatego, że ktoś musiał być suką dla głównej bohaterki

Taka współczesna bajka o Kopciuszku. Mamy dziewczynę, choć nie jest idealna, w rozmiarze plus size (co mega mi się podoba, bo ileż można ciągle pisać o pięknościach prosto z wybiegu),mamy śmierć ojca i macochę (która jest do rany przyłóż),a także dwie przybrane siostry (które kochają Cindy i są ze sobą blisko). Mamy też buta. A właściwie buty, bo Cindy ma na ich punkcie fioła i przewozi je w kilku wliazkach. Lekka fanaberia.

Historia do bólu przewidywalna, ale lekka i całkiem w porządku na wieczór. Jedynie pod koniec, słynna scena z ubieraniem 'bucika' wprowadziła mnie w takie poczucie zażenowania.

Ogólnie to moje pierwsze spotkanie z autorką. Raczej nie przewiduję, że szybko sięgnę po coś innego spodnjej pióra, ale wynika to z tego, że z jej twórczości nic więcej mnie póki co nie interesuje. Styl ma w porządku, czytanie nie męczyło, a ostatnimi czasy to spory sukces.

Uwielbiam retelingi ale zawiodłam się na tej książce jest nudna i przewidywalna, każdego bohatera można opisać dosłownie jedną cechą, ciężko się z nimi utożsamić. Sama Cindy jest dość niesympatyczną i egoistyczną bohaterką, trudno odczuwać w stosunku do niej chociażby cień sympatii.

Wpadnij na Ig @nalogowo.pl

Uwaga, będzie jojczenie. Już dawno tak bardzo nie zawiodłam się na książce. Może miałam zbyt duże wymagania, ale If The Shoe Fits, całkowicie mnie rozczarowało. Można powiedzieć, że jest to romans jakich wiele. Retelling Kopciuszka w trochę innym wydaniu. Liczyłam jednak na zdecydowanie więcej, a dostałam w sumie miałką opowieść o miłości.

What if? Może miłość czeka za rogiem?

Cindy jest dziewczyną, która po skończeniu studiów nie za bardzo wie, co ma ze sobą począć. Jedną nogą tkwi w bolesnej przeszłości i tęskni za zmarłym ojcem. Z drugiej strony chciałaby w końcu ruszyć do przodu i zająć się swoją prawdziwą pasją — projektowaniem butów i modą. Nieoczekiwanie na jej drodze pojawia się szansa na wypromowanie swojej pracy, a także... na znalezienie miłości. Jej macocha jest sławną producentką programu randkowego Zanim wybije północ i Cindy postanawia wziąć udział w najnowszym sezonie reality show. Przed nią trudne zadanie, bo będzie pierwszą dziewczyną plus size w historii programu, która zmierzy się ze swoimi konkurentkami. Nie spodziewa się jednak, że Książę zawróci jej w głowie.

Akceptacja, czy jednak walka z kompleksami?

If The Shoe Fits miała tak niezwykły potencjał. Poznanie kulis reality show, temat ciałopozytywności, romans, konkurencja. I niby to wszystko było, a jednocześnie każdy wątek z osobna został potraktowany dla mnie po macoszemu. Zacznę od akceptacji, gdyż jest to temat, który bezpośrednio dotyka także i mnie. Cindy jako dziewczyna w rozmiarze XXL wprost mówi, że jest gruba. Nie puszysta czy pulchna. W pełni akceptuje siebie i nie znosi, kiedy ktoś nie traktuje jej jak każdego innego człowieka. Denerwuje się, gdy jedna z uczestniczek podkreśla jej odwagę, bo zgłosiła się do programu. Po czym sama zachowuje się tak: Zerkam w lustro. Z jego tafli patrzy na mnie gruba dziewczyna, która wygląda jak księżniczka.

To każde mi jednak myśleć, że Cindy nie do końca zaakceptowała swój wygląd. Ciałopozytywność nie kończy się dla mnie na stwierdzeniu: "Jestem gruba". Tak naprawdę każdy ma kompleksy i nie chodzi tu o wagę. Skoro już pojawiła się bohaterka w rozmiarze plus size i wiele czytelniczek (w tym ja) mogłoby się z nią utożsamić, to fajnie jakby autorka pokazała tę walkę z własnymi kompleksami, które biorą się z głowy. Ja nie za bardzo potrafiłam utożsamić się z Cindy, choć prawdopodobnie miałabym te same problemy na planie takiego programu.

Ach, ta miłość wisząca w powietrzu

Kolejnym słabym punktem tej książki był dla mnie wątek romansu. Tak, w książce romantycznej! Brakowało mi chemii między Henrym a Cindy. Już przy pierwszym spotkaniu, coś mi nie zagrało — miało wypaść zabawnie, a jak dla mnie było raczej cringowo. Dlaczego Henry zakochał się w Cindy? Trudno mi to określić. Może dlatego, że w jakimś stopniu łączyła ich moda. Poza tym nie jest to bohater, którego polubiłam, co się rzadko zdarza w tego typu książkach. Całość poznajemy z perspektywy Cindy, w programie niewiele jest momentów, gdzie Henry może się naprawdę wykazać, a te nieliczne interakcje z dziewczyną wypadły jak dla mnie słabo. Po prostu odniosłam wrażenie, że nie zdołałam go poznać na tyle, by zapałać sympatią.

Musicie przyznać, że kulisy reality show to coś, co może szczególnie zainteresować. I rzeczywiście do pewnego momentu podobało mi się spojrzenie zza kamery, jak to wszystko wygląda. Myślę, że był to najmocniejszy wątek If The Shoe Fits, chociaż jak w przypadku całej książki tak też tutaj mógł być jeszcze lepiej dopracowany. Konkurentki Cindy miały duże pole do popisu, ale niestety nie skorzystały w tego. Problemy dziewczyny rozwiązywały się same. Brakowało mi kłód, które zmuszałyby bohaterkę do jeszcze większej pracy.

If The Shoe Fits to luźny romans, który dla mnie jest trochę niedopracowany. Może wymagałam zbyt wiele od tej książki, ale liczyłam, że nie będzie ona aż tak szablonowa i wniesie jakiś powiew świeżości, a ja będę mogła utożsamić się z bohaterką. Tymczasem musiałam przełknąć rozczarowanie.

Wpadnij na Ig @nalogowo.pl

What...

Cindy, to niezwykła kobieta, która jest bardzo utalentowana i kreatywna. Jej pasją jest projektowanie (i miłość do) butów.
Na codzień szuka swojego miejsca i drogi do osiagnięcia tego czego pragnie. Decyduje się na udział w reality show, co nie do końca jest jej marzeniem, a właśnie środkiem do celu. Nie bierze pod uwagę tego, że przez tego typy show mogłaby znaleźć miłość. Chce zaistnieć i zdobyć fundusze na rozpoczęcie swojej działalnośći. Jednakże program „Zanim wybije północ”, zaskakuje ją. W pewien sposób też ją zmienia. Choć wiele rzeczy jest tam wyreżyserowanych, to jest coś nad czym zapanować się nie da.
Mi osobiście ta książka bardzo się spodobała. Była w niej lekkość i poczucie humoru.
Gorąco polecam.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki If the shoe fits. Zanim wybije północ