Co się stało z Margo?

Okładka książki Co się stało z Margo? Margaret Durrell
Okładka książki Co się stało z Margo?
Margaret Durrell Wydawnictwo: Noir sur Blanc biografia, autobiografia, pamiętnik
Whatever Happened to Margo?
Noir sur Blanc
2023-06-14
2023-06-14
2018-03-15
Marek Fedyszak

Jeżeli tak jak ja jesteście miłośnikami "Trylogii z Korfu" i innych książek autorstwa Geralda Durrella, to z pewnością zaintryguje Was książka napisana przez Margo, czyli straszą siostrę ekscentrycznego Gerrego, która nie ustępuje bratu jeżeli chodzi o talent pisarski.

"Co się stało z Margo?" od wydawnictwa NOIR SUR BLANC to nieprawdopodobnie zabawne perypetie, dotyczące życia zwariowanej rodzinki Durrellów, które tym razem opisuje ze swojej perspektywy Margaret Durrell. Kiedy w roku 1947 Margo po rozwodzie wraca wraz z synami do Wielkiej Brytanii, pod wpływem chwili kupuje posiadłość i postanawia założyć w Bournemouth porządny pensjonat. Bardzo szybko okazuje się jednak, że zwariowani ludzie przyciągają do siebie innych zwariowanych ludzi, więc pojawiający się najemcy są tak samo ekscentryczni jak wszyscy Durrellowie. Malarze, muzycy, para młodych pielęgniarek, będąca prawdziwą wyrocznią pani Briggs, dziwaczna Harriet, obcokrajowcy przemycający zwierzęta i sąsiedzi donoszący o prowadzeniu burdelu pod przykrywką pensjonatu- tu nie ma nudy! Do tego wszystkiego pojawiający się od czasu do czasu (wraz z dziwnymi zwierzętami sam Gerald),myszy, koty oraz małpy. Do tego niesforni synowie, ciągle krytykująca wszystko, mieszkająca w pobliżu pensjonatu matka i niespodziewana epidemia ospy... W pensjonacie nic nie jest takim, jak się być wydaje. Intryga goni intrygę a kłótnia kłótnię, ale jedno jest pewne- bardzo trudno znaleźć zwyczajnego i porządnego lokatora!

Rękopis książki został odkryty na strychu przez wnuczkę samej Margo i po 35 latach od spisania ujrzał światło dzienne w latach 90, wnosząc do obrazu życia rodziny Durrellów mnóstwo zabawnych szczegółów, ciekawostek i trochę zupełnie innej perspektywy.

Zabawna, zaskakująca i bardzo przyjemna w odbiorze książka, która z pewnością nie raz wywoła uśmiech na twarzy czytelnika i bez wątpienia przeniesie każdego do lat 60 ubiegłego wieku i małego, do nadmorskiego miasteczka leżącego w Wielkiej Brytanii.

Z Durrellami nie da się nudzić. Margo - zainspirowana rozmową z ciotką postanawia otworzyć pensjonat. Niebanalni goście odbiegający od wyobrażeń statecznej krewnej sprawiają, że nie sposób się nie uśmiechnąć. Jest zabawnie, choć momentami przez ilość bohaterów trochę zbyt chaotycznie.

<Co czytacie kochani?>
Właśnie skończyłam książkę, o której pewnie duża cześć z was nigdy w życiu nie słyszała. A słyszeliście o rodzinie Durrellów? Serial o ich losach możemy obejrzeć na HBO, a książkowo poznać za sprawą Trylogii z Korfu Geralda Durrella. Najmłodszy z rodziny opisywał w niej lata, gdy po śmierci ojca wyjechali na Korfu i poznawał tam miejscową florę i faunę. To mogłyby być całkiem zwyczajne książki, gdyby nie ekscentryczność rodziny przyrodnika. Szalone pomysły, przewijająca się przez dom menażeria zwierzęca i ludzka, liczni zalotnicy jedynej córki - Margo, wszystko to sprawia, że można czasem popłakać się ze śmiechu podczas lektury.

Natomiast Co się stało z Margo? to zapiski siostry Geralda, na wiele lat po wydarzeniach z Trylogii z Korfu. Zostały znalezione na strychu już po jej śmierci i opublikowane przez wnuczkę. Margaret opisywała w nich czasy, gdy jako matka dwojga łobuzów prowadziła pensjonat. Nie jest niczym dziwnym, że od razu przyciągnęła interesujący zestaw lokatorów, a jej działalność była postrzegana wśród sąsiadów jako dom publiczny. Malarz tworzący akty, brutalny i gburowaty murarz czy pracujące tylko w nocy pielęgniarki to tylko kilka z postaci, które przewinęły się przez pensjonat nastręczając właścicielce mnóstwa kłopotów.

