Znikająca chata

Widnokrąg
2023-04-20
2023-04-20
Karolina Drozdowska

Klub Przyjaciół Planety to bardzo dobrze rokująca seria książek dla dzieci w wieku 7+. Kanwą fabularną cyklu jest intrygująca zagadka detektywistyczna, wokół której skupi się uwaga najmłodszego czytelnika. Ale to nie nić narracyjna w tym cyklu jest najistotniejsza, a subtelnie wplecione w treść zagadnienia ze świata ekologii. Podjęte przez parę autorów – Ruth Lillengraven oraz Jensa Kristensena – kwestie zachęcają do podjęcia dyskusji i uwrażliwienia młodego czytelnika na uważność w stosunku do otaczającego nas świata przyrody.

Vanja, Sivert i Mo to trójka przyjaciół zamieszkujących małą miejscowość w północnej Norwegii. Tego dnia nie mają zajęć w szkole. Postanawiają więc odwiedzić wybrzeże. Gdy docierają nad wodę stają się świadkami tragedii: nieopodal rozbija się łódź a pióra łabędzie oblepione są czarną mazią. Przyjaciele postanawiają przyjrzeć się sprawie i rozwiązać zagadkę dziwnej substancji, jaka pojawiła się w wodzie i na piórach ptaków. Tak oto powstaje Klub Przyjaciół Planety.

Czarne łabędzie to książka, w której prócz ciekawej dla młodego czytelnika fabuły, odnajdziemy wspaniałą wartość edukacyjną. Autorzy podejmują tutaj kwestie ropy naftowej, problemów i zagrożeń, jakie może stwarzać dla środowiska naturalnego. Subtelnie wplecione w treść zagadnienia ekologiczne rozwinięte zostały w słowniczku EKOFAKTY. Wieńczy on książkę oraz w sposób przejrzysty i czytelny uzupełnia samą treść, płynnie wprowadzając odbiorcę w świat ekologii.

Kontynuację wyżej wspomnianych zagadnień odnajdziemy w tomie drugim. Znikająca chata to kolejne przygody świeżo zawiązanego Klubu Przyjaciół Planety. Poszukujący siedziby dla swojej organizacji przyjaciele natrafiają na kolejny problem – w okolicznym lesie wycinane są drzewa i trwa pospieszna rozbiórka niezamieszkałego dotąd domu. Poczynaniom tym towarzyszy rozgardiasz i druzgoczące zanieczyszczenie okolicy. Jednocześnie na farmie Vanji panuje poruszenie, zwierzęta gospodarcze trawi tajemnicza choroba. Przyjaciele mają więc dwie kolejne zagadki do rozwiązania a towarzyszy im oczywiście kolejne zagadnienie natury ekologicznej, w tym przypadku zaśmiecanie lasów i terenów zielonych.

Prócz intrygującej fabuły, która niewątpliwie zachęci dzieci (jak i rodziców) do lektury, rewelacyjnie wplecionego w całość waloru edukacyjnego, książki zachęcające są również ze względu na samo wydanie. Twarda, solidnie wykonana oprawa i kolorowe, przyjemne dla oka ilustracje (odnajdziemy je na każdej stronie) to aspekt, który doskonale dopełnia cykl. Tekst i szata graficzna nie tylko idealnie się uzupełniają ale od pierwszej strony po ostatnią kropkę w pełni skupiają uwagę siedmioletniego odbiorcy.

Klub Przyjaciół Planety to wspaniała seria książek dla dzieci, która uwrażliwi młodego człowieka, uczuli na dbałość o środowisko naturalne i otaczającą nas przyrodę, pogłębi jego świadomość dotyczącą zagadnień natury ekologicznej i dodatkowo poszerzy wiedzę geograficzną. Czy książki dla dzieci mogą mieć jednocześnie porywającą fabułę, ładną szatę graficzną i nieść za sobą wartości natury edukacyjnej? Seria ta jest dowodem na to, że jak najbardziej! Zachwycająca, na miarę naszych czasów.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Niebanalna, bo bo kryminalnie ekohoryzonty poszerza.
Kto z Was norweskie przestrzenie bezkresne przemierzać zechce? Kto wybrać się w mniej znane przyrody zakątki?
Ostrzegam, sielsko-anielsko tu nie jest, mimo iż dla tych młodszych to literackość, za to z emocji dreszczykiem. Poznajemy przyjaciół paczkę. Jest Vanja, Sivert i Mo, którzy w niewielkiej miejscowości mieszkają. Niech to Was na manowce nie zwiedzie, bo małe społeczności, często wielkie tajemnice skrywają i tu jest nie inaczej. A zatem, czy po drugiej stronie znajdę odważnych poszukiwaczy przygód? Hej, jesteście tam?
I choć niektórzy twierdzić tu będą, że dzieciom wstęp wzbroniony, to nie wierzcie. Wejdźcie. Sercem nie raz nie dwa zabije tu Wam jak oszalałe.
Wyobraźcie sobie zieleń lasu i starą chatę w jej głębi, do tego zwierzęta na farmie i natury dźwięki. Urokliwie? Ta iluzja spokoju pryska błyskawicznie, niczym bańka mydlana. Bo chata znikać zaczyna, a przestrzeń zalewa śmieci fala, florę i faunę bezwzględnie niszcząc. Nie jest to fantasy, ale realizm, który rani, choć przede wszystkim świadomość na powierzchnię wydobywa, a ta bezcenna.
Gruzy zburzonej chaty, niepokój naszych bohaterów budzą, bo co oznaczać mogą? Do tego nikt nie wie, co jest przyczyną chorób, które konieczność uśpienia dwóch krów przyniosły. A to dopiero początek. Weterynarz próbuje rozwikłać zagadkę, którą dziwne odgłosy, jak choćby pił warkot, i mroczne spotkanie, czynią jeszcze bardziej groźną.
Dla mnie seria intrygująca i wyłamująca się stereotypowo pojmowanej dziecięcości, bo w klimacie sensacji i tropienia złoczyńców, niesie mądre treści. Kryminalne konteksty są pretekstem, by od lat najmłodszych uczyć troski o przyrodę w każdej jej wymiarze. A w to wchodzę na 100%!

Wiele tu ekofaktów, a i moc dzieci na piedestał wyniesiona, więc i walor edukacyjny, i wzmacnianie poczucia sprawczości się zmieściło. A to ważne, by mówić "twój głos, działanie, pomysł się liczy". To istotne, by od dodawać skrzydeł i aktywizmu, który lokalne społeczności i wielkie grupy na lepsze zmienia.

Dodać warto, że Nagroda Ministra Kultury za najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci, razu pewnego powędrowała właśnie do Klubu Przyjaciół Planety i rzeczywiście ilustratorsko ciekawie tu, oj tak.

O pogoni za pieniądzem, który zaślepia. O tym, że ryby zjadają śmieci, a potem my ryby. O rytmie natury, którego się nie szanuje, co zawsze niesie konsekwencje. Nie na chwilę, ale na całą przyszłość.

Warta poznania.

Niebanalna, bo bo kryminalnie ekohoryzonty poszerza.

• 52 / 2023
  • Biblioteka córki
  • Dzieci
  • Samodzielne
  • Brak?

Dodaj cytat z książki Znikająca chata