Jak miło wrócić do rodziny Durrellów, chociaż twórczość Margaret nie jest tak lekka w odbiorze jak książki Geralda. Ta rodzina ma w sobie ogromną energię i chociaż ciągle się sprzeczają to jednak w głębi duszy akceptują siebie takimi jakimi są, ze wszystkimi dziwactwami i ciągle oferują sobie wsparcie i pomoc nawet jeśli jest to przetrzymanie przez jakiś czas małp Geralda w pensjonacie. :) O Durrellach po prostu świetnie się czyta, wypadki z ich udziałem to idealnie odprężająca lektura, która pozwoli zapomnieć o bożym świecie i po prostu świetnie się bawić. Nie będzie moją ulubioną, ponieważ powieści Geralda mają jeszcze w sobie duży zachwyt nad florą i fauną, który sobie cenię, ale i tak polecam.

<Co czytacie kochani?>

Do tej pory ekscentryczną rodzinę Durrelów czytelnicy poznawali poprzez opowieści Geralda. Tym razem głos ma jego jedyna siostra Margo, a kanwą są jej zapiski z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Margo, podobnie jak reszta rodziny, także była niespokojnym duchem. Zdążyła wyjść za mąż, urodzić dwójkę dzieci, rozwieść się i wreszcie osiąść w angielskim Bournemouth w pobliżu matki. Za radą ciotki założyła pensjonat, który miał przynosić dochody i pomóc jej w utrzymaniu synów i siebie.
"Co się stało z Margo?" to opowieść o mieszkańcach Bournemouth oraz gościach pensjonatu. Margo Durrell to bystra obserwatorka o dużym poczuciu humoru, zatem świetnie portretuje nie tylko swoich oryginalnych lokatorów, ale i nie oszczędza sąsiadów. Choć w założeniu pensjonat miał przyjmować wyłącznie gości spokojnych, statecznych, płacących w terminie, w rzeczywistości goście Margo tworzą specyficzną mieszankę - malarz poszukujący pracowni, pani Williams i jej nieznośny syn Nelson, nowożeńcy, których działalność budzi zgrozę sąsiadów, dwie pielęgniarki prowadzące tryb życia ekscytujący całą ulicę, a na okrasę Gerry i Nicholas, synowie Margo, którym nie brakuje pomysłów, by ubarwić codzienność matki i lokatorów oraz rodzina, a szczególnie Gerald odwiedzający siostrę w najmniej oczekiwanych momentach i przywożący ze swoich podróży egzotyczne zwierzęta..

(cd recenzji na fb)

Durrellowie to szalona, troszkę ekscentryczna angielska rodzinka. Po śmieci męża, Louisa Durrell - matka czwórki dzieci: Larrego, Geralda, Lesliego i Margaret "Margo", postanawia zmienić coś w życiu. Cała piątka przeprowadza się na Korfu. Ich egzystencja nabiera kolorytu, a każdy dzień staje się nową, ekscytującą przygodą.

Na podstawie wspomnień Geralda powstał serial "Rodzina Durrellów". Oglądaliście?
Ja za nim przepadam i świetnie się przy nim bawię.

Nieraz zastanawiałam się, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów. O paru faktach dowiedziałam się z internetu. A gdy okazało się, że w polskim przekładzie została wydana książka napisana przez Margo Durrell, to od razu postanowiłam po nią sięgnąć.

"Co się stało z Margo?" to powieść, której kanwę stanowią wydarzenia zapoczątkowane w 1947 roku. Wtedy to Margo została właścicielką pensjonatu.

Swoją pracę, codzienność i lokatorów postanowiła opisać w uroczy, prześmiewczy, nieco sarkastyczny i ironiczny sposób. Uchwyciła gorący tygiel emocji i wydarzeń, który łączy ze sobą osoby mieszkające pod jednym dachem.

Jej pensjonat pełen był ciekawych osobliwości. Ludzi żywiołowych, wścibskich, na swój sposób tolerancyjnych, pełnych pasji, którzy mają swoje marzenia i problemy.

Pensjonat przypominał kolorowy, głośny, dekadencki cyrk, w którym brakuje tylko małp. A nie, małpy też były 😄.

"Co się stało z Margo?" to lektura, od której nie mogłam się oderwać. Błyskotliwa, wciągająca, oczarowująca, napisana świetnym piórem.

Gorąco polecam 👍

Na podstawie wspomnień Geralda powstał serial...

Margaret Durrell to młodsza siostra powieściopisarza Lawrence’a Durrella i starsza siostra przyrodnika i pisarza Geralda Durella (obu można poznać jako dzieci we wspomnianej trylogii).

Margo urodziła się w Indiach, wychowywała w Anglii, w 1935 roku przeniosła się wraz z rodziną na Korfu (bo w Anglii ciągle padało...) i tam została na wiele lat – poznała przyszłego męża, z którym przeniosła się najpierw do Anglii, a potem do Republiki Południowej Afryki, Mozambiku, Etiopii... Po rozwodzie Margaret postanowiła kupić dom obok domu matki w Bournemouth i przekształcić go w pensjonat. I właśnie ten okres opisany jest w autobiograficznej książce, którą trzymamy w rękach.

Pensjonat Margot szybko zapełnił się różnymi lokatorami: Nelson, ekscentryczny malarz Edward, nowożeńcy, pielęgniarki Blanche i Judy, Roger, studiujący w Akademii sztuk pięknych, wytworna wdowa Harriet – to dość malownicza mieszanka, a niektórzy z nich są tak zabawni, że podczas lektury często wybuchałam śmiechem. Do tego synowie Margo, Gerry i Nicholas, jej matka, sąsiedzi (równie ekscentryczni co najemcy) i brat Gerald, który co jakiś czas powraca z dziwnymi zwierzętami sprawiają, że w tej historii nieustannie coś się dzieje i nie znajdujemy chwili wytchnienia. Tym bardziej, że pewnego dnia Margo zostaje oskarżona o prowadzenie burdelu...

Margaret Durrell opisała swoje przygody właścicielki pensjonatu z doskonałym poczuciem humoru i prawdziwym wyczuciem czasu i miejsca. Niezwłocznie sięgnęłam też po książki jej brata Geralda i jestem przekonana, że każdy, kto kiedykolwiek czytał którąkolwiek z powieści Durrella, rozpozna ten cudowny, pełen autoironii dowcip, także na kartach książki jego siostry.

Polecam!

Myślałam, że już nie znajdę książki, która tak mnie rozbawi i tak mi poprawi humor, jak TRYLOGIA Z KORFU Geralda Durrella - myliłam się, bo opowieść jego siostry Margaret (Margo),to czysta przyjemność. Przypuszczam, że cała rodzina Durrellów posiada ogromny talent do snucia historii, a poza ów talentem mają poczcie humoru, które powoduje u czytelnika niekontrolowane wybuchy śmiechu.
CO SIĘ STAŁO Z MARGO?, to wspomnienia Margaret z czasu, gdy prowadziła bardzo ekscentryczny pensjonat w Bournemouth. Życie jej i jej rodziny zawsze było trochę szalone, zakręcone, pełne ciekawych zwrotów akcji i kłopotów, które rozwiązywali na najbardziej urocze sposoby. Jestem zauroczona ich dystansem do siebie, bezpośredniością i tym, jak się wspierali.
Książka jest świetnie napisana, lekkim piórem, z godną pozazdroszczenia swobodą. Charaktery bohaterów, ich niepowtarzalny styl, oryginalność, to wszystko sprawia, że czytelnik nie może się oderwać od lektury. To, jak niezwykłe osobowości przewijają się przez tę opowieść, jest wprost nie do uwierzenia. Sposób, w jaki cała rodzina Durrellów patrzy na świat i ludzi, jest wyjątkowy. Mają niesamowitą zdolność wyłapywania komizmu w codzienności - można rzecz, że widzą świat na różowo i wychodzi im to na zdrowie.
Jeśli zapytacie mnie, czy bardziej lubię TRYLOGIĘ Z KORFU, czy CO SIĘ STAŁO Z MARGO?, to nie będę w stanie odpowiedzieć. Bawiłam się świetnie i tu, i tu. Książka Margaret dała mi bardziej kobiece spojrzenie na świat i poznałam silną bohaterkę, która potrafi kłopoty przemienić w diamenty.
Ta pozycja jest dla każdego, kto ma gorszy czas, kto potrzebuje przytulenia, kto jest smutny i nie widzi kolorów, tylko szarość, szarość i jeszcze raz szarość... z dodatkiem czerni. CO SIĘ STAŁO Z MARGO? sprawiła, że moje samopoczucie się zmieniło. Poczułam, że przecież życie na serio jest fajne, tylko czasem to nam umyka, bo za dużo obowiązków, bo zmęczenie, bo wredni ludzie... ale przecież wystarczy na to wszystko spojrzeć z dystansu, a jeśli się nie da z dystansu - to spojrzeć na to wszystko, jak na żart.
NOIR SUR BLANC świetnie wydaje książki Durrellów. Bardzo podobają mi się projekty okładek i format. Za CO SIĘ STAŁO Z MARGO? odpowiada Katarzyna Kaczmarek i odwaliła świetną robotę. Bardzo polecam tę książkę i inne, które wyszły spod piór członków tej ekscentrycznej rodzinki. Warto!

pensjonat pełen dziwaków
Wydawnictwo Noir sur Blanc
egzemplarz recenzencki

• Do kupienia
  • Biografie/Autobiografie/Wspomnienia
  • Z Legimi
  • C_ZInne
  • Wakacje 2023

Dodaj cytat z książki Co się stało z Margo?